Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Nasıl kitap okuma alışkanlığı kazanabilirim?

Murdoc

Ay Yolcusu
Arkadaşlar ben normalde çok kitap okuyan biriydim. Son dönemlerimde günlük 100-150 sayfa okuyordum. Sonra istemsizce yavaş yavaş bırakmaya başladım ve şu an okuyamıyorum. Hiç elime kitap alasım gelmiyor. Dersler başladığı için fazla da zamanım olmuyor. Ama olan zamanımı tekrar kitap okumaya harcamak istiyorum. Son kitabım da yarım kalmıştı zaten, onun verdiği bir mutsuzluk da var.
Az da olsa tekrar başlamak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim, hangi saatler uygun, günlük kaç sayfa okumalıyım? Tavsiyesi olan var mı?

None

Emekli Moderatör
Bırakmadan önceki dönemde okuduğun kitaplara göre daha akıcı, daha az sayfalı kitapları tercih edersen alışkanlığı daha çabuk kazanbilirsin.Zamanı filan kendine göre belirle ama kendini çok fazla zorlama ki birkaç gün sonra sıkılıp bırakmayasın

Eff

Yoda
Oturup başlamak lazım. Ben oturabilince okuyordum ama oturmayınca okumuyordum.

Bravo

Merkür Yolcusu
Haluk Tatar sabah erken saatlerde birde akşam yatmadan 1 saat öncesini tavsiye ediyor.Bende işe yaradı.Günün ortasında pek keyifi olmuyor.

Savascı

Deneyimli Üye
Dostum öncelikle mutsuzluk sorununu çözmek gerekiyor. Hayatta her daim her şey iyi olamaz. Bazen kötü şeylerde olur. Bu maalesef gerçek olandır. Acı çekeriz. Bu yaşadığın mutsuzluk seni ne kadar kötü etkilese bir gerçeğin farkına varmanı istiyorum: Sen kitap okumayı çoğu insana göre çok seviyorsun. Çünkü ondan uzaklaştığın için üzülüyorsun. İnsanlardan sevdiği kişi/şeylerden uzaklaşınca üzülür. Bu biyolojinin sana bir geri dönütü, beynin sana " Hey dostum kitap okumak istiyorum " diyor .
Dostum kitap okumaya nasıl başladığını bilmiyorum fakat başlarken asla bir günde asla 200 sayfa okuyamadığını fark etmeni istiyorum. Nasıl ki kitap okumaya yavaş yavaş ısındın, yine bana göre aynı yöntemi denemen gerekiyor. Çok değil her gün kendine 5 sayfa ekle. Hatta bazı günler artırma. Az görme dostum bunu fakat 20-25 günde böylece 50 sayfa artırırsın. Bir anda olamaz belki ama böylece hedefini gerçekleştirirsin. Ve belki de bir anda olan şeyler o kadar iyi değildir. Çünkü birşey bir anda olursa ondan soğuma hızımızda o kadar hızlanır.Çünkü çabasız bir ödül bizi pek tatmin etmez. Ama kendi çabamızla yaptığımız birşey bizde daha büyük değer görür.

Murdoc

Ay Yolcusu
Sağolun arkadaşlar cevaplar için. Bir şey daha soracağım.
Ben kitap okumayı her zaman bölüm sonlarında bırakırım. Yani l, ll, lll, lV gibi kitap bölümlerinden bahsediyorum. Örneğin her okuyuşumda bir bölüm bitiririm. Ama bazen acil işim çıktığında okuduğum bölümü bitiremeyince motivasyonum düşüyor. Kitap yarım kalmış gibi hissediyorum.
Mesela işim çıktığında direkt okuduğum sayfa hangisiyse orada bıraksam nasıl olur? Siz nasıl yapıyorsunuz?
Umarım anlatabilmişimdir.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Sağolun arkadaşlar cevaplar için. Bir şey daha soracağım.
Ben kitap okumayı her zaman bölüm sonlarında bırakırım. Yani l, ll, lll, lV gibi kitap bölümlerinden bahsediyorum. Örneğin her okuyuşumda bir bölüm bitiririm. Ama bazen acil işim çıktığında okuduğum bölümü bitiremeyince motivasyonum düşüyor. Kitap yarım kalmış gibi hissediyorum.
Mesela işim çıktığında direkt okuduğum sayfa hangisiyse orada bıraksam nasıl olur? Siz nasıl yapıyorsunuz?
Umarım anlatabilmişimdir.
Dostum ayraçlar var. Ben kitabı okurken nerede kaldıysam orada bırakıyorum. Geri dönünce ayraçtan devam ediyorum. E-kitaplarda Google Drive'a yüklüyorum kaldığım yeri otomatik olarak buluyor.

Bravo

Merkür Yolcusu
Bu bendede oluyordu.Hatta bir bölümü tam bitiremedim diye kendimi mutsuz hissetdiğimde direk fap.JakeDunn kardeşimizinde söylediği gibi ayraçla sıkıldığın yerde bırak.Bak bu problemi ben yaşadım.Senin buna düşüp relapse olması istemem.Bana söz ver,sıkıldığın anda bırak.Çünki kendini zorlarsan irade kasını yorduğun için fap isteği geliyor ve karşı koyamıyorsun.1sayfamı okudun sıkıldım de,bırak.Unutma elindeki kitap sana hizmet ediyor.Meraksızmı,gereksizmi,anlamsızmı bırak gitsin.O kitabıda birisi yazmış sonuçta.

Targetlock

Deneyimli Üye
Aga bu kadar sayfa okudum demek çok tuhaf geliyor. Önce ilgilendiğin konulardan kitaplar bulup okumalısın ki bitirip donanım sahibi olup aynı zamanda zevk de alasın. O zaman kitap 600 sayfa olsa da sorun yok. Gerçekten gözün çıkana kafan durana kadar okudun çünkü.
Bugün 20 dün 10 sayfa okudum. Yarın 12.5 dk okuyacağım gibi sınırlar biraz alt düzeyde kalıyor yani. İş odaklı ilerlersen daha hızlı ve emin gidersin. Hadi bakalım başarılar

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6