Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yks'ye Hazırlık Sürecinde Olması Ve Olmaması Gereken Psikoloji

psychoder

Ay Yolcusu
Merhaba, arkadaşlar ben 2021 senesinde sınava girmiş ve mezuna kalmış bir öğrenciyim bu yazıda 1 yıllık tecrübelerimden yararlanarak sınava hazırlanırken psikolojiniz nasıl olmalı onu açıklamaya çalışacağım.

Olması gereken psikolojik duruma geçmeden önce kendi psikolojik durumumu ve geçmişte nasıl bir öğrenci olduğumu açıklayayım.

Çoğunuz gibi ben de düzenli bir şekilde ders çalışmayan sadece sınav geceleri ders çalışan biriydim. İlk defa 11.sınıfta düzenli ders çalışmaya çalıştım.(Ders çalışmaya çalıştım diyorum çünkü 11.sınıf benim için ders çalışmayı öğrenme yılı gibi bir şeydi.) 12.sınıfa geçtiğimde haftalık olan programlar hazırlayarak düzenli bir şekilde çalışmaya başladım.
Ama hep şu düşüncedeydim: ya Boğaziçi ya hiç.
Bu düşünce ilk başta mantıklı geliyor ama benim gibi geçmişten gelen ders çalışma alışkanlığı olmayan bir öğrenci için saçma bir düşünce. Temeli olmayan bir öğrencinin standardı Boğaziçi Üniversitesi olamaz. Dikkat edin standardı diyorum hedefi değil. Sadece uzun süredir düzenli ders çalışan öğrenciler Boğaziçi gibi üniversiteleri kendinde standart olarak belirleyebilir. Bu paragrafta anlattığım, benim gibi çok çalışkan olmayan öğrencilerde olmaması gereken bir psikolojiydi.

Şimdi olması gereken psikolojiden bahsedeyim.

Arkadaşlar iyi bir yer kazanmak ve sınavda başarılı olmak istiyorsanız 'Ben elimden geleni yapıp olabilecek en yüksek sıralamayı kazanacağım' şeklinde düşünmeniz sizin yararınıza olur ve işinizi kolaylaştırır. Diğer türlü benim yaptığım gibi Türkiye'nin en iyi üniversitelerini kendinize 'standart' olarak belirlerseniz ve o üniversiteyi kazanamazsanız hem normalden çok daha fazla üzülürsünüz hem de özgüveniniz büyük bir darbe alır. Bunun yanında en büyük sıkıntıda şu oluyor örnek veriyorum: Boğaziçi için matematiği fullemek gerekiyor diyelim bu durumda siz denemelerinizde bir türlü gereken nete ulaşamazsanız moraliniz bozuluyor ve diğer çalışmalarınız etkileniyor. Unutmayın sınav bir bütündür ve bu bütün bir bina gibi yükselir, alt katlarda bir sallantı olduğunda bunu üst katlarda hisseder.

Son olarak da bahsedeceğim bir konu daha var. Arkadaşlar herkes Boğaziçi, ODTÜ, Koç, İTÜ gibi üniversitelerde okumak zorunda değil, bu dediğim yanlış anlaşılmasın tabii ki de hayal kurabilir, hedefler belirleyebilirsiniz. Demek istediğim şey şu bu üniversitelerde okumazsanız başarısız olursunuz diye bir şey yok her şey sizde bitiyor.

Tüm sınava hazırlananlara bol şans diliyorum.

Screenshot-2020-06-24-at-16.15.58-e1593004629430.png

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6