Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Zaman Yönetimi Tavsiyeleri

Doğukan Yavuz

Venüs Yolcusu
Katılım
12 May 2021
Mesajlar
23
Tepki puanı
100
Puanları
19
Selamlar dostlar. İster iş hayatında olsun ister kişisel hayatımızda olsun günümüzü güzel ve verimli bir şekilde geçirmenin sırrı plan yapmaktır. Plan yapmanın sırrı da zaman yönetimidir. Zamanımızı güzel planlarsak, görevlerimize öncelikler vererek takvimler oluşturursak kendimize güzel bir iyilik yapmış oluruz.

Bu yazı sitesindeki bir yazı temel alınarak hazırlanmıştır, iyi okumalar.

Zaman yönetimi, belirli aktivitelere ne kadar harcayacağını planlama ve kontrol etme sürecidir. İyi bir zaman yönetimi; bireyin daha kısa sürede daha fazla şeyi tamamlamasını, stresini azaltmasını ve kariyer başarısını arttırmasını sağlar.

Etkili Zaman Yönetimi İçin İpuçları
  • Doğru Hedefler Seçmek
Ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirlemeye özen gösterin. Abartı olacak ama spor ve zayıflama için kendinize bir hedef belirlerken 1 ayda 20-30 kadar kilo vereceğim tarzında hedefler sizi bir yere taşımaz. Hedeflerinizi belirlerken “SMART” yöntemini kullanabilirsiniz (Eğer bilmiyorsanız bir göz atın). Temelde, belirlediğiniz hedeflerin; kesin, ulaşılabilir, ölçülebilir, ilgili ve uygun hedefler olduğundan emin olursanız bu işinizi çok kolaylaştırır.

  • Öncelikleri Akıllıca Vermek
Önem ve aciliyet derecesinde görevlere belirli öncelikler verin. Mesela günlük yapacağınız görevlere bakın ve aşağıdaki gibi derecelendirin:
Önemli ve acil: Hemen yap!​
Önemli ama acil değil: Ne zaman yapacağını planla.​
Acil ama çok önemli değil: Mümkünse bu görevi başka birisine devredin.​
Ne acil ne de önemli: Bunu daha sonra yapmak üzere kenara koyun.​

  • Bir Görevi Tamamlamak İçin Zaman Belirlemek
Görevleri tamamlamak için zaman aralıkları belirlemek, odaklanmanıza ve daha fazla verim almanıza yardımcı olur. Her bir görev için ne kadar zaman harcayacağınıza basitçe karar vermek, ortaya çıkabilecek problemleri önceden görmenizi ve daha ortaya çıkmadan o problemleri çözmenizi sağlayabilir.

Mesela bir toplantı için beş adet rapor yazmanız gerektiğini varsayalım. Fakat toplantıya kalan sürede bunlardan sadece dört tanesinin hazır olabileceğini fark ettiniz. Bu durumu önceden fark ederseniz geriye kalan bir raporu yazmak ya da yazdırmak için farklı bir plan yapabilirsiniz. Fakat eğer önceden görevleriniz üzerine bir zaman kontrolü yapma zahmetine girmeseydiniz problemi önceden fark edemeyebilirdiniz.

  • Görevlerden Sonra Ara Vermek
Ara vermeksizin çalıştığınızda ve günlük görevlerinizi arka arkaya tamamlamak istediğinizde odaklanmanız ve motive olmanız güçleşir. Kafanızı dinlendirmek ve enerjinizi tazelemek için görevleriniz arasına molalar koymaktan çekinmeyin. Bu biraz kestirmek olabilir, bir yürüyüş yapmak olabilir ya da bir şeyler izlemek olabilir.

  • Takvim Kullanmak
Daha uzun planlar için takviminizi kullanabilirsiniz. Projeleriniz veya görevlerinizin bitiş tarihlerini takvimde işaretlemeyi unutmayın. Belirli görevleri belirli günlere yayarak verim sağlayabilirsiniz. Mesela bir yönetici ile toplantı planlarken onun müsait olduğu zamanları öğrenip hem toplantı işini hem de kendi işlerinizi ona göre planlayabilirsiniz.

  • Gereksiz Şeyleri Silmek
Planda fazlalık olan aktiviteleri temizlemek önemidir. Neyin önemli olduğunu ve neyin vereceğiniz zamana değeceğini belirleyin. Önemsiz şeyleri planınızdan kaldırmak, önemli şeylere ayırabileceğiniz zamanı önemli ölçüde arttırır. Böylece zaman kazanmış olursunuz.

  • Önceden Planlamak
Her güne ne yapmanız gerektiği (Bugün yapılacaklar listesi gibi) konusunda net fikirlerle başlayın. Her günün sonunda tamamladıklarınıza bakın ve bir sonraki gün de devam edeceğiniz görevler ya da bir sonraki gün listeye yeni eklenen maddeler konusunda titiz olun. Ve bunu bir alışkanlık haline getirin.

Bu tavsiyelerle hayatınızı düzene koymak konusunda güzel bir ilerleme sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki başarı yolu, plandan geçer.
 
N

neurosoft

Misafir
Öncelikle bu yazıyı hazırlayarak hakkında bilgi sahibi olduklarımızı hatırlattığın bilmediklerimiz konusunda bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. SMART metodunu daha detaylı araştıracağım. Birde o önceliklere göre görevleri ayırmak akıllıca duruyor. Aslında buna yabancı değilim. Ama uygulama konusunda hiç tecrübe etmedim desem yalan söylemiş olmam. Genelde yaptığım planlarda alt alta ne yapacağımı yazar doğrudan eyleme geçerim. Öncelik ayırımı yapıp ona göre zamanımı yönetirsem daha verimli bir gün geçireceğimi düşünüyorum...
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst