Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Neverfap Sürecinde Hangi Hobileri Yapabilirim?

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Selam herkese öncelikle uzun konuda canınız sıkılmasın diye birde müzik ekledim dinyeleyerek oku ve eğlen

Alışkanlık kaç günde edinilir?

yeni bir alışkanlık kazanması 18 ila 254 gün arasında, yeni bir davranışın otomatik hale gelmesi ise ortalama 66 gün sürebilir.

Aşcılık

yemek yapmayı öğrenebilirsin, yenilikler yapıp kendi şaheser yemeğini oluşturup insanlara tattırabilirsin, ilk yemeğim harika olmasada insanları bayıltıcak düzeyde bir yemekti, baktım milleti zehirliyicem tamam dedim sonra denerim. :D bir kere puding yaptım lakin ilginç olan şey tadı saf şeker olmuştu, oradaki herkes bir simyacı edası hissettirmişti bana öksüren öksürene. Biraz daha ileri gitsem ölümsüzlüğü bulucaktım.. :D

Gönüllülük

bir yardımlaşma yerine başvurup iyilik yapalirsin, hem yüzün gülümser hemde hayatın değerini anlarsın. Özellikle lösevi çocuklara seviyorum çok tatlılar, yüzlerine umut olabilirsiniz, bir kostüm giyip ziyaret edin ve güldürün yada bir grup oluşturup ziyaret edin, yaşlıları ziyaret edin çünkü o insanlar huzur evinde yanlız oturuyorlar harika tecrübelerini deneyimleyebilirsiniz, yada bir caminin elektrik suyunu ödeyip ibadet edenlere destek olabilirsiniz. Seçim sizin.

Evcil Hayvan Sahibi Olmak

1676801650631.jpeg
Ne düşündüğünü biliyorum ve cevap evet; Evcil hayvan sahibi olmak bir hobidir. Nasıl bir hobi? Eh, sizi o kanepeden kaldırır ve yeni başlayanlar için o televizyondan uzaklaştırır. Evcil hayvanların fiziksel olarak aktif olması gerekir, bu da sizi fiziksel olarak aktif kılar. Ve evcil hayvanlar, bir kişinin zihinsel ve duygusal sağlığı için son derece iyidir. Anksiyete, depresyon ve stresi azaltırlar. Ek bir bonus, evcil hayvanların kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Ama anlıyorum. Onlar büyük bir sorumluluktur, bu yüzden sadece gerçekten hazırsanız bu hobiyle başa çıkın.

kitap oku

dostum entelektüel bir adam olmak istiyorsan francis bacon(namı değer 1676801781055.jpeg1676801822636.jpegshakespeare) kesin bilmiyorsunuzdur, benim gibi kitap okuyup ilginç şeyler ögrenebilirsiniz. Günlüğüm böyle ilginç bilgilerle dolu her neyse. size latince: cura et vide te(kendinize iyi bakın görüşmek üzere)

IV.Murad

Venüs Yolcusu
Ben etimoloji (kökenbilim) ile ilgileniyorum. Etimoloji sayesinde kelimelerin zaman içinde ve bir kültürden başka bir kültüre aktarılırken geçirdiği evrimi inceleyebiliriz. Dolaylı olarak kültürler arasındaki etkileşimi de incelemiş oluruz. Çay, Çin üzerinden deniz yoluyla götürüldüğü ülkelerde 'te' sözcüğü ve türevleri biçiminde yayılırken; kara yoluyla (İpek Yolu) götürüldüğü ülkelerde 'cha' biçiminde kullanılmış.

Kelimelerin etimolojisini öğrenmek için ise Nişanyan Sözlük kullanıyorum, uygulaması var. Günlük hayatta sık sık kullandığımız kelimelerin kökenlerine baktığımda hem aydınlandım hem epey afalladım. birkaç örnek:

lavabo: Kutsal Perşembe ayininde rahibin ellerini yıkadığı kâse
kreş: hayvan yemliği
alarm: alarme “silaha çağrı [14. yy], her çeşit ikaz sinyali [17. yy]” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca all' arme “silahlara!” deyiminden alıntıdır.
imdat: Arapça mdd (meded) kökünden gelen imdād ‎إمداد‎ “el uzatma, yardım etme” sözcüğünden alıntıdır.
reaya: birinin gözetiminde olan davar, sürü
(Bunlar kelimelerin köken anlamları, yani ilk kullanıldıklarındaki anlamlar)

Arapça kelimelerin kökenini bulmak için bir eğitim almıştım. Burada anlatamayacağım için bir kısayol göstereceğim. Kelimelerdeki sessiz harflere bakın. Birkaç örnek verelim:

Teneffüs: nefes kökünden (nfs)
muharrik: hareketli, devingen (hrk)
makbul: kabul edilen, kabul gören (kbl)
tekamül: olgunlaşma, gelişme (kamil kökünden)
hakim, hakem, hükümet: hepsi hüküm (hkm) kökünden geliyor.
Temayül: Eğilme, bir yöne veya fikre meyletme (myl)
Tahayyül: hayal etme (hyl)
Tecessüm: boyut kazanma, cisimlenme (csm)
Tescil: Resmi olarak kaydetme, sicile işleme (scl)

örnekleri çoğaltabiliriz. Aslında Arapça sözcüklerde aynı Türkçdeki gibi sistematik biçimde türetiliyor, ancak dediğim gibi buradan anlatamıyorum. Bilemediğiniz kelimelerde Türkçe sözlük yanında etimolojik sözlüğe de bakarsanız bir süre sonra yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz

Son düzenleme:

Marty

Ay Yolcusu
Radyo tiyatrosu, sudoku, kakuros vs. Daha bir çok faydalı hobi var. Konu açma yetkim yok açıldığında çok faydalı konular açmayı planlıyorum, forumdan çok güzel şeyler öğreniyorum ve hep birlikte başarıya ulaşacağımıza inancım tam.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Radyo tiyatrosu, sudoku, kakuros vs. Daha bir çok faydalı hobi var. Konu açma yetkim yok açıldığında çok faydalı konular açmayı planlıyorum, forumdan çok güzel şeyler öğreniyorum ve hep birlikte başarıya ulaşacağımıza inancım tam.
Yetki yok denilen kategoriler (dertlesme, nf soru cevap) kapanmis veyahut moderatörün kontrol ettiği kategorilerdir. Spesifik bir konu gelirse oraya tasiyip onayliyoruz sadece. Yani faydali konular rahatca acabiliyor olmaniz lazim. Tekrar kontrol edin.

Marty

Ay Yolcusu
Yetki yok denilen kategoriler (dertlesme, nf soru cevap) kapanmis veyahut moderatörün kontrol ettiği kategorilerdir. Spesifik bir konu gelirse oraya tasiyip onayliyoruz sadece. Yani faydali konular rahatca acabiliyor olmaniz lazim. Tekrar kontrol edin.
Bazı forumlarda belli bir süre online olma süresinden sonra konu açabiliyorsunuz bu forumda da o şekilde bir kısıtlama var o yüzden açamıyorum diye düşünmüştüm. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. :)

Düzenleme: "Burada mesaj yayınlamak için yeterli ayrıcalığınız yok" diyor bu bölümde sizin de bir kontrol etme imkanınız var mı acaba? Teşekkürler.

Son düzenleme:

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Bazı forumlarda belli bir süre online olma süresinden sonra konu açabiliyorsunuz bu forumda da o şekilde bir kısıtlama var o yüzden açamıyorum diye düşünmüştüm. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. :)

Düzenleme: "Burada mesaj yayınlamak için yeterli ayrıcalığınız yok" diyor bu bölümde sizin de bir kontrol etme imkanınız var mı acaba? Teşekkürler.
Hangi kategori?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6