Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Soru Cevap Odaklanma Ve Hafıza Zayıflığı

Aze-xLeNoNz

Ay Yolcusu
Selam. Ders çalıştığımda eskiden de çalışırdım, kafamı toplayıp odaklanabiliyordum. Şimdi de ders çalışıyorum ama odaklanamıyorum veya buna benzer hafıza zayıflığı da var, bazı şeyleri unutuyorum hep bazen de haftanın günlerini bile karıştırdığım oluyor. Buna göre ders çalışmakta zorluk çekiyorum bunun, PM yüzünden olduğunu biliyorum. (hafıza zayıflatıyor diye biliyorum okumuştum internetten) Peki hafızamızı nasıl güçlendiririz veya odaklanma egzersizleri nasıl yaparız? Bu sorun ilerde kötüleşir bence. Tavsiye verin lütfen, hepinize teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Bağımlılık sırasında sıkça görülen problemlerden biri de odaklanma ve hafıza sorunlarıdır. Bu sorunların ortaya çıkma sebebi dopamin sisteminde geri bildirimin bozulması, reseptörlerin azaltılması ve düşük dopaminin bize yetmemesi sonucu yaşanan motivasyon eksikliği ve yoksunluktur. Burada odaklanmayı güçlendirecek egzersizler tercih edebilirsin ancak sorunun en kesin çözümü bunun sebebini ortadan kaldırmaktan geçiyor. Sürecin yaklaşık ilk 3 haftasından sonra -kişiden kişiye göre değişiklik olabilir- odaklanmanın fiziksel engeli ortadan kalkar ve reseptörler tekrardan aktif hale getirilmeye başlanır. Bundan dolayı sürecinde zor modu tamamlaman en iyisi.

Hafıza güçlendirmek için sudoku gibi bulmaca türünden şeyler çözebilirsin. Ders çalışmak için ise bir çalışma disiplini oluşturup yavaş yavaş güçlendirebilirsin. Sürece başlarken bunları da beraberinde yaparsan etkisini göreceğini düşünüyorum.

Ayrıca bu yazıyı okuyup sürece başlaman mantığı kavramana yardımcı olur.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Unutmak ve odaklanma sorunları en büyük yan etkileri PMO'nun. Sırf bunlar bile zararlı etkileri anlamak için yeterli. PMO bıraktığın zaman bu düzelecektir. Ama senin de bazı şeyler yapman gerek. Sherlock Holmes kitapları önerebilirim , dikkati arşa taşıyor. Normal ,başka türden hayal dünyayı zenginleştirecek kitaplar okursan bile, katkısı olur. Kitaptan katkı almayı boş ver , bilgiyi boş ver. Sadece bir dünya kur ve onu hayal et. Dünya dada asıl etkiyi yapmaya çalışıp gerçek hayatla bağlantıları kurabilirsin. Zamanla bir kelebekten bile dünyayı yorumlar hale gelirsin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6