Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Neden Mezuna Kalınmamalı ?

• Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Misafir
Mezuna kalmakta bir problem yok. Ancak mezuna kalacaksanız çalışabileceğinizden iradenizi kullanabileceğinizden emin olmalısınız. Aksi halde çok büyük hayal kırıklıklarına uğrayabilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Bu yazıyı mezuna kaldıktan sonra okumam iyi oldu. En azından bir kez daha mezuna kalmamam üzerine fikir sahibi oldum :D Eline sağlık dostum.

Kemal K.

Mars Yolcusu
1 kağıt parçası için bizim için hazine değerinde olan zamandan çalmak hem de 1 sene gibi insan ömrü için değerli bir vakitten çalmak çok büyük bir ahlaksızlık. 12.sınıf mezuna kalmamak için elimden geleni yapıyorum.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
1 kağıt parçası için bizim için hazine değerinde olan zamandan çalmak hem de 1 sene gibi insan ömrü için değerli bir vakitten çalmak çok büyük bir ahlaksızlık.
1 sene mi? Çoğumuzun hayatının büyük önemli bir kısmı, bahar kısmı sıralarda çürüyor...

Kemal K.

Mars Yolcusu
1 sene mi? Çoğumuzun hayatının büyük önemli bir kısmı, bahar kısmı sıralarda çürüyor...
bu konuda yapabileceğim bir şey yok maalesef, ben de isterdim ekonomik durumu rahat ve farkındalığı gelişmiş bir ailede doğmayı küçük yaşlarda ilmi ve felsefi eğitimler almayı , lakin durum böyle olmadı. yapabilecek tek şey ekonomik özgürlüğünü kendi eline alıp kendini geliştirmeye başlamak

Enki

Satürn Yolcusu
“Hayatımdan 1 yıl gidecek” Düşüncesi yksde başarısız olduğunuzda sizi intihara bile sürükleyebilir, dostlar sınav senesini boşa giden vakit yerine iradenizi zorladığınız bir kamp olarak bakın lakin sürece değil sonuca odaklanırsanız kusura bakmayın ne sınavda ne de hayatta başarılı olursunuz
Benim bakış açım şu
“Abi tamam zor bir süreç her gün 8 9 saat çalışıyorsun ama düşün sevmediğin bir iş için 8 saat ayırabiliyorsan sevdiğin bir şeye 12 saat de çalışırsın 20 saat de.Kendini zorla çalış olmazsa da olmaz abi iyi bir üniversitede kötü bir bölüme git kendini yetiştir imkanın olduğunda da yurtdışına git”
Hiç abartmıyorum sınav senesinde olduğumdan zevk duyuyorum hayatta bir amacım var ve her gün bir adım yaklaşıyorum, her günü aynı geçip günü geçirmeye çalışan yürüyen ölülerden ziyade kendime bir yol çizdim 1 yıl daha olursa da olsun arkadaş.
Bu gün 9 saat çalıştım şimdi ayağımı uzatarak dizi izleyeceğim yarın da sinemaya gideceğim ÇÜNKÜ HAKETTİM lütfen siz de çok çalışıp bu mutluluğu tadın

M

Misafir

Misafir
“Hayatımdan 1 yıl gidecek” Düşüncesi yksde başarısız olduğunuzda sizi intihara bile sürükleyebilir, dostlar sınav senesini boşa giden vakit yerine iradenizi zorladığınız bir kamp olarak bakın lakin sürece değil sonuca odaklanırsanız kusura bakmayın ne sınavda ne de hayatta başarılı olursunuz
Benim bakış açım şu
“Abi tamam zor bir süreç her gün 8 9 saat çalışıyorsun ama düşün sevmediğin bir iş için 8 saat ayırabiliyorsan sevdiğin bir şeye 12 saat de çalışırsın 20 saat de.Kendini zorla çalış olmazsa da olmaz abi iyi bir üniversitede kötü bir bölüme git kendini yetiştir imkanın olduğunda da yurtdışına git”
Hiç abartmıyorum sınav senesinde olduğumdan zevk duyuyorum hayatta bir amacım var ve her gün bir adım yaklaşıyorum, her günü aynı geçip günü geçirmeye çalışan yürüyen ölülerden ziyade kendime bir yol çizdim 1 yıl daha olursa da olsun arkadaş.
Bu gün 9 saat çalıştım şimdi ayağımı uzatarak dizi izleyeceğim yarın da sinemaya gideceğim ÇÜNKÜ HAKETTİM lütfen siz de çok çalışıp bu mutluluğu tadın
Dediklerin doğru ama çok dar bir pencereden bakıyorsun bence Örneğin sevmediği işe 8 saatini ayıran kişi kendi isteğiyle ayırmıyor buna mecbur yoksa hayatını idame ettiremez ve bence sağlıklı psikolojiye sahip bir kişi sınav gibi basit bir sebeple intihara kalkışmaz. Kötü üniversiteden başarılı olunabilir fakat Türkiye'de yaşıyoruz. Boğaziçi, Koç gibi üniversitelerde okuyup gelecek kaygısı yaşayan kişiler var. Birçok hikaye okudum internetten adam kötü bir ünide mühedislik okumuş dil öğrenmiş yüksek lisans yapmış fakat iş bulamamış ve yeniden üniversite sınavına çalışıyor.

Ayrıca "1 yıl daha olursa da olsun arkadaş" bu düşünce çok mantıklı değil. Çünkü bir yerden sonra hala ailene maddi anlamda yük olduğun için kendini kötü hissediyorsun.

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu
Ekli dosyayı görüntüle 618

Merhaba arkadaşlar uzun süredir konu açmıyorum bu yazıyla yeniden bir başlangıç yapmak istedim. Bir mezun olarak 12.sınıf veya daha küçükler için mezunluğun nasıl bir şey olduğunu anlatacağım ve bence bu sayede benim de düştüğüm "bu sene kazanamazsam önemli değil mezuna kalırım" düşüncesinden kurtulacağınızı düşünüyorum. Çünkü eminim hepinizde bu seçeneğin yarattığı bir rahatlık var. Önce psikolojik tarafını sonra da çalışma tarafını açıklayacağım.

Psikolojik Neden:

Öncelikle arkadaşlar lisede 4 yıl boyunca arkadaşlıklar kuruyorsunuz ve arkadaşlarınıza bağlanıyorsunuz ancak arkadaşlarınız üniversiteye geçmiş ama siz hala YKS kitaplarıyla uğraşınca kendi özgüveninizi kaybediyorsunuz. Kendinizi yetersiz, başarısız hissediyorsunuz.(Normalde üniversiteye böyle bir anlam yüklenmez ancak kabul edelim ülkemizde durum böyle) Ayrıca düşünün bütün arkadaşlarınız instagramında üniversitesinden fotoğraflar falan paylaşıyor, sınav stresinden kurtulmuşlar siz ise günlerce YKS kitaplarıyla boğuşuyorsunuz ve YALNIZSINIZ. Bu durumda olunca ders çalışma motivasyonunuzda ciddi bir darbe alıyor. Mesela kendime bakıyorum geçen seneki çalışmalarımdaki tutku, heyecan, motivasyon yok çalışıyorum ama neden çalışıyorum hiçbir fikrim yok, umudum yok. Bunun üstüne bir de PMO ile uğraşıyorsanız ders çalışmanız imkansız gibi bir şey oluyor. Şunu da belirteyim tembel bir öğrenci değilim geçen sene 7 ile 14 saat arasında çalışıyordum ve 11.sınıftan beri sayısal derslerde sınıfta en yüksek puanları alıyordum. Ancak buna rağmen yukarda belirttiğim her şeyi yaşadım. Tabi bir taraftan ülkenin durumunu görüp üzülüyor ve umudunuzu kaybediyorsunuz bir taraftan mezuna kalmama rağmen başaramazsam korkusunu yaşıyorsunuz.

Mezunlukta ders çalışma:

Arkadaşlar mezuna kaldığınızda 12.sınıftaki gibi enerjik bir şekilde olamazsınız(Tabi 12 de çalıştıysanız) bu imkansız. Çünkü 12.sınıfta çalıştığınız için yıpranmış, yorgun ve bitkin oluyorsunuz. Bunun yanında sizi kısıtlayan okul gibi bir şey de olmadığı için kendi disiplininizi sağlamanız çok zor oluyor.(Çünkü okulda bununla ilgili hiçbir şey öğretmiyorlar)
Tabi avantajlarınızda oluyor. 12.sınıfta olan kişilere göre netleriniz çok daha yüksek oluyor ve konuları çok daha kolay kavrıyorsunuz.

Özetleyecek olursak mezunluğun avantajları var fakat dezavantajları çok daha fazla. Çoğu yerde stres yapmayın en kötü mezuna kalırsınız gözüyle bakıyorlar ancak dezavantajlarından bahsetmiyorlar. Benim önerim 12.sınıfta bu işi halletmenizdir. Ayrıca fark etmemiş olabilirsiniz fakat mezuna kalınca bir kağıt parçası için hayatınızdan 1 yılı feda etmiş oluyorsunuz.

Herkese kolay gelsin.
Maalesef meslek liselerinde verilen eğitimlerle normal liselerdeki eğitim çok farklı
Ben meslek lisesindeyim hedefim iyi üni bölümleri
Ama daha biyoloji kimyadan hiçbir fikir sahibi değilken sınava direkt girip kazanacağını düşünmüyorum
Büyük ihtimal mezuna kalırım bende?

M

Mantıkçı Kişi

Misafir
Bende mezuna kaldım fakat benim sınavım inanılmaz kötü geçmişti sınavdan önce denemelerde 80-85 TYT 30-35 AYT yapıyordum sınavda gelen yanından bile geçmeyince çok koydu. Şuan biraz çalışıyorum ama yeterli gelmiyor ne yapsam bilmiyorum.

MR.NO FAP

Deneyimli Üye
Bende mezuna kaldım fakat benim sınavım inanılmaz kötü geçmişti sınavdan önce denemelerde 80-85 TYT 30-35 AYT yapıyordum sınavda gelen yanından bile geçmeyince çok koydu. Şuan biraz çalışıyorum ama yeterli gelmiyor ne yapsam bilmiyorum.
Bana da olan buydu dostum hayırlısı değilmiş napcen?

Tempest

Anka

Merhaba arkadaşlar uzun süredir konu açmıyorum bu yazıyla yeniden bir başlangıç yapmak istedim. Bir mezun olarak 12.sınıf veya daha küçükler için mezunluğun nasıl bir şey olduğunu anlatacağım ve bence bu sayede benim de düştüğüm "bu sene kazanamazsam önemli değil mezuna kalırım" düşüncesinden kurtulacağınızı düşünüyorum. Çünkü eminim hepinizde bu seçeneğin yarattığı bir rahatlık var. Önce psikolojik tarafını sonra da çalışma tarafını açıklayacağım.

Psikolojik Neden:

Öncelikle arkadaşlar lisede 4 yıl boyunca arkadaşlıklar kuruyorsunuz ve arkadaşlarınıza bağlanıyorsunuz ancak arkadaşlarınız üniversiteye geçmiş ama siz hala YKS kitaplarıyla uğraşınca kendi özgüveninizi kaybediyorsunuz. Kendinizi yetersiz, başarısız hissediyorsunuz.(Normalde üniversiteye böyle bir anlam yüklenmez ancak kabul edelim ülkemizde durum böyle) Ayrıca düşünün bütün arkadaşlarınız instagramında üniversitesinden fotoğraflar falan paylaşıyor, sınav stresinden kurtulmuşlar siz ise günlerce YKS kitaplarıyla boğuşuyorsunuz ve YALNIZSINIZ. Bu durumda olunca ders çalışma motivasyonunuzda ciddi bir darbe alıyor. Mesela kendime bakıyorum geçen seneki çalışmalarımdaki tutku, heyecan, motivasyon yok çalışıyorum ama neden çalışıyorum hiçbir fikrim yok, umudum yok. Bunun üstüne bir de PMO ile uğraşıyorsanız ders çalışmanız imkansız gibi bir şey oluyor. Şunu da belirteyim tembel bir öğrenci değilim geçen sene 7 ile 14 saat arasında çalışıyordum ve 11.sınıftan beri sayısal derslerde sınıfta en yüksek puanları alıyordum. Ancak buna rağmen yukarda belirttiğim her şeyi yaşadım. Tabi bir taraftan ülkenin durumunu görüp üzülüyor ve umudunuzu kaybediyorsunuz bir taraftan mezuna kalmama rağmen başaramazsam korkusunu yaşıyorsunuz.

Mezunlukta ders çalışma:

Arkadaşlar mezuna kaldığınızda 12.sınıftaki gibi enerjik bir şekilde olamazsınız(Tabi 12 de çalıştıysanız) bu imkansız. Çünkü 12.sınıfta çalıştığınız için yıpranmış, yorgun ve bitkin oluyorsunuz. Bunun yanında sizi kısıtlayan okul gibi bir şey de olmadığı için kendi disiplininizi sağlamanız çok zor oluyor.(Çünkü okulda bununla ilgili hiçbir şey öğretmiyorlar)
Tabi avantajlarınızda oluyor. 12.sınıfta olan kişilere göre netleriniz çok daha yüksek oluyor ve konuları çok daha kolay kavrıyorsunuz.

Özetleyecek olursak mezunluğun avantajları var fakat dezavantajları çok daha fazla. Çoğu yerde stres yapmayın en kötü mezuna kalırsınız gözüyle bakıyorlar ancak dezavantajlarından bahsetmiyorlar. Benim önerim 12.sınıfta bu işi halletmenizdir. Ayrıca fark etmemiş olabilirsiniz fakat mezuna kalınca bir kağıt parçası için hayatınızdan 1 yılı feda etmiş oluyorsunuz.

Herkese kolay gelsin.
Öncelikle ben de bu sene mezuna kalan biri olarak söylüyorum . Mezuna kalmak anlattığın kadar kötü bir şey değil . Insanın kendine verdiği 2. Şans olarak yorumluyorum .
Geçen seneye göre daha bilinçli ve disiplinliyim.
Psikolojik kısmı bir tık zorlasa da benim 1 yıl daha çalışmam daha iyi yerlere gelmeme sebep olacaksa bir yıl çok da bir şey değil ki zaten yarıladık bile .
Yani kısaca mezuna kalmak sınavın son ayına kadar düşünülmemeli ama eğer kalınmaya karar verildiyse de buna berbat gözüyle değil , hataları telafi etme ve kendini gösterme fırsatı olarak görmeliyiz.
"Başarısızlık , daha iyi bir başarı için mükemmel fırsattır."
iyi akşamlar

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu
Öncelikle ben de bu sene mezuna kalan biri olarak söylüyorum . Mezuna kalmak anlattığın kadar kötü bir şey değil . Insanın kendine verdiği 2. Şans olarak yorumluyorum .
Psikolojik kısmı bir tık zorlasa da benim 1 yıl daha çalışmam daha iyi yerlere gelmeme sebep olacaksa bir yıl çok da bir şey değil ki zaten yarıladık bile .
Yani kısaca mezuna kalmak sınavın son ayına kadar düşünülmemeli ama eğer kalınmaya karar verildiyse de buna berbat gözüyle değil , hataları telafi etme ve kendini gösterme fırsatı olarak görmeliyiz.
iyi akşamlar
Çok iyi ?

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu

Psikolojik Neden:

Mezunlukta ders çalışma:

Herkese kolay gelsin.
Kaç kez mezuna kalınca askere çağırıyorlar bir de o sıkıntı var.
Kaçak gibi görünmek istemeyiz.

M

Misafir

Misafir
iyi akşamlar
Burada çok fazla faktör var son kararı kişinin kendisi vermeli. Kendimden örnek vereyim şu an sürekli "Keşke mezuna kalmasaydım" diyorum çünkü mezuna kalınca ailemin gerçek yüzünü öğrenmiş oldum ve şunu fark ettim bana çocukları olduğum için değil notlarım için değer veriyorlar. Burada ajitasyon yapmak istemiyorum sırf mezuna kaldım diye bana hakaret etmelerini, öfkelerini hala hatırlıyorum. Kısacası çok büyük bir psikoljik baskı vardı üstümde ve bu yüzden intihar etmeyi bile düşündüm.

Mezuna kalmayı düşünen arkadaşlar ek olarak bunları da düşünsün.

Targetlock

Deneyimli Üye
1 sene değil 4 sene mezuna kaldım. Evet çok zordu ama değdi. Şimdi gerçekten sevdiğim mesleği öğreniyorum.
Çoğu arkadaşım hamur kıçlarını masaya bir sene bağlayamadı ve hayallerini sattı.
Birçoğu temelini inşa etmedi zaten.
Tavsiyem sevdiğiniz mesleği yapmak için gayret edin.
Ne olursa olsun.
Senin gençliğimin bir senesi dediğin o yıl nasıl geçecek?
Eğleneceksin. Ki düzeni oturtursan mezun senende de eğlenirsin.
Gençliğinin bir senesi , yetişkinliğindeki efektif halin için gidebilir.
Çünkü bu fedakarlığı yapman gerekir.
Aslında lisede yapman gerekir ama eninde sonunda yapman gerekir.
Sevmediği bölüme giden arkadaşlarım 4 sene beni izledi. Açık konuşanlar da susanlar da oldu. Destekleyenler de durdurmaya çalışanlar da oldu. Bunlar umrumda değildi.
Komşumun oğlunu annesi babası izin vermedikleri için istemediği bir bölüme gidişini izledim.
Babası da benim moralimi bozmaya uğraştı durdu.
Sonunda ben kazandım.
Açıkça konuşanlar ve tebrik edenler yine ettiler.
Durdurmaya çalışanların bir kısmı tebrik etti. Diğerleri haterim oldu. Hala tökezlememi bekliyorlar.
Arkadaşın babası da ben senin azmini biliyordum bu başarını bir sıra kutlayalım dedi.

Ben hepsine güldüm. Şu hayatı yaşamak için fedakarlık şart ve bu hayat çok eğlenceli değil.
Eğlenceyle tatmin olmazsın dünyada. Tek yolu görevlerini yerine getirmenin getirdiği korkunç rahatlığı kesfetmek ve bunun eğlenceden de iyi olduğunu fark etmek.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6