Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Oyun bağımlılığı ve oyundaki tetikleyiciler.

B

Blue_Ocean

Misafir
Oyunu sonu yok bir sürü mod var ve sezon,sezon lig sıfırlanıyor yani sıfırdan başlıyorsun.
Benim arkadaşım tam 4 senedir aynı heycanla oynuyor.
Heyecan duyuyorsun anlıyorum ama bu oyunun sonu yoksa oyna oyna nereye kadar. Oyun sıkılmana bile izin vermiyor. Fare kapanı gibi sürekli seni içinde tutmaya çalışıyor. Bence biraz farkındalık oluştursan iyi olur.

GAZAP

Deneyimli Üye
Heyecan duyuyorsun anlıyorum ama bu oyunun sonu yoksa oyna oyna nereye kadar. Oyun sıkılmana bile izin vermiyor. Fare kapanı gibi sürekli seni içinde tutmaya çalışıyor. Bence biraz farkındalık oluştursan iyi olur.
EVET dediğin gibi sana katılıyorum.
4 sene önce daha bağımlıydım ve kurtuldum yine yapabilirim zaten %90. Bırakacağım gibi bir his var ama ne olur ????

GAZAP

Deneyimli Üye
Dostum oyunu oynamadım ama biliyorum. Oyundaki bacak dışında açık olan bir yer yok. Gözünü seveyim iki bacak gördün diye tetiklenmeye lüzum var mı ?
Dostum adminin çoçuklar duy... Dizisinden etkilenip bu işlere başladığını okumuştum yanlış hatırlamıyorsam.
Yani herkesin tetikleyicisi farklıdır kimisi bir gözlûk görür ve aklında neler neler canlanır.

Bravo

Merkür Yolcusu
Aynı ben.Bende pubg bağımlısıydım.Hiç uyumadan oynadığım günler olmuştu.Aynı senin gibi bağımıydım sonradan bırakmıştım.Ama bunda 3 ay falan önce yine başlamıştım.Çok şükür 1 aydan fazladır oynamıyorum.Yutubdan kozmik karınca falan izliyordum bide bunun hilelerine falan baktıkça hiç oynayasım gelmiyodu.Hobiler falan kat hayatına yeterki bunu aklından çıkar.İnanki düşünmedikçe akla bile gelmiyor.Hatta senin bu yazını okuyunca farkettim ne zamandır oynamadığımı.Yani çok kasma zamanla geçicek emin ol

wissensdurst

Ay Yolcusu
EVET dediğin gibi sana katılıyorum.
4 sene önce daha bağımlıydım ve kurtuldum yine yapabilirim zaten %90. Bırakacağım gibi bir his var ama ne olur ????
Oyunun hayatınındaki yıkıcı etkisini düşün sana kaybettirdiklerini ve oynamasaydın hayatına neler kazandıracaklarını.Bende yaklaşık 6 sene League of legends denilen oyuna bağımlı olmuştum.Yaklaşık 6 aydır oynamıyorum.Oyunu bıraktığım zaman bu kadar bağımlılık yapmasının bunun normal olmadığını ve birçok insanın bu dertten muzdarip olduğunu farkedince psikolojik temellerini araştırmaya kalktım. Lol,free fire,pubg,wow gibi küresel çapta oynanan oyunların beynimize sürekli etkileşim-gelişim- ödül döngüsüyle dopamin salgılatarak hayattan zevk almamızı engelleyen bir durum ortaya çıkardığını farkettim.Özellikle bu tür şirketlerin tek amacı seni o platform veya oyunda tutmak.Sana insan değil sadece bir veri parçası,reklam gösterebileceği(sosyal medya için) bir robot olarak görüyor.Hayatımızı lol gibi hiç bir getirisi olmayacak(e-sporcu olmayacaksan) oyunlarla ziyan etmek kadar saçma bir şey yok bence.
Oyun bağımlılığının temeline inmek isterseniz:dopamin reseptörleri,bir şeye neden bağımlı oluruz? gibi konuları ingilizce ve türkçe aratarak daha önce hiç duymadığınız bilgiler edinebilirsiniz. ?

cici panpa

Satürn Yolcusu
Web Sitesi
www.neverfapturkiye.com
Konuyu açan arkadaş çok haklı birçok oyunda çıplak olmasalarda cinsel bölgelerini gözümüzün içine sokmaya çalışan bir sistem, örneğin mobile legends girişteki fotoğraf sürece yeni başlamış arkadaşları Bir hayli tetikleyebilir

Zarp

Yeni Üye
Free fire oyun bu ama bence hiç oyun oynama derim oyunların %90 ayını durumda
online oyun bataklıktır asla sonu yoktur. Eğer birşey Ücretsizse Ödeme sensindir yani zamanın zamanınızı kıymetsiz zannetmeyin zaman ayrı bir para birimidir ücretsiz uygulamalar ve oyunlar bunun için savaşır zaten o yüzden hep yenilikler yapar satın almalar koyar uygulamaya

promanskins

Mars Yolcusu
Valla oynadığınız oyunu iyi seçin. Oyun oynamak değil, yanlış oyunları oynamak bence bağımlı yapar. Yani CS:GO, Rainbow Six Siege, LoL tarzı oyunlarda bağımlılık yaşarsınız. Bu oyunlarda olan derece sistemi insanı asıl bağımlı yapıyor ya, herkes uğraşıyor en yüksek seviyeye çıkacağım diye. Onun haricinde R6 olsun, LoL olsun bu 2 oyunda acayip derecede tetikleyici var, oynuyorsanız salın bence. Ben şu an ETS2, DCS World tarzı kafa dinlendirici simülasyonlarda takılıyorum, bu saydığım 3 oyundan daha iyi.

Mavimsi

Ay Yolcusu
Beynin oyunda aldığı dopamini artık yeterli bulmuyor bazı durumlardan sonra özellikle kaybedince yeterli dopamin salgılanmıyor ve seni PMO'ya yöneltiyor.
Alıntı aldığım şu cümlen gerçekten çok iyi bir tespit. Satranç bile oynasan yenilgide aşırı pmo isteği geliyor bu mantıgı kavramak gerek.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6