Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Zaman Algısı Hakkında

The King

Deneyimli Üye
Zamanı anlamak, anlamlandırmak gerçekten uçsuz bucaksız bir mesele. Yıllarca üzerinde birçok alanda tartışılmış.

Saatlerle, takvim yapraklarıyla somutlaştırmaya çalışsak da hâlâ zamanı anlamıyoruz.

İçinde bulunduğumuz sırada bize uzak gelen “gelecek” hafta, ay ve yıllar, geçtikten sonra neden bu kadar kısaymış, aniymiş gibi geliyor?

Zamanı algılamakta neden zorlanıyoruz?

Düşünceleri olan, kendine göre yorumlamak isteyenler varsa buyursun lütfen. En azından bir muhabbet olur.

Meçhul

Ay Yolcusu
Düşüncem, hızlı geçen 2 zaman vardır

1-) Genelde hedeflerimize çalışmadığımız zevkler peşinde koştuğumuz zamanlar, mutluluk getirmediği gibi bizi huzursuz eder, külliyen zarar.

2-) Hatırlayın, çok mutlu olduğunuz bir ortamda geçmesin deyip akıp geçen zamanı, hobiniz, doğa yürüyüşü, toprakla uğraşmak, arkadaşlarınızla, akrabalarinizla, ailenizle pikniğe gitmek işte bu zamanlar insanı alıp götürür sorumluluklarınızı unutturur ruhunuzu dinlendirir. Buraya kayıp olarak bakmayın helede önceden görevlerinizi yerine getirdiyseniz yani hakettiyseniz o huzuru rahatlamayı düşünün. ?

A

AdAstra

Misafir
Bir şeye odaklanırsan geçmez. Mesela dizinin yeni bölümü çıkıcakken 6 gün kolayca beklersinde son gün sanki zaman geçmez. Çünki beynin hep aynı şeye odaklı kalamaz. 6 gün boyunca unutur, ama son gün sadece odaklanıp onu bekler. Hayatda da öyledir. Beyin hep günlere odaklanmaz, belli zamanlarda olur. Şimdi ise geriye baktığında odaklanmadığın zamanlara bakarsın. İstersen deneye bilirsin 1000e kadar saymaya başla. İlk başladığında sanki yavaş olur, ama sonra "ne çabuk bu kadar saydım" diyeceksin. Bu bir azda Einsteinin görecelik kuralına benzer. Flörtdeyken zamana odaklanmazsın, ama elin yanarken çok fena odaklanırsın :)

Bu kadar yazdımda sanırım neverfaple pek fazla alakası yok. Yinede ilginç bir bilgi ve benim fikrim bu. Katılmaya bilirsiniz.

Güzel bir konu açtın, digerlerinin fikirlerini merak ediyorum.

gozkalemi

Yeni Fapstronot
Zamanı tikel bir süreğen olgu olarak görüyorum. Kimisi vardır günlerini aylaklıkla ve ataletle geçirmeye çalışır ama zamanın o zevk veren, bir işi yaptıktan sonra "Vay be baya çalışmışım" vb. cümlelerin ve soruların verdiği zevkten, güzel bir içsel motivasyon sağlamasından aynı zamanda zamanın gerçekliğini görüp üzerine kafa yorup hayatını ve zamanını güzelleştirecek şeyler, sorgulamalar yapmaktan mahrum kalır. Velhasılkelam zaman en değerli şeydir ama kendine değer verene.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6