Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Soru Cevap Overthinking

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Evet. Büyük oranda azalır. Ya da süresi ciddi kısalır. Her türlü olumlu etkisi olur.
Ek olarak kafana takılan şeyleri bir kağıda listelersen ve bunları da ortadan kaldıracak planları uygulamaya koyarsan bu gücü kontrol edebilirsin. Target’ın dediği gibi sürecin her türlü faydası olacaktır, az ya da çok.

Sarkå

Ay Yolcusu
hiçbir etkisi olmaz forumda sihirli değnekmiş gibi gösteriyorlar oyalanacak bir şey bulursan düşünmen azalır ama okb seviyesindeyse yapabileceğin tek şey doktora gitmek aşırı stres yapıp sağlığını bozabilirsin denendi onaylandı

B

Brock

Misafir
cunku sen thingetmeden nofap yaparsan ; neden birşey yaptığını bilmeden hareket edersin. tıpkı bakkala gidipte ne alcağını bilememek neden gittiğini bilememek gibi bir durum. diye düşünüyorum.

Targetlock

Deneyimli Üye
Overthinkingin aslında bir bulut olduğunu fark edene kadar nofapin faydası olur. Seni rahatlatır. Ancak overthinkinge neden sürekli başvurduğunu anlaman lazım bunun için terapiler deneyebilirsin.
EMDR,EFT,NLP,NAC gibi disiplinler belki fayda verir. Ancak bir profesyonelle uygulamaya dayalı orta uzun vade terapi sıkıntılarını çözebilir.

SniperTR

Mars Yolcusu
Düşüncelerini engellemeye çalışmak seni iyice depresif yapar.Gün sonunda bir zaman belirle o zaman içinde tüm düşünmen gerekenleri düşün yada yaz.Lakin o zaman dilimi dışında asla o konulara bir daha dönme

B

Brock

Misafir
bu konuyu kafamda şöyle formüle ettim sizinde yararlanmanız açısından yazıyorum. Daha önceden yaptığımız bilinçdışı hareketler bizde bilinçdışı alışkanlıklara sebebiyet veriyor. Sonucunda bugünkü bilinçdışı isteklerimiz meydana geliyor. Yani bugünkü coşkun duygularımız bizi düşünmeden hareket etmeye iten istekler. Overthinking ise bunu telafi etme çabamız ; yani bir yanımız bilinçsiz hareket etmek istiyor taşmak istiyor duygusal davranmak ; öbür kısmımızsa bunu telafi edebilmek adına aşırı ne yaptığını bilerek davranmak istiyor. Az öncede dediğim gibi burda yapılması gereken şey bu acziyetimizi kabul etmek bilinçdışı isteklerimizi zaaflarımızı vs kendimizi olduğumuz bulduğumuz gibi sevmek ve kabullenmek ; düşüncemizide hareket etmekte-etmemekte kullanmak (telafi etme çabası yerine ; yani boşa kürek çekmek yerine) . Örneğin fab yapmak istiyorsak ama bir tarafımızda istemiyor ve bilinçli hareket etmek istiyor istemediği şeyleri yapmayıp kendini kontrol eden biri olmak istiyorsa ; düşüncemizle ilk önce durumun farkına varıp "ben zayıfım kendimi böyle buldum" demeli ve bunu nasıl değiştirebilirim ? diye sorup bu isteğimizin sebebini sorgulamalı ; karşısına da bunu yapmamak için geçerli sebepler belirlemeliyizki kendimize adil dürüst davranmış olalım zira eğer yapmak için sebeplerimizin karşısında yapmamak için sebeplerimiz az ve biz yine de bir sebep olmadığı halde yaparsak ; fab yaptığımız gibi nofap yaparkende ne yaptığımızı bilmez oluruz ve buda bizim için fab yapmaktan farkı olmaz üstelik daha zorlusu olur. Eğer belirlediysek sebebi ve gerçekten geçerli sebeplerimiz varsa yine de bir anda bilinçli olamayız bir strateji belirlemeliyiz : bu stratejiler de "bunu en çok ne zaman yapıyorum ? bunu ne arttırıyor ? bunu ne azaltabilir ? " gibi soruları kendimize sormak ve şartları kendimiz için en olumlu hale getirmek ;yani bunu yapma olasılığımızı en aza düşürürken bir yandanda yapmamak için sebeplerimizi arttırcak yeni alıßkanlıklar edinmek ; en basit örnek evde tek başımızayken buna ayırdığımız gücü spor salonuna 1 ay ayırıp kendimizdeki değişimi görüp bir sebep daha sunmak ; veya 1 ay meslek kursuna gidip meslek sahibi olmak. vs. Yani eğer obsesifleşen düşüncemizi yararsız hareketlerimizi engellemeye ve yararlı hareket etmeye odaklamak için kullanırsak ; bu aşırı düşünmeyide yararımıza kullanmış oluruz. yani overthinking yerine thinkinganddoing yapmış oluruz zira düşüncemiz ancak eyleme yansırsa bize faydası olur.

B

Brock

Misafir
kendi adıma konuşayım ;yoksa "off be abi ne düşündüm thinker gibiyim resmen" demenin bana ve bilincime hiçbir katkısı olmadığı gibi zararı var. Eğer ben bütün bu söylediklerimle kendimi uyarma çabasına girmezsem yani bu yazdıklarımı sadece kendimi uyarmak onarmak için kullanmazsam. eğer böyle yapmazsam yük bana over yani.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6