Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Şiddet Bağımlılığı Var Mıdır ?

Brock

Mezun
Katılım
11 Kas 2020
Mesajlar
1,198
Tepki puanı
1,281
Puanları
180
Yaş
31
Şiddet bağımlılığı diye bir şey var mı diye düşündüm; sanırım toplumda bu adla anılan bir bağımlılık yok. Çünkü ne kadar ilkelliğe doğru giden bir toplumda olsak da şiddete bağımlılık veya hastalık gözüyle bakamayacak bir hassasiyete sahibiz. Tabi bu bölgeden bölgeye de değişebiliyor, kimi yerlerde (örneğin İstanbul'un varoş kesimlerinde) şiddet kabul görmüş bir bağımlılık zayıflık gibi görülüp legalleştirilebiliyor. Örneğin mahallemizdeki bir abla kocasının şiddet bağımlısı olduğunu söylemişti. Ne kadar varoş bir yerde yaşasam da bunu nasıl bu kadar normal karşıladığını "hep dövüyor beni hiç huzur vermiyor onda sinir hastalığı var bu yüzden arada bunalıyorum dışarı çıkıyorum."

Teyzenin bu şekilde bir insanlık suçunu, böylesine korkunç bir hadiseyi bu kadar içselleştirdiğini ve normal karşıladığını görünce kanım donmuştu. Ama "ne yapayım yavrum evden atar aç kalırım sokağa düşerim yoksa" deyince ve elimden hiçbir şey gelmeyince, açıkçası bende bir miktar içime sinmiştim.
Ama bir başka semtine gidiyorsunuz bu şehrin veya herhangi semtin bir başka mekanına, adeta yere tükürmek gibi ufak bir (temizlik konusundaki) kabalık bile kötü gözle bakılabiliyor.

Ben şiddetin hiçbir zaman bağımlılık diye anılacak bir şey olmayacağını düşünüyorum. Genel olarak bu her zaman insanlık olarak dışlayacağımız bir şey olacak kanımca. Bu noktada eğilim ile bağımlılığın farkını hem kendime hem de okuyan kişiye anlatmış oldum.

Örneğin alkol eğilimi demiyoruz bağımlılık diyoruz çünkü bu ilkellik ve kötülük toplumda yaygınlaşarak kabul görebilmiş , hatta bugün her yıl istatistiksel ve bilimsel olarak binlerce insanın ölmesine sebep olan bu bağımlılığın (bana göre eğilimin) savunucuları bile çıkabilmekte ki zaten bu yüzden adına bağımlılık denebiliyor çünkü alkol eğiliminde olan kişiler olmayan kişilerden daha fazla ve çokluğa bağlı olarak sesi gür olduğundan: "kimseye zarar vermiyorum ben kendimden başka kendi halimdeyim" gibi bir savunma yapıp (ufak bir ihtimalde olsa onu görüp ilerde bağımlı olma ve bu sebepten ölme ihtimali olan bir kişi veya bireysel olarak normalleştirdiğinden bu eylemi yaygınlaşmasında ve ölüm istatistiklerinde ufakta olsa bir payı olma ihtimalini) göz ardı edip (ki insan birinin kanında payı olma ihtimalini nasıl göz ardı edebilir ?)
Cevap: (buna "ben bağımlıyım" ismini koyarak) bağımlılığı ve hastalığı içselleştirebiliyor.

Bu noktada bağımlılık ile eğilimin ilk bakışta farkları:

Bulunduğunuz ortamda savunulma ihtimali varsa :bağımlılık
Bulunduğunuz toplumda savunulma ihtimalinden daha fazla dışlanma ihtimali varsa : eğilim

Bulunduğunuz ortam ne kadar ilkelse: bağımlılık
Bulunduğunuz ortam ne kadar çağdaş ise (ki bizim bildiğimiz çağdaşlık değil bu tabi gerçek manada çağların tecrübesiyle üst beynimizi daha fazla kullandığımızı düşün) : eğilim

Sonuncu ve en önemlisi :Eylemden sonra oluşan kötülük o toplumda ne kadar uzun zaman sonra zararını gösteriyorsa : bağımlılık
Eylemden sonra oluşan kötülük o toplumda ne kadar çabuk ve etkili sonuç veriyorsa : eğilim (o toplumda dedim çünkü askerlik gibi insan dikkatinin hayati öneme sahip olduğu bir toplumdaysanız, madde veya alkol kullanımı şiddetten çok daha çabuk ve fazla zarar verebilir. Veya buna bilimsel bir ortamda, nükleer bir reaktörde çalışan biri örneği verilebilir. O kapıdan içerde alkol bağımlılığı diye birşey olmaz eğilimin varsa orda olmazsın, eğer eğilim gösterirsen şiddet görmen gayet normal hatta elzem olur. Çünkü o kapıdan içerde alkol içmek ve buna bağlı şuursuzluk şiddetten çok daha korkunç bir kötülüktür ve şuursuzluktur.

Her neyse böylece diğer bağımlılıklar kategorisine şiddet eğilimi diye bir başlık açmak istedim.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Katılım
25 Eyl 2021
Mesajlar
165
Tepki puanı
235
Puanları
64
Bu Türkiye'nin her tarafında var. İnsanlar ailesinden şiddet görüyor ve bunun doğru bir şey olduğunu zannedip oda ilerde karısına çocuğuna veya ona şiddet uygulayana uyguluyor. Keşke gerçek anne babalar çocuk doğurabilse. Herşey aile ile başlıyor . Okulda derdi de hoca hiç inanmazdım . "Siz anne babanız eserisiniz" gerçekten de tam da böyle. Allah hepimizin yolunu açık eylesin.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst