Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Nova Etkisi

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Katılım
5 Kas 2020
Mesajlar
1,095
Tepki puanı
2,961
Puanları
180
Şanslı ya da Şanssız olmanın aşırı göreceli olduğunu anlatan kavrama “Nova Etkisi” denir.


Eric, köpeği Nova’yı gezdirirken karşılarına bir tavşan çıkar ve Nova, tavşanın peşinden hızlıca koşup gözden kaybolur. Eric günler boyunca Nova’yı her yerde arar ancak onu bulamaz. Tavşanın tam o anda karşılarına çıkması ve Nova’nın bu sebeple kaybolması ne büyük şanssızlıktır.

Aradan birkaç hafta geçer, Eric’in kapısı çalar. Karşısında bir kadın ve yanında Nova duruyordur. Eric, köpeğine sarılır ve kadına teşekkürleri sunar. Eric, kadını (Vanessa) beğenmiştir. Bir süre birbirleriyle sohbet ederler ve birbirlerinden hoşlanırlar. İlerleyen haftalarda birkaç kez daha buluşurlar ve Eric Vanessa’nın doğru zamanda, doğru yerde olması ve Nova’yı bulmasının ne büyük bir şans olduğunu düşünür.


Aylar sonra bir gün, Eric Vanessa’yı almak için arabasıyla yoldadır. Bir Dörtyol ağzına gelir ve solundan gelen araç kırmızı ışık ihlali yaparak Eric’e çarpar. Eric kazada bilincini yitirir ve gözlerini hastahanede açar. Bir kolu ve ayağı alçıya alınmıştır. Eric; Vanessa’yı almaya giderken tam o anda kaza gerçekleştiği için bu sefer de kendini çok şanssız hisseder. Belki de bir saniye ile hayatı mahvolmuştur.


Birkaç saat sonra doktor Eric ile görüşmeye gelir. Ona bir iyi bir de kötü haberi olduğunu söyler. Eric önce kötü haberi duymak ister. Doktor, aslında ikisinin de aynı şey olduğunu belirtir. Bu cevaba Eric’in kafası karışır, doktor söze devam eder; “Kötü haber beyninde bir tümör bulduk. İyi haber ise beyninde bir tümör bulduk !” Eric şaşkına döner, “bunun neresi iyi haber” diye sorar.


Doktor: “Kaza nedeniyle tomografi çekilmiş oldun. Biz bu sayede beyninde tümörü tespit etmiş olduk. Çoğu zaman bu tümörü semptomlar ortaya çıkmaya başladıktan sonra anlarız ve genelde çok geç kalmış oluruz. Şuan ise sendekini erken teşhis ettiğimiz için onu alabiliriz. Söylemesi garip olsa da o trafik kazası hayatınızı kurtardı.” diyerek cevap verir. Eric, bu sözlerden sonra kendini çok şanslı hissetmiştir.

Bir trafik kazasını şans olarak görmenin ne kadar tuhaf olduğunu fark eder. O anda aslında hiçbir şeyin gerçekte ne olduğunu bilemeyeceği hissine kapılır. Başına gelen hiçbir şeyin ne kadar iyi veya kötü görünürse gözüksün, ne anlama geldiğini bilemeyecektir. Özgür ve aynı zamanda çaresiz hisseder.


Eric ameliyat olur. Başındaki yara dışında daha iyi durumdadır. Birkaç gün sonra taburcu olur ve bir süre sonra tamamen iyileşir. Biraz temiz hava almak için köpeği Nova ile birlikte yürüyüşe çıkar…Tüm bu olanlar Şanslı veya Şansız olmanın, bazen duruma göre bazen de zamana göre aynı olayların aslında değişken olabileceğini göstermektedir. Nova Etkisi denilen bu durum; Özellikle günlük dilde çokça kullandığımız: “Her şeyde bir hayır vardır.” sözüne çok güzel bir örnektir.


Alıntıdır. (Ancak düzenlenmiştir:) )
 

isxo

Jüpiter Yolcusu
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
148
Tepki puanı
226
Puanları
64
Hani derler ya olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara diye. Bence bu da öyle birsey. Biz Allah'tan hep hayırlısını dileyelim. Dilediğimiz şeyler için gereken çabayı gösterip kalani Allah'a bırakalım. Takdir-i ilahi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst