Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sanırım Bir Yanlışlık Var

kafiy393

Yeni Üye
nofapin yaklaşık 1. yılındayım. ancak hayatımda önceden de tek başına spora giden, kitap okuyan, film izleyen, tek başına etkinliklere giden, bilgisayar oynayan, resim çizen, müzik yapan bir insandım. şimdi de bir şey değişmedi. üstelik eskiden de hiç sevgilim olmamıştı. şimdi de sevgilim yok. üstüne üstlük sosyal birisi olmadığım için nofap bana yaramıyor. sevgilim olmaması eksik hissettiriyor ve özgüvenimi yerle bir ediyor. uzman olduğum konularda rahat konuşabilirim ancak artık beğenmediğim insanlarla bile görüşebileceğim bir ortamım yok. tek başıma yaşıyorum. dünyada tek kaldığımı hissediyorum. üstüne üstlük nofap yüzünden mantığıma oturmadığı halde hiç kıskanmayacağım çiftlere bile kıskançlık besliyorum ve şehvetten kafayı yiyorum. önceden çok efendi bir insandım. şimdi ise saldırgan birisi oldum. yine sevilen birisi değilim. ömür boyu yalnızdım zaten nofap de bir işe yaramıyor gibi geliyor. sizce nofapi bırakmalı mıyım?

ibendobekindabuns

Mars Yolcusu
Değerli dostum selam. Anlattığın olay Neverfap ile az alakalı bir şey. Bağımlılıktan kurtulmuşsun ve bu sana belirli faydalar katar. Eğer sen kendini sosyal yönden, kişisel yönden ve birçok alanda kendini geliştirmezsen Neverfap yapmanın bir mantığı kalmaz. Yaptığın şey sadece bir bağımlılıktan uzak durmak olur daha fazlası değil. Şehvetten kafayı yiyorum demişsin şehvetle en iyi baş etme yolu zamanı doldurmak, ibadet etmek, kitap okumak, disiplinli bir adam olmaktan geçer. NoFap herkeste aynı etkiyi göstermek zorunda değil. NoFap zaten sihirli bir değnekte değil. NoFap sana gerekli motivasyon ve başarma hırsını verecek ve gerisi senin elinde bu enerjiyi, motivasyonu sosyal ilişkilerine yansıtabilirsin, okuyorsan derslerine katabilirsin, iş sahibiysen yükselmeye ve kariyerini daha iyi noktalara getirmek için kullanabilirsin vs. Tavsiyem amaç ve hedeflerini belirle bu Neverfapin zaten en basit 1. kurallarından biri, Neverfap / Nofap'i sadece bağımlılıktan kurtulmak olarak göremezsin bu bir yaşayış, hayat biçimi ve etkiler süper güçler değil bunun farkında ol.

NoFap akımını bırakıp bırakmamak tamamen senin elinde bu özgür iradene bağlı. Bırakırsan elde edeceklerini bırakmazsan elde edeceklerini düşün ve buna göre bir karar verip yoluna bak. Bazılarına bu akım gerçekten yaramıyor bunu birçok kişi biliyor, adam kafayı NoFap'e takıyor 2-3 yıl sürecini ilerletemiyor sonra kafayı yiyor bu var. Ama bazıları da hayat kalitesini NoFap'i araç olarak kullanıp daha üst noktalara getiriyor, relapse olsa bile umursamayıp gerekli dersi alıp yoluna devam ediyor.

Her şey senin elinde!

nofapin yaklaşık 1. yılındayım. ancak hayatımda önceden de tek başına spora giden, kitap okuyan, film izleyen, tek başına etkinliklere giden, bilgisayar oynayan, resim çizen, müzik yapan bir insandım. şimdi de bir şey değişmedi. üstelik eskiden de hiç sevgilim olmamıştı. şimdi de sevgilim yok. üstüne üstlük sosyal birisi olmadığım için nofap bana yaramıyor. sevgilim olmaması eksik hissettiriyor ve özgüvenimi yerle bir ediyor. uzman olduğum konularda rahat konuşabilirim ancak artık beğenmediğim insanlarla bile görüşebileceğim bir ortamım yok. tek başıma yaşıyorum. dünyada tek kaldığımı hissediyorum. üstüne üstlük nofap yüzünden mantığıma oturmadığı halde hiç kıskanmayacağım çiftlere bile kıskançlık besliyorum ve şehvetten kafayı yiyorum. önceden çok efendi bir insandım. şimdi ise saldırgan birisi oldum. yine sevilen birisi değilim. ömür boyu yalnızdım zaten nofap de bir işe yaramıyor gibi geliyor. sizce nofapi bırakmalı mıyım?
Dostum sevgili yapıp yapmamak konusuna değinmeden önce şunu söyleyeyim.

Nofap dediğin şey, arabana koyduğun yağ gibidir. Eğer yağı aksatırsan, kalitesiz yağ koyarsan arabanın performansı düşer. Ama kaliteli yağ kullanırsan, arabanın bakımını iyi yaparsan o araba uçak gibi olur. Diyeceğim şu, Nofap sadece sana yapman gereken şeyleri yapmak için gerekli enerjiyi sağlıyor. İnsanlığın en büyük dürtülerinden biri olan cinselliği kendini geliştirmeye kanalize edince ortaya büyük sonuçlar çıkıyor. Nofap'e devam et.

Sevgili konusuna gelirsek; ben şahsi görüşümü söyleyeyim. Şu anda dışarıda gördüğün kızların, ilişki içerisinde olan insanların neredeyse çok büyük bir kısmı zevk almak, anı yaşamak ve haz döngüsü içinde yaşamak için sevgili sahibi oluyor. Hatta sevgililikten önce yapılan flört döneminde olan o kadar çok insan var ki, ve o insanların çok büyük bir kısmının alternatifleri de var. Kafanda bir canlandır, diyelim konuştuğun birisi var ama kızın konuştuğu 3 tane erkek var, o erkeklerin de konuştukları 10 tane kız var. Bir ağaç oluşturmaya çalıştığında ortaya çıkan karmaşıklığı bir düşün.

Kaç yaşındasın bilmiyorum, ama şunu bilmeni isterim. Sosyal medya ile, dizi ve filmler ile kafamıza bir şeyler sokup dejenere olarak bütün aile yapısını bozmak ve zevklerden zevk beğenen hayvanlar gibi yaşamamızı istiyorlar.

Yapacağın şey şu. Kendini geliştirmeye, kaliteli bir insan olmak için çalışmaya devam et. Uygun bir zamanda da evlen. Aile, hem sevdiklerini hem kendini hem de toplumu korur. Bu mental durumla hareket edersen hem dışarıdaki insanlara kin ve nefret beslememiş olursun hem de bu enerjiyi senin yararına olacak alanlara kanalize etmiş olursun.

Edit: Bir bilgi daha vereyim. Flört ile yapılan evliliklerde boşanma oranı, direkt olarak evlilik niyeti ile tanışanlara oranla kat ve kat daha fazla. Araştırma bulamadım bununla alakalı ancak ufak bir Google araması ile bu bilgiye ulaşabilirsin.

Son düzenleme:

kafiy393

Yeni Üye
cevap verdiğiniz için teşekkürler. bana nofap'ten gelen enerji sadece öfke ve odak bozukluğundan ibaret. kendimi zaten geliştiren bir insandım. ancak kafayı yiyorum. 1 yılımı belki çöpe atmadım. belki nofap'in cinsel sağlık açısından faydaları olabilir ancak mutlu değilim. sürekli bir istek halindeyim. her ne yaparsam yapayım aklımdan atamıyorum. akıl hastası oldum. bakın bastıra bastıra söylüyorum: harbiden kendini geliştirmeye dair her şeyi bana söylenmeden çok öncesinden beri alışkanlık haline getirmiştim. çünkü yalnızım arkadaşlar. yalnız bir insan olmasaydım büyük ihtimalle yaptığım şeylerin birçoğunu yapmayacaktım. tamamen boşluk ve aptallık hissini doldurmak için milletin tek bir tanesi ile hava attığı uğraşların 5-6 tanesini birden yapıyorum. giderek de bu uğraşlara iyice kafa yoruyorum ve harbiden de elle tutulur başarılar elde ediyorum. yine de mutlu değilim. yalnızım. her anlamda yalnız ve çaresizim. insanlarla, hele ki kızlarla konuşmayı nasihat edenler var ancak benim konuşmam "iyi günler; kolay gelsin; teşekkürler" 'den öteye gitmiyor. kimseyle ortak bir çevrem yok. fakir fukara olmama rağmen imkanım el verdiğince yeni şeyler deniyorum ancak anlatacak kimsem yok. zaten bırakın cinselliği en başta sosyal biri değilim. istesem de olamam. bir bahanem olmadığı süreç durduk yere insanlarla selamlaştığım için millet benden korkuyor. her ne kadar elim yüzüm düzgün olsa da her şey tip veya zeka değil. kendimi pazarlayacak bir çevrem olmadı. olsa bile benden zeka ve tip olarak kat kat düşük insanlar her ne kadar ezik olsa bile bir şekilde kabul görüyordu. diyeceksiniz ki "feminensin, spora git, kas yap" vs. vs. arkadaşlar benden daha serseri, it kopuk, boz ayıya benzeyen birisi doğmamıştır. yıllardır da zaten spora gidiyorum. "kendini geliştir" diyorsunuz zaten bunları da yapıyorum. ben daha ne yapayım? benim gibi abazan, asosyal, artık istese bile insan göremeyen bir insana ne dersiniz?

E

endiptengeldim

Misafir
Arkadaşım, öncelikle bunları yaşayan tek kişinin sen olmadığını bil. Bizler kader ortağıyız, bu tarz sorunlar için buradayız. Ayrıca her şeyin çözümü vardır.

Ben bir PUA sayesinde ufaktan daygame’e başlamıştım ancak o dönem antidepresanı aniden kesmemden ve tabi mastürbasyon bağımlısı olmamdan dolayı devamını getiremedim. Yapmam gereken ödevleri yapamadım. Nofap’i ne zaman bozsam, ruhsuz bir et parçasına dönüyorum, zombi oluyorum. Bu süreç bizlere dinçlik ve enerji sağlıyor.

Buradan sonrası ise tamamen korkularımızın üstüne gitmekten ibaret. Benim de sosyal korkularım var ve insanların geneli gibi sosyalleşemiyorum. Bunu başarsam bile korkularım yüzünden mutlu olamıyorum.
Asıl yapmamız gereken şey nofap değil, nofap’e devam edip korkularımızın üstüne gitmek. Tamamen buna odaklanmanı tavsiye ederim.

E

endiptengeldim

Misafir
Dostum sevgili yapıp yapmamak konusuna değinmeden önce şunu söyleyeyim.

Nofap dediğin şey, arabana koyduğun yağ gibidir. Eğer yağı aksatırsan, kalitesiz yağ koyarsan arabanın performansı düşer. Ama kaliteli yağ kullanırsan, arabanın bakımını iyi yaparsan o araba uçak gibi olur. Diyeceğim şu, Nofap sadece sana yapman gereken şeyleri yapmak için gerekli enerjiyi sağlıyor. İnsanlığın en büyük dürtülerinden biri olan cinselliği kendini geliştirmeye kanalize edince ortaya büyük sonuçlar çıkıyor. Nofap'e devam et.

Sevgili konusuna gelirsek; ben şahsi görüşümü söyleyeyim. Şu anda dışarıda gördüğün kızların, ilişki içerisinde olan insanların neredeyse çok büyük bir kısmı zevk almak, anı yaşamak ve haz döngüsü içinde yaşamak için sevgili sahibi oluyor. Hatta sevgililikten önce yapılan flört döneminde olan o kadar çok insan var ki, ve o insanların çok büyük bir kısmının alternatifleri de var. Kafanda bir canlandır, diyelim konuştuğun birisi var ama kızın konuştuğu 3 tane erkek var, o erkeklerin de konuştukları 10 tane kız var. Bir ağaç oluşturmaya çalıştığında ortaya çıkan karmaşıklığı bir düşün.

Kaç yaşındasın bilmiyorum, ama şunu bilmeni isterim. Sosyal medya ile, dizi ve filmler ile kafamıza bir şeyler sokup dejenere olarak bütün aile yapısını bozmak ve zevklerden zevk beğenen hayvanlar gibi yaşamamızı istiyorlar.

Yapacağın şey şu. Kendini geliştirmeye, kaliteli bir insan olmak için çalışmaya devam et. Uygun bir zamanda da evlen. Aile, hem sevdiklerini hem kendini hem de toplumu korur. Bu mental durumla hareket edersen hem dışarıdaki insanlara kin ve nefret beslememiş olursun hem de bu enerjiyi senin yararına olacak alanlara kanalize etmiş olursun.

Edit: Bir bilgi daha vereyim. Flört ile yapılan evliliklerde boşanma oranı, direkt olarak evlilik niyeti ile tanışanlara oranla kat ve kat daha fazla. Araştırma bulamadım bununla alakalı ancak ufak bir Google araması ile bu bilgiye ulaşabilirsin.
Kesinlikle katılıyorum, sosyal medya bizi sürekli kendimizi başkaları ile kıyaslamaya yöneltiyor. Bu da bizi gerçekten mahvediyor.

Şu an dünyada var olan erkeklerin çoğu tam olarak erkek değil ve kadınların çoğu da bu durumdan memnun değil. Senin sorunun ise kaygıların, onlardan kurtulunca zaten istediğin gibi bir erkek olacaksın. Bu yüzden diğer insanların ilişkilerini kıskanmak çok yersiz.

altıkırkbeş

Ay Yolcusu
Dostum nofap balonunun patlaması olayına tanık oluyorsun. Her zaman diyorum, pmo diyeti yapınca uçuyorum kaçıyorum kadın mıknatısı oluyorum her kadın dönüp dönüp bakıyor zırvalığına inanmayın.
Nofap nedir? Sen bağımlıyken -5 durumdasın, nofap yaparak bu durum 0 hale geliyor. +5 olmuyorsun sadece normale dönüyorsun.
Ama şunu demek istemiyorum sakın eski günlerine dönme nofap bırakılamaz. Bu zehri bir kere aldın geri dönemezsin :)

Yalnız olmak kötü mü? Bence değil. Sosyal olmaz gerekli mi? Karakter mizaç diye bir şey var kendini bir kalıba zorlama.

Sevgilin yoksa o kadar üzülme. Büyütülecek bir şey değil bu. İlle bir sevgilim olsun diyorsan çıkıp risk alman gerekir hiçbir kadın sen beklerken sana gelmez çünkü beklemesi gereken kişi kadın, gitmesi gereken erkektir. İlle beğendiğin biri vardır reddedilebilirsin ama git konuş. Aksiyon almak iyidir.
Rüyadan uyan. Kendine gel. Kimse uçkurunu tutarak mükemmel bir insan olmuyor.

Eff

Yoda
sevgilim olmaması eksik hissettiriyor ve özgüvenimi yerle bir ediyor
Burada hatalısın. Kendi başına eğlenebilen bir insan olmalısın ki, başkası yanına geldiğinde onu da eğlendirebilesin veya beraber eğlenebilesin. Hep birine muhtaç olursan kimse seninle uzun süre yan yana durmaz.
Fakat hissettiklerin normaldir.
çiftlere bile kıskançlık besliyorum
Bu da normaldir.
şehvetten kafayı yiyorum
İşte bu normal değil. Hem pmo'yu bırakıyorum hem de canım çok istiyor diyemezsin. Bu kafa yapısından çıkmalısın. Senin pmo'ya ihtiyacın yok.
Gerçek bir kıza ihtiyacın var. Bunun için dışarı çıkıp ilk adımı atmalısın.
Hayatını kontrol et. Evde bir işin olmadığı zaman dışarı çıkmak yerine ne yapıyorsun? Sosyal medya mı? Oyun oynamak mı?
Tespit et ve yoket. Azaltabilirsin de kendini dışarıya çıkmaya zorla.
Sen benim 1-2 sene önce yaşadığım bunalımı yaşıyorsun. Sosyallik eksikliğinden kaynaklanıyor. Dışarı çıkıp insanlarla tanışmalısın.

Fellow

Ay Yolcusu
Benim anlamadığım şey abi ne bekliyorsunuz nofap'ten. Supermen olmayı hayal ediyorsanız sadece hayal dünyasında yaşıyorsunuz demektir. Nofap yapan herkes Ceo olmuyor. Herkes süper bilim adami veya sporcu olmuyor ki. Bu sadece kötü bir alışkanlığı bırakma olayı. Önemli olan kendine ne yatırım yapıyorsun o. Yerine ne koyuyorsun? Kendimize nasıl değer katabiliriz? Eksiklerini ne güzel biliyorsun onların üzerine yoğunlasabilirsin. Nofap i bırakınca nolcak? Tekrar kötü alışkanlıklara geri döneceksin.

kafiy393

Yeni Üye
Burada hatalısın. Kendi başına eğlenebilen bir insan olmalısın ki, başkası yanına geldiğinde onu da eğlendirebilesin veya beraber eğlenebilesin. Hep birine muhtaç olursan kimse seninle uzun süre yan yana durmaz.
Fakat hissettiklerin normaldir.

Bu da normaldir.

İşte bu normal değil. Hem pmo'yu bırakıyorum hem de canım çok istiyor diyemezsin. Bu kafa yapısından çıkmalısın. Senin pmo'ya ihtiyacın yok.
Gerçek bir kıza ihtiyacın var. Bunun için dışarı çıkıp ilk adımı atmalısın.
Hayatını kontrol et. Evde bir işin olmadığı zaman dışarı çıkmak yerine ne yapıyorsun? Sosyal medya mı? Oyun oynamak mı?
Tespit et ve yoket. Azaltabilirsin de kendini dışarıya çıkmaya zorla.
Sen benim 1-2 sene önce yaşadığım bunalımı yaşıyorsun. Sosyallik eksikliğinden kaynaklanıyor. Dışarı çıkıp insanlarla tanışmalısın.
dışarı çıkıp insanlarla konuşmak konusunda bir çekingenliğim yok. sadece yüzeysel muhabbetlerden öteye gitmiyor ve kimse bana sosyal medya hesabını vermiyor. benle alakalı bir durum değil çünkü yaşadığım muhit güvenilir değil. ben utangaç ve çekingem olmasam bile insanlar hep tetikte bekliyor. kafelere, avmlere tek başıma gidip rastgele insanlarla konuşurum. yakışıklıyımdır da ancak dediğim gibi insanlar sürekli bir korku halinde. farklı şehirlerde de böyledir. iletişim konusunda özgüvenliyimdir; ancak, ilişkiler konusunda deneyim sahibi olmadığım için eksik ve özgüvensiz hissetmem normaldir diye düşünüyorum. sonuçta başarı sahibi olmadığım bir konu hakkında havalı havalı davranmamı bekleyemem.

kafiy393

Yeni Üye
öyle bir yazıyorsunuz ki bitkisel hayattayım; elim ayağım tutmuyor; hayatımda hiç kitap açmamışım; spora gitmemişim. arkadaşlar, ben zaten dediğiniz şeylerin çoğunu yapıyorum. iletişim konusunda yanlışım olsaydı yaşlı insanlarla anlaşamazdım; arkadaş çevrem cidden kültürlü ve sayısı az kişilerden oluşmazdı. benim sürekli görüştüğüm insanlar yok. sadece nofap'ten ötürü her zamankinden daha da sapık ve terbiyesiz bir insan haline geldim. bu kadar.

G

gordon

Misafir
Tiyatro, konser gibi etkinliklere katılıp kafa dengi birini bulma şansınız var. Veyahut bisiklet sürüyorsan şehrindeki bisiklet kulübüne, enstrüman çalıyorsan müzik etkinliklerine, kampçılığı seviyorsan dağa beraber çıkan arkadaş grubuna katılırsın vs. AFAD, Kızılay gibi gönüllü etkinliklere katılarak çok güzel insanlarla tanışırsın. Böylece çevre yapmış olursun. Her yelpazeden insan olur. Denk geldikçe çay kahve içersiniz filan. Ayrıca kadınlarda çokça bulunur sosyal aktivitelerde tanışıp ilişki yaşarsın. PUA mevzularından hoşnut olmadığını yazılarından az çok anladım, buna çözüm olur tahmin ediyorum.

kafiy393

Yeni Üye
Tiyatro, konser gibi etkinliklere katılıp kafa dengi birini bulma şansınız var. Veyahut bisiklet sürüyorsan şehrindeki bisiklet kulübüne, enstrüman çalıyorsan müzik etkinliklerine, kampçılığı seviyorsan dağa beraber çıkan arkadaş grubuna katılırsın vs. AFAD, Kızılay gibi gönüllü etkinliklere katılarak çok güzel insanlarla tanışırsın. Böylece çevre yapmış olursun. Her yelpazeden insan olur. Denk geldikçe çay kahve içersiniz filan. Ayrıca kadınlarda çokça bulunur sosyal aktivitelerde tanışıp ilişki yaşarsın. PUA mevzularından hoşnut olmadığını yazılarından az çok anladım, buna çözüm olur tahmin ediyorum.
en güzel sen anlattın. harbiden de görmek istediğim buydu. alfa-beta-sigma edebiyatları, yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi "kadın mıknatısına dönüşüyorsun kanka ya!" söylemleri ile olmuyor arkadaşım. cinsel isteği baskılıyarak daha da sapık bir insan haline gelirsiniz. 1 yıllık nofap sürecimdeki mesajlarımı okudum ve tamamen çaresizlikten ibaret. bir saat önce ise "gidip bi yapayım yahu" dedim ve hiçbir görüntü izlemeden yaptım. aksine rahatlamış hissettim. şimdi de her işe odaklanabiliyorum ve mutluyum. zaten havalı artist olmayı beklemek de hata olur. senin dediğin en mantıklısı. çaresizlik psikolojisine de insan aslında asosyal olduğundan dolayı giriyor. halbuki kategorik olarak ilgi alanlarımıza yakın çevrelere yönelirsek zaten bu tarz şeyler aklımızda bile olmaz. ben bırakıyorum arkadaşım nofap olayını. 1 yıldır aralıksız olarak kendimi boşuna sapık, agresif ve düşkün bir insan haline getirmişim.

G

gordon

Misafir
en güzel sen anlattın. harbiden de görmek istediğim buydu. alfa-beta-sigma edebiyatları, yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi "kadın mıknatısına dönüşüyorsun kanka ya!" söylemleri ile olmuyor arkadaşım.
Her erkek aynı olmadığı gibi her kadın da aynı değil. Hepsi instagramda gördüğümüz gibi flörtöz veya redpill camiasında anlatıldığı gibi partici kızlar değiller. Anlaşılan senin hedefin de o kitle değil zaten. Ha pua yaparak etkileyiciğini, çekiciliğini arttırsın, sosyal dinamikleri daha iyi kavramana yardım eder, o yönü güzeldir. Oyun(pua kavramı) yaparsın kızlarla nasıl konuşulması gerektiğini filan öğrenirsin, ilişki yaşayacağın kişi ile de buradan kazandığın deneyim ile daha sağlıklı iletişim kurarsın.

halbuki kategorik olarak ilgi alanlarımıza yakın çevrelere yönelirsek zaten bu tarz şeyler aklımızda bile olmaz. ben bırakıyorum arkadaşım nofap olayını. 1 yıldır aralıksız olarak kendimi boşuna sapık, agresif ve düşkün bir insan haline getirmişim.
Bağımlılığa saplanmadığın sürece sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. Önemli olan bu nofapin sihiri değnek olmadığını anlayıp sadece ittirici bir kuvvet olduğunu kavramandır.

BloodRien

Yoda
dostum nofap arabanın benzini
arabanın motorunu büyütmek sana kalmış sen hiçbir kıza yürümeden kızlar sana yağmıycak hiçbir kızda durduk yere çıkma teklifi etmez yada hatta başarı durduk yere gelmez çevre konusu ise
yine sen inşa edebilirsin insanlara ihtiyacın olduğunu sosyal medya yada youtube veyahut çevren sürekli pompalıyor öyle bir şey yok erkeksin sonuçta yapman gereken kendini geliştirmeye devam etmek

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti

Yalnız olan sadece siz değilsiniz. Ben bu yaşıma kadar hiç evlilik yapmadım ve ben de yalnızım. Bu durum kolay demiyorum, ancak bu durumu yaşayan ve çözüm bulmaya çalışan yüzlerce insanın olduğu bir forumu sizinle paylaşmak istiyorum. Boş zamanlarınızda bu başlık altında açılan konulara göz atmanızda fayda var.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6