Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Öz-Saygımı Nasıl Artırırım

Umut Bural

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
www.neverfapakademi.com
Yaklaşık 10 yıl önce, oynadığım bir vahşi batı temalı oyuna günlük görevler eklenmişti.

Bu görevler "botlar ile 3 düello yap" "2 ürün üret" "1 görev tamamla" gibi kimisi anlık kimisi birkaç dakikalık kimisi de birkaç saatlik sürede tamamlanabilecek görevlerdi. Zamanla tüm görevleri yerine getirip kutuları yeşillendirmenin beni ne kadar mutlu ettiğinin farkına vardım.

Bu görevlerden 6 yıl sonra, günümüzden 4 yıl önce Youtube'da karşılaştığım bir videoda Brian Tracy "Kendine günlük hedefler koyup bunları yerine getirmenin öz-saygıyı güçlendirmenin en iyi yolu olduğunu" söylemişti. Geçmişteki oyun deneyimimle bu anlatılanlar birleşince bir aydınlanma anı yaşadım ve hemen uygulamaya koyuldum. Daha ilk gün sonunda listemin tiklerle dolu olması bana büyük mutluluk vermişti.

Kendimize duyduğumuz saygı kendimize verdiğimiz sözlerle, prensiplerimize uyup uymamamızla çok ilgili. Nasıl ki bir arkadaşımız sık sık söz verip tutmazsa aramızdaki bağ zayıflar ya da tam tersi şekilde sözlerini tuttuğu zaman aramızdaki bağ güçlenir; kendimizle kurduğumuz ilişkide de sözlerimize uyup uymamamız öz-saygımızı önemli derecede etkiler.

Öz-saygı kısaca kendini doğrularınla, yanlışlarınla kabul etmek ve bir başkasına duyuyormuşçasına saygı duymaktır.

Kendinize başlangıçta kolaylıkla yapabileceğiniz sözler verin ve yerine getirin. Güzel eylemler güzel eylemleri doğurur. 1 yıl içerisinde yıllar sonra dönüp baktığınızda gurur duyacağınız işler yapmış olacaksınız.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6