Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Siyaset Ve Gündemi Takip Etme Tehlikeli Bir Bağımlılık Olabilir Mi ?

Enki

Satürn Yolcusu
Bu konu üzerinde son zamanlarda çok düşünmeye başladım, farkettiğiniz üzere gündemi ve siyaseti takip edilince kimimizin umudu sönüyor ve çok büyük strese giriyor.
Acaba Twitterı kapatıp Youtubedan da siyaset haberlerini blocklasak hayat kalitemiz az da olsa artar mı ?
Biliyorum, her yerde siyaset var her gün zam geliyor bu doğru ama demek istediğim bunları her zaman da sosyal medyadan veya sabah haberlerinden takip etmesek ve kendimize odaklansak nasıl olur. Siyasi görüşünüzü bilmiyorum ancak şu konuda ortak bir karar verebiliriz sanırım ; Türk siyaseti her türlü leş
Onun bunun birbirlerine laf atmasını,fanatik insanları ve bazı insanların çok umutsuzca yazılarını görmemek için bu saaten sonra gündemi ve siyaseti bırakmaya başlayacağım.
1 ay sonra buraya gündemi takip etmemenin sonuçlarını buraya yazacağım.Forumda gündemi takip etmeyen varsa düşüncelerini buraya paylaşırsa sevinirim.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Siyaset Gündemi, youtube'de veya televizyonda günlük moral bozucu onlarca haber, pandemi haberleri vs. bunları hayatından çıkarsan iyi olur. Bağımlılık değil ama kötü bir alışkanlık olmuş.

Ben takip etmiyorum. Kafan rahat oluyor emin ol. Sadece önemli ve bilinmesi gereken haberleri takip et derim. İnstagram kullanıyorsan "Gzt" 'yi sana çok rahat tavsiye edebilirim.

SDG

Yoda
Bağımlılık mıdır bilmem ama modunu düşürüyorsa, seni mutsuzlaştırıyorsa biraz ara ver. Elinden bir şey gelmeyen ve konumun-hayattaki yerin itibarıyla gelmeyecek bir durumla sürekli haşır neşir olmaya gerek yok kanımca. Zihin ve enerji dağılıyor boş yere

Enki

Satürn Yolcusu
Siyaset Gündemi, youtube'de veya televizyonda günlük moral bozucu onlarca haber, pandemi haberleri vs. bunları hayatından çıkarsan iyi olur. Bağımlılık değil ama kötü bir alışkanlık olmuş.

Ben takip etmiyorum. Kafan rahat oluyor emin ol. Sadece önemli ve bilinmesi gereken haberleri takip et derim. İnstagram kullanıyorsan "Gzt" 'yi sana çok rahat tavsiye edebilirim.
Sanırım benim için bağımlılık oldu diyebilirim ne zaman bırakıyım dersem bırakmakta zorluk çekiyorum, buraya yazarak da resmileştirmiş oldum artık takip etmemek için irade yakıtımı kullanacağım.
İnstagram kullanmıyorum teşşekür ederim yine de, arkadaşlarımız faydalanabilir :)

Enki

Satürn Yolcusu
Bağımlılık mıdır bilmem ama modunu düşürüyorsa, seni mutsuzlaştırıyorsa biraz ara ver. Elinden bir şey gelmeyen ve konumun-hayattaki yerin itibarıyla gelmeyecek bir durumla sürekli haşır neşir olmaya gerek yok kanımca. Zihin ve enerji dağılıyor boş yere
en doğru bakış açısı bu sanırım

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Düzenleme: Siyaset kullanmadan siyasetçilere laf etmiştim ama kavga çıkmasa bile konu amacından sapabilirdi. O yüzden değiştirdim.

Kısaca şunu anlatmayı hedefliyordum: Ülkedeki siyasi olaylar da dahil olmak üzere hiçbir şeye müdahale etme yetkimiz yok vatandaş olarak. Doğruya doğru, o hakkı verseler bile milleti birbirine düşürecek olan bir topluluk var. Ülkede kötü şeyler olsa da bize bir çözüm lazım.

Ortada baskıcı bir ortam var, sessiz bırakılan bir halk var. Burada halkın yapabileceği tek şey kendini geliştirmektir. Seçimle de eylemle de Türkiye'yi düzeltemeyiz. İnsanların üretmeye çalışması gerek. Özellikle tarım ve hayvancılıkta çiftçinin önünde engeller koyulsa da, üniversiteler rant amacıyla kullanılsa da bu ülkede üretim zihniyetinin "sadece oluşması" gerek. Üretim olmasa da üretme talebi olmalı. Bizim kendimizi siyasetçileri seçmeye değil de ülke için ne üretebileceğimize odaklanmamız lazım. Ülke gelişmekte olan normal bir Avrupa ülkesi gibi davranıp haberlerden soyutlanmak lazım. Medyada da birçok kirli iş var. Mesela Ege'de olanları en son biz öğreniyoruz. Hala gündeme düşmedi. Konumuz değil neyse, araştırabilirsiniz ayrıca.

Bu haber kanalları da bu sistem de kendi çıkarları doğrultusunda çalışır. Ya da tehdit edilirler. Kritik şeyleri konuşanlar cezalandırılır. Bazen sessiz olup uygulama aşamasına geçmek en iyisidir. En basitinden ortamda siyasi kavga çıkmasını engellemek bile bir uygulamadır. Görüş birliğine ve farkındalığa ihtiyacımız var. Bir kesimden ümitsiz olabilirsin ancak o kesimi takma. O kesim de tamamen rant amaçlı konuşur. Kirli oyunlar bunlar, bize göre değil siyaset. Muhalefet partilerinin bazılarında bile bu sisteme yardım etme huyu görülürken biz nasıl siyasi bir şey yapabiliriz ki? Bu tür çıkarcılar ve dolandırıcılar gelişmiş ülkelerde de var. Neden onlarda yolsuzluk yapılamıyor? Halkın farkındalık düzeyi daha yüksek, baştan izin vermiyorlar. Bizim de yapabileceğimiz tek şey yeni düzene kadar halkın farkındalık kazanmasına yardımcı olmak ve yeni düzene geçince diğer gelişmiş ülkeler gibi baştan kötü şeylerin önünü kesmek. O yüzden rahat ol, haber izlememek aslında bir özgürlük. Her gün televizyonda birkaç siyasi liderin kavgasını izlemek yerine komedi filmi izlemek en azından motive eder :) Yazıyı barışçıl bir hale dönüştürdüm. İsyan ettim çünkü sonra konu uzamasın dedim. Ben siyaset bükücü değilim nihayetinde. Ben Dopamin'i bükerim. Asıl amacım motivasyon vermek. (yine mizah yeteneğim ile etkileyiciyim)

Son düzenleme:

Enki

Satürn Yolcusu
Mozambik Demokratiknİmparatorluğu için yazıyorum. Bahsi geçen sözler tamamen hayal ürünüdür. 18 yaşından küçükler için uygun değildir. Parodi ve mizah amaçlıdır. Ciddiye alınmamalıdır.

Ülkemizdeki yolsuzluklara, rezilliklere ve suçlara müdahale edemememiz, ağır bir laf edince de dava yememiz gerçekten insanı umutsuzlaştırıyor. En azından seçimden 2 ay öncesine kadar kapatılmalı. Öğrenciysen ,ki öylesin sanırım, bence tamamen haberlerden izole ol derim. Bu medya kanalları ne zaman istemediği bir şey olduğu zaman gündemi öyle ustaca değiştiriyor ki haberlere bağlı kalınca kandırılıyorsun. Mesela çok geçerli bir sebep sunacağım:

Ülkede yönetime yakın olan yayın organlarına göre ülke şahlanıyor.

Ülkede muhalif yayın organlarına göre ülke işgal ediliyor.

Ülkede sosyal medyada ülke gündemi hakkında 2 gün önce Ege'de yaşananlar ve tepkiler konuşulması gerekirken yaşlı bir akademisyenin kıza şaplak atması konuşuluyor. Cemal Sengörürsün(kurgu bir kişi)'ün tacizci olup olmadığı sorunsalından tutun dindar-ateist kavgalarına, C vs A partisi ve H partisinin kapanışından tutun saçma sapan toplumsal meselelerden kavga çıkarılmasına...

Ülkedeki muhalif bir haber yayınının analizi:

Aşı, ekonomi, siyasi tartışma ve kavga, taciz olayı, zam ve fiyatlar, az miktarda iç diplomasi ve saçma konular...

Ne dış politika, ne hukuki işleyiş ne de sınırda yaşananların ayrıntısı... Dış olaylar yok.

Yandaş kanalların analizini yapmayacağım çünkü 1 tanesine göre de süper güç olmuşuz.

Mesela muhalefet partileri yaklaşık 8 aydır esnaf geziyor. Adamlar çift maaş sayıyor, esnaf geziyor. Daha önemli konulara gelince susuyorlar. İsim vermek istemiyorum ama bazı partiler sırf kolay kazanç için çabasını eksik ediyor. Dış politika kimin umrunda ki(!)

Bu ülkenin kurtuluşu ne bir muhalefet partisine ne de ne olduğu bilinmeyen kuruluşlara bırakılamaz. Seçimden sonra geçici bir rahatlama yaşansa bile kimin iyi kimin kötü olduğunu bilemiyoruz. En son malum kişi de yenilikçi biri olarak seçilmişti. Bu yüzden milletin düşünce sisteminin değişmesi gerek. İnsanlar konuşmaya korkuyor... Bir sonraki Türk neslinin bizden daha sorgulayıcı, daha üretken ve daha objektif olması gerek ülkenin kurtulması için. Yapacak bir şeyimiz yok. Ordu (mozambik ordusu mozambiğe ediyor) bile müdahale etmiyorsa biz ne yapabiliriz ki? Haberleri izleyerek ne yapabiliriz? En fazla çevremize yayıp bir süre konuşup unuturuz. Mafya (kurtlar vadisindeki karakterler bu, gerçek kişi değil.) bile gündemi kalıcı olarak değiştiremiyor. Bak şimdi gündeme, eser kaldı mı o konulardan?

O yüzden ülkemiz gelişmekte olan medeni bir ülke gibi davranıp kendimize odaklanmalıyız. Gelecekte ekonomik, askeri ve bağımsızlık adımlarını tekrar atmak için yetenekli bir genç toplum gerek. Yapabileceğimiz tek şey kendimizi ve çevremizdekilerin farkındalığını arttırmak. Mesela ülkede et üretip satmak bile ekonomiye yarar sağlar. Maddi durumun varsa araştıtma projeleri başlatmak ya da destek vermek bilime ve kalkınmaya destektir. Deneyimli bir mühendis grubunun desteklerle teknoloji üretimi yapmadan sadece planlarının patentini alması bile bir kâr. Ayrıca ihracata destek olmak için balık iğnesi üretmek diye sıralayabilirim. Yapabileceğimiz şeyler fikir ve mal üretmek. Değerli fikirler çıkarıp değerli mallar satmalıyız. Yoksa siyasetle uğraşacağız diye bir 5 yıl daha böyle kalırız.

Sonuç olarak senin kendine odaklanmanın, ülkedeki saçma yayın organlarını takip etmekten daha önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Suçluluk duyma bilemiyorum diye. Benim düşüncelerim bu. Biraz saldırgan bir yazı oldu. Hem muhalefet hem de iktidara (mozambik cumhuriyeti iktidarını kastediyorum) laf ima ettiğim için bu yazıdan yanlış anlam çıkarmaya çalışacak olanlar var. Biraz da siyasete kaymada da o tarzda bir yazı oldu. Eğer forumu tehlikeye atıyorsa düzenleyebilir ya da silebilirsiniz. Bunun rahatlığıyla yazdım içimi dökmek iyi geldi. Bu arada parantez içindekiler saçma gözükse de hukuki olarak koruyuculuk sağlayabiliyor. Aldırma :D
Hahaha yine güzel bir yazı yazmışsın eline sağlık dediğin çoğu şeye katılıyorum.
Bu güzel yazıda katılmadığım tek şeyse ülkeyi kalkındırmak için bir şeyler yapmak; evet biliyorum kulağa nankörce geliyor ama ben bu ülkenin(mozambiğin) ne insanından ne de devletinden yarar gördüm. Çocukluğumun büyük bir bölümü lojmanlarda geçti ve yaşadığım o kapalı yerde sürekli hiyerarşiye maruz kaldım, dışlandım, ötelendim (rütbe muhabbeti). Okulda da hepiniz denk gelmişsinizdir büyük bir ayrıştırma vardı, örnek olarak gittiğim bir ortaokulda erasmus vardı ve yetenekli (ve hocalara yağ çeken) öğrencileri alıp yurtdışında geziye götürüyorlardı. Ve evet sınıfa geldiklerinde çok iyi şeyler yaptıklarından bahsediyorlardı, o gün baya koymuştu bana. 1.5 yıllık lise hayatım oldu çok şükür ki kurtuldum bu sistemden (12. sınıfım açığa aldım kaydımı)
Velhasıl kelam ülkeye karşı ufacık bir sevgim dahi kalmadı c partisi gelse ve ülke iyi konuma gelse bile (pek sanmıyorum) ülke dışına çıkmak için her şeyi yapacağım ve burada yaşadığım şeyleri unutmaya çalışacağım.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Hahaha yine güzel bir yazı yazmışsın eline sağlık dediğin çoğu şeye katılıyorum.
Bu güzel yazıda katılmadığım tek şeyse ülkeyi kalkındırmak için bir şeyler yapmak; evet biliyorum kulağa nankörce geliyor ama ben bu ülkenin(mozambiğin) ne insanından ne de devletinden yarar gördüm. Çocukluğumun büyük bir bölümü lojmanlarda geçti ve yaşadığım o kapalı yerde sürekli hiyerarşiye maruz kaldım, dışlandım, ötelendim (rütbe muhabbeti). Okulda da hepiniz denk gelmişsinizdir büyük bir ayrıştırma vardı, örnek olarak gittiğim bir ortaokulda erasmus vardı ve yetenekli (ve hocalara yağ çeken) öğrencileri alıp yurtdışında geziye götürüyorlardı. Ve evet sınıfa geldiklerinde çok iyi şeyler yaptıklarından bahsediyorlardı, o gün baya koymuştu bana. 1.5 yıllık lise hayatım oldu çok şükür ki kurtuldum bu sistemden (12. sınıfım açığa aldım kaydımı)
Velhasıl kelam ülkeye karşı ufacık bir sevgim dahi kalmadı c partisi gelse ve ülke iyi konuma gelse bile (pek sanmıyorum) ülke dışına çıkmak için her şeyi yapacağım ve burada yaşadığım şeyleri unutmaya çalışacağım.
Bence gitmek istediğin ülkenin gündemini takip etmek çok daha mantıklı. Orada değilsin ve dışarıdan bakıyorsun düşünsene. En azından mantıklı bir medyası vardır herhalde. Bu forumda bile rahatça konuşamamak, her an linç yemeyi beklemek... Bu sistem bana göre değil. Sağcı-Solcu-Orta şekerli-Kemalist-Liberal...... sayamayacağım. Her ne olursan ol bir bahane geliyor. Ne dersen de linç yiyorsun başka birinden. Hiç olmazsa zaman kaybı oluyor. Bu zihniyeti oluşturan bir otorite var. Bunlar milliyetçiliği, bayrağı, dini, dili, ırkı, kadına şiddet gibi sosyal sorunları, adalet sistemindeki hataları olduğundan tamamen farklı bir şekilde önümüze sunarak tepki çıkarıyor, muhalefet edin diye sunuyor internette. Millet sorguladığını, modernleştiğini sanıyor ama bu sefer de sol gericiler giderek yaklaşıyor... O yüzden bu forumda bile siyaset konuşursak dışarıdan biri bunu bile bahane edebilir, her an kavgaya hazır bir sosyal ortamımız var son yıllarda. Kendi aramızda bile siyaseti konuşmaya çekiniyorsak bu sistemin hatasıdır, bizim değil. Bu kötülüğü bize yapan kişiler kim tamamını bilemem ancak bizim bu oyuna düşmememiz lazım. Medyayı takip etmek bizi bir görüşe saplantılı hale getiriyor. Ciddiyim... Gündemi takip etmenin bir yararı ve bilgilendiriciliği yok. Onlar bizim önümüze atılan kemik parçaları. Etin tamamını onlar yerken biz kemik için kavga ediyoruz. Biraz köpeğe benzetmek ayıp oldu ama aklıma bu geldi ilk, yanlış anlama :D .En basiti soyutlanmak. Bu yazdıklarım tamamen ikna edici bir sebep bence. Gündemi bırakman için değil, gündemin gereksizliğini anlaman içindi.

BloodRien

Yoda
Bu konu üzerinde son zamanlarda çok düşünmeye başladım, farkettiğiniz üzere gündemi ve siyaseti takip edilince kimimizin umudu sönüyor ve çok büyük strese giriyor.
Acaba Twitterı kapatıp Youtubedan da siyaset haberlerini blocklasak hayat kalitemiz az da olsa artar mı ?
Biliyorum, her yerde siyaset var her gün zam geliyor bu doğru ama demek istediğim bunları her zaman da sosyal medyadan veya sabah haberlerinden takip etmesek ve kendimize odaklansak nasıl olur. Siyasi görüşünüzü bilmiyorum ancak şu konuda ortak bir karar verebiliriz sanırım ; Türk siyaseti her türlü leş
Onun bunun birbirlerine laf atmasını,fanatik insanları ve bazı insanların çok umutsuzca yazılarını görmemek için bu saaten sonra gündemi ve siyaseti bırakmaya başlayacağım.
1 ay sonra buraya gündemi takip etmemenin sonuçlarını buraya yazacağım.Forumda gündemi takip etmeyen varsa düşüncelerini buraya paylaşırsa sevinirim.
Türkiyedeki siyasetcilerin idrar yarıştırdığını düşünüyorum açıkcası ve senin dediklerine katılıyorum her türlü fanatiklikten de nefret ediyorum . Türkiyede abartılan fanatizm hahaahah iğrenç

BloodRien

Yoda
Aga bende türk insanını pek sevmiyorum bir şey yapıcam diyosun mesela o öyle olmaz sen yapamazsın gibi şeyler söylüyolar sizede çok denk gelmiştir .

B

Brock

Misafir
1 yildir ne haber ne tv izliyorum tek gündemim kendimim. Guzel bir his bence

Enki

Satürn Yolcusu
Aga bende türk insanını pek sevmiyorum bir şey yapıcam diyosun mesela o öyle olmaz sen yapamazsın gibi şeyler söylüyolar sizede çok denk gelmiştir .
Tamamen eziklikten kaynaklanıyor bu durum. Bu gibi insanların bir şeyi yapacak iradesi veya zekası yok bu yüzden başka insanları da kendi seviyesine çeksin ki iyi hissedebilsin.

izleyici1

Yoda
günde 1 saati geçmeden haberler izlenmeli
ama bu bir bağımlılık can sıkıntısından youtubede birinden birine atlamaya dönüşebiliyor
birde televizyonda genel olarak kanallar a** tarafından satın alınmış durumda
tarafsız yayın bulmak biraz zor gibi
siyaset türkiyede bir hayli kirlenmiş bulunuyor
gerçi 20 sene öncede biraz böyleydi
tavsiyem yabancı yayınlardan dünya haberlerini takip etmek biraz daha doğru

Mr. İrade

Venüs Yolcusu
Gündemi takip edin bence ama siyaseti değil. Anadolu ajansı BBC gibi kaynaklardan YORUMLANMAMİS bilgi alın bu hem düşünme ve mantık yürütme gücünüzü geliştirir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6