Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Not Tutma Tekniğiniz Var Mı?

venzo

Yeni Fapstronot
Katılım
7 Tem 2021
Mesajlar
23
Tepki puanı
29
Puanları
14
Bu aralar bazı konularda not tutmak istiyorum ama tuttuğum notun faydalı olmasını istiyorum. Not tutmayı istediğim konular dersler hakkında not tutmak, okuduğum kitaplar üzerine notlar özette diyebiliriz buna geçen ilkokulda bize okutulup özeti çıkarttırılan kitabı gördüm bazı bölümlerini hala hatırlıyorum işe yarayacağını düşünüyorum. Belgeseller üzerine notlar bu aralar seri katil belgeselleri izliyorum psikolojiye meraklı bir insanım hepsinin psikoloji ile alakalı tarafları var bir nevi analiz gibi düşünebilirsiniz. Cornell metodunu biliyorum ama işe yarar mı o tarafını bilmiyorum.
 

Mr. İrade

Ay Yolcusu
Katılım
12 Tem 2021
Mesajlar
56
Tepki puanı
74
Puanları
21
Sorduğun sorunun cevabı mi bilmiyorum ama ben keçeli kalemlerle oldukça renkli not alıyorum.
 
N

neurosoft

Misafir
zihin haritası güzeldir ama çoğu durumda işe yaradığı gibi çoğu durumda da işe yaramaz. Ben özet çıkarır gibi not almadan serbest not tutan bir insanım. Bir ana başlık atar sonra da önemli gördüğüm noktaları alt başlıklar altında açıklarım. Böylesi benim için faydalı gibi ama klasik. Farklı yöntemlere de açığım elbette...
 

The King

Jüpiter Yolcusu
Katılım
7 Eki 2020
Mesajlar
136
Tepki puanı
283
Puanları
84
Zihin haritası gibi yöntemlerin sürdürülebilirliği maalesef yoktur. Sana önerebileceğim en iyi yöntemlerden birisi 4 kalem tekniğidir. Eski forumda buna ilişkin bir yazım vardı. Şöyle ki, kırmızı-yeşil-mavi 3 tane kuru boya ve normal kurşun kalem olmak üzere 4 tane kalem ediniyorsun.

Yeşil kalem: Keywords da denilen anahtar kelimelerin/kavramların altı çizilecek.
Kırmızı kalem: Sayfada önemli gördüğün, vurucu yerlerin altını çizeceksin. Bu her zaman bir cetvel edasıyla dümdüz bir çizgi olmak zorunda değil, çok önemliyse bayağı vurgulu çizersin.
Mavi kalem: Daha az önemli gördüğün ama daha sonra baktığında "bir göz atsam iyi olabilir" diyeceğin bölümleri kenarlarına işaretler koymak suretiyle mavi kalemi kullanabilirsin.
Siyah kalem: Siyah kalem derken, klasik kurşun kalemden söz ediyoruz. Paragraflarda kendine göre başlıklar oluşturmak için kullanacaksın. Her paragrafta anlatılanlar her ne kadar konu bütünlüğü olsa da, kendine göre ayrı bir başlığı gerektiriyor genelde. O başlıkları sen bulacaksın ve kenarlara yazacaksın... Ayrıca her sayfada en vurucu, en önemli cümleleri sayfanın en üstüne not alacaksın. Gene isteğe bağlı olarak kendi notlarını kenarlara almanı sağlayacaktır.


Tüm bunları yaptın. Peki ya sonra?

Yukarıdaki tüm aşamaları örneğin okuduğun kitaptaki bir bölüme uyguladın. Ve daha sonra bölüm bittiğinde, bölümün ilk sayfasından itibaren ilk önce tüm yeşil kalemle altını çizdiğin anahtar kelimeleri bir kez okuyacaksın. Bu senin anahtar kelimeleri bir tablo halinde görmeni sağlayacak. Yani o bölümün haritasını zihninde oluşturacaksın. Renkler bunu desteklemiş olacak.
Daha sonra tekrar bölümün başına dönüp, kırmızı kalemle çizdiklerini okuyacaksın.
Tekrar bölümün başına dönüp bu kez mavi kalemle çizdiklerini okuyacaksın.
Son olarak gene bölüm başına dönerek siyah kalemle oluşturduğun başlıkları, aldığın notları ve en üste yazdığın her sayfadaki vurucu cümleleri okuyacaksın.

Tüm bunlarla artık o bölümü geçebilecek duruma gelirsin. Artık gerekeni uyguladın demektir. Ha bu asla zorunlu değil ama çok istersen eğer, bölümden anladıklarını güzel bir özet halinde ayrıca bir deftere ek olarak kaydedebilirsin. Ya da sanal bir not defteri de tutabilirsin (Notion, Evernote, One note gibi programlar aracılığıyla). Ancak bu sistemle ek olarak not almaya gerek kalmayacaktır.

Hayırlı olsun, artık o bölüm senin için oturmuş bir hale gelecek. 3 ay, 6 ay, 1 yıl sonra bile kitaba dönüş yaptığında artık o kitabı hızlıca tarama imkanın olacak. Aynı zamanda kalıcılığı arttırmış olacaksın, zira okuduğumuz hemen her kitabı bir müddet sonra çok çok düşük bir miktarla hatırlıyoruz. Genelde bizde uyandırdığı duygular akılda kalıyor...

Zahmetli midir? Biraz. Günde 40 sayfa okuyorsan bu 15 sayfaya kadar düşebilir belki. Ancak kalıcılığı arttırırsın. Zira çok hızlı okumak, muhtemelen hızlı unutturacaktır. Ne demişler easy come and easy go :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst