Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Özgüven Düşüşü, Kaybolmuşluk Ve Birtakım Hususlar

The King

Deneyimli Üye
Bu başlığı; biraz yardım, biraz hasbihal, biraz erkek adam olabilmenin karmaşık dünyasını içselleştirme adına desteğe ihtiyaç duyduğum için yazıyorum.

Aşağıda David Deida - Üstün Erkeğin Yolu kitabında gördüğüm bir paragraf zihnimde birtakım şimşekler çakmasına neden oldu.

"Erkek arkadaşlarından sınama olmaksızın sadece destek istiyorsan bu, babanla -ölü ya da diri olsun olmasın- ilgili çözülmemiş bir duruma delalettir. Baba enerjisi sınanmayı ve rehberliği sevme enerjisidir. Yaşamında bu maskülen enerji olmaksızın yönün kontrolsüz olacaktır ve kendi belirsizliğinle kararsızlığının balçığı içerisine saklanman olasıdır. "

Ortalama 8-9 sene evvel babamı kaybettim. Yaşım 15 civarındaydı. Tam da bir ergenin babasının yönlendirmelerine ve desteğine ihtiyaç duyabileceği bir yaşta evhamlı bir anneyle yaşarken kendimi buldum. O süreçte çok çabalar sarf ettim. Ciddi başarılarım oldu. Yani kayıp benim için birnevi ters motivasyondu. Her şeyi kayıptan ortalama 2-3 sene sonra rayına oturttum. Ve bu özgüven hali, her şeyi başarabilirim hissi, aşağıda genel özetini verdiğim duruma son iki senedir evrildi.

Son 1-2 senedir yaşadığım ruhsal karmaşalar sonucunda birtakım özgüven karmaşaları yaşıyorum. En yakın arkadaşımla aynı süreçten geçerken onun benimkine oranla bu süreçte bazı avantajlı durumlar içerisinde olması neticesinde kendisinde ciddi bir özgüven yükselişi oldu. Yıllardır arkadaşız ve onun eski zamanlardaki o sinik, geri planda durma, korkak tavırlarını çok iyi bilen biriyim. Yani geçmiş yaşantısını çok iyi biliyorum. O tür dönemlerde ben çok önde davranır, sürekli bir şeyler için çaba sarf eder ve kendimi ön planda tutmayı başarırdım. Güven duygum gayet yerli yerindeydi.

Ancak bu 2020 sonrası üniversite mezuniyeti ve ardından yaşadığım 2 yıllık dönemde kendi gücüme dair sorgulamalar, bazı dışsal olumsuz sözleri o süreçte kabullenmeler, yeteneklerim ve potansiyelim hakkında duyduğum şüpheler neticesinde ve pandemi faktörü de etkilenince bana bi haller oldu. Yapmam gereken iş ve mesleğe dair yetersizlik hissi, çevremden yeteri desteği görememem, bana yönlendirme sağlayacak bir akıl hocamın olmaması... Bu son saydıklarım aynı iş çevresinde olduğum arkadaşımda tamamen lehine gelişti. Onun gelişimini buna bağlıyorum.

Son dönemlerde bir hususa başlayacak olduğumda ya da ortak bir şeye girişeceğimiz vakit, arkadaşımdan sürekli yol göstermesini bekliyor gibiyim. Yani bir akıl hocası arayışı içindeyim resmen. Zaten çalışmak için bir usta arayışına girdim son dönemlerde. Yanında gelişip, büyüyeceğim bir yol gösterici olması adına. Ancak bu olana kadar ayaklarımın üzerinde tek başına savaşmam gerekiyor. Dediğim gibi, 2 senedir birtakım ruhsal yaralar almış, yılların fizyolojik ve psikolojik gücünü içindeki demir ocağında eritmeye yahut işlemeye çalışan bir adamın kısa bir özgeçmişi...

Tekrar bu özgüvenimi kazanıp, esip gürleyeceğim, çeşit çeşit başarılara imza atacağım, önümde sınır ve engellerin olmadığı, tam bir savaşçıya dönüşeceğim günleri hasretle/umutla bekliyorum.

Nasıl tekrar yüksek özgüven ve kaliteli dönemlere girilebilir? Kendimi işimde, yolumda en iyi hale nasıl getirebilirim? Fikirleriniz çok değerli...

Kendine güvenmenin şöyle bir döngüsü var. Belirli bir şey için harekete geçersin, harekete geçtiğinde sonuçlar alırsın. Bu sonuçlar başarı ve başarısızlıktır. Başarısızlıklarından ders çıkartırsın ve başarılı olduğunda da özgüvenin artar. Başarısız olduğunda da özgüveninin artması gerek çünkü durmak yerine denemiş oldun ve artık daha bilgilisin. Özgüvenin de arttığından dolayı tekrar harekete geçmek artık senin için daha kolaydır ve bu döngü devam eder. Yani, yapmak istediğin şey konusunda harekete geçmezsen ve sonuçlar almazsan özgüven kendiliğinden gelmez.

Psikolojik olarak eğer kronik bir depresyon ya da başka ciddi bir sorunun yoksa çoğunluk sorun insanın kendini şımartması ve pohpohlanma isteğinden başka bir şey değil. İnsanlar hayatlarında her zaman zorlukla yaşar. Önemli olan sorunun içinde kendini kaybetmek değil, çözüm bulup harekete geçmektir.

İnsanın üç alanı vardır. Kontrol alanı, etki alanı ve kontrol - etki alanının dışındaki alanı. Kontrol alanı, kişinin direkt olarak kontrolünde olan ve değiştirebileceği her şeyi barındırır. Bir insanın PMO yapıp yapmaması, abur cubur yemesi, uyku düzeni gibi şeyler direkt olarak insanın kontrolünde olan şeylerdir ve kişi tarafından %100 olarak değiştirilebilir şeylerdir. Etki alanı, tamamen kişinin kontrolünde olmayan ancak bir şekilde etki edebildiği alana denir. Mesela, bir kızla tanışmak istiyorsun ve senin konuşmaların, beden dilin karşındaki insana etki edip senden hoşlanabiliyor. Ya da bir iş başvurusuna gittiğinde işe alan kişi ile konuştuğunda karşındaki kişiyi etkileyip seni işe almasını sağlayabiliyorsun. Bu senin etki alanın oluyor. Kontrol ve etki alanının dışındaki alan ise tamamen senin kontrolünün dışında ve etki edebileceğin bir şey değil. Hava durumu, insanların ruh hali, sokaktaki köpeğin hırçınlığı. Bunlara etki de edemezsin, kontrol de edemezsin. Bu durumda yapman gereken şey kontrolün altında olan şeyleri kendine yararlı olacak şekilde değiştirip etki alanına daha iyi etki edebilmen olacaktır. Eksiklerin varsa, değiştirmek istediğin şeyler varsa bunlar senin kontrol alanındaki şeyler. Bunları değiştir. Kendini kontrol edebilmek etki alanına daha çok etki etmeni sağlar ve istediğin şeyleri kolaylıkla alabilirsin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6