Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Anksiyete

Loner

Yalnız Adam
Daha çok sosyal oldukça ve toplumu gözlemledikçe kurtulabilir diye düşünüyorum insanlar. Sosyal anksiyetem yok ancak otizmli insanlarda da gözlemlenebiliyor sosyal eksiklik ve bunun akabinde sosyal anksiyete.

rumelianbomber

Venüs Yolcusu
Sosyal anksiyete illeti bende de az-çok var maalesef. Ancak ben sorunun bizim gibiler ile ilgili değil de çevre ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Yaşıtlarımın çoğunun konuştuğu konulara bakınca neden pek de konuşkan olmadığımı anlıyorum: genellikle konular karı,kız,cinsel ilişki, eğlence oluyor. Kafa dengi insan da pek bulamıyorum, ancak gerçekten konuşacak biri bulunca onunla çok rahat bir şekilde sosyalleşebiliyorum. Eğer gerçekten kafa dengi birini bulabilirsen bu sorun da azalır. Herkesle konuşmak, sosyalleşmek zorunda da değilsin. Örneğin ben daha sosyal olmak isterdim ancak çoğu zaman utandığımdan değil de konuşmak istemediğimden susuyorum.

Bunun dışında genetik faktörlere, yaş ve yetiştirilme şekline bağlı olarak da bu sorun oluşabiliyor, örneğin benim annem liseye kadar çok utangaç olduğunu söylemişti, bende büyük ihtimalle ondan aldım(ailede ne olumsuz özellik varsa toplamışım gerçi :D).

Fazla kafaya takma, özellikle de bunun hakkında pek araştırma yapma bence, çünkü herkes farklı birşeyler söylüyor. Ben 2 yıl önce araştırmaya başlamıştım bu konuları şimdi youtube anasayfam depresyon, anksiyete videoları ile dolu, en sonunda yeni hesap açmak zorunda kaldım önüme çıkmasınlar diye. Onları izlemeyi bıraktım, bunun yerine direkt olarak kendimi geliştirebileceğim konular ile ilgileniyorum. Kısa bi ömür böyle konuları düşünerek geçmez. Ben bu kadar zamandır bunları düşüneceğime kendime birşeyler katsaydım şimde sosyal anksiyete falan kalmazdı :)

hukuk

Yeni Fapstronot
  • eğer aşırıysa sosyal anksiyete azaltılabilir. ama tamamen yok edilip başka bir karaktere bürünme meselesine gelince bence buna imkan ve gerek yoktur.
  • herkes sosyal olmak zorunda değildir. yalnızlık veya az insan da yerine göre güzeldir hatta kimi yer ve zamanlarda daha güzeldir. çok dert etmemek lazım. herkesin karakteri ve hayattan tat alma biçimleri farklıdır.

ucurtma

Yeni Üye
kadeşim sen sen ol bi uzmana git gerekirse ilaç kullan kullanma diyenleri takma ihtiyacın varsa kullanıcaksın ben görebileceğin en ağır hastalardan olabilirim ama yendim sen düşün ailem 3 gün bi yerde kalmak zorundalardı bakkala gidipte ekmek alamamıştım.ama uzmanına gittim tedavimi oldum şuan sağlıklı düşünebiliyorum evet bu illet sağlıklı düşünmeni engeller kendi başına kurtulman çok zordur bunu fiziksel bi yara eksiklik gibi düşünebilirsin ağır bi yaran varsa doktorsuz olmaz.

Noneverrrr+impasıbıl

Deneyimli Üye
Teşekkürler arkadaşlar farklı bir açıdan bakmamı sağladınız tedavi alacağım iyi bir doktor şehir nedeniyle bulamıyorum inşallah en kısa zamanda başka memlekette bulurum

Noneverrrr+impasıbıl

Deneyimli Üye
kadeşim sen sen ol bi uzmana git gerekirse ilaç kullan kullanma diyenleri takma ihtiyacın varsa kullanıcaksın ben görebileceğin en ağır hastalardan olabilirim ama yendim sen düşün ailem 3 gün bi yerde kalmak zorundalardı bakkala gidipte ekmek alamamıştım.ama uzmanına gittim tedavimi oldum şuan sağlıklı düşünebiliyorum evet bu illet sağlıklı düşünmeni engeller kendi başına kurtulman çok zordur bunu fiziksel bi yara eksiklik gibi düşünebilirsin ağır bi yaran varsa doktorsuz olmaz.
Seninki gerçekten ağırmış. Doktor nasıl bi yol izledi

Saksak

Yeni Üye
Doktorla ilaçla düzelmedim yıllarca ilaç kullandım ilaçlar delilige kadar götürüyor ben şifayı nofapta buldum dünya umrumda değil artık işim var artık yakında evlenmeyi düşünüyorum herşey mümkün görünüyor artık

ucurtma

Yeni Üye
Seninki gerçekten ağırmış. Doktor nasıl bi yol izledi
imkanım devlet hastanesine yetti yinede iyi verim aldım aslında tedavi sadece ilaçla oldu faeklı bişi uygulamadı korktuğun şeylerin üstüne git
gibi yada bana görevler vermedi bana doğru sağlıklı düşünebilmeyi öğretti önceden çok yanlış düşünüyomuşum ilaçları kullanmaya başladıktan sonra kendimi korktuğum şeyleri yaparken buldum işin garibi o şeyleri yapıp bitirene kadar aklıma bile gelmedi korkuğum şeyleri yapabilmiş olmam çünkü çok sıradan geldi yemek sipariş etmek otobüste yolculuk yapmak alışveriş yapmak nefes almak gibiydi ilaçları kesincede etkisi gitmedi
almıştım o rahatlığın verdiği zevki hazzı dışarıda dolaşmanın kimseyi takmamanın mutluluğunu artık kimse hiçbir insan oğlu onu benden alamazdı
izin vermezdim isteyen istediğini düşünsündü ama ne yazık ki nofap yolculuğumda hiç başarılı olamadım o beni geriye düşürüyo.

whatWasfap

Uranüs Yolcusu
sosyal fobi dediğimiz şey yargılanmaktan korkmaktır dostum. bırak insanlara izin ver seni yargılasınlar. insanlar yargıladığı kişiye daha çok yakınlık hisseder böylece aranızdaki bağ da gelişir yargılanmak iyidir bırak istedikleri kadar yargılasınlar hiçbir şey olmaz.

Noneverrrr+impasıbıl

Deneyimli Üye
imkanım devlet hastanesine yetti yinede iyi verim aldım aslında tedavi sadece ilaçla oldu faeklı bişi uygulamadı korktuğun şeylerin üstüne git
gibi yada bana görevler vermedi bana doğru sağlıklı düşünebilmeyi öğretti önceden çok yanlış düşünüyomuşum ilaçları kullanmaya başladıktan sonra kendimi korktuğum şeyleri yaparken buldum işin garibi o şeyleri yapıp bitirene kadar aklıma bile gelmedi korkuğum şeyleri yapabilmiş olmam çünkü çok sıradan geldi yemek sipariş etmek otobüste yolculuk yapmak alışveriş yapmak nefes almak gibiydi ilaçları kesincede etkisi gitmedi
almıştım o rahatlığın verdiği zevki hazzı dışarıda dolaşmanın kimseyi takmamanın mutluluğunu artık kimse hiçbir insan oğlu onu benden alamazdı
izin vermezdim isteyen istediğini düşünsündü ama ne yazık ki nofap yolculuğumda hiç başarılı olamadım o beni geriye düşürüyo.
İlaçları kullandığın dönemde beyin sosyal olayları kodlamış ama sadece ilaçla iyileşeni ilk defa duydum

Noneverrrr+impasıbıl

Deneyimli Üye
sosyal fobi dediğimiz şey yargılanmaktan korkmaktır dostum. bırak insanlara izin ver seni yargılasınlar. insanlar yargıladığı kişiye daha çok yakınlık hisseder böylece aranızdaki bağ da gelişir yargılanmak iyidir bırak istedikleri kadar yargılasınlar hiçbir şey olmaz.
Keşke böyle düşünebilsem

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Nasıl kurtuldun?

adamınbiri

Yeni Üye
Dostlar bu iletten kurtulan birisi var mı?
Öncelikle içe dönüklükle, içe kapanıklıklığı ayırt etmek gerekir. İnsanlarla iletişimin normale göre azsa bunun bir anormallik olduğunu düşünüyorsan şu kitapları okumanı tavsiye ederim

Susan Cain - Sessizlik: Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü diğer kitap

Jenn Granneman - İçe Kapanıkların Gizli Yaşamları bir diğer kitap

. Sessizlik: Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü, Susan Cain bu kitapları baştan sona kadar okumanı önermiyorum göz gezdir ve önemli gördüğün ihtiyacın olan yerleri oku. Kitapları okuduğun zaman sessizliğini objektif bir biçimde değerlendireceksin hala sorun olursa mesaj atabilirsin. Toplum içinde sessiz kalmanın anormal gözüktüğü güçsüz insan özelliği olarak gözüktüğü dünyada yaşamanın zorluklarını bilirim ama durum öyle değil Bill Gates de sessiz bir insan onlarca örneği var​

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6