Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Aphelion

Yeni Fapstronot
Açık açık sormaktayım. Sosyal medya bağımlılığımı yenmek için sadece uzak durmam mı gerekli?
Sizler ne yaptınız , kurtulan arkadaşlardan taktik alabilirsem sevinirim. Oyun bağımlılığımı bitirdim sıra bu illette ama çok zorlanıyorum?
(instagram , tiktok vs. hiç bir şey yok yalnızca youtube. Gerçekten tavşan deliği gibi)

IF YOU WANT IT , THEN YOU'LL HAVE TO TAKE IT.

Feitan

Ay Yolcusu
Harcayacak boş zamanın varsa boşa harcarsın zaten bu zamanları doldurmaya çalış

Bebekzyzz

WE'RE ALL GONNA MAKE IT BRAH!
Bir bağımlılıktan kurtulmak istiyorsan en basit anlamda yerini başka bir şeyle doldurman lazım.

Sen sosyal medyadan kurtulmak istiyorsan, bunun yerine senin vaktini alacak yeni uğraşlar bulmalısın...
Tabi senin yaparken keyif aldığın şeyler.

BetraS

Mezun
Açık açık sormaktayım. Sosyal medya bağımlılığımı yenmek için sadece uzak durmam mı gerekli?
Sizler ne yaptınız , kurtulan arkadaşlardan taktik alabilirsem sevinirim. Oyun bağımlılığımı bitirdim sıra bu illette ama çok zorlanıyorum?
(instagram , tiktok vs. hiç bir şey yok yalnızca youtube. Gerçekten tavşan deliği gibi)

IF YOU WANT IT , THEN YOU'LL HAVE TO TAKE IT.
Sileceksin brom ve bir müddet yüklemiceksin anca öyle kurtulursun

Genel olarak bağımlılık sana faydası olmayan, aksine zarar veren bir davranıştır. Sosyal medya bence şu zamana kadar çoğu insanın davranışlarını, ahlak değerlerini, empati yeteneğini ve zihinsel aktivitesini olumsuz etkileyen yegane şeydir. Amacının dışına çıktı artık. Sosyal medyayı savunmak isteyenler çıkabilir. Bunlar benim şahsi görüşümdür.

Sosyal medyanın olmadığı zamanlarda da sosyallik vardı. Şu an ise saçma sapan ve hiçbir katkısı olmayan içerikler, insanların kendilerini ve bazen vücutlarını pazarladiklari yerler, aşırı ve radikal görüşlerini ortaya koydukları yerler haline gelmiştir. Twitter'da sürekli bir kaos hakim. Karşı görüşlerdeki insanlar sürekli birbirine hakaret ediyor, manipülasyon yapıyor. Instagram, zaten Tinder'dan farkı kalmamış, herkes kendini en güzel, en yakışıklı haliyle pazarlamaya çalışıyor. İş için kullananlar var diyeceksiniz. Eğer gerçekten işinizi genişletmek için kullanıyorsanız bir şey diyemem ancak kullanan insanların tahminimce en az %95'i iş için kullanmıyor sosyal medyayı.

Özetle, sosyal medyayı kullanmayı bırakmak sana çokça fayda sağlayacaktır. Sosyal medyayı bırakmanın hiçbir olumsuz tarafı yoktur. Manipulasyondan, stresten uzak kalmakla beraber ekranda geçirdiğin sürenin de azalmasıyla beraber daha üretken biri haline gelirsin.

Cal Newport'un YouTube Kanalını ve Dijital Minimalizm kitabını okuyabilirsin. Ayrıca Jaron Lanier'in sosyal medya ile ilgili kitabını okuyabilirsin. İronik olan ise bu ikisi de bilgisayar bilimcisi ve Jaron Lanier sanal gerçeklik (VR)'in mucididir. Bir de The Social Dilemma belgeselini izleyebilirsin bu konu hakkında.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti
Ben instagram bağımlılığı ile mücadele ediyorum. Youtube'dan kurtulmak yerine, faydalı içerikleri izleyerek bu bağımlılığı törpüleyebilirsiniz diye düşünüyorum!

izleyici1

Yoda
ben youtubede gereksiz kanalları sildim
müzik dizi gibi boş içerikler karşıma hiç çıkmıyor! hepsini engelledim

sadece tarih teknoloji haber ilgimi çeken konularla ilgili kanalları takip ediyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6