Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Overthinking

Wilm Hosenfeld

Yeni Fapstronot
Bu illetten nasıl kurtulabilirim ? PMO buna sebebiyet veren şeylerden olabilir m ? Psikolojik olarak kendimize zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Artık kafama sıkasım geliyor bu şey yüzünden, kafamın içi ağrımaya başladı. O kadar fazla saplantılı düşünce kafamın içinde tekrar ediyor ki, bir süre sonra uyku bile uyuyamaz hale geldim. Kafamı dağıtamıyorum hiçbir şekilde. Uyku hapı almaya başladım. Günlük rutinimi aşırı derecede etkiler duruma geldi.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Bu illetten nasıl kurtulabilirim ? PMO buna sebebiyet veren şeylerden olabilir m ? Psikolojik olarak kendimize zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Artık kafama sıkasım geliyor bu şey yüzünden, kafamın içi ağrımaya başladı. O kadar fazla saplantılı düşünce kafamın içinde tekrar ediyor ki, bir süre sonra uyku bile uyuyamaz hale geldim. Kafamı dağıtamıyorum hiçbir şekilde. Uyku hapı almaya başladım. Günlük rutinimi aşırı derecede etkiler duruma geldi.
Dostum aylarca beni depresyona sokan, intiharın eşiğine getiren şey buydu. PMO'yu bırakmak katkı sağladı bunu çözmemde. Hayat felsefeni değiştirmeni veya dünyaya bakışını değiştirmeni tavsiye ederim.

alikronikro

Ay Yolcusu
Aşırı düşünme eylemi PMO bağımlısı olmasan bile benzer diğer etkenlerden ötürü yakalanabileceğin bir psikolojik rahatsızlıktır kardeşim. Ancak burada olduğuna göre sen de bir PMO bağımlısısın ve kendimden bilerek söylüyorum ki aşırı düşünme rahatsızlığının en büyük sebebi PMO. Ne zaman PMO'ya bulaşsam bu aşırı düşünme moduna geçiyorum. Bundan ne kadar uzak kalırsam da bu rahatsızlık o kadar yok oluyor. Adete insanı bloke edip sırf acı çekme halinde yaşatıyor, cehennem azabı gibi. Hiç şüphen olmasın kardeşim, PMO'yu bırak ve bu tür rahatsızlıklarından kurtul. Eğer Müslüman isen namazlarına, Allah ile olan ilişkine dikkat et, dua et, olayı ciddiye al ve çok zorlanırsan bir psikoloğa git. Zor bir süreç, Allah yardımcın olsun.

Bakenga

Emekli Üretken Üye
Benim bastırmak veya biraz olsun rahatlamak için yaptığım üç şey var; yazmak(en çok da bunu yapıyorum), birileriyle argümanlar ile felsefi bir münakaşaya girmek(yüzyüze-telefonda) ya da kendi kendimi karşıma alıp baya bildiğiniz tartışmak. Kısmen işe yaradığını söyleyebilirim. Başka bir çare bilmiyorum.

Zahiddi

Yeni Üye
Moderatör
Yakın tarihteki teknolojik gelişmeler ister istemez sosyallik ve yakın alakalı olarak psikolojimizi de etkiledi.İnsan psikolojisi ne kadar esnek olsa da günümüzdeki teknolojinin sağladığı çevre algısına ve getirdiği psikolojiye adapte olmakta zorlanıyor.PMO'nun da yarattığı psikolojik tahribat yan etki olarak bahsettiğin gibi etkilere sebep olabiliyor.Zamanında benimde yaşadığım durumdan çıkmanın ana yollarından birisi olarak teknolojiden ve özellikle sosyal medyadan çıkmayı gerekli görüyorum.En azından kendim için böyle aşırı düşünme hallerine girdiğim zaman kalemle ,kağıtla daha içli dışlı oluyorum ve tek başıma dışarıda geçirilecek zamanlar yaratıyorum kendime.Tavsiyelerim bunlar ve dertleşecek birisi arıyorsan da çekinmeden bana yazabilirsin :)

Türk milleti zekidir

Yeni Fapstronot
EDM tarzı müzikleri dinlemeyi bırak. Hatta bir süre müziği tamamen kes. Sadece uyku zamanı yatağa gir. Çok uykun geldiği zaman. Kafanı yastığa koyduğun an sadece uyumaya odaklan.

Hustle

Yeni Fapstronot
Dostum overthinking bir diğer büyük sebeplerinden biri eskiden yaşadığın ve zihninin arkasında durmadan tekrar edip duran travmalar, kötü anılar olabilir. PMO olayını zaten biliyorsun, bırakman sana çok büyük fayda sağlayacak. Eğer hatırladığında çok kötü hissettiğin anıların varsa psikoloğa gitmeni ve EMDR cihazı ile tedavi olmanı öneririm.

N

neurosoft

Misafir
Overthinking in en lanet taraflarından birisi bana kalırsa düşünceden doğan anksiyete... Normalde her şey yolundayken ve mutlu olmamız gerekirken sadece her şeyi düşündüğümüz için stres oluyoruz ve modumuz düşüyor. EDM müzik dinlemeyi bırak yazmış birisi. Olabilir elbette. Ama gerçekten bu tek bir şeyi bırakarak çözülecek bir şey değil gibi. Çünkü ben çok şeyi denememe rağmen etkili sonuç vermedi. Ha faydası olur gerçekten. Yani PMO yu, alkol/sigarayı, hype aldığınız müzik türlerini vesaire bırakmak... O konuda bir şey söylemiyorum. Ama kafa yapısı değişmedikçe tam çözüm vermiyorlar. Hatta PMO yu bırakırken sırf overthinking yüzünden stres olup tekrar başladığım zamanları hatırlarım.

izleyici1

Yoda
aşırı düşünme - kulak çınlaması - hiç bir şeyden zevk alamama - tikler -depresyon - anksiyete
sabaha kadar uyuyamama-veya tersi
bunlar hep pmo müzik sigara alkol şeker in sonuçları

Lazkopat

Emektar Üye
Hocam bende de varmış ve dün farkettim. Bence büyük bir problem değil. Ancak bu durumdan muzdsrip olan insanları dinlemeni tavsiye ederim. Yazacalarım biraz uzun olabilir ve işine yarar diye düşünüyorum.

Öncelikle bu konunun neverfap ile biraz az ilgisi var. Çünkü bende ilk olarak 7.sınıfta ortaya çıkmıştı. Sabah ezanını duyduğum zamanlar vardı ordan biliyorum. Neverfal ile olan ilgisi ise mastürbasyon ile alakalı. O dönemler haftada 1 yapardım ve 1 hafta geçince bu durum kendini fark ettirirdi. Biraz da overthinkin nasıl ilerlediğinden bahsedeyim(Hiç araştırma yapmadım. Sadece kendi üzerimde gözlemlediklerim)

-Belli bir konuyu farklı yorumlarla düşünmek.
-O düşünceye karşılık verdiğini düşünmek.
-Neyse birazdan uyurum diyerek düşüncenin devam etmesine izin vermek.
Nkt:Bazen bir iş yaparken de aşırı düşünebilirsiniz. Ancak gece uyumaya çalışmak gibi olmaz yapacak bir işiniz vardır.

Sonra başa dönüyor ve uyuyamıyorsun. Ancak çözümü de basit. Önce bir kaç kez doktora danışdığımda başıma neler geldi? İlk defa 8.sınıftamı ne gittim. Ancak bahsettiğimi vs hatırlamıyorum. En son geçen sene Ekim'de gitmiştim önemli olan da o tecrübem. Uykusuzluk diyerek gittim bu kısım önemli kan değerlerime vs baktı. Ardından psikolağa da gittim ve bana uykusuzluk ile ilgili sorular sordu. Hatırlamıyorum ama sanırım düşüncelerimden ötürü uyuyamadığımı belirttim. Ama kendisini uyku ilacı yazıp gönderdi :) O ilaçtan bir tane dahi kullanmadım iyiki de kullanmamışım.

Neyse bu durumla nasıl baş ediyorum? Onu diyeyim. Meditasyon haline geçerek özellikle de dün gece o şekilde uyudum. Yaptığım meditasyonun bir yöntemi vs yok. Sadece etrafın ya da nefes almamın sesini dinleyerek gevşıyorum. Sonra da uyumuşum zaten :) Umarım yardımcı anlattıklarım sana yardımcı olur. Bilmiyorum o kadar anlattım ama sadece uykusuzluk da olabilir bu durumumun adı. Nofap yaptığım dönemlerde de vardı. Ancak geçer merak etme. Bende geçmişti. Yani sonuçta neverfal ile pek de alakası yok. Senin ne kadar çok düşünerek ne kadar derine indiğinle alakalı :)

ŞimdilikSıradanBiri

Yeni Fapstronot
Uyku hapları kimyasal bir uyku sağladığı için normal uyku ihtiyacını karşılayamıyor ve daha sersem bir şekilde kalkıyorsun diye biliyorum ve çoğunun bağımlılık yaratıcı etkileri var. Sana tavsiyem uyumadan hemen önce bir kitabın kapağını kapatman. Hem uyumamaya çalışacaksın ve kitabın kapağını kapatman gerekiyor ( Odada senle birlikte kalan biri yoksa en iyi önerim ışığı açık bırak yatağa yat az sonra kapatacağım de uyanık kalma isteğinden dolayı acayip bir uyku çökecek üstüne.).

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6