Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yatağınızı düzeltin: küçük başarılar daha büyük başarıları getirir

  • Konuyu başlatan Blue_Ocean
  • Başlangıç tarihi
B

Blue_Ocean

Misafir
Dostlar merhaba, okuduğum kitapta edindiğim bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.

ABD Özel Harekat Komutanı William H. McRaven, 2014'te Texas Üniversitesi'nde mezuniyet töreni konuşması yaptığında yeni mezunlara verdiği ilk öğüt yataklarını düzeltmeleriymiş. Böylece kişinin günün ilk başarılı eylemini gerçekleştirmiş olacağını, bunun da sonrasında daha fazla işi tamamlaması için bir gidişat belirleyeceğini açıklamış. Gün bittiğinde ise o tek küçük iş, çığ gibi büyüyerek bir sürü bitmiş işe dönüşebiliyormuş. Kişinin kendi yatağını düzeltmesi basit ve sıradan bir iş olsa da hayattaki küçük işlerin önemli etkileri olabileceği fikrinden bahsediyor. McRaven, "Eğer küçük şeyleri doğru yapamıyorsanız büyükleri hiçbir zaman doğru yapamazsınız." diyor. Ayrıca gün beklendiği gibi geçmediyse de eve gelince düzenli bir yatak görmek, kişiyi ertesi günün daha iyi olacağına dair yüreklendiriyor.

İşte alışkanlıklar böyle oluşuyor. Ne kadar çok küçük şeyi düzenli aralıklarla doğru yapar ve iyi alışkanlıklar oluşturmakta kullanırsak, hayatımızı olumlu bir yöne sevk etmek ve bu alışkanlıkların faydalarını görmek o kadar kolay oluyor. Sosyal psikoloji uzmanı Roy Baumeister, yıllarca özsaygı üzerine araştırma yaptığı halde, "Gönülsüzce de olsa insanlara bunu unutmalarını tavsiye ediyorum, kişisel başarıda otokontrolün özsaygıdan çok daha önemli bir rol oynadığına" inanıyor. Umarım bu bilgi hepimize fayda sağlar ve hayatlarımız daha çok güzelleşir.
 

None

Emekli Moderatör
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
452
Tepki puanı
943
Puanları
160
Ertelememenin ilk adımı güne yatağı toplayarak başlamaktır
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst