Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Niye, neden?

myigitdemir05

Ay Yolcusu
Katılım
31 Ocak 2021
Mesajlar
55
Tepki puanı
70
Puanları
21
Bazi seylerin gunah veya yanlis oldugunu biliyoruz, e niye yapmaya devam ediyoruz? Namaz kilmazsak cennete gidemeyecegimizi biliyoruz, niye kilmiyoruz? Ders calismazsak universite kazanamayacagimizi, gelecegimizi sekillendirmemiz gerektigini biliyoruz, niye ders çalismiyoruz? Bu fap illetinin sagligimiza, ruhumuza zararli oldugunu biliyoruz, niye devam ediyoruz? Sigaranin, alkolun zararli oldugunu biliyoruz, niye iciyoruz? Bile bile niye devam ediyoruz? Niye, neden?
 

h_anil

Admin
Topluluk Yöneticisi
Katılım
11 Kas 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
424
Puanları
99
Konum
IC1101
Web Sitesi
dijitalkariyer.net
Zor geliyor. Sen kendini gelistireceksin sevdigin insanı etkileyeceksin falan zor geliyor. Gerceklerle mucadele edeceksin ama alkol ile sorunlarini unutmak kolayına geliyor. Beynimiz enerjisini idereli kullanmak üzerine kurulu. Ve hedefine ulaşmak için kolay yolu seçmekten çekinmez. Ama şöyle bir durum var. 30 kilo kaldıran biri 10 kilo ile antreman yaptıkça zamanla 30 kilo kaldirmak zor gelir. Ama kişi kendini zorladıkça kaldırdığı ağırlığı 50 kiloya çıkartınca 30 kilo ona kolay gelir. Sen kendini geliştirince hayatina sana daha fazla zevk veren sağlıklı şeyleri dahil ettikçe fapı bırakmak sana kolay gelecek. Sen namaz kılmaya başladıkça namaz kilmak sana zor gelmeyecek. Mevcut durumunla iradenle veya enerjinle yapmak istediğini degerlendirdikçe sana zor gelecek. Kervanı yolda duzmeye devam ettikçe başarısız olsan bile ayağa kalkip istediğini almakta israr ettikçe bu dediklerin sana kolay gelecek.
 
Son düzenleme:

gozkalemi

Yeni Fapstronot
Katılım
30 Ocak 2021
Mesajlar
19
Tepki puanı
21
Puanları
4
Din konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim lakin diğer bahsettiğin konularda şunlar etken sebep olabilir.Gerekli farkındalılığın oluşmaması ve zihne bazı şeylerin kanıtlanmamış olması.Birde artık öyle bir durumdayızki hiç yalnız kalamıyoruz,tefekkür edemiyoruz bu bizi kendimizden uzaklaştırıyor oysa kendimizle kalsak, kendimizle konuşsak problem oluşturan etmenleri tek tek yok edeceğimizden bizim için müspet olan yaşam biçimini oluşturacağımızdan eminim.
 

hasanmertayd

Yeni Üye
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
21
Tepki puanı
12
Puanları
4
Modern yaşamlarımızda etrafına baktığında bilgisayar, telefon göreceksin içerisinde yüksek dopamin salgılatan binlerce içerik bulabilirsin, dolabı açtığında çikolota gördüğünde tekrar yüksek dopamin salgılıya bilirsin ve alkol, sigara vs. bir sürü madde türevleri var ve çoğalmaya devam ediyor. İnsan beyni her zaman kolayı tercih eder ya da en kısa yolu tercih eder, bunun nedenini herkes farklı yorumlayabilir ama sonuç bu ve biliyoruz ama yüksek dopamin içeren maddeleri bir kere kullandığım an da beyinin doğal sistemini sadece bir kullanım sonucunda değiştirmiş oluyoruz ve biz değil, beynimizin isteği sonucu mecburen kullanmak zorunda kalıyoruz. Genel olarak her iş için motivasyon gereklidir bence her biriye fakat farkında bile olmadığımız bağımlılıklarımız bizi depresyona sürüklüyor ve kaygılı, endişeli ve seni içten yargılayan bir insana dönüştürüyor, bu durumda ne yapmak isteyesin ki? Şahsen ben hiç bir şey yapmak istemem ve yapmıyordum da zaten, neden nofap mücadelesi veriyoruz, sence? Nofap her işi yapmamızdaki gücü, motivasyon kaynağını sağlıyor bize içimizde bir güç oluşturuyor ve istek oluşturuyoruz, bunun yanında bu işler içinde enerji de veriyor, benim nofapı yapmamdaki temel amacım bu karamsarlığı yok edip o gücü bana sağlayıp, benimde diğer insanlar gibi mücadelemi vermem için ve senin sorularının cevabı: Nofap yap ve neden demek yerine eyleme geçerek yaşamaya başla olmalı.
 

The White Rider

Gandalf
Katılım
28 Eki 2020
Mesajlar
236
Tepki puanı
638
Puanları
160
Kolaya kaçmak her yönden insanın işine gelir. Ve insan da kendini buna göre şekillendirmiştir. Tabii bu konularda çevrenin de etkisi büyüktür. İnsan, insanın aynasıdır. A kişisi o sigarayı içmeseydi sen de içmeyecektin, A kişisi o illeti yapmasaydı sen de yapmayacaktın, A kişisi namaz kılsaydı sen de kılacaktın. Dediğim gibi çevre kişiyi belirler. Bu çevre de değiştirilemez. Çevre nasılsa kişi de öyledir. Kişi kendisini toplumdan soyutlayaraktan tek bir şekilde yaşar: O da topluma girmemektir.
Kısacası bunun iki sebebi vardır:
- İnsanın kolayı sevmesi, emek vermekten kaçınması ve de her zaman zevke düşkün olması.
- İnsanın çevresinin onu şekillendirmesi, ona zevk ve de kolaylık veren durumları aşılaması veya bu durumları ona bir şekilde göstermesi. Ve kişi de içerisinde bulunan kolaya kaçma, zevke olan düşkünlüğünü ona gösterilen bu yanlış yoldaki basit haz veya zevklerle gidermesi, giderdiğini düşünmesi.
 

Noneverrrr+impasıbıl

Satürn Yolcusu
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
222
Tepki puanı
344
Puanları
103
Yanlış dopamin koşullanması, mağarada yaşayan insanlar ödül alabilmek için avlanmak zorundaydılar avı yakalasalar dahi onu kesmesi pişirmesi ayrı bir zahmet ama adamlar mutluydu ( nerden biliyosam 😀)...
 

surec

Venüs Yolcusu
Katılım
18 Eyl 2020
Mesajlar
98
Tepki puanı
103
Puanları
49
yapmak istemiyorsun ki bu aktiviteleri bitirmiş olmak istiyorsun
 

myigitdemir05

Ay Yolcusu
Katılım
31 Ocak 2021
Mesajlar
55
Tepki puanı
70
Puanları
21
Degerli yorumlariniz için tesekkurler arkadaslar. O kadar haklisiniz ki, bedel odemeden zafer elde edemeyecegimi anladim.
 

Machiavellli

Mars Yolcusu
Katılım
10 Şub 2021
Mesajlar
55
Tepki puanı
140
Puanları
43
Yukarıdaki cevaplar doğru ama eksiklikleri var. Cevap evrimde. İnsanlar 2 milyon 900 bin yıldır avcı toplayıcı olarak yaşadığı için beynimiz bu modern dünyaya hala evrilemedi. Yani beynimiz mağara adamlarının beyinleriyle aynı çalışır. Bu nedenle kolay olanı yapmak ve enerjiyi korumak esastır. Ders çalışmzasın çünkü ne enerji harcarsın ne de zorlanırsın. Bu iş böyledir. Bu durumun değişmesi için milyonlarca yıl gerek :)
 

jojokmo

Ay Yolcusu
Katılım
8 Şub 2021
Mesajlar
23
Tepki puanı
67
Puanları
16
Böyle olduğunda hayat önüne serilecek gibi gösteren dizi,film ve nice videolar var.Örneğin adam içki içer,küfür eder,zalimdir fakat gerçek aşkı o bulur. Zalimlik yapar zengin olur. Beyinin bunu görünce böyle olursan böyle olur demek ki der ve sen öyle olan insanlar gibi yaşamaya çalışırsın. Çalışmak,emek vermek felan fasa fisodur böyle filmlerin karakterleri için. Onun gibi sigara iç sende zeki ol gibi vs.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst