Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

YKS SINAVI ÜZERİNE TECRÜBE AKTARIMI

Targetlock

Deneyimli Üye
Selamlar arkadaşlar. Bu forumda sınava hazırlanan 12. sınıf ve mezunları gördüm. Sınav hakkında işe yarar birikimlerim olduğunu düşünüyorum.
Kendimden bahsedeyim. 16 mezunuyum. 2020 ye kadar sınava girdim. İyi bir lise olmasına rağmen kötü bir temelle sınava giriş , sınav sistemi değişikliği , pandemi , yeni nesil sorular, deneyimli öğretmenlerin tecrübeleri gibi pek çok şey gördüm.
Şartlar bu şekilde ilerlerken her sene biraz daha ileri götürdüm sıralamayı.

Şimdi 4 seneyi oturup yaz desen yazamam. Ama sorularınıza cevap verirken detaylandıra detaylandıra anlatabilir, örnekler verebilirim.
Sınava çalışırken performansınızı etkileyen unsurları , şikayetlerinizi yazarsanız nokta atışı çözümler bulabiliriz.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
1. Uyku düzeni
2. çalışma şıklığı
3. kaynaklar
4. ödüller ne olmalı
5. denemeleri nereden çözmeliyiz
6. sıkı bir kamp ile tyt ve ayt kaç ayda biter
7. motivasyon için ne yapmalıyız

None

Emekli Moderatör
2020 de üniversiteye yerleştin mi , yerleştiysen 4.kez sınava girdiğin için içinde geç kalmışlık hissi oluştu mu , oluştuysa bu hisle nasıl başa çıktın?

Targetlock

Deneyimli Üye
1. Uyku düzeni :

23 - 06 saatleri ideal. 23 - 03 arasını karanlıkta ve teknolojik aletten uzakta uyumak önemli. Nefes alamıyorsanız burun bandı takın. Uyumadan önce odanın havalanması gerekiyor.
Uyanınca da hemen havalandırın odayı.
Uyanmak için Alarmy önerdiğim bir uygulamadır. Uygulamaya yetki verin. Uyanma sıkıntısının da önüne geçtik.

2 - Çalışma Sıklığı :

Çalışma sıklığı önemli fakat değişken bir kavramdır. Öncelikli hedefimiz her zaman için verimli ve hatrı sayılır saatlerdir. Tam verimli 7 saat iyidir.
Gerçekten tam verimli çalışınca saati pek de umursamayıp konuyu tam manasıyla halletmeye bakarsınız.
Kontrol etmesi kolay olduğundan 10 günlük periyotlarda program yapmak faydalı olur. Her güne 10 puan ( gün içinde de 10 üzerinden puanlama ile) 10 günlük sürecinizde verim yüzdesi hesaplarsınız.

3 - Kaynaklar :

Youtube da çok değerli öğretmenler de var. Kaynakları da seviyenize göre seçmek durumunuzdasınız. 1 , 2 soru bankasından sonra bir üst sınıfa geçiş yaparsınız. Zaten anlarsınız bu durumu.

Hocalara Geldik
Bizim Hocalar
Kampüs
Benim Hocam
Bunlar dershane gibidir. Genel klasmanda iyidirler. Bence hepsi her dersten bir kez dinlenmelidir. Meşhur olduğu noktalar da vardır. O yüzden tek tek yukarıdakileri her derse yazmayacağım.

Mat youtube :
Şenol Hoca( Temelden anlatır. Anlatımını sevebilirsiniz)
Kampüs ( Notları da vardır pdf. Çoğu dersi iyidir. Tekrar kampı da var)
Benim Hocam ( Kpss kanalıdır ama matı sevmiştim)
Hocalara Geldik ( Çoğu dersi iyidir.) ( Matı sevdim)
Tunç Kurt ( Bazı konuları en temele inene kadar anlatıyor. Fazlaca pratik yapar. Faydası var.)
Matematiğin Güler Yüzü ( Keyifli anlatımı var.)
Pisagor Okulu ( Sağlamdır. Beyin yakarak geliştirir. Tüm konular yok )

Türkçe :
Rüştü Hoca (Bomba taktikleri vardır. Sene içindeki denemeler için geçersiz ancak ösym için geçerlidir. Bizzat test ettim. )

Fizik

Umut Öncül
Ertan Sinan Şahin ( Sağlamdır)

Kimya :

Kimya Adası
Bizim Hocalar ( Kimyası sağlamdır)
Kimya Özel
Gülçin Hoca

Biyoloji :

Bekir Avşar
Fundamentals
Selin Hoca
Harvard Animasyonları da bazı konuların anlaşılması için iyidir.

4 - Ödüller ne olmalı ?:

Ödüller öncelikle 10 günlük sağlam verimli geçirilmiş süreçtir. Bunun ödülünü sene sonu alacağınızı bilin ve devam edin.
O süreç içinde odaklanmanıza etki eden , keşke şimdi ders çalışmak yerine x aktivitesini yapsam diye düşündüğünüz ne varsa 10. Günden sonra yapın. Bu hem hak ettiğiniz için hem de istediğiniz için oraya konmuş bir şeydir. Film izlemek de olabilir bu. Arkadaşlarla pes , cafe vs de olabilir. Sevgilinizle çalışıp da ödül gününe tüm günü birbirinize de sarılarak geçirebilirsiniz. 10 gün içinde kafanızı dersten alıkoyan ne varsa sona koyun onu ve gidin yapın. Kendinize verdiğiniz ödül bir sonraki gününüzü mahvedecek düzeyde olmasın. Unutmayın tatil değil ödül.
Hak ettiğiniz konusunda da kendinizi kandırmayın. Zaten kandıramazsınız. Gidersiniz ve huzursuz olur ertelersiniz. Sonraya ata ata bir an patlar.
Bu kazanç değildir. Uyarmış olayım. Kendinize zulüm etmeyiniz. Hak ettiğiniz an ödülünüzü çekinmeden veriniz. Yoksa spektrumun öbür ucuna kayarsınız. Bu da kazanç değildir. Kararı vicdanınız verir. Merak etmeyin.

5. Denemeleri nereden çözmeliyiz ?

Sınav ortamı dijital olmadığından sınavı klasik usülle çözüyorsunuz. İlk zamanlarda yanlışlarınız tonla çıkacak. Panik yok. Onları gidereceğiniz için başarılı olacaksınız.
O nedenle sınavların bir kısmını tek başınıza çözün. Son bir iki ay kala kitleye katılın. Başından beri katılacaksanız da sıralamanızı sorun etmeyinİz. Sorunlar kitapçığın içinde kendini belli eder. O konulara tekrar dönün. Tecrübe ile döneceksiniz. Asla ve asla 0 noktasında değilsiniz. Bol soru ile pratik yaparak nöral ağlarınızı güçlendiriniz.

6 - Sıkı bir kampla tyt ayt ne zaman biter ?

Ayt ciddi bir kampla 3 ayda biter. Tyt 2 2.5 ayda biter. Ardından çok ciddi deneme kampına girmelisiniz. Çok çok deneme çözmelisiniz. Yanlışlara geri dönüp tekrar deneme çözmelisiniz. Gerekirse konulara nokta atışı yapınız. 3 4 soru bankasından yapamadığınız yeri seçin ve üzerine gidin.
Çok deneme çözmelisiniz. Bazen günde 1 tyt 2 ayt. Deneme kısmına geçtiyseniz her gün bir tane tyt denemesi çözmeniz gerekir.

Ne zaman bittiğinden daha önemlisi biten konuların verimli bitip bitmediğidir. Verim önemlidir. O nedenle aşırı hız bazen can alır. Dikkat edin. Hız yapmaktan ziyade geçtiğiniz her konudan yanlışınızın çok az ve 0 olması önemlidir.

7 - Motivasyon için ne yapmalıyız ?

Görevlerinizi yapmalısınız ki ileride sonuç alacağınızdan emin olmanın rahatlığı , en azından elimden gelen her şeyi yaptım demenin rahatlığını kendinize garanti edin. Elimden geleni yaptım diyerek kendinizi kayırmayın. Bu dürüstçe değildir. Vicdanınız sizi zaten rahat bırakmaz.
Emek dışarıdan da görülür. Ayrıca yüzde 99 sonuçlarınıza da yansır.

Motivasyon için olmak istediğiniz mesleği yapıyorken kendinizi hayal edebilirsiniz. 10 sene sonra her şeyi istediğiniz gibi olduğunu ve bu anları çalışarak geçirdiğinizden dolayı hak ettiğinizi bilin. Zihninizde kendinizi olmak istediğiniz mesleğin profesyoneli gibi görün. Hayalinizde kendinize şu an verimli çalıştığınız için teşekkür ettiğinizi de hayal edin. Zorlandığınızı , bazen çalışmak istemediğinizi de düşünün ve 10 sene sonraki sizi siz yapanın bu zor günler olduğunu bilin. Hem 10 sene sonraki sizin keyfi yerinde olduğundan bu zorlukları düşünmeyecektir. O mesleğinin profesyonelidir. Geriye döndüğünde ise sadece kendisine saygı duyduğu için tüm bunlara katlandığını fark eder. Geriye dönüp baktığında harika bir özsaygı tablosu görür.

Çalışmaya başlamadan önce bir parça bitter çikolata iyidir. Kahvenin dozunu aşmayın. Kafein stres yapar. C vitaminini de almayı ihmal etmeyin. Su tüketiminize dikkat edin. Susuz kalmamaya çalışın.
Rutini oluşturun ve hayat standartı haline getirin.
Matematik çalışmıyorsunuz aslında. Aslında yaptığınız şey günceli , gerekliliği kovalamak ve kendi bünyenize katmaktır. Bu şimdi matematik olur yarın başka bir şey olur. Bu beceri üzerine çalışıyorsunuz. Mevzu dersler değil. Başarılı bir rutini oluşturabilecek davranışsal altyapıdır.

Targetlock

Deneyimli Üye
Sorular varsa ekleyin vakit buldukça cevaplar detaylandırırım

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6