Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Özgüven Geliştirmenin Bazı Formülleri

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Aslında Özgüven dediğimiz şey bir matematik unsuru olmadığından dolayı buna bir formül belirlemekte doğru olmaz.
Fakat Özgüven aslında hepimizin içinde uyanmayı bekleyen bir ejderha gibidir.
Özgüvenimizi hissedemememizin temel sebebi, ona sürekli baskı uygulamamızdan kaynaklanır olabilir. Özgüvenin üstüne büyük bir sorumluluk yıkarız ve bu sorumluluğu taşıyamayacak bir özgüvenimiz varsa, yıkılır.

Peki özgüveni nasıl güçlendireceğiz?
Özgüvenden kastım hayatın her yerindeki özgüven. Şu devirde karşı cinse, kadınlara karşı da ayrı bir özgüvensizliğimiz doğdu. Bunu güçlendirmenin bazı yolları var, birçok yerde de kaynak bilgi bulabilirsiniz. Ben bazılarından bahsetmek istiyorum:

1) Spor yapın

Spor yapmanın insanın kendine olan güvenini arttırmadığını kimse söyleyemez. Hem fiziksel açıdan geliştirdiği hem de daha enerjik olmamızı sağladığı için bu böyledir. Az veya çok, yeter ki yapmak için üşenmeyin, çaba gösterin.

2) Primal Scream

Çok güçlü bir teknik olduğu söyleniyor. Burada yazıyla anlatmak için biraz uzun. Ancak kısaca anladığım kadarıyla düzenli olarak bağırmak, içinizdeki siniri, öfkeyi bağırarak atmaktan geçiyor. Bunu Youtube ‘da "Primal scream therapy" yazarak da bulabilirsiniz. Fakat Türkçe video bulamadım biraz İngilizce gerekiyor.

3) Yeni insanlarla tanışın (özellikle karşı cinse set açın)

Yüz yüze bir şekilde kendi çabanızla yeni insanlarla özellikle karşı cinsle tanışın. Bunu yapmakta hemen hepimiz zorlanıyoruz, ne gerek var veya hazır değilim vs. bahaneler buluyoruz. Set açmak kısaca dışarıda tanımadığınız kadınlarla tanışmak anlamına gelir. Aslında bunu birkaç defa yaptığımızda red yesek, ciddiye alınmasak dahi çok da takılacak bir durum olmadığını anlayıp alışmaya başlayacağız. Tanıştığınız her kadını cinsel olarak düşünmeyin, yalnızca tanışın.

Bizi pişman eden durum aslında bilinmezlik durumu. "Kızın yanına gitseydim acaba ne olurdu?" düşüncesi bizi pişmanlığa sürüklüyor. Bunu yenmenin de tek yolu gidip o kızla konuşmak, bu sayede neler olacakmış kendiniz görürsünüz.

4) Sürekli Depresif müzik dinlemeyin

Bende yeni fark ettim ama bu gerçekten karakterinize, ruh halinize etki eden bir olay. Her gün Müslüm Gürses, Ahmet Kaya vb. duygusal müzikler dinlediğinizde modunuzu gereksiz yere düşürüyorsunuz. Bunları sürekli dinlemeyi kesin, kendinize gelin biraz modunuzu yükseltin.

5) Doğaya gidin

Arada Doğa ile iç içe olmayı ihmal etmeyin. Şu zamanda ne kadar bunu ne kadar doğru yapabiliriz bilemiyorum fakat ormanlar bunun için en ideal yerlerdir. Büyük parklarda olabilir. Bizim geldiğimiz yer orası fakat hala orada yaşamıyoruz, bu da medeniyetimizin utanç kaynağıdır. Şuan bina yapmak için ağaçları yıkarken gelecekte ağaç yapmak için bina yıkmak zorunda kalacağız.

6) Öğrendiğiniz Taktikleri Pratiğe dökün

Okuduğunuz teorik bilgileri yalnızca okuyup uygulama dökmeyi denemezseniz hiçbir katkısı olmayacaktır. Bunları pratiğe dökmelisiniz, bu yazı için de geçerli bu. Misal siz benden Primal screami öğrendiniz belki, fakat bunu uygulamazsanız bu bilgi ne işinize yarayacak?

myigitdemir05

Merkür Yolcusu
Ben okulda hep aktivitelere projelere katılırdım. Öğretmenlerle arkadaş gibi konuşuyordum ve çekinmiyordum gayette iyiydi aram hocalarımla. Sonra adım Arsız Yiğit'e çıktı gerçi :) Ama özgüven biraz da arsızlık değil mi?

PHONEİX

Merkür Yolcusu
Ben okulda hep aktivitelere projelere katılırdım. Öğretmenlerle arkadaş gibi konuşuyordum ve çekinmiyordum gayette iyiydi aram hocalarımla. Sonra adım Arsız Yiğit'e çıktı gerçi :) Ama özgüven biraz da arsızlık değil mi?
Hahahha gece gece ?güldürdün usta ? en iyisini yapmışsın

Ercan

Yeni Üye
Şuan Çalıştığım yerde baya özgüvenliyim herkesle iletişim kuruyorum sohpet ediyorum hic bir problemim yok, fakat bazen hiç istemediğim bir şekilde heyecan basiyo, elim ayağıma dolaniyo ter basiyo acayip bir şekilde su gibi oluyorum. Kalbim yerinden çıkacakmış gibi oluyo ne bagirabiliyorum ne sesimi duyurabiliyorum sanki herkes bana gülecekmiş gibi bi hissiyat geliyo, busefer kendi içimde diyorum ki baksınlar görsünler ne olucak diye ama ne çare kalbim aynı heyecanla baskı kuruyo ve dahada kötü oluyorum. Ve ben şu dersi çıkarıyorum her insanın özgüveni kalbinde başlar. Bazen çok basit şeylerde bile ter basiyo ne yapacağımı bilmiyorum. Bunun bence bir çözümü yok bu şekilde geldik bu şekilde gitcez. Ama yinede diyorum keşke bir çözümü olsa.

B

Brock

Misafir
özgüven değilde bence özfarkındalığı geliştirmek özgüvenide geliştirir. Özgüvenini geliştirmeye çalışmış biri olarak söylüyorum bunu.Benim kendime en güvendiğim an en savunmasız olduğum andı.

scarpio098

Yeni Üye
Dostum yazın ve tavsiyelerin güzel ancak bunlar öz güven geliştirmez. Bunlar sadece öz güven geliştirme aşamasında sana takviye sağlar o kadar. Gerçekten öz güven kazanmak için bazı gerçeklerin farkına varılmalıdır. Peki nedir bu gerçekler diye soracak olursan bu gerçekler; değersizlik duygusu ve kendini kabul etmemedir.

makaleyi kesinlikle okumanı tavsiye ederim. Nitekim oradaki makalede özgüvenin ne olduğu ve nasıl kazanılacağı detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6