Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Zaman yönetimi ve sınav

Torres

Deneyimli Üye
Katılım
19 Kas 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
324
Puanları
91
Zaman yönetimi burada birkaç cümle ile anlatılabilecek bir konu değil ama sınava hazırlık sürecinde ve sınav esnasında zamanı iyi kullanmanın hayati derecede önemli olmasından dolayı temel birkaç zaman yönetimi prensibini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her şeyden önce kişi neleri değiştirmeye gücünün yetebileceği, nelere yetmeyeceğini belirleyip değiştiremeyeceğini ya da çok az değiştirebileceği şeyleri gündeminden çıkarmalı zamanını ve enerjisini buralara harcamamalıdır. Mesela; akşam eve gelirken trafiğin sıkışmasına yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur. Aracı kendiniz kullanmıyorsanız, kitap okuyabilir, dinlediğiniz müziğin keyfini çıkarabilir, insanların gereksiz gerginliğine ve yaptıkları saçma sapan hareketlere gülebilirsiniz.

Sizin asıl zamanınız evinize vardıktan sonra başlıyor. Şimdi size zaman yönetimi konusunda başarısız birisinin ne yapacağını söyleyeyim. Trafik sıkışınca, işimiz gücümüz var, ona buna bağırır, eve gittikten sonra da televizyonun karşısında saatlerini tüketir.

Zamanını iyi yönetmek isteyen kişi kontrolü altındaki zamana odaklanır. Kontrolü dışındaki alanda ne olacağı belli olmaz çünkü. Önemli ve acil arasındaki farkı belirlemek de çok önemlidir. Mesela ders çalışırken aklınıza bir arkadaşınızı aramanız gerektiği gelirse hemen ders çalışmayı bırakıp onu aramanız gerekir mi? Burada önemli ve acil arasında karar vermek zorundasınız. Arkadaşınızı daha sonra da arayabilirsiniz. Eğer ders çalışırken plansız aralar verirseniz motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu yüzden önemli işleri öne almak gerekir. Acil olan şey önemlidir, diyemeyiz.

Belirsiz bir gelecekte daha fazla zamanımızın olacağını sanmak büyük bir yanılgıdır. Bu yanılgı, yapacağımız işleri ileri, sonra daha ileri bir tarihe ertelememize sebep olur. Dikkat edilirse insanların ileri tarihler için plan yaparken çok daha rahat oldukları görülür. Kışın yapılan yaz tatili planlarının çoğunun gerçekleştirilememesi bundandır. İleriki tarihlerin kendine göre şartları olacaktır. Bunu bilemeyeceğimiz için uzun vadeli planlarımızı genel planlar olarak belirlemeli ama bugünü ve bu anı çok iyi değerlendirmeliyiz. Yapılması gereken işleriniz sizi bekliyorsa şu soruyu sorun:`` Ben değilsem kim, şimdi değilse ne zaman?`` bir başa şey de ne uğruna yaşıyorsak, hayatta en çok neye değer veriyorsak zamanımızın çoğunu da ona ayırmamız gerekir. Bu, iç huzurumuzun da kaynağıdır. Eşine ve çocuklarına çok değer verdiğini söyleyen pek çok kişi onlara yeterli zamanı ayırmamaktadır. Paraya çok değer vermediğini söyleyen pek çok kişi de zamanının neredeyse tamamını öyle ya da böyle para kazanmaya çalışmaya ayırmaktadır. Kişinin iç dünyasında olup bitenlerle yaşamı arasındaki uçurum huzursuzluk, mutsuzluk ve başarısızlık getirir. Her şeyden önce kendimize karşı dürüst olmalı, samimi olarak hayatımızda neyin önemli, değerli olduğunu belirlemeli, hayatımızı buna göre yönetmeliyiz.

Zaman hayattır, zamanını yöneten hayatını yönetir.

Sınav anında zamanı iyi kullanmak da çok önemlidir. Birçok kişi çözebileceği soruları hiç göremeden kendisine zor gelen sorularla uğraşarak zamanını bitirir ve maalesef başarısız olur.

Bir soruya bakar bakmaz birkaç ihtimal ortaya çıkar. Ya soruyu hemen çözeriz ki hepimizin istediği budur, ya da soruyu daha sonra çözebileceğimize dair bir his uyanır içimizde. Dilimin ucunda durumu yani. Soruyu daha sonra gördüğünüzde bunu hatırlatacak bir işaret koyun sorunun yanına. Soruyu, ne kadar uğraşırsanız uğraşın çözemeyeceğinizi de düşünebilirsiniz. O zaman da farklı bir işaret koyun yanına. Bu şekilde hızlıca ilk turu atın, bütün sorulara bakın. Bu sayede yetiştiremeyeceğiniz kolay soru kalmayacak. İkinci turda öncelikli olarak dilinizin ucundaki soruları çözün. Bu sayede, kalan olursa bir tur daha atın. Çözebileceğiniz soruları çözdükten sonra, en zor sorulara bakın, Bu sayede, zaman yetmese bile çözme ihtimaliniz hemen hemen olmadığı sorular kalacaktır ki bu da bir sorun teşkil etmez.

Alıntıdır. Sürecinizde başarılar.
 

None

Emekli Moderatör
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
452
Tepki puanı
946
Puanları
160
Eline sağlık dostum, alıntılarda kaynak belirtirtebilirsen daha iyi olur
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst