Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Ortamlarda Konuşamama Sorunu

Aledwin

Ay Yolcusu
Hepinize Merhabalar.

Sosyalleşme konusunda bi problemim var.
Bu problemi bugün yaşadığım bir olayla anladım (en azından tahmin ettiğimden daha büyük olduğunu anladım) Normalde çok fazla dışarı çıkan biri değilim ve küçük bi şehirde okuduğum için bu durum normalden çok daha fazla yaşanmaya başladı.
Olaya gelicek olursak, arkadaşım, beni bi kaç arkadaşıyla beraber, tanışıp-kaynaşmak için cafe ye çağırdı. Oturduk mekâna. İsimler,bölümler, kaçıncı senemiz olduğu falan filan söylendi. Sonra grubun içinde bi muhabbet dönmeye başladı. Herkes konuşuyor, ben sadece onları izleyip dinliyorum.Muhabbetler değişirken, 1 saat oldu 2 saat oldu ses yok bende (çünkü ne söyleyeceğimi bilmiyorum)
Arada bana pas atmaya calişıyolar bir iki cümle söyleyip devam ediyorum.
Ve günüm böyle geçti. İlerleyen saatlerde arkadaşım bana: kanka afk mı kaldın? Hiç sesin çıkmıyodu dedi. Benimde bu laf ağrıma gitti. Ben arkadaşa kızmıyorum kesinlikle o beni konuş diye zorlayamaz. Ben kendime kızıyorum, hemde çok kızıyorum. Bende onlar gibi insanım. Ben niye yapamıyorum. Ben erkeklerle konuşamazken daha kızlarla konuşma işini nasıl halledicem diye düşünüyorum.
Oku, ders çalış,fap yap, oyun oyna derken. Benim sosyal becerilerim hiç gelişmedi. İleride iş hayatına atılınca ne yapıcam ben?
Onu geçtim iletişim zaten hayatın merkezinde olan bi şey. Ve bende insanlarla iletişimi kuramıyosam, ne yapiyim ben?
Müzik prodüktörlüğü yapıyorum,fotoğraf editleme coloring vs yapıyorum, photoshop yapıyorum. Yani çok güzel hobilerim var ama yine de bi şeyleri beceremiyorum.
Grubun en alfa adamı (beni çağıran arkadaşım) bile benim için üzülüyorsa yani "acıyorsa bana" ben napiyim diye düşünüyorum.

İşin özeti: Sosyal ortamda konuşamıyorum. Geçmişte böyle olup ileride açılan veya hep böyle konuşkan olan arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.

dewfrap

Yeni Fapstronot
Hepinize Merhabalar.

Bu problemi bugün yaşadığım bir olayla anladım (en azından tahmin ettiğimden daha büyük olduğunu anladım) Normalde çok fazla dışarı çıkan biri değilim ve küçük bi şehirde okuduğum için bu durum normalden çok daha fazla yaşanmaya başladı.
Olaya gelicek olursak, arkadaşım, beni bi kaç arkadaşıyla beraber, tanışıp-kaynaşmak için cafe ye çağırdı. Oturduk mekâna. İsimler,bölümler, kaçıncı senemiz olduğu falan filan söylendi. Sonra grubun içinde bi muhabbet dönmeye başladı. Herkes konuşuyor, ben sadece onları izleyip dinliyorum.Muhabbetler değişirken, 1 saat oldu 2 saat oldu ses yok bende (çünkü ne söyleyeceğimi bilmiyorum)
Ve günüm böyle geçti. İlerleyen saatlerde arkadaşım bana: kanka afk mı kaldın? Hiç sesin çıkmıyodu dedi. Benimde bu laf ağrıma gitti. Ben arkadaşa kızmıyorum kesinlikle o beni konuş diye zorlayamaz. Ben kendime kızıyorum, hemde çok kızıyorum. Bende onlar gibi insanım. Ben niye yapamıyorum. Ben erkeklerle konuşamazken daha kızlarla konuşma işini nasıl halledicem diye düşünüyorum.
Oku, ders çalış,fap yap, oyun oyna derken. Benim sosyal becerilerim hiç gelişmedi. İleride iş hayatına atılınca ne yapıcam ben?
Onu geçtim iletişim zaten hayatın merkezinde olan bi şey. Ve bende insanlarla iletişimi kuramıyosam, ne yapiyim ben?
Müzik prodüktörlüğü yapıyorum,fotoğraf editleme coloring vs yapıyorum, photoshop yapıyorum. Yani çok güzel hobilerim var ama yine de bi şeyleri beceremiyorum.
Grubun en alfa adamı (beni çağıran arkadaşım) bile benim için üzülüyorsa yani "acıyorsa bana" ben napiyim diye düşünüyorum.

İşin özeti: Sosyal ortamda konuşamıyorum. Geçmişte böyle olup ileride açılan veya hep böyle konuşkan olan arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.
Hepinize Merhabalar.

Merhaba dostum kendi fikrimi belirtmek istiyorum.
Öncelikle her insan konuşmayı sevmeyebilir kimisinin doğasında vardır kimisinin yoktur belkide senin doğanda bu yoktur bazı insanlar kendisini kabul ediyor mutlu mutlu yaşamaya devam ediyorlar olmadığım kişiyi taklit edicem kendim olmak istiyorum diyerek böyle mutlu yaşamayan insanlar her yerde. Şimdi klit sorulara gelelim 1. Sen gerçekten konuşmayı seven biri misin ? yoksa baskı altında hissedip insanlar ne der baskının altında kaldığın için mi konuşkan biri olmak istiyorsun bunu senden başka kimse bilemez . Eğer sen konuşkan biri değilsen benim sana tavsiyem kendini kabul et kendi doğanı kavra insanlarında yanında kendin olmaya devam sanırım biraz klasik insanlar ne der baskısı var sende bendede vardı çünkü . Ama yok senin doğan bu değil sadece anksiyete ve çekirgelerinden konuşamıyorsan bu sefer şu 2. Soruyu sor Beni anksiyeteye götüren şey ne ? Neden çekiniyorum büyük ihtimalle bunun cevabını alamıcaksın o yüzden gece odana git ışıklar kapalı olduğunda gözlerini kapat otur ve anksiyete anksiyete çekinge çekinge diye defalarca sayıkla sonra beyninin altından bilinç altından seni bu duruma ne sokuyor onu keşfedip onunla yüzleşiceksin bundan sonra çocukluğuna mı kötü bir anıya mı gidip neden bunun olduğunu bulup kendinle yüzleşmen lazım sonrası basit nofap başla tanrı inancın var ise sık sık yalnız kalarak ibadetini yap mesela atıyorum sunni isen aç kuran dinle yada atıyorum alevi isen saz alevi türkülerini dinle eğer bir inancın yoksa meditasyon yap gözlerini kapa ve meditasyon yap bu eğer sende anksiyete ve korku gibi duygular var ise bunları baskılamanda yardımcı olur . Benim düşüncelerim bu şekilde umarım yararlı yazmışımdır

G

gordon

Misafir
Sosyallikte üzerine çalışılması gereken bir şeydir, üstüne kafa yorman gerekiyor. Bazıları çok aileden kaynaklı çok sosyal ortamdan geldiği için üstüne uğraşmadan bu yeteneğe sahiptir ama küçük yaşlarında çok sosyalleşmemiş kişiler bu beceriden yoksun kalıyorlar. Biraz sosyal ortamlara katılarak her becerinin olduğu gibi bu sosyal zeka denen şey de emin ol ki gelişiyor. Bunun için de korkunun üzerine gitmelisin. Kitaplar, filmler, dizilerden etkilenip sevdiğin özellikleri kendine katmalısın. Örnek vermek gerekirse seveceğin profilde bir arkadaşının modelini çıkar, yazdığın özellikler büyük ihtimalle kendinde de olmasını istediğin özellikler olacak. Bunları kendine katmaya çalış.

Bulduğun fırsatte iletişim kurmaya bak. Fırıncıdır manavdır kuryedir şöfördür... Eline yüzüne bulaştırsan bile tecrübe kazanırsın. Muhabbet döndürmeyi öğrenirsin. Kendimden örnek vereyim: Otobüste birinin yanına oturdum öylesine bir muhabbet başlattım adam da konuşmaya istekli olunca inene kadar havadan sudan konuşurken "Buraları da ben adam ettim" dedi. Başta bir afalladım sonra devam edince adamın eski belediye başkanı olduğunu öğrendim. Bilmediğim birçok şey anlattı bana. Yanında konuşmadan otursam bu fırsatı kaçırmış olacaktım.

Ayrıca hep kişisel gelişim kitapları okumanı tavsiye etmem. Kesinlike roman oku. Yazarın kalemi sana da geçiyor. Dan Brown'u tavsiye ederim.

Aledwin

Ay Yolcusu
Merhabalar dostum. Müzik ile uğraşan insanlar genellikle sosyal olurlar seni bilemedim yani. Benim yaşım 19 ve 16 yaşımda Tiyatro eğitimi alarak kendimj bayağı geliştirdim;diksiyon,jest,mimik,sosyallik açısından ondan sonra kitaplar okudum dinî ve felsefi yani ufku açacak kitaplar. Ve son olarak Türk ecdadımı araştırıyorum belki konudan bağımsız ama böylesi şeyler beni topluma daha da bağlı yapıyor ve hiç insan içinde zorluk çekmiyorum aksine toplumun kanayan yarası olan özguvensizlikle mücadele dahi ediyorum. Hulâsa olarak en yakın zamanda PMO illetinden kurtul ve daha toplumsal aktivitelere yönel... Ya da kendi içinde kendini keşfet! Benliğini bulman dileğiyle...
Teşekkür ederim. Müzik konusuna gelecek olursak. Ben şarkı söylemiyorum. Pc de müzik yazılımında müzikler yapıyorum. 7 yıldır uğraştığım için gayet iyiyim ama insanların içinde gitar çalıp şarkı söyleyemediğim için (böyle becerilerim yok) sosyal anlamda hiç geliştirmedi beni müzik.

Aledwin

Ay Yolcusu
Merhaba dostum kendi fikrimi belirtmek istiyorum.
Öncelikle her insan konuşmayı sevmeyebilir kimisinin doğasında vardır kimisinin yoktur belkide senin doğanda bu yoktur bazı insanlar kendisini kabul ediyor mutlu mutlu yaşamaya devam ediyorlar olmadığım kişiyi taklit edicem kendim olmak istiyorum diyerek böyle mutlu yaşamayan insanlar her yerde. Şimdi klit sorulara gelelim 1. Sen gerçekten konuşmayı seven biri misin ? yoksa baskı altında hissedip insanlar ne der baskının altında kaldığın için mi konuşkan biri olmak istiyorsun bunu senden başka kimse bilemez . Eğer sen konuşkan biri değilsen benim sana tavsiyem kendini kabul et kendi doğanı kavra insanlarında yanında kendin olmaya devam sanırım biraz klasik insanlar ne der baskısı var sende bendede vardı çünkü . Ama yok senin doğan bu değil sadece anksiyete ve çekirgelerinden konuşamıyorsan bu sefer şu 2. Soruyu sor Beni anksiyeteye götüren şey ne ? Neden çekiniyorum büyük ihtimalle bunun cevabını alamıcaksın o yüzden gece odana git ışıklar kapalı olduğunda gözlerini kapat otur ve anksiyete anksiyete çekinge çekinge diye defalarca sayıkla sonra beyninin altından bilinç altından seni bu duruma ne sokuyor onu keşfedip onunla yüzleşiceksin bundan sonra çocukluğuna mı kötü bir anıya mı gidip neden bunun olduğunu bulup kendinle yüzleşmen lazım sonrası basit nofap başla tanrı inancın var ise sık sık yalnız kalarak ibadetini yap mesela atıyorum sunni isen aç kuran dinle yada atıyorum alevi isen saz alevi türkülerini dinle eğer bir inancın yoksa meditasyon yap gözlerini kapa ve meditasyon yap bu eğer sende anksiyete ve korku gibi duygular var ise bunları baskılamanda yardımcı olur . Benim düşüncelerim bu şekilde umarım yararlı yazmışımdır
Çok teşekkür ederim. Ben konuşmayı çok seven biriyim (çok iyi anlaştığım arkadaşımla saatler geçiyor biz konuşurken) Ama yeni tanıdığım insanlar ve nadiren gittiğim bir yer olduğu için konuşamadım. Hep ne söyleyeceğimi düşünüp durdum.

Aledwin

Ay Yolcusu
Sosyallikte üzerine çalışılması gereken bir şeydir, üstüne kafa yorman gerekiyor. Bazıları çok aileden kaynaklı çok sosyal ortamdan geldiği için üstüne uğraşmadan bu yeteneğe sahiptir ama küçük yaşlarında çok sosyalleşmemiş kişiler bu beceriden yoksun kalıyorlar. Biraz sosyal ortamlara katılarak her becerinin olduğu gibi bu sosyal zeka denen şey de emin ol ki gelişiyor. Bunun için de korkunun üzerine gitmelisin. Kitaplar, filmler, dizilerden etkilenip sevdiğin özellikleri kendine katmalısın. Örnek vermek gerekirse seveceğin profilde bir arkadaşının modelini çıkar, yazdığın özellikler büyük ihtimalle kendinde de olmasını istediğin özellikler olacak. Bunları kendine katmaya çalış.

Bulduğun fırsatte iletişim kurmaya bak. Fırıncıdır manavdır kuryedir şöfördür... Eline yüzüne bulaştırsan bile tecrübe kazanırsın. Muhabbet döndürmeyi öğrenirsin. Kendimden örnek vereyim: Otobüste birinin yanına oturdum öylesine bir muhabbet başlattım adam da konuşmaya istekli olunca inene kadar havadan sudan konuşurken "Buraları da ben adam ettim" dedi. Başta bir afalladım sonra devam edince adamın eski belediye başkanı olduğunu öğrendim. Bilmediğim birçok şey anlattı bana. Yanında konuşmadan otursam bu fırsatı kaçırmış olacaktım.

Ayrıca hep kişisel gelişim kitapları okumanı tavsiye etmem. Kesinlike roman oku. Yazarın kalemi sana da geçiyor. Dan Brown'u tavsiye ederim.
Teşekkür ederim. Esnafla vs konuşma işini deneyeceğim.Kesinlikle kızların ve erkeklerin çok sevdiği, etkilendiği ve çok alfa olan oda arkadaşım var. Onun özelliklerini çıkarmayı deniyeceğim.
Çok fazla kişisel gelişim kitabı okudum zamanında. Beynim kişisel gelişim çöplüğüne döndü. Edebi roman okumak istiyorum artık dediğin gibi.

G

gordon

Misafir
Ekleme olarak kızlardan önce erkek ortamlarında kaynaşmaya bak. Hemcinslerinle iyi bir iletişimin olmazsa kızlarla da olacağını sanmıyorum. Kolay gelsin.

Sonuna kadar doğru. İstemeyerek bile olsa konuşulması gerekiyor çünkü kendimizi konuşmamaya o kadar alıştırmışızki istemiyor insan. Bunu tekrardan tersini yaparak düzeltiriz.

turkeyis

Ay Yolcusu
Bu konuşma olayi cok garip bi olay aslinda. Mesela ben konusmayi cok seven biri degilim, yani bunu utandigimdan cekindigimden falan degil sadece sevmiyorim konusmayi, kendimden bahsetmeyi falan ama bu hic bi zaman eksi yazmadi bana, insanlar benim yanimda sıkılmaz bana herseylerini anlatirlar, benle gorusmek isterler vs iyi bi dinleyici oldugumdan mi ya da bilincaltimda hep konuskan insanlari mi arkadas olarak seciyorum bilmiyorum ama mesela ben konusmayan bi insanla gorusmem sıkılirim, bu yuzden konuskan olmaya hic bi zaman zorlamadim kendimi ve bunu bi eksiklik olarak görmedim. Mesela kalabalik ortamlarda bana da sen niye hic konusmuyorsun falan diyen oluyor , gerek duymamisim senle konusmaya demek ki diyerek bozarim karsi tarafi, sanane a* konusmak istesem konusurum zaten ortamin icinde sorulacak bi soru mu , aklinca bos bos konustugu icin kendini benden ustun görüyor

netherim

Merkür Yolcusu
Sosyal anksiyeten olabilir. Elinden geldiğince kendinle iyi olmaya bak. Sen kendinde bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsan, başka kimse seni yargılayamaz. Hadi diyelim yargıladı, çürük birini elemiş olursun. İnsanlardan da kaynaklı bu durum ama bunu bahane etmemeliyiz. Elbet senin gibi, benim gibi hisseden ve iyi insanlar var. Umarım düzeltiriz bu durumlarımızı hep birlikte. Buraya gelip bunu yazman bile bir adım. Sıkıntı yok bunu da halledeceğiz.

Hepinize Merhabalar.

Kendini iletişim kurmaya zorlaman gerek. Bunun tek çözümü bu. Belki kendini rahatsız hissedeceksin, belki utancından yerin dibine gireceksin ama konuşman gerek. İletişim ile ilgili kitaplar da genel olarak iletişimi geliştirmeye dayalı kitaplar. Yani iletişime geçmeden kendini geliştiremezsin.

Eğer çok sorun yaşıyorsan aşamalı git. Mesela en yakınındaki insanlarla iletişime geçmeye başla. Annen, baban veya kardeşin. Ya da en yakın arkadaşın. En rahat konuştuğun insanlar ile konuşmaya başla. Kendini rahat hissettiğinde arkadaş çevren ile konuşmaya başla. Hatta markette, toplu taşımada gördüğün insanlar ile konuş. Yaşlı insanların etrafında bir şeyler anlatacakları insan pek olmuyor. Konuşmaya başlarsan saatlerce konuşabilirsin.

Aslında senin çok büyük bir iletişim sorunun yok. Eğer gerçekten iletişim özürlü olsaydın arkadaş bile edinemezdin. Belli bir iletişim düzeyin var. Aşamalı bir şekilde iletişimini arttırarak geliştirebilirsin

Aledwin

Ay Yolcusu
Kendini iletişim kurmaya zorlaman gerek. Bunun tek çözümü bu. Belki kendini rahatsız hissedeceksin, belki utancından yerin dibine gireceksin ama konuşman gerek. İletişim ile ilgili kitaplar da genel olarak iletişimi geliştirmeye dayalı kitaplar. Yani iletişime geçmeden kendini geliştiremezsin.

Eğer çok sorun yaşıyorsan aşamalı git. Mesela en yakınındaki insanlarla iletişime geçmeye başla. Annen, baban veya kardeşin. Ya da en yakın arkadaşın. En rahat konuştuğun insanlar ile konuşmaya başla. Kendini rahat hissettiğinde arkadaş çevren ile konuşmaya başla. Hatta markette, toplu taşımada gördüğün insanlar ile konuş. Yaşlı insanların etrafında bir şeyler anlatacakları insan pek olmuyor. Konuşmaya başlarsan saatlerce konuşabilirsin.

Aslında senin çok büyük bir iletişim sorunun yok. Eğer gerçekten iletişim özürlü olsaydın arkadaş bile edinemezdin. Belli bir iletişim düzeyin var. Aşamalı bir şekilde iletişimini arttırarak geliştirebilirsin
Aile ve arkadaşlarla konuşabiliyorum ama ilk kez gördüğüm kişilerle olunca bu iş zorlaşıyor.

Feitan

Ay Yolcusu
Sen tanımadığın insanlardan çekiniyorsun belli ki. Bu bir noktaya kadar normal ama seninki tabii ki anormal. Ama kendine kızma bu geliştirebilir bir şey ve aile çok etkili oluyor bu konuda. Komedi dizileri izle, insanları gözlemle, insanlardan korkma. Ayrıca herkesle konuşmak zorunda değilsin örneğin ben konuşmak istemediğim insanlara çok soğuk davranırım ve hep sorarlar bana niye bu kadar donuksun falan. Ben de geçiştiririm veya dalga geçerim zaten muhattap olmak istemiyorum ne düşünürlerse düşünsünler. Kısaca yapman gereken şey pratik. Ayrıca konuşmasan da olur. Bazen insanlar gerer veya sıkıcı olur. Kafana takma rahat takıl

KingArthur

Mezun
Belki çok düşünmekten konuşamıyor olabilirsin. Şunu söylersem hakkımda ne düşünürler, yok onu söylemeyim bunu söyleyim tak konu değişir herşey baştan.
Karşındaki insanda konuşurken bir yandan senin onun hakkında ne düşündüğünü düşünüyor o yüzden bunu aşan insan ne düşünürler olayına girmezse karşıdakinden avantajlı oluyor.

Her kelimem süslü olsun diye takıntı yapan insan, ben konuşunca herkes şaşırsın,beni dinlesin gibisinden bunda da zaten normal konuşamıyoruz nası süslü konuşacaz.

Onay arayışı içerisinde olmak etkileyebilir.
Erkekadam sitesinde detaylı yazısı vardı.

En etkilisi utangaçlık,alınganlık ortamda lafını esirgemeyen biri vardır yada kadın vardır ondan çekindiğinden konuşamıyor olunulabilir.

Fikirlerine saygı duyulmayan bir ortamdır zaten takmıyolar konuşup aptal gibi görünmeye gerek yok diye düşünebilir.

Kendi fikirlerine,düşüncelerine saygı duymuyorsundur.

Hiç girmediğin ortamdır farklı gelmiştir

Bende aynı durumlardan geçtim düzelttim mi bilmiyorum uzun zamandır hiç arkadaşım yok kişisel gelişime odaklı ilerliyorum tüm arkadaşlarımla iletişimi kestim. İş yerinde sağlam sohbetler dönderiyorum.
Çzüm odaklı bir yazı olmadı farkındalık açısından belki işine yarar dostum .

Ronaldocr7

Venüs Yolcusu
Kanka bunlar aşılacak problemler yapman gereken sesli bir şekilde kitap okumak diksiyonunu düzeltip kendinden emin olmak, atılgan olmak pasif durmayacaksın. Ve en önemlisi okuduğun kitaplar gündelik hayatta konuşulacak şeylerden olmalı. İnsanlar sohbet arasında ya kadın ya tarih ye ekonomi din konuşurlar. Sohbet açıldığı zaman da hemen okumuş olduğun kitaplardan kesit yaparak iyi bir şekilde kendini ifade edebiliceksin. Demem o ki sana sorular yöneltildiğinde pat diye cevap verebilmen için ve off be erkeğe bak demeleri için kesinlikle okumak şart. Bilgi şart dostum bilmediğin için veya o konular ilgini çekmediği için birşey diyemiyorsundur ama konuşmak istediğine göre bilgi eksikliği var gündemi takip et oku zamanla düzeleceğini rahatça konuşabileceğini göreceksin. Eğer ki okursan aşarsın bu durumları.

mustafa78

Mars Yolcusu
Hepinize Merhabalar.

mast. çok yapıyorsundur reis ondandır.

B

Brock

Misafir
Birde bir hazza çok takılı kalmakta insanı sosyallikten uzaklaştıran birşey olabilir. Bu illa bağımlılıklar gibi besbelli sosyal hayattan insanı iten bir madde değilde bazen daha hafif seyirde bir kötü alışkanlıkta olabilir diye aklımdan geçti. Geçmesinin sebebide kendimde hazdan uzaklaşınca gözlediğim sosyallikte artış hissi yanlışta olabilir

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6