Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yaver'in Gym Süreci

Russell'in Yaveri

Yeni Fapstronot
3 haftadan biraz uzun süredir devam ediyorum. Spor enerjiyi kullanmak için harika bir yol gerçekten
Mevcut neverfap sürecime paralel olarak spora da başladım. Bu başlık altında yalnızca bu vücut geliştirme&fitness sürecini paylaşacağım. İlk notum geçmiş üç hafta hakkında olacağından görece uzun olacaktır.
İlk iki hafta 15'er tekrarlı 3'er set ile üst vücut karışık çoğu aleti kullandıktan sonra 10 dk koşu bandını kullanıp bacak için de yine 15 tekrarlı 3'er set 3 egzersiz yapıyordum.
(Leg press, leg curl, leg extention)
Bu şekilde geçirdiğim iki haftada spora alışmış onu sevmiştim. Lakin antrenman çok yıpratıcı ve çok uzundu. Yaklaşık 3 saat sürüyordu. Yeni başlamanın heyecanıyla gelişimi yavaşlattığımın farkına varmıyordum. Saat 10'da spora gidiyor 1-2 gibi çıkıp yemek yiyor. Odaya gelip biraz ısınıp soğuk duş alıyordum. Kendimi kaybetmiş gibiydim. Bana kalsa böyle devam ederdim. Pek keyif alıyordum, geçirmiş oluyordum. Çok cazipti. Spor hocamın gözüne batmış olacak ki beni güzelce uyardı ve ben de yaptığım hatayı farkettim. Acıyla başarılı bir şekilde yüzleşme hissine çok kapılmış olacağım ki amacımdan uzaklaşmıştım. Ayrıca biceps, triceps, sırt bölgeleri gelişse de omuzum neredeyse aynı durumdaydı. Hayır, biraz daha güçsüzdü.İlk 2 haftanın genel programı şu şekildeydi:

-7 barfiks
mekik
-chest press ~15-20kg
-shoulder press ~15kg
-butterfly ~20-25 kg
-lat pulldown ~20-30 kg
-cable push down ~15-25kg
-seated low row ~15-20 kg
-pec fly ~22.5 kg
-chest press ~15-20kg
-shoulder press ~15kg
-reverse fly ~17.5kg
mekik
-hammer ~7.5 kg
-lateral raise ~3-5 kg
10 dk koşu bandı
-leg press ~20kg
-leg curl ~15-20 kg

-leg extention ~15-20 kg

Anlaşılacağı üzere acayip bir programdı. Zaten kendi kendine oluşmuştu, çok yıpranıyor ve gelişemiyordum

Sonra antrenmanı küçülttüm ve yeni bir program hazırladım 15*3 yerine 5*5 e geçtim. Hareketleri daha doğru yapıyor, ağırlıkları setlerle arttırıp ilk düşük ağırlıklarla ısınmış oluyor. Bir saatlik bir antrenmanda gerçekten gerginliği hissedebiliyordum. Mevcut programımı da yazıyorum. Bu şekilde son setimdeki hareket ağırlıkları şu noktaya geldi:

-chest press ~35kg
-butterfly ~45kg
-shoulder press ~25kg
-reverse fly ~42kg
-lat pulldown ~45kg
-seated low row ~40 kg
-hammer ~12kg
-cable biceps curl -35kg

-cable push down ~40kg
-triceps itiş ~35kg

mekik
-leg press ~25kg
-leg curl ~35 kg

-leg extention ~35kg

Şuan bu programla devam ediyorum. Haftada 6 gün değil 5 gün spordayım. Çok daha verimli olduğunu düşünüyorum. Benden bu kadar.

minimalized

Yeni Fapstronot
Hırslı olman güzel, ancak kullandigin sistem yeni başlamış, orta seviye ya da ileri seviye fark etmeksizin yanlış bir sistem. Sen spora yeni başlamış olduğun için her şekilde iyi ya da kötü gelişeceksin ancak yine de doğrusu varken yanlışla yetinme derim.

Hedefin ne olursa olsun; güçlenmek, hacimlenmek, powerlifting ya da vücut geliştirmede kendini ilerletmek hatta profesyonelleşmek... Spor salonuna yeni başladığın zaman kesinlikle ağırlıkları veya tekrar sayılarını her antrenman arttırabildiğin bir programa ihtiyacın var.

Bu noktada sana Ağırsağlam 5x5 ya da Balkaya Texas Method öneriyorum. İkisinin de youtubeda detaylı anlatım videosu var. Her iki antrenman da 3 günlük ama emin ol yukarıda yazdığın şeyi 5 ya da 6 gün yapmana göre çok daha gelişeceksin.

Ayrıca hareketi doğru formda yapman her zaman en önemli husustur. Göğüs çalışırken açış hareketini press hareketinden daha yüksek kiloyla yapamaman gerekiyor dostum. :)

King Elessar

Mars Yolcusu
Hocam bence en baba bir antrenman maksimum 40-45 dakika bilemedin 50 dakika sürmeli. Full body çalışıldığında uzayabilir fakat çok da uzamamalı bence.

Çok ağır kilolarla çalışmak özellikle başlangıç evresinde sakatlığa neden olabilir. Özellikle omuz, triceps vs. çalışırken egona yenik düşüp ağır kilolarla çalışırsan sakatlanman işten bile değil. Dirsek ve omuz bu tarz sporların belasıdır, dikkat et sakatlanma. Onun haricinde zamanla deneye yanıla kendine en uygun antrenman sistemini ve hareketlerini kendin bulacaksındır. Bana sorarsan 8-12 tekrar aralığı daha iyidir, buna uygun ağırlıkları seçebilirsin.

Gelişim zaman isteyen bir şey, spora yeni başlayan biri ilk aylarda çok hızlı gelişir fakat ilerleyen süreçte bu gitgide azalır. Sabırlı ve iradeli bir şekilde devam edersen çok iyi gelişirsin.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6