Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sigara içmek

Loner

Yalnız Adam
İyi akşamlar herkese, ben pmo bağımlılığının haricinde ciddi bir sigara içicisiyim. Günde bir paket içiyorum neredeyse ve ilk başlama nedenim reddedilmek olsa da sonrasında reddeden kızı unutmuş olmama rağmen hala içmeye devam ettim. Ailem yakaladığında çok ciddi bir utanca kapılıyorum ama durduramıyorum da içmeyi. İçme nedenim aslında yalnız olmam, pek arkadaşımın olmaması yaşadığım şehirde ve diğer arkadaşlarımı da aradığımda geri dönmüyorlar. Yalnızlığa gömüldüğümü her hissettiğimde bir sigara yakıyordum ancak şu an sigara en yakın arkadaşım, kardeşim olmuş durumda. Acımı, sevincimi paylaştığım biri sanki. Bu psikolojiden çıkabilirsem sigarayı bırakabileceğimi düşünüyorum, tavsiyelerinize açığım. Arkadaşlarım bana dönmeyebilirler ancak ben bu psikolojiden çıkmak istiyorum. Ne yapabilirim?

The White Rider

Emekli Moderatör
Sigara'yı içme nedenin sadece senin türünden olan bir canlı. Kişilere ve nesnelere fazla anlam yükleyince insan kendisine zarar verir. Hatta ve hatta kendisine zorluklar yükler ama bunun farkında bile olmaz, olamaz. Dostum sigara şu an ki sene ve de gelecekteki sene zarar vermekten başka hiçbir halta yaramaz. Anlık hâz alıyorsun ama bol bol da cefasını, derdini çekiyorsun. Kendine zarar verdiğini ve de gelecekteki seni heba ettiğini unutma. Düşünsene her gün 10-15 Tl verip kendini öldürmeye çalışıyorsun, bir insan kendisini öldürmek, gelecekteki kendini şimdiden bitirmek için neden para verir ki? Ölümü bu kadar mı seviyorsun? Bu parayı 30 güne denk getirince 300-450 Tl'ye denk geliyor. Her ay bunu biriktirir geleceğe yatırım yaparsın, kitap alırsın, hobilere yönelirsin, gezersin, toplarsın, doğru şekilde harcarsın, eğitime yönelik harcarsın. Ama böyle etmeye devam edersen de kendi ölümünü kendin hazırlamış olursun. Biraz empati kur onun, şunun, bunun dertlerini göz önüne getir, empati kur. Her derdi olan böyle kısa hazlarla mı hayata tutunma inancını ve de gücünü pekiştiriyor? Hayır, tam aksine savaşıyor. Evet bağımlılıktan kurtulmak zor ama imkansız değil. Mesela ülkemizde (halini hiç sorma zaten) insanlarımız sağlığı iyiye gitsin diye para bulamazken, sen kendini öldürmek, sağlığına zarar vermek için para veriyorsun. Kusura bakma ama (senin adına konuşmuyorum) bunu yapan da sorun vardır. Kurtulmak kolay değil ama elinden geleni yap. Umarım sigarasız daha güzel ve de sağlıklı bir hayata adım atarsın, başarılar...

N

neurosoft

Misafir
ilk başlama nedenim reddedilmek olsa da sonrasında reddeden kızı unutmuş olmama rağmen hala içmeye devam ettim.
çünkü içme nedenin esasen kız değil. Bunu sende biliyorsun. İçinde bir nikotin canavarı oluştu. Sen ona mamasını vermezsen bi zahmet huzursuz olacak ve bir tane yakacaksın.
Ailem yakaladığında çok ciddi bir utanca kapılıyorum ama durduramıyorum da içmeyi.
Aynı şekilde... Allen Carr ın belgeselinde de değinilmişti. Tiryakiler içlerindeki nikotin canavarının dozunu istemesinden dolayı bir sigara için nerede olurlarsa olsunlar her şeyi yaparlar.
İçme nedenim aslında yalnız olmam, pek arkadaşımın olmaması yaşadığım şehirde ve diğer arkadaşlarımı da aradığımda geri dönmüyorlar. Yalnızlığa gömüldüğümü her hissettiğimde bir sigara yakıyordum ancak şu an sigara en yakın arkadaşım, kardeşim olmuş durumda. Acımı, sevincimi paylaştığım biri sanki. Bu psikolojiden çıkabilirsem sigarayı bırakabileceğimi düşünüyorum
Öncelikle sigara kullanınca onların yerini doldurmuyorsun. Ben de içtim. Bunu sana şöyle açıklayayım: Sana çay sarıp versek sen de yakıp içsen o isteğin geçer mi? Hayır, çünkü senin istediğin şey yalnızca sigara dumanında bulunan nikotin. Nikotin çok güçlü bir bağımlılık yapıcı, zehirli, uyarıcı bir kimyasaldır. Sen buna karşı bağımlılık oluşturmuşsun. Haliyle vücudunda çok fazla nikotin bekleyen nikotin reseptörü var. Sen biraz sigara içmeyi kessen reseptörler: Ne oluyor len?! Niye nikotin yok? diye panik olurlar. Bu da sen de ani sigara krizleri yaratır. Nikotin krizleri senin üzerinde normalde olması gereken stresin üzerinde stres oluşturur. Bu sigara kullanmayan birisinde olmaz. Bu yüzden sigara içmeyen biri arkadaşı olmasa dahi bunun yüzünden hadi ben bi sigara içeyim demez. Ama sen nikotin bağımlılığının senin üzerinde yarattığı ekstra stresi bastırıp normalde olması gereken seviyesine indiriyorsun. Haliyle arkadaşım yok falan bunlar bahane aslında. Sen sigaraya başlamasaydın zaten arkadaşın olmasa dahi gidip sigara içmezdin.
Bak sana ne diyeceğim yani: Sana ekstra bir şey vermiyor. Ama eksikliğinde krize sokup seni normalde içmesen olmayacak bir bunalıma sokuyor. Sen de mecburen içiyorsun. Bir de mübarek kız seni reddettiyse neden sigara içilir ki? Kafa yaptığı da yok. Hadi alkol falan alsan diyeceğim en azından kendini uyuşturuyor diye. Ama sen sana hiçbir faydası olmayan ama tonlarca zararı olan zehirli bir emziğe kendini bağımlı yapmışsın. Bak ot içsen bundan bin kat iyidir. Neden mi? Otu savunduğumdan değil. Ama otu yakıp içince kanabinoid sistemini uyarıp ruh halini yükseltiyorsun. Haliyle normal sigara gibi doğrudan fizyolojik bir bağımlılığı yok. Sana geç olsa da Allen Carr ın belgeselini izlemeni öneriyorum. Kaybedecek hiç bir şeyin yok. Hatta belgeseli izlerken bile sigara içebilirisin. Anlatan adamın kendisi diyor canınız çektiyse için belgesel bitince zaten söndüreceksiniz diye. Not alarak sonuna kadar izle.

Qanper

Yeni Fapstronot
Bir bağımlılığı yenmede en önemli yollardan biri bağımlı olduğunu bilmektir.
Alışkanlık ile bağımlılık çizgisini belirleyebiliyorsan ne güzel sana.

Bu bağımlılık benden ne alıyor, neleri kaybediyorum, neleri feda ediyorum, kimlere zarar veriyorum, zamanımı ne kadar harcıyor gibi soruların cevapları seni rahatsız ediyorsa o zaman tekrar ne mutlu sana çünkü farkındasın.

İçinde bulunduğun durumda 1 bağımlılığın farkına vardın 2 nelere bedel olduğunu farkettin. Bundan sonra destek almanı kesinlikle öneririm çünkü bizim bilmediğimiz bazı şeyler bizi etkileyebiliyor. Psikoloğa gitmek (bazı yerlerde) elalem ne derse diye gidilmiyor ama sen kendin istediğin için gitmelisin bağımlı olmak istemiyorsun ne derlerse desin boşver. Aile hekimleri bu konuda sertifika alıyorlar ama kaliteli bir yere gitmeni öneririm. Destek alınacak kişi iyice araştırılmalı.

Bazen kendi isteğiyle bırakılıyor burda şunu örnek vermek istiyorum: Orta çaplı bir araştırmada morbidite obezler normal kilolara inenlerin sadece %5 i sabit kalıyor gerisi tekrar kilo alıyor. Bilinçlenmek ve farkına varmak bu yüzden önemli. Destek almak önemli çünkü kaliteli insanlarla sohbet insana çok değer katabilir.

Bir an önce kurtulman dileğiyle

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Allen Carr'ın youtube'da bir videosu var hem de Türkçe dublaj. Birileri DVD'den alıp yüklemiş. Telif gelirse bende var atabilirim sana. 1 saatlik bir video ve bum! bırakmışsın... (günde yarım paketteyken aniden bırakmıştım)

Tıp Fakültesi

Merkür Yolcusu
Allen Carr'ın youtube'da bir videosu var hem de Türkçe dublaj. Birileri DVD'den alıp yüklemiş. Telif gelirse bende var atabilirim sana. 1 saatlik bir video ve bum! bırakmışsın... (günde yarım paketteyken aniden bırakmıştım)
Teşekkürler.Bugün izledim bu videoyu.PBKY kitabını da okumuştum.Ama sanki video ile daha iyi oturdu.Sİgara içmeseniz bile bu videoyu izlemenizi öneririm.
Linki de bırakayım.

Luxx

Merkür Yolcusu
Selam dostum:)
Benim tavsiyem biraz farklı olacak.Aslında senin sigaraya başlama sebebin zamanında sevgilinin senin üzerinde bıraktığı etki.Tabi sen kendini daha iyi tanıyorsundur ama bilinçaltında bu sebep gizlenmiş olabilir.Bunu çözmen için de bir psikoloğa başvurmanı tavsiye ederim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6