Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yemek Yeme Düzeni Hakkında Öneri

Walter Bishop

Jüpiter Yolcusu
Katılım
7 Mar 2021
Mesajlar
114
Tepki puanı
242
Puanları
64
Konum
istanbul
Eğer vücudumuzu uzun süre aç bırakırsak içimizde ister istemez çok yemek yeme hissiyatı uyanır; peki bunun vücuda zararı nedir?

Birden çok yemek yediğimizde kan şekerimiz ani bir şekilde yükselir, bu da dopamin seviyelerinde ani bir artış demektir. Ama bu ani yükselen kan şekeri 30dk-1saat içinde ani bir şekilde iner (zaten bizde buna yemek sonrası yorgunluk diyoruz). Bunun akabinde aynı şekilde dopamin seviyemizde ani olarak iner vücut ta bu dopamini yükseltmek isteyeceği için sonrasında da canımız tatlı bir şeyler çeker.

Bu yüzden sizlere önerim az az ama sık sık yemek yemeniz, dopamin ve kan şekeri miktarları hemen hemen sabit veya daha düzenli kalacağından yemek öncesi ve sonrası baygınlık hissi, göz kararacak kadar acıkma hissiyatı oldukça azalır ve yediğiniz yemekten daha fazla tat ve zevk alırsınız.

Bunu ramazana çok iyi bir şekilde uygulayabilirsiniz; içtiğiniz çorbayı yarıya indirmek, yediğiniz yemeğin porsiyonunu azaltmak sizi oldukça rahatlatacaktır, hem böyle yaparsanız iftardan 2-3 saat sonra yani sahurdan önce 2. bir öğün yemek için fırsatınız olur bu öğünde de sağlıklı gıdalar tüketerek günlük alacağınız besin değerini yükseltebilirsiniz. Ayrıca 2. öğününüzü yedikten sonra sahurda yemek için çok yeriniz kalmaz belki 2-3 yumurta ve peynirle işinizi halledersiniz, sahurda az yemenizde sahurdan hemen sonra uyuyan birisiyseniz uyku kalitenizi oldukça yükseltir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst