Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Ortalamanın Üstü Zeka Bir Lanet Midir?

Skirmisher

Jüpiter Yolcusu
Merhabalar, soruyu biraz detaylandırmak istiyorum, şahsi bir soru. Üstün zeka mensubu değilim ancak gerçekten beni tanıyan insanlar benim eğitimli ve zeki, hatta zekasını doğru kullanabilecek kadar akıllı biri olduğu söylüyor. IQ testi yapıldı çocukken ancak sonucunu asla öğrenemedim, sadece iki sınıf önden başlayabileceğim söylendiğinde ailemin bunu şiddetle reddettiğini hatırlıyorum. Quora yazıları gibi işte ben 180 IQ'yum, ben bir deha mıyım falan değil sorum. Zaten toplumda her şeyin aşırısı en başta ya lince uğramış ya da anlaşılmamıştır, çoğu zaman da sonradan kabul görmüştür. Fütürist yazarlar tankları, yapay zekayı, kredi kartlarını, televizyonu ön gördüklerinde çoğu insan ütopik bulmuştur ancak çok azı bir dehanın ışığını görmüştür, icatlar geliştirmiş ve tarihi değiştirmiştir. İnsanoğlu olarak tüketmekten öteye geçemiyoruz artık, üreten ve yaratan insanları takdir edenler olsa bile sadece takdir ediyoruz, daha iyisini yaratmak için çabalamıyoruz.

Ailemin yanına geldiğim bu tatilde annem ve babama tarihten, psikolojiden, tıptan, temel bilimlerden ve mühendislikten bahsediyor; tarihi tekerrür kılmayacak toplumları yaratmanın yollarını anlatıyordum. Bana dedikleri şey "Oğlum, bunlara kafa yorma, anı yaşa, keyfini çıkart hayatın, zaten öleceğiz" idi, ben de "Bir iz bırakmadan, sadece milyarların içinde bir sayı olarak mı öleceğiz" dedim. Keyfini başka şekilde sürüyorum hayatın, bir anlam arayışında ya da bir kitapta, bir arkadaşımın yanında, bir kadınla birlikte ya da sadece bir düşüncenin eşliğinde anı yaşıyorum. Ölümle yüzleşmek zor olabilir ama bunu sadece yaşamı tadına vararak yaşamayan kişiler ya da dini yönleri olan kişiler sorgular sanıyorum. Ölüm korkulacak bir şey değil, sadece her şeyin varacağı bir sondur. Forumda insanlara yardım ediyorum, sorularını yanıtlıyorum, cevabı alıp kullanan da oluyor, beğenmeyen de olabiliyor. Ailemin bakış açısından ötürü onlarla o kadar konuşmuyorum, dünyayı ye-iç-yat sanıyorlar; ben mi fazla abartıyorum bu kadar çalışmayı, okumayı ve sorgulamayı yoksa onlar toplumun çoğunluğunu mu oluşturuyor?

Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Winston Smith

Venüs Yolcusu
Çevirmen Üye
Komando
Şu ana kadar iki tane deha seviyesinde üstün zekalı insan tanıdım, biri şu an Amerika'da diğeri ise Almanya'da (üni öğrencisi ikisi de), o yüzden asla bir lanet olduğunu düşünmüyorum.

Mutlu olmak istiyorsan kendin gibi olanları bulacaksın en mantıklı olanı bu.

Basit düşünecek olursak kim imrenmez ki dehalara ya da üstün zekalılara, açıkçası ben imreniyorum. Kesinlikle lanet değil.

mete

Venüs Yolcusu
Merhabalar, soruyu biraz detaylandırmak istiyorum, şahsi bir soru. Üstün zeka mensubu değilim ancak gerçekten beni tanıyan insanlar benim eğitimli ve zeki, hatta zekasını doğru kullanabilecek kadar akıllı biri olduğu söylüyor. IQ testi yapıldı çocukken ancak sonucunu asla öğrenemedim, sadece iki sınıf önden başlayabileceğim söylendiğinde ailemin bunu şiddetle reddettiğini hatırlıyorum. Quora yazıları gibi işte ben 180 IQ'yum, ben bir deha mıyım falan değil sorum. Zaten toplumda her şeyin aşırısı en başta ya lince uğramış ya da anlaşılmamıştır, çoğu zaman da sonradan kabul görmüştür. Fütürist yazarlar tankları, yapay zekayı, kredi kartlarını, televizyonu ön gördüklerinde çoğu insan ütopik bulmuştur ancak çok azı bir dehanın ışığını görmüştür, icatlar geliştirmiş ve tarihi değiştirmiştir. İnsanoğlu olarak tüketmekten öteye geçemiyoruz artık, üreten ve yaratan insanları takdir edenler olsa bile sadece takdir ediyoruz, daha iyisini yaratmak için çabalamıyoruz.

Ailemin yanına geldiğim bu tatilde annem ve babama tarihten, psikolojiden, tıptan, temel bilimlerden ve mühendislikten bahsediyor; tarihi tekerrür kılmayacak toplumları yaratmanın yollarını anlatıyordum. Bana dedikleri şey "Oğlum, bunlara kafa yorma, anı yaşa, keyfini çıkart hayatın, zaten öleceğiz" idi, ben de "Bir iz bırakmadan, sadece milyarların içinde bir sayı olarak mı öleceğiz" dedim. Keyfini başka şekilde sürüyorum hayatın, bir anlam arayışında ya da bir kitapta, bir arkadaşımın yanında, bir kadınla birlikte ya da sadece bir düşüncenin eşliğinde anı yaşıyorum. Ölümle yüzleşmek zor olabilir ama bunu sadece yaşamı tadına vararak yaşamayan kişiler ya da dini yönleri olan kişiler sorgular sanıyorum. Ölüm korkulacak bir şey değil, sadece her şeyin varacağı bir sondur. Forumda insanlara yardım ediyorum, sorularını yanıtlıyorum, cevabı alıp kullanan da oluyor, beğenmeyen de olabiliyor. Ailemin bakış açısından ötürü onlarla o kadar konuşmuyorum, dünyayı ye-iç-yat sanıyorlar; ben mi fazla abartıyorum bu kadar çalışmayı, okumayı ve sorgulamayı yoksa onlar toplumun çoğunluğunu mu oluşturuyor?

Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Bu ben . Dostum seni anlıyorum . Yalnız değilmişim :(

Skirmisher

Jüpiter Yolcusu
Şu ana kadar iki tane deha seviyesinde üstün zekalı insan tanıdım, biri şu an Amerika'da diğeri ise Almanya'da (üni öğrencisi ikisi de), o yüzden asla bir lanet olduğunu düşünmüyorum.

Mutlu olmak istiyorsan kendin gibi olanları bulacaksın en mantıklı olanı bu.

Basit düşünecek olursak kim imrenmez ki dehalara ya da üstün zekalılara, açıkçası ben imreniyorum. Kesinlikle lanet değil.
Basit düşünecek olursan tabii ki herkes ortalama üstü olmak ister her konuda ama sadece basit düşünecek olursak. Deha seviyesinde adamlardan sadece ikisi bu söylediklerin; çok büyük çoğunluğunun intihar ettiği, bağımlı olduğu, yalnız olduğu, değerlendirilmedikleri hatta değerlendirilseler bile ya körelecekleri ya da fikirleri nedeniyle lince uğrayacakları gerçeğini değiştirmiyor. Ha zeki olursun ve zekayı yönetecek akla da sahip olursun eyvallah ama çoğunluk dehayı Einstein gibi böyle eğlenceli, sosyal sanıyor; biraz Newton, Michelangelo, Nietzsche, Kafka’ya baksınlar. Sonuca değil dehayı getiren nedenlere baksınlar. Dehanın getirdiği anlaşmazlık ve ruhsal çatışmaya baksınlar.

Javert

Mars Yolcusu
Bunu söylemek aslında doğru olmayabilir ama yaşın büyüktür ve kaldıracağını tahmin ediyorum, otizmli olma ihtimalin yüksek ve yanında asperger.

Ancak normal olarak üstün zekalıysan, kullanamadıktan sonra, beynin yaptığı fazla mesaiyle kalacak ve mutsuzluk lanet olacak.

RedpillAfter

Yeni Fapstronot
Bu konu hakkında 2 hiç unutmadığım şey var, Nikola Teslanın ölümü ve Bukowskinin hayatı.

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
Böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Üstün zeka, ortalamanın üstü bir zeka, deha gibi kelimeler oldukça saçma ve bunun yerine çalışan kafa patlatan, düşünen kişi yapar. Verdiğin durum Türk toplumunun genel eğitim seviyesi ve cahil olmasını ve kendini geliştirmemesini gösterir. Dünya üzerindeki bazı ülkeler ile bilim, sanayi alanında T.C devletini karşılaştırırsak aslında ne olduğunu görebiliriz.

Son düzenleme:

Winston Smith

Venüs Yolcusu
Çevirmen Üye
Komando
Basit düşünecek olursan tabii ki herkes ortalama üstü olmak ister her konuda ama sadece basit düşünecek olursak. Deha seviyesinde adamlardan sadece ikisi bu söylediklerin; çok büyük çoğunluğunun intihar ettiği, bağımlı olduğu, yalnız olduğu, değerlendirilmedikleri hatta değerlendirilseler bile ya körelecekleri ya da fikirleri nedeniyle lince uğrayacakları gerçeğini değiştirmiyor. Ha zeki olursun ve zekayı yönetecek akla da sahip olursun eyvallah ama çoğunluk dehayı Einstein gibi böyle eğlenceli, sosyal sanıyor; biraz Newton, Michelangelo, Nietzsche, Kafka’ya baksınlar. Sonuca değil dehayı getiren nedenlere baksınlar. Dehanın getirdiği anlaşmazlık ve ruhsal çatışmaya baksınlar.
Zekayı problemleri tespit edebilme ve bunları çözebilme yeteneği olarak alacak olursak sorunun çözüleceğine inanıyorum. İçsel anlaşmazlık ve ruhsal çatışmaları dehanın getirdiğini düşünmüyorum. Bu kişilik ve insanın yaşadıkları ile ilgili bir mevzu.

Farklı insanlar kişilikleri ve yaşadıklarına göre olaylara farklı tepkiler verebilir ki özellikle yazınsal deha olarak bulduğumuz çoğu yazar yaşadıklarını gerçek olmasa bile iyi ya da kötü yönlü olacak şekilde detaylandırır ve gerçekten de böyle görür( özellikle Goethe, kleist, hölderlin, kafka) ki bu yüzden onları severiz, vay be ne yazmış deriz. Tamamen karakterle alakalı deha olup kleist gibi intihar da edebilirsiniz russell gibi gerçekçi yaşayıp dünya için bir şeyler yaparak da. Emin olun normal bir zekaya sahip olan insanlar da üzülüyor, intihar edecek noktalara gelebiliyor. Fakat deha olanların bunu daha çok yaşaması denilen mevzu gerçek mi yoksa belli bir azınlıkta olan şeylerin göze daha çok çarpması mı? Oranlama yapıldığı zaman pek bir fark olmadığı büyük ihtimalle ortaya çıkacaktır. Hatta bazen aklıma şu da gelmiyor değil güzel ya da yakışıklı olanlar bunun zorluğundan bahseder ya, çok gülünç gelir bana. Sonuç olarak deha ile kişiliğimizi farklı kavramlar olarak ele almak daha mantıklı geliyor bana. Kişiliğin ise değişip değişemeyeceği tamamen ayrı bir mevzu kant ile schopenhaur değişmez der bazıları ise kolayca değişebileceğini diğerleri ise zaman alacağını söyler tabii en mantıklı olanı Platonun Menon diyaloğunda sokratesin dediği gibidir :

"O halde yapılması gereken şey mantık oyuncularının o sözüne inanmamak, bu gibi sözler bizi tembelleştirir; bunlar tabansızların hoşuna gider. Benim sözümse, çalışmaya, araştırmaya götürür. Bunun için ben, gerçekliğine inandığım erdemi seninle araştırmaya karar verdim."

Yani değişebileceğini(ama zaman alacağını) düşüneceğiz.

Deha olup olmadığınızı ise denemeden bilemezsiniz belki deneseniz bile koşullardan dolayı bilemezsiniz bazısının dehası koşullardan ötürü erken parlar( örn schelling) bazısınınki koşullardan ya da önceki yanlış kararlardan geç parlar( Örn. Hegel).

Not: Bu arada deha, üstün zekalı denilen kavramlar mevcut nasıl ki zeka geriliği ile doğanlar ya da kaza sonucu böyle bir duruma maruz kalanların olduğu gibi. Ama belki de uzun bir zaman aralığında önemini cidden yitiriyordur büyük işler yapma açısından bilemeyiz. Daha çok araştırılması gereken bir konu. Burada da henüz kesin bir şeyler ortaya konulmadan önce en mantıklı yol bizim için faydalı olan yoldur prensibi ile gidilmeli.

Sadece değinmek istedim Nietzcheyi orada görünce. Nietzche'i ele alacak olursak( ki cidden "deha" olup olmadığı da tartışmalıdır. Yazılarından yola çıkacak olursak az çok belli bir argümantasyona dayanan yalnızca iki tane(en azından benim gördüğüm) şey içerir( soykütüksel yaklaşım ve bengi dönüş(hem hayatı olumlaması hem de olumsuzlaması açısından)). hatta Mary Beard ya da John Henderson kendisinden 19.yüzyıl self-help gurusu olarak bahsediyordu).

Skirmisher

Jüpiter Yolcusu
Böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Üstün zeka, ortalamanın üstü bir zeka, deha gibi kelimeler oldukça saçma ve bunun yerine çalışan kafa patlatan, düşünen kişi yapar. Verdiğin durum Türk toplumunun genel eğitim seviyesi ve cahil olmasını ve kendini geliştirmemesini gösterir. Dünya üzerindeki bazı ülkeler ile bilim, sanayi alanında T.C devletini karşılaştırırsak aslında ne olduğunu görebiliriz.
Gerçekten var üstün zeka muhabbeti, eğer olmasaydı dünyanın en zengin ve başarılı insanları çift işte çalışan insanlar olurdu. Günde on saat çalışan ortalama bir öğrenci ile üç saat çalışan zeki bir öğrenci arasında fark var. Neden? Zira öğrenme, algılama ve yorumlama kapasiteleri farklı ikisinin de. Türk toplumunun çok büyük bir çoğunluğu cahilden de beter ve parlak olanı bile değerlendiremeyecek durumda, bu yüzden de gelişemiyoruz. Bir şeylerin farkında olanlar zaten ülkeyi terk ediyor.

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
Gerçekten var üstün zeka muhabbeti, eğer olmasaydı dünyanın en zengin ve başarılı insanları çift işte çalışan insanlar olurdu. Günde on saat çalışan ortalama bir öğrenci ile üç saat çalışan zeki bir öğrenci arasında fark var. Neden? Zira öğrenme, algılama ve yorumlama kapasiteleri farklı ikisinin de. Türk toplumunun çok büyük bir çoğunluğu cahilden de beter ve parlak olanı bile değerlendiremeyecek durumda, bu yüzden de gelişemiyoruz. Bir şeylerin farkında olanlar zaten ülkeyi terk ediyor.
Dediğim gibi bu benim yorumum saygılar :) ( 10 saat çalışan doğru ve verimli çalışmadıktan sonra bir b*ka yaramaz o çalışma. )

eVldm_Æl

Yeni Fapstronot
Yüksek riskli bir ortamda büyüyen çocuğun ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olması suç işleme ihtimalini önemli ölçüde azaltır mı? Çok sayıda boylamsal çalışmanın ortak özeti: Evet, öyle görünüyor.1661093078246.png
Zeka iyi bir şey mi? Evet. Zeka seviyesi yükseldikçe psikiyatrik tedavi görme, suç işleme olasılığı düşüyor, akademik başarı, ortalama ömür ve genel sağlık sonuçları iyileşiyor.1661093242224.png1661093251520.png1661093255957.png1661093261300.png
Zeka çok önemli bir şey arkadaşlar.Akademik başarının ana kaynağı zekadır.Hayatta birçok alanda size faydası dokunur.Zekiseniz her zaman bir tık öndesiniz

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6