Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Süreçte Beynimize İyi Gelecek Sayı Bulmacası Oyunu: Kakuro

Marty

Ay Yolcusu
Merhabalar, uzun zamandır zevkle oynadığım bir akıl oyununu sizlerle paylaşmak istiyorum, kısmet olursa bu şekilde yararlı bulduğum oyun,etkinlik vs.hakkında birçok konu açma hedefim var.

Aşağıda birçok kaynaktan kakuro ile alakalı bilgi paylaştım arkadaşlar ama oyunu şu şekilde özetleyebiliriz; Tıpkı sudoku'da olduğu gibi bir sayıyı aynı sütun ve satırda 1 defa kullanabiliyorsunuz ancak kakuro sudokudan daha farklı ve oldukça zevkli bir bulmaca türü.

Örnek olarak aşağıdaki bulmaca'da ki 4 kareye 1'den 9'a kadar 4 adet sayı yerleştirmemiz gerekiyor ve bunun sadece bir adet çözümü var.
1715100253572.png

1715100759097.png

Kakuro Nedir?
Japonca ka kurosu ifadesinin kısaltmasından oluşan Kakuro bir sayı bulmacasıdır.

Kakuro toplama işlemini ve analitik düşünmeyi geliştiren bir zeka oyunudur. Yandaki bulmaca bir kakurodur. 1’den 9’a kadar olan rakamları boş karelere yazmanız gerekmektedir. Tabi bunu yaparken bir satırda ya da sütunda daha önce kullanmış olduğunuz bir rakamı kullanmamanız gerekmektedir. Bunun yanında karelerin köşegenlerinde yer alan sayı size o köşegenin doğrultusunda yazacağınız rakamların toplamının köşegendeki sayıyı vermesi gerektiğini söyler.

Kakuro'nun püf noktaları

Kakuro çözerken dikkat etmeniz bazı kurallar var: Bir satırda veya sütunda daha önce kullandığınız bir rakamı kullanamazsınız. Karelerin köşegenlerindeki sayılar, size o köşegenin doğrultusunda yazacağınız rakamların toplamına eşit olması gerektiğini belirtir.

Kakuro yararlı mıdır?

Kakuro, tıpkı sudoku gibi mantık ve matematik odaklı bir bulmaca. Bu bağlamda kakuro'yu, toplama işlemini ve analitik düşünmeyi gerektiren bir zeka oyunu olarak tanımlayabiliriz. Kakuro çözebilmek için temel matematik bilgisine sahip olmak gerekiyor. Mantık olarak sudokuya yakın olan kakuro, sudoku kadar trend olmasa da yine de faydalı bulunuyor. Bağımlılık yapan kakuro, aynı zamanda zeka geliştiren bir egzersiz olarak da kabul ediliyor.

Nereden Oynayacağız?

Nasıl Oynandığını Anlamayanlar için Youtube Videoları

augustus_rev

Ay Yolcusu
Bu sayı bulmacası sayesinde odaklanma gücümü cok fena arttırdım ben

Marty

Ay Yolcusu
DarkLight augustus_rev arkadaşlar bildiğiniz üzere burası bir forum ve forumlar genelde insanların doğru bilgi alışverişi yapmasını sağlamak üzere kurulurlar veya açılırlar çok önemli değil. Ben de sahip olduğum bir bilgiyi siz ve diğer arkadaşlarımızla paylaşmış bulunuyorum tıpkı bu forumdaki yüzlerce konu da olduğu gibi. Sizlerden konuyu kirletmemenizi, aranızda bir problem varsa bunu özel mesaj yoluyla konuşarak halletmenizi rica edebilir miyim? Zaten çok önemli bilimsel bir meselenin tartışıldığı bir foruma göre katılım oldukça düşük sizler de böyle yaparsanız seviye iyice düşecek ve zamanla forum yok olup gidecek. Teşekkür ederim. :)

DarkLight

Yeni Üye
DarkLight augustus_rev arkadaşlar bildiğiniz üzere burası bir forum ve forumlar genelde insanların doğru bilgi alışverişi yapmasını sağlamak üzere kurulurlar veya açılırlar çok önemli değil. Ben de sahip olduğum bir bilgiyi siz ve diğer arkadaşlarımızla paylaşmış bulunuyorum tıpkı bu forumdaki yüzlerce konu da olduğu gibi. Sizlerden konuyu kirletmemenizi, aranızda bir problem varsa bunu özel mesaj yoluyla konuşarak halletmenizi rica edebilir miyim? Zaten çok önemli bilimsel bir meselenin tartışıldığı bir foruma göre katılım oldukça düşük sizler de böyle yaparsanız seviye iyice düşecek ve zamanla forum yok olup gidecek. Teşekkür ederim. :)
Kişiyi tanımıyorum bende etkisi olmadı ne etkisi olduğunu sordum tartışılacak bir konu yok.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6