Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Son 33 Gün Kala

zerotohero

Yeni Fapstronot
Dostlar cidden cok sıkıntıya girdim son 33 gün kaldı ve benim sınavın ikinci kısmı ayt denilen sınavda %80 kadar bilgisizim bilmiyorum burası yerimi ama realist arkadaslar bana bu kalan zamanda neler yapılabileceğini söyleyebilir mi? İlk hedefim polislik tyt anlamında konu eksigim yok fakat pratiksizlik var ikinci hedefim ise sayısal 130-140 bin lütfen birileri bana akıl verebilir mi cidden tıkandım

Lazkopat

Emektar Üye
Dostlar cidden cok sıkıntıya girdim son 33 gün kaldı ve benim sınavın ikinci kısmı ayt denilen sınavda %80 kadar bilgisizim bilmiyorum burası yerimi ama realist arkadaslar bana bu kalan zamanda neler yapılabileceğini söyleyebilir mi? İlk hedefim polislik tyt anlamında konu eksigim yok fakat pratiksizlik var ikinci hedefim ise sayısal 130-140 bin lütfen birileri bana akıl verebilir mi cidden tıkandım
Dostum yapman gereken şeyi bende sende biliyorsun. Çalışacağız. Bende tyt'de 40 net yapıyorum. Ayt denemesi çözmedim. Bakalım ben de yazılım istiyorum. Çalışmam ve matematik öğrenmem lazım. Yani önemli olan pratik yapmak. Düşünerek sadece felsefede veya bilimde gelişme katedebilirsin. Yine pratik gerekir de. Her neyse, başarılar dilerim.

izleyici1

Yoda
son ay konu çalışma
her gün 2 3 veya 4 defa
sınava giriyormuş gibi
test yap kendine
sınav zamanınıda sabitle

izleyici1

Yoda
Adam konuları bilmiyor sen deneme çöz diyorsun. İkinci oturum için konuyu bilmek önemli. Deneme ikinci sırada.
Konuları öğrenmeli
hocam son ayda konu öğrenilmez
son 3 ay sınav provası yapılır
sınavı kazanamayacaksa seneye tekrar hazırlansın

zerotohero

Yeni Fapstronot
Dostum geçmiş 4 senenin AYT deneme sınavlarını çöz. Bunları çözdükten sonra en eksik olduğun konuları sapta ve ilk bunlardan başlayarak konuları bitirmeye çalış. Son 3 hafta içerisinde sıkı şekilde konu çalışarak netlerini gözle görülür şekilde iyiye taşıyan tanıdıklarım oldu. Onların yöntemi benim dediğimden biraz farklıydı onu da uygulayabilirsin. Son 4 senenin sınavlarının konu dağılımını tespit edip en çok sorunun çıktığı ve aynı zamanda en kolay halledebilecekleri konuları tespit ettiler ve bunlara çalıştılar. Bu şekilde de yapabilirsin. Sınavda başarılar.
Ayt'de bütün konularım eksik fen bazında konusursak matematikte 3-4 konu biliyorum ama ben şöyle düşünmüştüm bu ay sonunda tüm konuları bitirip önce cıkmış soruları cözüp kalan sürede de seri deneme çözmeyi düsünüyordum

M

Misafir

Misafir
hocam son ayda konu öğrenilmez
son 3 ay sınav provası yapılır
sınavı kazanamayacaksa seneye tekrar hazırlansın
Bu yazdığın tavsiye çok saçma. Derece isteyen birisi için dediğin doğru olabilir ancak ortalama bir öğrenci için böyle bir şey denilemez. Ben dershaneye gidiyorum dershanede şimdi bile daha bitirmediğimiz konular var. Aynı şekilde 12.sınıf olanlarda konusunu ya bitirmemiş ya da bitmek üzeredir. Konuları bilmeyen bir kişi prova yapamaz, eğer yaparsa bu onun moralini bozmaktan başka hiçbir işe yaramaz. TYT'yi istisna sayabiliriz. AYT de provanın bir önemi yok çünkü direkt bilgi soruluyor.

Konuyu açan arkadaşa önerim şudur: İnternetten geçmiş AYT'lerde hangi konudan ne kadar soru çıkmış buna bakmalısın ve çok soru çıkan konulara başlamalısın. Dersler içinde en çok Biyoloji ve Kimya'ya çalışmak senin için daha iyi olur. Çünkü bu derslerin soruları direkt bilgiyi ölçüyor yorumlama becerisi vb. şeyler daha çok Fizikte var. Bunun yanında Matematikte klasik bir geyik vardır Limit, Türev, İntegral zordur diye. Çok net söyleyebilirim ki LTİ'nin zor olan hiçbir tarafı yok. Eğer bir kişinin geçmiş konuları sıkıntılıysa (özellikle Fonksiyonlar) o zaman zor gelir. Örneğin ben Fonksiyonları bugüne kadar 4-5 kaynaktan taradım (Geçen seneyle birlikte) ve fasikül çözdüm yani Fonksiyonlar konusunda bir sıkıntım yok. Bu sayede LTİ'den kolay kolay soru kaçırmıyorum. Bunun dışında Diziler konusunu unutmamak lazım. AYT Matematikteki en kolay konudur birkaç saatte bütün soruları yapacak kadar öğrenirsin.(Tabi ki Fonksiyonlar konusunu biliyorsan) AYT Matematikte 14-15 soru Fonksiyonlarla ilgili.

Toparlayacak olursak:

1) Matematikte Fonksiyonlar öğrenmek ilk yapılacak iş.
2) Fende ilk olarak Biyoloji çalışmalısın. Ancak çalışırken tüm konulara değil garanti sorunun geleceği yerlere çalışmalısın. (ÖR: Solunum Sistemi, Boşaltım Sistemi, Dolaşım Sistemi, Genden Proteine ...)
3) TYT için mutllaka deneme çözmelisin. (Sınava 1-2 gün kala sosyal için kavram ezberi yapabilirsin.)
4) TYT'deki diğer bir önemli nokta Biyoloji. Bence alanınız ne olursa olsun TYT Biyolojideki en önemli konulara çalışın. Çünkü ÖSYM TYT Biyolojide çok temel bilgileri soruyor.

En son olarak da şunu belirtmek istedim. Motivasyonunu korumalı ve strese girmemelisin. İstediğin üniversite ve bölüm gelmese bile yatay geçiş gibi imkanların olacak.

Arkadaşlar bence umudunuzu koruyun son ayda çalışmayı bırakan çok kişi oluyor bu sene şunun farkına vardım: Geçen sene sınava hazırlanırken keşke son aylar bırakmasaymışım.

Ayrıca ekstrem çalışmalar yaparak netinizi kısa sürede artırmanız mümkün. Ortalama bir öğrenci günlük 6 saat çalışıyor. Yani siz günlük 12 saat çalışırsanız ortalama bir öğrencinin 2 aylık çalışmasını 1 aya sığdırmanız mümkün. Bu imkansız gibi gelebilir ama gerçekten kazanmayı istiyorsanız yaparsınız.

zerotohero

Yeni Fapstronot
O zaman senin için ikinci yöntem daha mantıklı. Örneğin türev integral gibi daha zor konuları bitirmek yerine, seriler, logaritma gibi görece daha kolay konuları bitirip bedava netleri cebine indirebilirsin. Çalışma düzenini maksimum net elde edebileceğin şekilde ayarla. Kendini en iyi sen tanıyorsun. Bu optimizasyonu başarmak zor iştir. Başarırsan en az çalışmayla en çok verimi alırsın.
türev integral dahil zaten en kötü ay sonunda bitirmeyi planlıyorum matematik anlamında cok sıkıntım yok fende de en kötü 20 civari net cikarmam lazim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6