Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Nevermusic

Feitan

Ay Yolcusu
selam kardeş rabbimin yardımıyla inşaallah çıkabilirsin
umudunu sakın kaybetme
sana tavsiyem müzik dinleme isteğin gelince her daim şunu söyle:
kovulmuş şeytanın kötülüğünden rahman ve rahim allaha sığınıyorum
de
kuranda şuara süresini yani şairler süresinin türkçe anlamını dikkatlice oku

beni uyaran abide kulakları tam duymuyordu
bundan ibret almış ve müziği bırakmıştım
aynı durum sendede başlamış
bu dünyayı geç ahiretinide kaybedebilirsin
kalbin müzikle dolduğu yerde allaha güven inançta kalmaz

sadece kendin için değil
bu müzik bağımlılığından kurtulup
insanlara gençlere örnek olabilirsin
günahları sevaba çevirebilirsin

nofapta nasıl geri çekilme evresi ağırsa
müzik bağımlılığındada geri çekilme evresi ağır olabilir
ben bıraktığımda beynimin arkasında şeytanlar müzik çalardı
dedem ölmeden önce kulağının arkasında kemençe çaldığını söylerdi

müzik yerine kuran mealini koyarak tahminimce kolay bir şekilde kurtulabilirsin
eğer inançsızım diyorsan ki bu durumda olmanda gayet normal
çünkü dinlenilen müzikler beyni zaten bitirmiştir
bende gençliğimde isyan etmiştim bir süre ama tabi tövbe ettim

Müzik yahu bu insanlığın başından beri var. İnsanın düşüncelerini, duygularını dışavurma biçimlerinden biri sadece. Bu kadar şeytanın oyunuymuş gibi düşünmenin ne anlamı var karınızı kızınızı mı kaçırdı müzisyenler?

Alevlimeteor

Jüpiter Yolcusu
Müzik yahu bu insanlığın başından beri var. İnsanın düşüncelerini, duygularını dışavurma biçimlerinden biri sadece. Bu kadar şeytanın oyunuymuş gibi düşünmenin ne anlamı var karınızı kızınızı mı kaçırdı müzisyenler?
Sinirlenecek ne var? Kimi hamburger bağımlılığından kurtulmak istiyorum der kimi de müzik. Herkesin sorunu farklı olabilir... Bu şekil hakaret edip, insanların sorun ettiği şeyi küçümseyip, üste çıkmaya çalışman doğru değil. Senin için sorun olmayan, başkası için ciddi bir sorun olabilir. Mesela ben de müzik konusunda kendime çeki düzen vermeye çalışıyorum ve bu gerçekten hayatımı pozitif etkiliyor. Artık gündüzleri aktif şekilde müzik dinlemiyorum ve sadece günün belli saatlerinde dinlemeye çalışıyorum. Bunlar da genellikle forumda takildiğim saatler oluyor. Bu şekilde yapmam gereken işleri stabil ruh hali ile yapıyorum ve odağım gerçekten çok keskinleşti. Eğer ki test çözeceksem de çok kısık sesle "lofi music" dinliyorum. Bunun dışında asla müzik dinlemiyorum. Bu tür başlangıçta beni şüpheye düşürmüştü ama gerçekten odağını bozmuyor.

izleyici1

Yoda
müzik genel bir kavramdır
kuş sesleri klkavyeye bastığında çıkan seste müziğe girer
bizim burada bahsettiğimiz müzik
hüzünlü duygusal melankolik depresif tarzı bağımlılık yapan
insanın duygularını şekillendiren içinde sanat olmayan ama ağıt batıl sözler bulunan
ağlatan veya şehvete getiren veya nefsi yücelten insanı boş boş oyalatan müziklerdir
her insanın saygı duyduğu lider alim vardır
ben şahsen sanatçı bozuntularını filim yıldızlarını sosyete takımını kendime örnek edinmem

elbette her insanın bağımlılık düzeyi aynı değildir
1 2 kadeh içki içen var köprü altına düşecek kadar içen var

ben şeytan olsam!
insan oğlunu düşürmek istesem!
onu sigaraya alkola kumara kumara bağlardım
müzik dinlettimmide bunların hepsinide yaptırırdım

Son beş yıldır fazla bass'lı ve BPM'i yüksek elektronik müzikler dinliyordum. Youtube'a Defqon.1 ya da Qlimax yazıp o şarkıları dinlersen ne dediğimi anlayabilirsin. Zaten normalde öyle hüzünlü şarkılar dinleyen birisi değildim ve sadece bu türde müzikler dinliyordum. Bunlar da doğal olarak bağımlılık yaptı bende. Uzun süre depresyon ve anksiyete ile mücadele ettim. Bu müzikleri de gerçeklikten, düşüncelerimden kaçmak için adeta bir antidepresan olarak dinledim. Bırakmaya çalıştığımda ise müthiş derecede krize girdim sanki bir bağımlı gibi. Bu yüzden müzik dinlememe kararı aldım.

Bu arada müziği dinleyip de ruh halini şekilden şekile sokmak zararlı olabiliyor. İnsanlar düşünce ve duygularını ifade ediyor demişsin. Diyelim ki bir kişi, sevgilisini kaybetti ya da sevgilisi onu terk etti. Adeta ağıt yakar gibi müzik yaptığında ve insanlar da aynı durumda olup o müzikleri dinlediğinde geçmişe dönüp üzerinden çok vakit geçmesine rağmen aynı acıları, üzüntüleri yaşıyor sanki o anda gibi. İnsan kendine neden yapar bunu? Neden ortada artık bir şey kalmamışken kendine bu işkenceyi çektirir. Olmuş ve bitmiş bir şeyi tekrar yüzeye çıkarmak sadece hüzün ve hayal kırıklığı getirir.

Diğer taraftan bakalım. İnsan kendini motive etmek için hareketli ve sözleri sanki onu dünyanın en güçlü insanıymış gibi hissetmesini sağlayan müzikler dinledi diyelim. Antrenman yaparken ya da dışarıda yürürken o motive edici müzikleri dinledi. Rap müzikler ya da özellikle ağırlık antrenmanı yaparken dinlenen Hardstyle, Phonk tarzı müzikler dinledi diyelim. O an kendini güçlü hissedersin. Ama müziği kapattığında o hisler gidiyor. Kendini güçlü hissetmek için o tarz müzikleri sürekli dinlemek mi zorundayız? O müzikler olmadan kendimizi güçlü hissedemez miyiz?

Odaklanmak için dinlenen müzikler de zararlı olabiliyor. Eğer zihnimizi müzik dinleyerek bir şeyler yapmaya şartlandırırsak müzik olmadan çalışmak işkence gibi gelebiliyor. Derece ile üniversite kazanan öğrenciler sınav senesinde sırf odakları bozulmasın diye müzik dinlemeyi bırakıyor mesela. Eğer müzik dinleyerek çalışırlarsa sınavda müzik olmayacağından nasıl odaklanacaklarını düşünüp ona göre müzik dinlemeyi bırakıyorlar.

Benim müzik ile ilgili görüşlerim, genel olarak dinlenen, insanı duygusal olarak bir uçtan diğer uca savuran müziklerdir. Bu yüzden müzik dinlemek zararlı olur diyorum.​

Feitan

Ay Yolcusu
Sinirlenecek ne var? Kimi hamburger bağımlılığından kurtulmak istiyorum der kimi de müzik. Herkesin sorunu farklı olabilir... Bu şekil hakaret edip, insanların sorun ettiği şeyi küçümseyip, üste çıkmaya çalışman doğru değil. Senin için sorun olmayan, başkası için ciddi bir sorun olabilir. Mesela ben de müzik konusunda kendime çeki düzen vermeye çalışıyorum ve bu gerçekten hayatımı pozitif etkiliyor. Artık gündüzleri aktif şekilde müzik dinlemiyorum ve sadece günün belli saatlerinde dinlemeye çalışıyorum. Bunlar da genellikle forumda takildiğim saatler oluyor. Bu şekilde yapmam gereken işleri stabil ruh hali ile yapıyorum ve odağım gerçekten çok keskinleşti. Eğer ki test çözeceksem de çok kısık sesle "lofi music" dinliyorum. Bunun dışında asla müzik dinlemiyorum. Bu tür başlangıçta beni şüpheye düşürmüştü ama gerçekten odağını bozmuyor.
Bağımlılık kişiye göre şekillenir fakat şeytanın oyunu gibi bahsetmiş müzikten. Sıkıntı müziklerde değil müzikleri nasıl dinlediğinde zaten

Feitan

Ay Yolcusu
Son beş yıldır fazla bass'lı ve BPM'i yüksek elektronik müzikler dinliyordum. Youtube'a Defqon.1 ya da Qlimax yazıp o şarkıları dinlersen ne dediğimi anlayabilirsin. Zaten normalde öyle hüzünlü şarkılar dinleyen birisi değildim ve sadece bu türde müzikler dinliyordum. Bunlar da doğal olarak bağımlılık yaptı bende. Uzun süre depresyon ve anksiyete ile mücadele ettim. Bu müzikleri de gerçeklikten, düşüncelerimden kaçmak için adeta bir antidepresan olarak dinledim. Bırakmaya çalıştığımda ise müthiş derecede krize girdim sanki bir bağımlı gibi. Bu yüzden müzik dinlememe kararı aldım.

Bu arada müziği dinleyip de ruh halini şekilden şekile sokmak zararlı olabiliyor. İnsanlar düşünce ve duygularını ifade ediyor demişsin. Diyelim ki bir kişi, sevgilisini kaybetti ya da sevgilisi onu terk etti. Adeta ağıt yakar gibi müzik yaptığında ve insanlar da aynı durumda olup o müzikleri dinlediğinde geçmişe dönüp üzerinden çok vakit geçmesine rağmen aynı acıları, üzüntüleri yaşıyor sanki o anda gibi. İnsan kendine neden yapar bunu? Neden ortada artık bir şey kalmamışken kendine bu işkenceyi çektirir. Olmuş ve bitmiş bir şeyi tekrar yüzeye çıkarmak sadece hüzün ve hayal kırıklığı getirir.

Diğer taraftan bakalım. İnsan kendini motive etmek için hareketli ve sözleri sanki onu dünyanın en güçlü insanıymış gibi hissetmesini sağlayan müzikler dinledi diyelim. Antrenman yaparken ya da dışarıda yürürken o motive edici müzikleri dinledi. Rap müzikler ya da özellikle ağırlık antrenmanı yaparken dinlenen Hardstyle, Phonk tarzı müzikler dinledi diyelim. O an kendini güçlü hissedersin. Ama müziği kapattığında o hisler gidiyor. Kendini güçlü hissetmek için o tarz müzikleri sürekli dinlemek mi zorundayız? O müzikler olmadan kendimizi güçlü hissedemez miyiz?

Odaklanmak için dinlenen müzikler de zararlı olabiliyor. Eğer zihnimizi müzik dinleyerek bir şeyler yapmaya şartlandırırsak müzik olmadan çalışmak işkence gibi gelebiliyor. Derece ile üniversite kazanan öğrenciler sınav senesinde sırf odakları bozulmasın diye müzik dinlemeyi bırakıyor mesela. Eğer müzik dinleyerek çalışırlarsa sınavda müzik olmayacağından nasıl odaklanacaklarını düşünüp ona göre müzik dinlemeyi bırakıyorlar.

Benim müzik ile ilgili görüşlerim, genel olarak dinlenen, insanı duygusal olarak bir uçtan diğer uca savuran müziklerdir. Bu yüzden müzik dinlemek zararlı olur diyorum.​
Hüzünlü müzikleri ben de sevmiyorum durduk yere insanın kendisini üzmesinin anlamı yok. Spor yaparken metal, hard rock tarzı sözsüz müzikler dinlerim ve bu müzikler sayesinde antrenmanlarım daha kolay geçiyor. Güçlü hissetmekte bir sakınca yok ben de gaza geliyorum fakat bunun gaz olduğundan farkında oluyorum gerçeklikten kopmuyorum. Gerçeklikten kaçmak için ne kullanırsan zaten zararlı olur bu olay müzikle alakalı değil. Müzik odaklanmayı illaki zorlaştırır sonuçta aynı anda iki şey yapmak beyin için kolay değil ama örneğin ben mat ve geo çözerken dinliyorum çünkü çok kafa yormayan dersler ve müzikle daha zevkli oluyor

meftun.

Mars Yolcusu
3-4 senedir müzik dinlemeyen biri olarak yaptığım şu. Kur'an dinliyorum. Ruhumu Kur'an a o kadar alıştırdım ki elhamdülillah müzik dinleyince resmen boğuluyorum, daralıyorum. Ruhun intiyacı Allah'ı anmak ama biz boş şeylerle oyalayıp duruyoruz.

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Bismillahirrahmanirrahim diyip bende şu müziği bırakmaya karar verdim. Müziğin zararlarını tam araştırıp bunun hakkında güzel bir konu açmak istiyorum. Umarım başarılı oluruz Allah yardımcımız olsun.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6