Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sevgi

Oktay1071

Yeni Fapstronot
Katılım
16 Nis 2021
Mesajlar
5
Tepki puanı
18
Puanları
4
Hepimizin ihtiyaç duyduğu bir yetenektir sevgi. Hayatı yaşanılır kılabilen, pozitif duygular yaşamamıza imkan kılandır sevgi. Her insan sevilmek ister fakat herkes sevilmek isterse kim seven kişi olacak? Sevgi görmek istiyorsak sevmeyi de öğrenmemiz gerekiyor.

Sevgi dediğimde sadece bir insana aşık olmak gelmesin aklınıza. Sevgi hayatın her alanında, her varlığa gösterebileceğimiz, uçsuz bucaksız bir kaynak. Tabi ilk önce kendimizi sevmekle başlamalıyız. Kendimizi sevmeden, diğer canlılara karşı nasıl sevgi besleyebiliriz. Kendimizi sevelim ki gönlümüzden taşan sevgi pınarını başka insanlara da ulaştıralım. Kendi pınarımız, kuraklıktan çatlamışken diğer insanlara sevgi pınarını nasıl taşıyabiliriz?
Peki bir insan kendini nasıl sever? Kendimizi sevmemiz için öncelikle kendimize saygı duymamız gerekir. Kendimize saygı duymak demek kendi fiziksel ve ruhsal varlığımızı kabullenmek demektir. Kendimizi başkalarıyla kıyaslayarak, hep eksikliklerimizi görerek, kendimizdeki olumlu özellikleri göz ardı ederek kendimize ve çevremize en büyük kötülüğü yapmış oluruz. Kendimizde sevdiğimiz ve sevmediğimiz özelliklerimizi bir kağıda not etmek, bunların farkına varmak ilk aşamamız. Sonrasında bu özelliklerin bizim için ne kadar önemli olduğunu ve bu özellikleri değiştirebilme imkanımız, olup olmadığına göre nitelendirmek. Örnek verecek olursak; Fazla kilolarımızı bir kusurumuz olarak görmemiz doğal bir durum. Kilolarımızdan kurtulabilir miyiz? Düzenli spor yapacak ve beslenme düzenimize dikkat ederek kurtulabiliriz. Peki gözümüzün rengini beğenmiyorsak bunu bir eksiklik olarak görüyorsak bu nasıl bir durum? Bu bizim değiştirme imkanımız olmayan bir durum. Bazen içerisinde bulunduğumuz koşulların bizim müdahalemiz dışında da gelişebileceğini kabul etmek, bizim de değiştiremeyeceğimiz bazı faktörlerin olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kendimizi bu gibi durumlar için yargılamak bize hiçbir şey katmayacaktır. Negatif duygular beslememize neden olacaktır. Bu yüzden var olan enerjimizi, kendi etki alanımızdaki işlere odaklamak bunlar için çaba sarf etmek öz saygımızı arttıracaktır. Çünkü biz bir şeyleri başardıkça öz saygımız artıyor. Ufakta olsa adımlar atmak cesaretimizi, öz güvenimizi arttıracaktır.

İşte neverfap bu aşamada önem arz ediyor. Bağımlılıklarımızdan kurtulmak ve yeni alışkanlıklar kazanmak neverfap anlayışının özünde var. İnsan başarma güdüsüne sahip. Bir şeyler uğruna çabaladıkça, başarılı oldukça kendi varlığına saygı duymaya başlıyor. Kendine saygı duyan insan, kendi varlığını kabul ediyor. Bu dünya için bir değeri olduğunu düşünüyor. Bunun için yaşama sımsıkı sarılıyor. Hayattan keyif alıyor. Kendisini sevmeye başlıyor, bu sevgiyi diğer insanlara, hayvanlara, bitkilere de yansıtıyor.

İşte insan o zaman daha anlıyor ki sevmek güzel şey...
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst