Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

120.Gün: Endişe, Kaygı Ve Korku!

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Paylaştığım konudan 10 sayfa kadar okudum. Yüzlerce insan benim yaşadığım etkileri yaşamış ve yaşıyor.

2-3 yıldır pmo yapmayanlar bile olumsuz etkilerin devam ettiğinden bahsetmişler ki bu ürkütücü bir durum.
Fakat bunu bilmek ve geçtiğini öğrenmek yani belirsizlikten çıkmak, insana en azından iyi geliyor.

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Paylaştığım konudan 10 sayfa kadar okudum. Yüzlerce insan benim yaşadığım etkileri yaşamış ve yaşıyor.

2-3 yıldır pmo yapmayanlar bile olumsuz etkilerin devam ettiğinden bahsetmişler ki bu ürkütücü bir durum.
Sadece pmo yapmayarak bi sonuca ulaşılamıyor aslında. Bunların yerini diğer bağımlılıklarla doldurmaya çalıştıkları için etkiler devam ediyor olabilir.

Felsefe şu, pmoyu bırak, bunun yanında diğer bağımlılıkları da bırak ve kendini geliştir (bana göre bu kendini geliştir ifadesi sorgulamak, özgürce düşünmek, kaliplardan çıkmak ve tabii herkesin anladığı o kendini geliştirmek.)

Bi nörobilimciden şunları duymuştum "onlar (bağımlılıklar) siizi kontrol etmesin, siz onları kontrol edin."

Possible

Yeni Üye
Dopamin kardeşime katılıyorum (ismini başka bir şey yap gözünü seveyim :) ). Bu Flatline değil. Bunun dopamin geri çekilmesi falan ile alakası yok. Hayatı hep aynı rayda bekliyorsan yanılıyorsun . Bu kesinlikle bir takıntı.

Hayatınızda inişler çıkışlar elbette olacak eğer yoksa ölmüş olabilirsiniz bir nabzınıza bakın. BloodRien

bunu zamanında yazmıştı . Nedense hoşuma gitti. Nabız ve iniş çıkış gerçekten güzel bir bakış.

Bundan kurtulmanın yolunu bende tam ilmiyorum açıkçası ama yapmadığın uçkuru şeyler denemelisin bence. Yeni, hiç bilmediğin bir hobi belki de . Monotonluk bozdu seni belki . İşten eve evden işe sıkıcı olmaya başladı. Yok mu şöyle bir ilgi alanın. Birkaç örnek; satranç, spor(yüzme ,dövüş, vs), el sanatları, vs. Sınırları aşman lazım , bağımlılıklarını ve kötülükleri terk etmişsin ama yerlerine ekstra şeyler koymamışsın. 40 yaşındasın sana tavsiye verecek konumda değilim. Ama buna rağmen buradan tavsiye istemen mütevazi halini gösteriyor. Başarılı ve özverilisin. Bir şeyler yapmak istiyorsun. Bunları anlamak bu yazıdan gayet kolay. Senin sıkıntın kötülükleri def ettiğin halde yerlerine bir şey koymamak kanımca. Sigara, şeker , pmo bunları bırakmayı fark etmek zor . Unutma! Hatanın telafisi yaptığın kötü bir şeyi bırakmak değil yerine iyi bir şey koymaktır.
Bravo yemin ederim aynı sıkıntı bende de vardı 375 gün nofap yaptım ama bu süre zarfında mal gibi hiç ama hiç yeni bişey öğrenmedim ve sürecim ondan sonra sayısız kez bozuldu ve o kadar çok bozuluyor ki eskiden vicdan azabı çekerdim artık bu his bile yok onun için ne yapıp edip yeni güzel alışkanlıklar edinmek lazım

Bagımsız

Yeni Fapstronot
Ben de böyle olduğuna inanmak istiyorum. Ancak elimde bir test sonucu yada bilimsel bir veri yok.

Sadece diğer insanların benimle benzer sorunları yaşadığı bilgisi var. Forumda ve forumun youtube sayfasında, 100 gün üzerindeki bir çok insanın aynı duyguları yaşadığını fark ettim. Bir çoğu bu kadar zaman geçmesine rağmen beyninde huzursuzluğun olduğunu ve zaman zaman bunu yaşadıklarını ifade etmiş.

Sanırım daha fazla zamana ihtiyacım var!
Hayır sen şunu bekliyorsun bu kadar zaman geçince bir şey olacağını zannediyorsun.[Benim kendi fikrime göre] senin bunu kafada bitirmen lazım bence senin bunu tamamen kafandan atmanlazım aylar değil yılllar da geçse yine özlem çekiceksein PBKY kitabını bilyormusun bu sitede bedavaya tedarik edebilirsin.O kitabı okuyup bu sitedeki insanların düşüncelerini gözden geçir [Bence bu kafada bırakılacak bir şey] sen özlem çekiyorsun özlem çekmemen lazım.

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti
Hayır sen şunu bekliyorsun bu kadar zaman geçince bir şey olacağını zannediyorsun.[Benim kendi fikrime göre] senin bunu kafada bitirmen lazım bence senin bunu tamamen kafandan atmanlazım aylar değil yılllar da geçse yine özlem çekiceksein PBKY kitabını bilyormusun bu sitede bedavaya tedarik edebilirsin.O kitabı okuyup bu sitedeki insanların düşüncelerini gözden geçir [Bence bu kafada bırakılacak bir şey] sen özlem çekiyorsun özlem çekmemen lazım.

İlk mesajımı okumadınız ve son sayfalarda paylaştığım linklere sanırım bakmadınız. PBKY kitabını okudum. Bu kitabın yazarına ait sigarayı bırakma ile alakalı bir kitap daha var, o kitabı da sigarayı bırakırken okumuştum ancak işe yaramamış ve kendi iradem ile sigarayı bırakabilmiştim. Kitap okununca ne yazık ki her şey toz pembe ve tüm sorunlar ortadan kalkmış olmuyor.

Benim derdim pmo yapmak değil, 120 günü geçen birisi olarak yapmak istesem yine yaparım. Kendime bir söz verdim ve sigarayı, saatlerce oyun oynamayı, şekeri nasıl bıraktıysam, pmo yapmayı da aynı şekilde bırakacağıma ve yapmayacağıma inanıyorum.

Derdim bu illeti bıraktıktan sonra ki süreçte yaşadığım geri çekilme durumunu sormak ve bilgi paylaşmaktı, konuyu da bu yüzden açtım.

Bu süreçte beynimde olan hisler, duygular ve bunların beni tedirgin ediyor olmasını araştırmaya çalıştım. Gördüm ki son attığım 2 adreste benim yaşadığım durumun gayet normal olduğunu açıklamışlar. Hatta bir arkadaşımız sağ olsun video’lar ile bunu desteklemiş.

Özetle; yaşanan sorunlar bıraktıktan sonra da bir müddet devam ediyor. Önemli olan, bu sorunlar ile nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenmek ve pmo yerine daha iyi şeyleri hayatımıza katabilmek.

Son düzenleme:

Targetlock

Deneyimli Üye
Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Psikolojik sorunlar yaşadım evet, ancak pmo'yu bıraktıktan ve özellikle de ibadete ağırlık verdikten sonra bu sorunlar sanki artmaya başladı. Zaman zaman çok tuhaf şeyler hissediyor ve bu hisleri anlamakta zorlanıyorum. Sanki beynim karşıma geçip bana bir şeyler anlatmak istiyor. Bu his ve duygular ile yıllarca ona verdiğim zararı tamir mi etmeye çalışıyor, asıl bunu merak ediyorum.

Son olarak tavsiyenizi dikkate alacağım. :)
Hislerinizi filtrelemeden yazın.
Bol bol yazı yazın geçmişle ilgili.
Size kötü hissettiren olaylarla ilgili de yazın. Bir kağıda yazacaksınız ve düşüncelerinizi hiç filtrelemeden yazacaksınız.
Hem filtrelemeyin hem de kendinize dahi maskelemeden yazın.
Ortaya korkunç bir şey çıkabilir gayet doğaldır. Biraz iyi şeyler de çıkabilir. Belki çok daha az iyi şeyler çıkar. Bunlara da takılmayın. Oturun ve her yaşınız için özellikle aklınıza gelen travmatik geçmiş yüklerinizle ilgili yazın.
Beyniniz kendini düzeltmek istiyor. Bunu da pek tabi sizin huzurunuzu kaçırarak yapacak.
Bu çok dogal bir mekanizmadır ve sorun değildir.
Her zorlukla beraber de bir kolaylık vardır.
Neticede sayfaları doldururken hüngür hüngür de ağlayabilirsiniz. Ama bu uzun süreç geçtiğinde sadece sorunlarınızla ve bilgeliğinizle baş başa kalacaksınız.

Bu yazma işlemi ise bir kerelik değildir.
İnsan yazarak düşünür. Gece yazın,boş vakitlerinizde de yazın. Rüyalarınızda da iyileşeceksiniz. Travmatik rüyalar görerek aşacaksınız.
Bu dediğim yazma işlemini kendinizin bir parçası haline getirin. Uzun vadede işe yarayacaktır. Kilitli bir kutu da alabilirsiniz. Tarih de atabilirsiniz.

Targetlock

Deneyimli Üye
Hocam uzman bir psikologdan yardım almanızı tavsiye ederim, alt dinamikler de çözdüğünüz her düğüm hayat kalitenizi artırır. Tıp insan beynini tam bilmiyor, bir ilaç kullanmak çözüm değil asıl çözüm psikolog eşliğinde uzun bir vadede çözmek. Çünkü beyinde ne olduğunu bilmiyoruz, bir ilaç bizi uyuşturuyor çözüm üretmiyor. Belki beyin dengelemek için başka bir şeyler yapıyor. Yani demek istediğim beynin oluşturduğu o dengeyi kurmak elle zor olur. Şimdi yaşadıklarınız sizin gerçekleriniz, sorunlar size bir şey anlatmak istiyor. Onları teker teker bulup çözeceksiniz.
Tıp size iyileşmeniz için biyolojik olarak yaklaşıyor.
Bu sizin savaşızda göreceğiniz hasarı azaltır. Daha iyi savaşabilirsiniz. Psikiyatrik ilaçlar biyolojik temellidir. Mide ilacı gibi etki göstermez. Psikiyatrik ilacı alınca terapilerine de devam edeceksin.
İşler iki yönlü ilerler yani.
Bu durumun kıymeti bilinirse çok daha efektif ilerlersiniz

B

Brock

Misafir
Arkadaşlar merhaba. Uzun süredir forumu takip ediyorum, ancak yeni üye oldum. Buradaki paylaşımlar ve değerli mesajlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Lise yıllarımdan bu yana pmo yapıyordum. Şu an yaşım 40! Sürekli film izliyor ancak haftada 1 yada 15 günde 1 mutlaka masturbasyon yapıyordum. Pmo yaparken bağımlı olduğumu hiç düşünmüyordum. Oyun, spor, şekerli gıdalar, sigara ve bazen alkol derken her şey yolunda gidiyor diye düşünüyordum.

8 yıl önce sigarayı bıraktım ve sigara yerine günde en az 4 bardak filtre kahve içmeye başladım. Fazla kafein tüketiminin anksiyete ve panik ataklara davetiye çıkarttığını çok geç öğrendim.

3 yakınımın vefatından sonra, kaygı bozukluğu ve anksiyete ile tanıştım. Bu nedenle 1 yıl ilaç kullandım ve ilaçları bırakalı yaklaşık 6 ay olmak üzere. İlaç kullandığım için (yan etkiler nedeniyle) çok pişmanım, keşke o zaman psikolog'a gitsem daha iyiydi diyorum.

Bir süre sonra pmo yapmayı bırakmaya karar verdim ve araştırmalarım sonucu foruma ulaştım. Sürece başladığımda oyun oynamayı, dizi izlemeyi, müzik dinlemeyi, sofra şekerini hayatımdan çıkardım. Şekerli gıdaları çok çok az tüketmeye başladım.

Bu süreçte canım p***o film izlemek yada masturbasyon yapmak istemedi. Krizleri önlemek için ibadet, dua, meditasyon gibi şeylere ağırlık vermeye çalıştım. Pmo'yu bırakma kitabını okudum. Kuran-ı Kerim okumayı öğrendim. Bol bol kitap okudum.

Ancak bu süre zarfında beynim sürekli tehlikedesin, bir şeyler yapmalısın, konfor alanından dışarı çıkma, evinde otur demekten vazgeçmedi ve bana kötü kötü sinyaller vermeyi bırakmadı. Beynimin bana gönderdiği kötü sinyaller, ciddi şekilde canımı sıkmaya başladı. Sanki bu endişe ve panik halleri hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyorum.

Bir kaç gün iyiyim, bir kaç gün kötü hissediyorum. Gün içerisinde 3 saat iyiysem 1 saat bir şeyler ters gidiyor, sonra bir bakıyorum yine tehlike zilleri beynimde çalmaya başlıyor. Bunu daha net nasıl ifade ederim bilemiyorum. Flatline'da mıyım bunu fark edemiyorum. Sanki beynime bir sis perdesi iniyor ve her şeyi anlamsızlaştırıyor.

İçinde bulunduğum süreç beni ürpertiyor ve ne zaman normale döneceğimi düşünüyorum. Pmo yaparken hiç böyle şeyler yaşamıyordum. Ne zaman pmo'yu bıraktım, endişe, korku, kaygı gibi şeyler artmaya başladı. Sanırım beynim kendisini tamir ederken bana eziyet etmek istiyor.

İşe gidip gelebiliyor ve iş yerimde sorun yaşamıyorum. Normal yaşantımı engelleyen bir durum çok şükür olmuyor. Sadece eskiden tek başıma gittiğim uzak yerlere gitmek istemiyorum, üşeniyorum. Pandemi sonrası arkadaşlık bağlarım iyice koptu ve iş arkadaşlarım hariç çevremde kimse kalmadı. Sosyalleşme konusunda ciddi sorunlarım var.

Özetle 120 güne ibadet ederek, meditasyon yaparak ve kitap okuyarak geldim. Şu an bel ve boyun fıtığı nedeniyle spor yapamıyorum. Yürüyüş yada koşu yapabilirim sanırım! 1 yıldır alkol almıyorum.

Bahsettiğim konular hakkında deneyimli arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim. Teşekkürler
bende süreçte 2. yılın içindeyim bende de sorunlar devam ediyor. sanırım paws denilen olay bu. daha öncede rica etmiştim ama türkçe bir kaynak yokmu konuyla alakalı ?

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti
bende süreçte 2. yılın içindeyim bende de sorunlar devam ediyor. sanırım paws denilen olay bu. daha öncede rica etmiştim ama türkçe bir kaynak yokmu konuyla alakalı ?

Türkçe kaynak ne yazık ki yok. google'da nofap paws yazarak, çıkan sayfaları google çeviri ile çevirerek okuyabilirsiniz.

zümrütAnka

Venüs Yolcusu
Bende de çok sık karşılaştım bir durum ruh halimin Duygu durumu değişmesi iyi şeyler yapmak çok etkili bı durumda

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6