Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Zihnimi Nasil Temizleyebilirim

dejavu1

Yeni Üye
Selam arkadaşlar hepinize süreçleriniz de başarılar dilerim öncelikle sormak istediğim konu zihnimi yeniden nasıl kodlayabilirim ve eskisi gibi sağlıklı düşünebilirim bu konu hakkında çok sayıda video ve kişisel gelişim kitaplarından takip ettim. Özellikle cinselliği zihnimden halen nasıl atacağımi öğrenemedim. Şu anda belki diğer arkadaşlarımda aynı süreci yaşıyor ama zihnimi yönlerdiremiyorum. Yeni şeyler öğrenme de çok başarısızım. Sanki kayıt tuşu yok ve öğrendiğimi belirli süre sonra unutuyorum. Hep bilinçaltı sorunu olduğunu düşündüm çünkü geçmişte kötü zamanlar geçirdim. Bu konu hakkında bir bilgi vermem gerekirse örneğin küçük yaşlarımızda algılarımız son derece açıktır herşeyi olduğu gibi hissederiz güneşi havayı dünyayı arkadaşlığı sevgiyi. Zamanla zihin farklı olumsuz kodlamalar elbette bu kodlamalar bilinç tarafından farkında olmadan öğrendiğimiz yada izledigimiz o videolar ile ruminasyona girer aşırı stress anlarınızda zihin bazı anılarınızı hatta hislerini unuturur ama bunu bilinçaltı kayıt eder bir zaman sonra bunlar su üstüne çıkmaya başlar şu anda çoğu panik atak hastasının ve sonrasında gelişen türlü diğer hastalıkların temel sebebi bu olduğunu düşünüyorum. Eskiden öğrendiğim yaşadığım bilgiler ile yada görüntüler sürekli aklıma geliyor ve sahip olduğum anıları çok hızlı unutuyorum. Zihnim aynı olaylara yeniden maruz kaldığın da bu bağlar çok güçlü oluyor peki yeniden soruma dönücek olursam zihnimi olumlu tarafa çekmede nasıl bir yol izlemem gerekli

Adalet çetin

Yeni Üye
Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulursun bilmiyorum. Ama zihnini şu anki işlerine yönlendirmek ve cinsel düşünceleri azaltmak için birkaç tavsiye vereceğim. Ayrıca keşke gündelik yaşantınızdan söz etseydiniz ona göre daha işe yarar tavsiyeler verebilirdik, gerçi sizin sorununuz geçmişte yaşanan olumsuz deneyimler, travmalar gibi bir şeye dayanıyor sanırım; en azından yazıdan ben öyle anladım eğer sorun buysa bir terapist veya danışmandan destek almanız gerekir tavsiye ile değirmen dönmez, her neyse. Üstadım konunun davranışsal tarafıyla ilgili benim kendimden çıkardığım bazı gözlemlerim var. Gereksiz işlere hiper odaklanma (veya hiperfokus), malayani faaliyetlerle dolu bir rutine alışmış olmak ve motivasyon eksikliği bende en çok bu duruma yol açan engeller. Mesela gün içinde kondisyonunu sosyal medya gibi şeylerde hiper odaklanmayla harcarsan başlaman gereken uğraşınla ilgilenmezsin beş dakikada dikkatin başka tarafa kayar, bunun için gereksiz faaliyetlerini rutininden çıkarman gerekecek. Eğer genel rutinin seni emeksiz ve zevke dayalı işlere alıştırmışa rutinin değiştir ve yapman gereken/öğrenmen gereken şey her neyse onu da tek gündemin haline getir. Bu sayede düşünmen gereken konular iyice azalmış olur ve zamanla yapacak başka bir iş bulamazsın. Mesela Yks öğrencilerinde sınav sonrası yapacak bir şey bulamamak ve "biz sınavdan önce ne yapıyorduk" sorusu çok olur :). Cinsel düşüncelerini azaltmak için mümkünse oruç tut, değilse beslenmene ve tetikleyicilere dikkat et. Tek seferde asla karnını tıka basa doyurup fazla kalori alma. İlk zamanlarda bu düşüncelerin fazla olması doğal sen değiştikçe onlar da azalacak. Özellikle kalori alımını azaltmak bu cinsel düşüncü problemini ciddi şekilde çözebiliyor.

Cosanostra

Ay Yolcusu
Selam arkadaşlar hepinize süreçleriniz de başarılar dilerim öncelikle sormak istediğim konu zihnimi yeniden nasıl kodlayabilirim ve eskisi gibi sağlıklı düşünebilirim bu konu hakkında çok sayıda video ve kişisel gelişim kitaplarından takip ettim. Özellikle cinselliği zihnimden halen nasıl atacağımi öğrenemedim. Şu anda belki diğer arkadaşlarımda aynı süreci yaşıyor ama zihnimi yönlerdiremiyorum. Yeni şeyler öğrenme de çok başarısızım. Sanki kayıt tuşu yok ve öğrendiğimi belirli süre sonra unutuyorum. Hep bilinçaltı sorunu olduğunu düşündüm çünkü geçmişte kötü zamanlar geçirdim. Bu konu hakkında bir bilgi vermem gerekirse örneğin küçük yaşlarımızda algılarımız son derece açıktır herşeyi olduğu gibi hissederiz güneşi havayı dünyayı arkadaşlığı sevgiyi. Zamanla zihin farklı olumsuz kodlamalar elbette bu kodlamalar bilinç tarafından farkında olmadan öğrendiğimiz yada izledigimiz o videolar ile ruminasyona girer aşırı stress anlarınızda zihin bazı anılarınızı hatta hislerini unuturur ama bunu bilinçaltı kayıt eder bir zaman sonra bunlar su üstüne çıkmaya başlar şu anda çoğu panik atak hastasının ve sonrasında gelişen türlü diğer hastalıkların temel sebebi bu olduğunu düşünüyorum. Eskiden öğrendiğim yaşadığım bilgiler ile yada görüntüler sürekli aklıma geliyor ve sahip olduğum anıları çok hızlı unutuyorum. Zihnim aynı olaylara yeniden maruz kaldığın da bu bağlar çok güçlü oluyor peki yeniden soruma dönücek olursam zihnimi olumlu tarafa çekmede nasıl bir yol izlemem gerekli
Dostum def i şer celb i nefa racihtir diye bir kaide var. Yani iyilikleri hayırları celbetmekten daha önemli olan şer olan ve sana zararlı olanları hayatından çıkartmandır. Yani öncelikle kovanın deliklerini kapamalısın sonra kovayı doldurmalısın. Dibi delik kovayı doldurmaya çalışmak pek akıllıca değildir.
Diğer bir mevzu ise sana tavsiyem kendine iyi bir çevre edinmendir. Sana iyilikleri öğreten, iyilikte örnek olan ve iyi olmanda teşvik edici olan bir çevre sana bazı zihinsel kötü düşüncelerden arınma imkanı verir.
Zihnin safileşmesi veya diğer bir ifade ile duyguların safileşmesi durulanması ibadet ile mümkün. İnanan birisi isen bu noktada belirli kaynaklardan kitap okuma, Kur an okuma tarzında ve sohbet tarzında (ama zihni bir mevzu ele alarak) bunu aleminde ( kendi zihin dünyanda ) tartışman muhakeme etmen, bunun için gayret edebilmen sana en safi zihin profilini elde etmeni sağlayacaktır.
Benim kanaatım zihin iyi şeyler düşünmekle ve iyi şeyler yapmakla safileşir. Mesela anne babanla birlikte güzel bir vakit geçirmekte onlarla beraber onları hoşnut edecek davranışlarda bulunmakta safi zihne kavuşmanı sağlar.
Dostum dijital detoks yap. Bununla beraber spor yapman bedenen bir uğraşı. Senin zihnini safileştirir olumsuz düşüncelerini minimuma indirir. Sürecin daim olsun

Son düzenleme:

Sametak256

Merkür Yolcusu

Attığım bu videoları izlerseniz,
bu videolarda veriler bilgilerin size çok faydası olucağını ve size çok iyi geliceğini düşünüyorum.

BloodRien

Yoda
Maruz kalmayla alakalı

sürekli kahve hakkında konuşan birilerinin yanındaysan ve sürekli kahve içiyorsan
üstüne sürekli kahveyi görüyorsan

zihnin kahve olur
düşüncelerin bile kahve olur

neye maruz kaldığına dikkat et

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6