Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Okuduğunu Anlamamak

Maraz Ali

Benim adım Ali, Maraz Ali bayılırım bela olmaya
Olmuyor olmuyor delirdim artık.
2-3 yıl önce okuduğumu anlardım hemen kavrardim ama son yıllarda böyle degilim. Resmen dibi görüyorum durumum çok kötü bundan dolayı yks de kötü geçti. mesele basit bir örnek veriyim : onları hiç sevmiyorum değil. Cümlesi burda bile 10 dk düşünüyorum bu cümlede ne demek istiyor diye.
Haber yazısı okuyorum 2. Defa okuduğumda doğrusunu okumuş oluyorum yani ilk seferde doğru okuyamıyorum.
Dikkatsizlik mi odaklanamamak mi, dalgınlık mı anlamadım nofaple düzelir diyorsunuz hiç 90. Güne ulaşamadım( rekor 60) nofaple bu sorununu gerçekten çözen var mı veya tavsiye verecek olan?

G

gordon

Misafir
Nofap yaptıkça zihnindeki sis perdesi gidecek. Kitap da okursan düzeleceğine inanıyorum. Kan tahlili de yaptırmanı öneririm.

Targetlock

Deneyimli Üye
2-3 yıl önce okuduğumu anlardım hemen kavrardim ama son yıllarda böyle degilim. Resmen dibi görüyorum durumum çok kötü bundan dolayı yks de kötü geçti. mesele basit bir örnek veriyim : onları hiç sevmiyorum değil. Cümlesi burda bile 10 dk düşünüyorum bu cümlede ne demek istiyor diye.
Haber yazısı okuyorum 2. Defa okuduğumda doğrusunu okumuş oluyorum yani ilk seferde doğru okuyamıyorum.
Dikkatsizlik mi odaklanamamak mi, dalgınlık mı anlamadım nofaple düzelir diyorsunuz hiç 90. Güne ulaşamadım( rekor 60) nofaple bu sorununu gerçekten çözen var mı veya tavsiye verecek olan?
Bu sorun bende senin kadar derin değildi. Nofap ile hafızamda kuvvetlenme ve algımda berraklaşmayı yaşadım ve plasebo değil. Defalarca denedim. Kendini kanıtladı.
Odaklanma becerin iyice körelmiş kanka.
Neyse ki kas gibi güçlenen bir şey.
Üstelik kısa zamanda belirgin etki görebiliyorsun.

Tavsiyem ;
Nofap sürecine devam et
Sosyal medya ve telefonu azalt.
Dikkatlice, not alarak Cal Newport - Pürdikkat isimli kitabı oku ve gereklerini yap.
Ayrıca omega 3 , b vitamini , c vitamini ve stres yapmayacak düzeyde dengeli kafein alımı öneririm.

alone_angel

Yeni Üye
Ben de aynen dediğin gibiydim ortaokulda falan çok kitap okurdum ve her zaman okuduğumu anlardım ama son 1.5 senede özellikle şunu fark ettim dediğin gibi okuduğumu anlamıyorum kafam basmıyor gibi veya bir şeyi okuyorum sonuna kadar ama ne okuduğum hakkında hiç bir şey hatırlamıyorum dönüp dönüp yeniden okumam gerekiyor. Sonra dopamin detoksunda gördüğüm o sosyal medyadan uzaklaşma ,şarkı müzik dinlememe, abur cubur ve fazla yağlı yiyecekler yememe bir de nofapi denedim. Nofap sürecim pek olmadı bir kaç defa bozdum ama 1 hafta içerisinde youtube dan 1 video veya instagramda toplam 10 dakika bile geçirmedim ,çok müzik dinleyen birisiyimdir ama sadece felsefe podcastleri dinledim, telefondan televizyondan uzak durdum. Çok boş vaktim olunca kitap okuyayım dedim ve kitap okurken o eski yaşadığım okuduğunu anlamama , ne okuduğunu unutma gibi problemleri yaşamadığımı aksine kitabın içine çok güzel daldığını fark ettim. Sana da önerim sınava da çalışıcaksan telefonundan uzaklaş sosyal medya hesaplarını dondur veya uygulamayı sil veya kullanma çok şarkı müzik dinleme bir de abur cubur , sağlıksız besinleri tüketmemeye çalış yapabiliyorsan no fap yap bir de (kitap da okuyabilirsin sınav senen ama sana kalmış) garanti veriyorum göreceksin ki zihnin daha açık olucak okuduğunu anlayacaksın ve odaklanabileceksin.

Son düzenleme:

Eff

Yoda
Öncelikle kan değerlerine baktır. Bir sorun var mı bak bakalım.

Düzenli olarak kitap okuyor musun?

m_ustuner

Yeni Üye
Bıraktıktan sonra bu anlama algılama sorunu düzelirmi uzun yıllardan beri mastürbasyon bağımlısıyım kendimi aptallaşmış gibi hissediyorum? Cevaplarsanız memnun

Uzun süredir yaşadığım baş belası sorun. Bende tabi müzik vesayeti şeklindeydi. Kendimi bildim bileli beynimde bozuk plak gibi tekrar eden şarkı parçaları reklam parçaları olurdu. Meğer bu durumu pmo kötüleştirmiş. Geçen sene ekim ayından beri beynimi temizlemeye niyet ettiğim için pmodan uzak durdum( tek bir süreç değil arada relapslarım da var). 10 ay geçmiş ve eskisine göre çok azalmış olsa da henüz tamamen kesilmiş değil. Konuyla ilgili mezuniyet yazımda uzun bir yer ayıracağım. kısaca şunu söyleyeyim, pmo dan uzak dur.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6