Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Niye, neden?

myigitdemir05

Merkür Yolcusu
Katılım
31 Ocak 2021
Mesajlar
101
Tepki puanı
175
Puanları
58
Bazi seylerin gunah veya yanlis oldugunu biliyoruz, e niye yapmaya devam ediyoruz? Namaz kilmazsak cennete gidemeyecegimizi biliyoruz, niye kilmiyoruz? Ders calismazsak universite kazanamayacagimizi, gelecegimizi sekillendirmemiz gerektigini biliyoruz, niye ders çalismiyoruz? Bu fap illetinin sagligimiza, ruhumuza zararli oldugunu biliyoruz, niye devam ediyoruz? Sigaranin, alkolun zararli oldugunu biliyoruz, niye iciyoruz? Bile bile niye devam ediyoruz? Niye, neden?
 
B

Blue_Ocean

Misafir
Zor geliyor. Sen kendini gelistireceksin sevdigin insanı etkileyeceksin falan zor geliyor. Gerceklerle mucadele edeceksin ama alkol ile sorunlarini unutmak kolayına geliyor. Beynimiz enerjisini idereli kullanmak üzerine kurulu. Ve hedefine ulaşmak için kolay yolu seçmekten çekinmez. Ama şöyle bir durum var. 30 kilo kaldıran biri 10 kilo ile antreman yaptıkça zamanla 30 kilo kaldirmak zor gelir. Ama kişi kendini zorladıkça kaldırdığı ağırlığı 50 kiloya çıkartınca 30 kilo ona kolay gelir. Sen kendini geliştirince hayatina sana daha fazla zevk veren sağlıklı şeyleri dahil ettikçe fapı bırakmak sana kolay gelecek. Sen namaz kılmaya başladıkça namaz kilmak sana zor gelmeyecek. Mevcut durumunla iradenle veya enerjinle yapmak istediğini degerlendirdikçe sana zor gelecek. Kervanı yolda duzmeye devam ettikçe başarısız olsan bile ayağa kalkip istediğini almakta israr ettikçe bu dediklerin sana kolay gelecek.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

gozkalemi

Yeni Fapstronot
Katılım
30 Ocak 2021
Mesajlar
27
Tepki puanı
36
Puanları
14
Din konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim lakin diğer bahsettiğin konularda şunlar etken sebep olabilir.Gerekli farkındalılığın oluşmaması ve zihne bazı şeylerin kanıtlanmamış olması.Birde artık öyle bir durumdayızki hiç yalnız kalamıyoruz,tefekkür edemiyoruz bu bizi kendimizden uzaklaştırıyor oysa kendimizle kalsak, kendimizle konuşsak problem oluşturan etmenleri tek tek yok edeceğimizden bizim için müspet olan yaşam biçimini oluşturacağımızdan eminim.
 

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
112
Tepki puanı
188
Puanları
58
Modern yaşamlarımızda etrafına baktığında bilgisayar, telefon göreceksin içerisinde yüksek dopamin salgılatan binlerce içerik bulabilirsin, dolabı açtığında çikolota gördüğünde tekrar yüksek dopamin salgılıya bilirsin ve alkol, sigara vs. bir sürü madde türevleri var ve çoğalmaya devam ediyor. İnsan beyni her zaman kolayı tercih eder ya da en kısa yolu tercih eder, bunun nedenini herkes farklı yorumlayabilir ama sonuç bu ve biliyoruz ama yüksek dopamin içeren maddeleri bir kere kullandığım an da beyinin doğal sistemini sadece bir kullanım sonucunda değiştirmiş oluyoruz ve biz değil, beynimizin isteği sonucu mecburen kullanmak zorunda kalıyoruz. Genel olarak her iş için motivasyon gereklidir bence her biriye fakat farkında bile olmadığımız bağımlılıklarımız bizi depresyona sürüklüyor ve kaygılı, endişeli ve seni içten yargılayan bir insana dönüştürüyor, bu durumda ne yapmak isteyesin ki? Şahsen ben hiç bir şey yapmak istemem ve yapmıyordum da zaten, neden nofap mücadelesi veriyoruz, sence? Nofap her işi yapmamızdaki gücü, motivasyon kaynağını sağlıyor bize içimizde bir güç oluşturuyor ve istek oluşturuyoruz, bunun yanında bu işler içinde enerji de veriyor, benim nofapı yapmamdaki temel amacım bu karamsarlığı yok edip o gücü bana sağlayıp, benimde diğer insanlar gibi mücadelemi vermem için ve senin sorularının cevabı: Nofap yap ve neden demek yerine eyleme geçerek yaşamaya başla olmalı.
 

None

Emekli Moderatör
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
452
Tepki puanı
942
Puanları
160
Çünkü kolay yoldan dopamin salgılatmayan eylemler irade ister güç ister,emek ister,sabır ister
 

The White Rider

Emekli Moderatör
Katılım
28 Eki 2020
Mesajlar
223
Tepki puanı
769
Puanları
160
Kolaya kaçmak her yönden insanın işine gelir. Ve insan da kendini buna göre şekillendirmiştir. Tabii bu konularda çevrenin de etkisi büyüktür. İnsan, insanın aynasıdır. A kişisi o sigarayı içmeseydi sen de içmeyecektin, A kişisi o illeti yapmasaydı sen de yapmayacaktın, A kişisi namaz kılsaydı sen de kılacaktın. Dediğim gibi çevre kişiyi belirler. Bu çevre de değiştirilemez. Çevre nasılsa kişi de öyledir. Kişi kendisini toplumdan soyutlayaraktan tek bir şekilde yaşar: O da topluma girmemektir.
Kısacası bunun iki sebebi vardır:
- İnsanın kolayı sevmesi, emek vermekten kaçınması ve de her zaman zevke düşkün olması.
- İnsanın çevresinin onu şekillendirmesi, ona zevk ve de kolaylık veren durumları aşılaması veya bu durumları ona bir şekilde göstermesi. Ve kişi de içerisinde bulunan kolaya kaçma, zevke olan düşkünlüğünü ona gösterilen bu yanlış yoldaki basit haz veya zevklerle gidermesi, giderdiğini düşünmesi.
 

Noneverrrr+impasıbıl

Deneyimli Üye
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
180
Tepki puanı
301
Puanları
111
Yanlış dopamin koşullanması, mağarada yaşayan insanlar ödül alabilmek için avlanmak zorundaydılar avı yakalasalar dahi onu kesmesi pişirmesi ayrı bir zahmet ama adamlar mutluydu ( nerden biliyosam ?)...
 

surec

Merkür Yolcusu
Katılım
18 Eyl 2020
Mesajlar
165
Tepki puanı
194
Puanları
58
yapmak istemiyorsun ki bu aktiviteleri bitirmiş olmak istiyorsun
 

myigitdemir05

Merkür Yolcusu
Katılım
31 Ocak 2021
Mesajlar
101
Tepki puanı
175
Puanları
58
Degerli yorumlariniz için tesekkurler arkadaslar. O kadar haklisiniz ki, bedel odemeden zafer elde edemeyecegimi anladim.
 

Machiavellli

Mars Yolcusu
Katılım
10 Şub 2021
Mesajlar
55
Tepki puanı
168
Puanları
43
Yukarıdaki cevaplar doğru ama eksiklikleri var. Cevap evrimde. İnsanlar 2 milyon 900 bin yıldır avcı toplayıcı olarak yaşadığı için beynimiz bu modern dünyaya hala evrilemedi. Yani beynimiz mağara adamlarının beyinleriyle aynı çalışır. Bu nedenle kolay olanı yapmak ve enerjiyi korumak esastır. Ders çalışmzasın çünkü ne enerji harcarsın ne de zorlanırsın. Bu iş böyledir. Bu durumun değişmesi için milyonlarca yıl gerek :)
 

jojokmo

Venüs Yolcusu
Katılım
8 Şub 2021
Mesajlar
26
Tepki puanı
111
Puanları
39
Böyle olduğunda hayat önüne serilecek gibi gösteren dizi,film ve nice videolar var.Örneğin adam içki içer,küfür eder,zalimdir fakat gerçek aşkı o bulur. Zalimlik yapar zengin olur. Beyinin bunu görünce böyle olursan böyle olur demek ki der ve sen öyle olan insanlar gibi yaşamaya çalışırsın. Çalışmak,emek vermek felan fasa fisodur böyle filmlerin karakterleri için. Onun gibi sigara iç sende zeki ol gibi vs.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst