Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyallik Hakkında

• Konuyu başlatan Brock
  • Başlangıç tarihi
B

Brock

Misafir
Sosyal bağın en ekonomik tanımı : karşıdaki insana duyarlılığın ona anlayışın (bu duyarlılık ve anlayış onun sorunlarını ne kadar anladığın isteklerini ne kadar duyduğundur) kadar sosyal bağ kurarsın karşındakiyle. Bunu hayatımızdan örneklendirmek gerekirse : en yakın olduğumuz insanlar onların sorunları için en çok üzüldüğümüz ve ihtiyaçlarını o kadar fazla kafaya taktığımız kişilerdir. Yani en duyarlı olduğumuz.

Ortak isteğimiz: daha sosyal tanınır bilinir veya tanıyan bilen olmak. Daha çok insanın bize saygı sevgi duyması.
Neden bu istek ? : kendimizi tanımak kendimizi onaylamak sevmek saymak güvenmek. Bunların hepsinin bizde öz değer olarak karşılığı var.
Ne kadar fazla miktar ve kişide duyarlı olursak o kadar fazla kendimizi gerçekleştirmiş olucaz.

XxBu sosyal bağ ancak duyarsız olmakla amiyane tabirle artislikle sağlanır düşüncesi ;
Bunu ele alalım : 10 kişilik bi toplulukta bulunduğmuzu hayal edelim : bu 10 kişiden birinin sesi diğerlerinden çok çıkıyor olsun kabalığıyla vs dikkatimizi çeksin. Zira insanları bu tavırda çeker evet ama yaklaştıkça bu durum tersine döner : ne kadar duyarsız bir duruşsa onkadar içi boş olur. Ne kadar duyarlıysa o kadar dolu.
Uç örnek vericem ama ne kadar fazla duyarsız duruşa örnek vermek açısından : örneğin ismi a ile başlıyor diye sevmiyor duruş sergiliyor ; o kadar fazla iter kendinden
Dolayısıyla ne kadar duyarlıysa bu artist duruş o kadar çeker kendine. Yani buda duyarlılık artınca bağ artar denklemini doğruluyor

Kendimizi gerçekleştirmemizi sağlayan sosyal bağı dolayısıyla duyarlılığımızı maximum seviyeye nasıl çıkarırız ?

1.görmek : zihnimiz bizim görmek istediklerimizi görür ; bir markete girdiğimizde tüm ürünleri görüp bilgilerini işlemez. Sadece isteğin doğrultusunda belirlediğin ürünün fiyat ve kalitesine odaklanırsın.
Toplumda onlarca insan içindende görebilceğimiz onlarca şey varken :tıpkı markete giripte sadece istediğini gören kişi gibiyiz
Bu istek narsist istekler üzerine de olabilir : tek başına kalıp yenilcek cips gibi şeyler , yada 1 paket yumurta alıp evde diğerlerinide sebeplendirmek evin ihtiyaçlarını almak.

Eğer amacımız bağları koparmaktan uzaklaşıp kurmaya çalışmaksa : daha çok kendimizi gerçekleştirmekse : doğru soru insanlarda görmemiz yararımıza olcak şeyler nelerdir ?

1.onların ihtiyaçları :bu anlık bir açlıkta olabilir ,uzun vadede zihinsel bir açlıkta.
Örneğin bulaşıkhanede çalışan sosyal yönü kuvvetli biriysen : insanlarla etkileşimde buluncağın bir mesleği yapmayı önermek ;o kişinin parlak yönlerini parlatmasını sağlar ve ilerdeki olası muhtaçlığını azaltır.
Duygusal açlık : basit bi gülümsemeden güzel söz söyleme iyilik yapma ya kadar gider. Bunu 1.onlardan yardım isteyerek 2.başkası adına yardım isteyerek yapabilirz.
Yani kısaca insanlar hakkında 'nasıl daha iyi olur?' diye düşünmek ve buna dertlenip takılmak.

2--insanların acılarına sorunlarıma gözlerimiz açmak : buna sebep şeyleri
Tabi bu insanları suçlayıcı ve sorunu büyütücü olmak yerine : daha çok çözüme odaklı yaklaşım olmalı. Örneğin bağımlı birisi var etrafımızda mesela ama bunun farkında değil. Görüyorsunuzki her sorunlarından buna sarıldığında sorunları çözülmek yerine daha da büyüyor. İşte tamda onun ona zarar veren bu sorununa kafa yormak ; onun uzaklaşmaya çalıştığı şeylerle yüzleşmeye teşvik etmek.

Şimdilik bu yazıyı geliştirmek üzere bırakıyorum.

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
1 ve 2 ye kesinlikle katılmıyorum. Ne kimsenin ihtiyacını nede sorunlarını çözmekle uğraşın size nankörlükten başka getirisi olmuyacaktır. Sosyal ortamda herkeslede samimi çok iyi olmaya çalışmayın zamanla insanların size karşı samimiyetinin azaldığını hissediceksinizdir. Herkese karşı biraz mesafeli olmak ve biri size ağır bir yapılmayacak şaka veya söz söylediğinde sert bir şekilde çıkışmaktan asla çekinmeyin. Sosyal ortamda sevilen saygı duyulan bir insan olmak istiyorsanız gerek fiziksel olarak cüsseli gerek mental olarak güçlü bir insan olmalısınız. Ancak bu şekilde insanlar size karşı sevgi,saygı duyar. Tabiki aynı sosyal ortamda birisi size ufak tefek laf soktuğunda,şaka yaptığında güç gösterisi yapmayın bu sefer sizi uyumsuz olarak görürler ve bir daha ortamınıza sokmazlar.
Gülün,eğlenin,makaranızı,taşsak muhabbetinizi yapın ama aradaki o mesafeyi koruyun insanların kolay kolay bulaşamayacağını bilmesi gerekiyor. Aynı zamanda girişken olun bir sosyal ortamda aktiviteyi siz planlayın diğerlerinin yapmaktan çekindiği şeyleri siz yapın.

B

Brock

Misafir
1 ve 2 ye kesinlikle katılmıyorum. Ne kimsenin ihtiyacını nede sorunlarını çözmekle uğraşın size nankörlükten başka getirisi olmuyacaktır. Sosyal ortamda herkeslede samimi çok iyi olmaya çalışmayın zamanla insanların size karşı samimiyetinin azaldığını hissediceksinizdir. Herkese karşı biraz mesafeli olmak ve biri size ağır bir yapılmayacak şaka veya söz söylediğinde sert bir şekilde çıkışmaktan asla çekinmeyin. Sosyal ortamda sevilen saygı duyulan bir insan olmak istiyorsanız gerek fiziksel olarak cüsseli gerek mental olarak güçlü bir insan olmalısınız. Ancak bu şekilde insanlar size karşı sevgi,saygı duyar. Tabiki aynı sosyal ortamda birisi size ufak tefek laf soktuğunda,şaka yaptığında güç gösterisi yapmayın bu sefer sizi uyumsuz olarak görürler ve bir daha ortamınıza sokmazlar.
Gülün,eğlenin,makaranızı,taşsak muhabbetinizi yapın ama aradaki o mesafeyi koruyun insanların kolay kolay bulaşamayacağını bilmesi gerekiyor. Aynı zamanda girişken olun bir sosyal ortamda aktiviteyi siz planlayın diğerlerinin yapmaktan çekindiği şeyleri siz yapın.
Size katılmıyorum hocam. Sırf nankörlük yapıcaklar çekincesiyle kendimi gerçekleştirmekten geri durmak ve hareketlerimi buna göre belirlemek tamamen anlamsız.

B

Brock

Misafir
Ama pratikte Malesef insanların çoğu dediğiniz gibi değeri tamamen başkaları gözünde arar haldeler başkaları kendisine ne kadar değer veriyorsa o kadar değerli ne kadar vermiyorsa o kadar değeesiz sayıp hareketlerini tavırlarını bu (kendilerinin olmayan) değerlere göre inşa etmekteler. Başkaları ona zeki akıllı desin diye fikir üretmekteler veya akılsız demesin korkusu içindeler.

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Size katılmıyorum hocam. Sırf nankörlük yapıcaklar çekincesiyle kendimi gerçekleştirmekten geri durmak ve hareketlerimi buna göre belirlemek tamamen anlamsız.
Geri dur demiyorum tam tersine girişken,atılgan herkesle konuş muhabbet kurmalısın zaten ama herkese girişken olucam diye iyi çocuk olma diyorum. İnsanlar karanlık tarafınızın olduğunu bilmelidir.

B

Brock

Misafir
Bugünlerde hatırlanması gereken bir akıl yürütme. Denklem basit kısaca ortak isteğimiz arkadaşımızı sosyal çevremizi çoğaltmak

İnsanların iyi özelliklerine ve ihtiyaçlarına gözümüzü açıp algılama çabasına girersek -> insanları tanımamızı çoğaltır -> bunun sonucunda hareket edersek insanlara duyarlılığımız artar -> insanlara duyarlılığımız arttığı ölçüde vicdanımız sosyal anlamda rahat olur insanlara karşı ve bunun sonucunda insanlara karşı sosyal kaygılarımız azalır -> sosyal kaygı azaldıkça da kendimizi gerçekleştirmek ve sosyalleşmenin önündeki engel o kadar fazla kalkar. Şimdi bunu yazarken beyhan budagın bir sorusu aklıma geldi ; düşünki sınırsız cesaretin var ;naparsın ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
B

Brock

Misafir
Belki şuan sınırsız cesaretin yok ama bu yazıyı okuyorsan çok fazla imkanın var demektir ; (duyarlı davranışla) cesaretini sınırsızlaştırmak için. Bakın bugünki bütün sosyal fobiden şikayetçi olanlara ; ortak özellik ya kaygı yada etrafı insanları görememek. Bu yüzden duyarlı davrandıkça bunlar artar inanmıyorsan dene

B

Brock

Misafir
Düşünce ile hareket etmek duyguyla hareket etmekten daha zor kabul ediyorum : ama düşünce ile harekete geçtiğin ölçüde insan oluyorsun kendini gerçekleştirebiliyorsun. Bu yüzden kaygılarını stresini herne duygun varsa bi kenara bırak ve harekete geç

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Sosyal olmak için kendimizi çok yorduğumuz aşikardır işte o yüzden sıkıntı çekeriz, insanlara olmadığımız kişiyi gösteririz. Bu yüzden mental olarak zayıf hissederiz. Yeri geldiğinde yanlışları söyleyebilmelidir insan, çünkü insan kum saati gibidir dolar ve taşar onu ters çevirmek için mümkün olduğunca yanlışları söyleyebilmelidir insan. O yüzden sosyalleşme başkası değil bizzat kendi benliğimizi göstermeliyiz. Sosyalleşme en rahat kendini konuşmaya zorlatacak yerler olmalıdır, seni zorlamalı ki bir şey öğrenebilmeli insan.

B

Brock

Misafir
Bildiklerim konusunda beni gerileten susturan şeyler ;
-hayatın gerçeklerini bilmiyorsun para lazım parayı çoğaltmak. Yoksa böyle duyarlılık filan karın doyurmuyor

B

Brock

Misafir
Bana bu düşünceyi diyen kişiyide açıkcası öğrenilmiş çaresizlik ve regresyon yaşayan benden daha kirli biri olarak görüyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6