Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Okb'nin Üstesinden Nasıl Geleceğim ?

soprano

Yeni Üye
Öncelikle selam ben soprano. Dostlar içimi bir yere dökmem lazım. Son 1.5 senedit her gün aralıksız okb ile uğraşıyorum vücudumda stres kaynaklı yaralar bile oluştu. Psikoloğa felanda gittim ama bir türlü çıkamıyorum. Aşağılık kompleksim var. Okb hastasıyım. İçimde az da olsa var olan bazı kimseye söyleyemeceğim sorunlarım var.
Yalnızlıkla uzun süre yaşadım. Kendimi olduğum gibi kabul edemiyorum asla ya toplum yüzünden. Yeter artık yani bir gün olsun kafam sussun istiyorum artık. Seneye yks sınavım var, hedefim yok. Hayatımda asla değişmeyecek kendi içimde kabullenemediğim şeyler var. Mutlu olamıyorum dostlar 1.5 seneye yakındır kendımı mutlu hıssedemıyorum 24 saat kafam susmuyor asla...

soprano

Yeni Üye
Gün içinde sürekli yürüyorum. Bazen 2 bazen 3 bazen 4,5 saatlerce yürüyorum uzaklara gidiyorum dostlar. Babam soruyor senin yaşındaki adamın cıvıl cıvıl olması lazım diyor ama hiç öyle değil maalesef. Ergenlik depresyonu felan demeyin öyle bir şey değil çünkü.

DarkLight

Yeni Üye
Öncelikle selam ben soprano. Dostlar içimi bir yere dökmem lazım. Son 1.5 senedit her gün aralıksız okb ile uğraşıyorum vücudumda stres kaynaklı yaralar bile oluştu. Psikoloğa felanda gittim ama bir türlü çıkamıyorum. Aşağılık kompleksim var. Okb hastasıyım. İçimde az da olsa var olan bazı kimseye söyleyemeceğim sorunlarım var.
Yalnızlıkla uzun süre yaşadım. Kendimi olduğum gibi kabul edemiyorum asla ya toplum yüzünden. Yeter artık yani bir gün olsun kafam sussun istiyorum artık. Seneye yks sınavım var, hedefim yok. Hayatımda asla değişmeyecek kendi içimde kabullenemediğim şeyler var. Mutlu olamıyorum dostlar 1.5 seneye yakındır kendımı mutlu hıssedemıyorum 24 saat kafam susmuyor asla...
Kafanın susmasıyla işler düzelecek değil. Zihnin sana anlatmak istediği bir şey var ve bunu görmezden gelmek için bastırarak daha da kötü hale getiriyorsun. Bende OKB hastasıyım ya da hastasıydım ne alemde şu an inan hiç bilmiyorum. Ama hiç bir zaman kafamın susmasını istemedim. Hiç bir zaman kendi duygularımı bastırmak istemedim. Düşüncelerin çoğunu farkındalık egzersizleriyle ya da sedona yöntemi ile aştım. Tabii biriyle paylaşırsan sorunlarını daha hızlı bir şekilde halledebilirsin.

Hazır rastlamışken sorayım ders çalışmaya kalktığında zihnin sana ne söylüyor tam olarak içinde ne hissediyorsun. Ders çalışmayı sürdürebiliyor musun?

Son düzenleme:

soprano

Yeni Üye
Dost şimdi başta şunu söyleyeyim ben zaten kaygılı olmaya yatkın bir insanım. 15 aydır 24 saatte aynı konular hakkında sureklı takıntılar ve kaygılarım devam etmekte ne boyutlara ulastıgını tahmın etmesı bıle kolay degıl. Şimdi ders hakkında şunu söyleyeyim kanka önce bir 30 dakika yürüyüş yap ve o yürüyüşte kafanda planla o gün hangi dersi hangi konuyu yapacagını felan kesinlikle katkısı olacaktır

soprano

Yeni Üye
ayrıca ekstra merak ettıgın seyler felan varsa ozelden bırbırımıze destek olabılırız

DinjDjarin

Venüs Yolcusu
Dostum ilk önce kendini okb'liyim diye sınıflandırma yoksa ömür boyu kendini hasta diye görürsün ve çevrende sana kırık bir insanmışsın gibi bakar. Okb yani takıntı vesvese hastalığından kurtulmak tamamen sana bağlı ve çok basit bir şey bunu çözmek sana bağlı sana bir kaç tane förmül vericem bunları uygularsan kurtulursun: 1-) ÖNEM VERMEMEK: küçük bir olaya bir nesneye önem verdikçe şişer ve büyür Aslında o kafana takılan mesele küçücüktür. Ama sen önemseye önemseye o olayı o nesneyi büyütüp şişirdin. Örnek olarak 250 gramlık bir bardağı 30 saniye boyunca tutmak çok kolaydır ve ağırlığı yok gibi gelir insana ama eğer 3 saat boyunca tutmaya devam edersen o 250 gramlık bardak sana artık 25 kilo gibi gelir. Burdaki fark bardak aynı bardak tek fark benim o bardağı yani o küçücük olayı küçücük nesneyi sürekli aklımda tutmam. Önem vermek ne demek? Sana anlatayım bir bardağın var ve sen bardağı kendi içinde anlam yükledin ve şöyle dedin" bu bardak olmazsa yaşayamam, bu hayatım en güzel bardağı, Bu bardak olmadan kahve içemem" dersen yarın öbür gün o bardak kırıldığında moralin çok bozulur ve sürekli kafana takarsın ve o düşünce seni rahatsız ederdi. Ama eğer şöyle desen" ya basit bir bardak yenisini alırım ne zararı var" dersen önem vermemiş olursun ve o düşünce aklından söner gider. 2-) KÜÇÜK GÖRMEK: Herhangi bir düşünceyi gözünde büyütürsen oda büyür. Ama eğer gözünde küçültsen küçük görsen o düşüncede küçülür. 3-)KORKMAK:Aklına gelen düşünceden korkarsan ağırlaşır. Sonrada kaygı bozukluğu, sosyal fobi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar bunun sebebi o düşünceden korkman eğer korkmazsan hafifler erir gider yok olur. 3-) DİKKAT VERMEMEK: Rahatsız edici düşüncelere dikkatini verirsen beynindeki yollarda o düşünce kuvvet bulur ve yeni ağlar oluşur o düşünceyle ilgili ama eğer dikkatini vermezsen dağılır gider o düşünce arı metaforu çok iyi anlatır bu ince meseleyi mesela bir adam arı saldırısına uğrasa ve arılara karşı lakayt kalsa o arılardan en fazla bir iki tanesi o adamı sokar gider. Ama adam eğer arılardan kurtulmaya çalışsa uğraşsa o arıların hepsi o adama saldırıcak işte vesveseler takıntılar aynende böyledir aklına geldiğinde o rahatsız düşünceye karşı lakayt kalsan biraz sonra gider ama eğer o rahatsız edici düşünceyi aklından kovmaya çalışırsan tam tersi olur dahada büyür rahatsız eder. Söyleyeceklerim bunlardı bu bilgilerin hepsi risale- nurdan alıntıdır. Bediüzzaman Said Nursi'nin sözleridir.

DarkLight

Yeni Üye
Dostum ilk önce kendini okb'liyim diye sınıflandırma yoksa ömür boyu kendini hasta diye görürsün ve çevrende sana kırık bir insanmışsın gibi bakar. Okb yani takıntı vesvese hastalığından kurtulmak tamamen sana bağlı ve çok basit bir şey bunu çözmek sana bağlı sana bir kaç tane förmül vericem bunları uygularsan kurtulursun: 1-) ÖNEM VERMEMEK: küçük bir olaya bir nesneye önem verdikçe şişer ve büyür Aslında o kafana takılan mesele küçücüktür. Ama sen önemseye önemseye o olayı o nesneyi büyütüp şişirdin. Örnek olarak 250 gramlık bir bardağı 30 saniye boyunca tutmak çok kolaydır ve ağırlığı yok gibi gelir insana ama eğer 3 saat boyunca tutmaya devam edersen o 250 gramlık bardak sana artık 25 kilo gibi gelir. Burdaki fark bardak aynı bardak tek fark benim o bardağı yani o küçücük olayı küçücük nesneyi sürekli aklımda tutmam. Önem vermek ne demek? Sana anlatayım bir bardağın var ve sen bardağı kendi içinde anlam yükledin ve şöyle dedin" bu bardak olmazsa yaşayamam, bu hayatım en güzel bardağı, Bu bardak olmadan kahve içemem" dersen yarın öbür gün o bardak kırıldığında moralin çok bozulur ve sürekli kafana takarsın ve o düşünce seni rahatsız ederdi. Ama eğer şöyle desen" ya basit bir bardak yenisini alırım ne zararı var" dersen önem vermemiş olursun ve o düşünce aklından söner gider. 2-) KÜÇÜK GÖRMEK: Herhangi bir düşünceyi gözünde büyütürsen oda büyür. Ama eğer gözünde küçültsen küçük görsen o düşüncede küçülür. 3-)KORKMAK:Aklına gelen düşünceden korkarsan ağırlaşır. Sonrada kaygı bozukluğu, sosyal fobi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar bunun sebebi o düşünceden korkman eğer korkmazsan hafifler erir gider yok olur. 3-) DİKKAT VERMEMEK: Rahatsız edici düşüncelere dikkatini verirsen beynindeki yollarda o düşünce kuvvet bulur ve yeni ağlar oluşur o düşünceyle ilgili ama eğer dikkatini vermezsen dağılır gider o düşünce arı metaforu çok iyi anlatır bu ince meseleyi mesela bir adam arı saldırısına uğrasa ve arılara karşı lakayt kalsa o arılardan en fazla bir iki tanesi o adamı sokar gider. Ama adam eğer arılardan kurtulmaya çalışsa uğraşsa o arıların hepsi o adama saldırıcak işte vesveseler takıntılar aynende böyledir aklına geldiğinde o rahatsız düşünceye karşı lakayt kalsan biraz sonra gider ama eğer o rahatsız edici düşünceyi aklından kovmaya çalışırsan tam tersi olur dahada büyür rahatsız eder. Söyleyeceklerim bunlardı bu bilgilerin hepsi risale- nurdan alıntıdır. Bediüzzaman Said Nursi'nin sözleridir.
Belli bir yere kadar götürür asıl olayı atlatamaz kendimde aynı ruhsal hastalıktan muzdaripim ordan biliyorum.

izleyici1

Yoda
kardeş bir çok psikolojik sorunu yaşayan ve yaşamış biriyim
kulak çınlaması - huzursuz ayak - diş sıkma - depresyon - anksiyete - karanlık rüyalar -umutsuzluk -karamsarlık
-tikler her türlü sinirsen huzursuzluk
boyun omuz sırt ağrıları
vesvese kötü düşünce uyku bozukluğu yalnız kalma isteği saatlerce boş oturma kimseyle konuşmak istememe
her şeyden kaçma güneşi görmeden uyuyamama

elbette uzun yürüyüşler soğuk buz gibi duş bu sorunları biraz dindirir etkisini azaltıyor
fakat kötülüğün kökünü kesmedikçe bunlardan kurtulamazsın
yani nofabı müziği şekeri bırakmadıkça bu psikolojik sorunlar devam edicektir
sürecinde en azından bir ayı doldurunca bu sorunlarında azaldığını bittiğini görebilirsin
psikolokla ilaçla iyileşemezsin öyle bir dünya yok
nofabı bilen bir psikoloksa o ayrı

pmo müzik bağımlısı olarak bizlerin
nerdeyse tamamı bu psikolojik sorunlarla boğuşuyoruz
nofabı başardıkça psikolojik sorunlarda kendiliğinden yok olup gidecektir
ramazan ayını güzel değerlendirelim tek bir çıkış kapısı var oda nofap

soprano

Yeni Üye
Kankalar öncelikle teşekkür ederim. Gerçekten insanın moralını altust eden bır ıllet bu. Müzik vs dinlemiyorum pek şu sıralar zaten bakalım nofap gerçekten bu konuda işe yarayacak mı

surec

Merkür Yolcusu
Kankalar öncelikle teşekkür ederim. Gerçekten insanın moralını altust eden bır ıllet bu. Müzik vs dinlemiyorum pek şu sıralar zaten bakalım nofap gerçekten bu konuda işe yarayacak mı
hocam sadece nofap değil uğraşlarda bulman gerekiyor bende de var bu ama kesinlikle önem vermeyle ve boş durmayla alakalı

Iron Knight

(👍 ͡❛ ͜ʖ ͡❛)👍
Bendede vesvese problemi vardı boş oturunca genelde bu vesveseler yine oluyor mesela (sınava boşa çalışıyorsun, herkes gününü gün ediyor yalnız adamın tekisin vs.) ama günün sonunda bakıldığında insanın kendi iç sesiyle yalnız kalmaması gerek bir amacımızın olması gerek nofap süreçlerimin ilerleyen günlerinde özellikle stressiz yaz günlerinde vesvese problemimin baya azaldığını hatırlıyorum

PMO, oyun, müzik, alkol bağımlısıyken çok oluyordu ama stresli günlerde hala benzer sıkıntılar yaşıyorum sosyalleşmek bende baya azaltıyordu mesela veya kendimi değerli hissetmemi gerektirecek bir durum olduğunda

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6