Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

19 Yaşında Birine Ne Tavsiye Edersiniz

Türk milleti zekidir

Yeni Fapstronot
Arkadaşlar yarın itibariyle 19 uma giriyorum.

4 yıl boyunca yani 19 yaşımdan 23 yaşıma kadar kendimi değiştirmek istiyorum.
Eğer 1 isem 3 olmak istiyorum.

Sizden ricam neverfap haricinde bu süreç içerisinde neler yapabilirim?
Çok uçuk olmadan gerçekçi bir kaç adet seçip bunları önümdeki yıllarda gerçekleştirmeye çalışacağım.

Sizin fayda gördüğünüz ne varsa hangi alan/branş/spor/gelişim olursa olsun lütfen yazın
Teşekkürler

alikronikro

Ay Yolcusu
O yaşlarıma geri dönebilseydim şunları değiştirmek isterdim:

1) Her gün şartlar ne olursa olsun düzenli kitap okumak (günde beş sayfa ile başlayıp kademeli olarak her hafta beşer beşer artırıp günde en az elli hatta yüz sayfa okur hale gelinebilir, denedim oldu).

2) Ne olduğu önemli değil düzenli spor yapıyor olmak ve en az bir spor dalında kendimi çok iyi yetiştirmiş olmak isterdim. Yetenekten önce çok çalışmak gelir, yetenek son aşamada fark yaratır. Yeteneksizlik insanı yıldırmamalı.

3) Dinimi ciddiye alıp, kimin ne dediğini önemsemeden araştırır okur ve hakikatin peşinde koşardım, dinin gereklerini eksiksiz yerine getirmeye çabalardım. Bu günlerde ateistlik ve dinsizlik moda biliyorsunuz. Ancak bu kişilerin söylemleri biraz dikkatli incelendiğinde çok tutarsız ve saçma oldukları görülüyor. Dinsizliğin de yobazının olabileceği görülüyor. Celal şengör, çağrı mert bakırcı vs gibi ünlü ateistlerin ciddiyetten uzak(din konusunda) olduklarını anlamak aşırı zor değil. Bu gibi insanlar "bilim adamı" kimliğinin arkasına saklanıp dini ve insanları aşağılayıp ego kasmaktan ve farkında bile olmadan dinsizlik dininin müridleri olmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Bilim adamı kimliklerine diyecek lafım yok.

4) Dizi/film/müzik işlerinden olabildiğince uzak kalıp vaktimi dil öğrenmekle, farklı farklı sosyal çevreleri tanıyıp gözlemlemekle ve ciddi ilişkiler, arkadaşlıklar kurmakla harcamak isterdim.

5) Kimin ne diyeceğini umursamadan bir işte çalışıp az veya çok para kazanır ve evlenip sorumluluk alırdım.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor dostum, kolay gelsin.

reggiekray

Yeni Fapstronot
Ekonomik özgürlüğünü sağlamaya çalış kendini bu alanda geliştir ben 18-19 umda borsa ve teknik analize başladım kitaplar okudum halen de geliştirmeye çalışıyorum. Şuan 21 yaşımdayım bu gelişimi 30 40 yaşlarımda yapamazdım geç kalmış olurdum. Her gün üzerine koymaya çalış Türkiye'de yaşıyorsan buna mecbursun. Güzel bir hayat yaşayacak ekonomik güçte değilsen istediğin kadar kültür kas kişisel gelişim oturman kalkman hitabetin bir önemi kalmaz. Güzel bir üniversite + ek gelir modelleri oluşturmak. Bu ikisi olursa diğer şeyler kendiliğinden gelecektir Spor gelişim davranış hepsi kendiliğinden geliyor.

venzo

Yeni Fapstronot
Tarih, felsefe ve psikoloji bu üç dalda bilgi sahibi olmaya çalışıyorum zaten ilgim var bu tür şeylere sana da öneririm.
Forumda kişisel gelişim konusu altında yazılan yazılara bakabilirsin faydası olabilir senin için.
Onun haricinde bu sitede ki yazıları okumanı tavsiye ederim.

Bakenga

Emekli Üretken Üye
Soren Kierkegaard der ki: "Benim için hakiki olan bir hakikat bulmalıyım. Yaşayıp uğruna ölmek isteyeceğim bir fikir."

60-70 yaşına geldiğinizde, ölüme yaklaştığınızda boşluğa düşmemek ya da pişman olmamak için bugünden hakikati keşfetmeye gayret edin. Gayret edin ki, üzerine bir hayat inşa edebileceğiniz bir temeliniz olsun. Her eyleminizin bir anlamı, bir değeri olsun. Sabah yataktan kalkmak ve bir işe başlamak için elinizde bir motivasyonunuz olsun.

rumelianbomber

Venüs Yolcusu
Eğer kitap okuma alışkanlığın yoksa kesinlikle ona aban. Kitapların faydaları saymak ile bitmez: daha geniş genel kültür, vizyon kazanmak, kelime hazneni genişletmek vs., kitap okumayan bir insan çok şey kaybediyordur.
Spor yapmıyorsan kesinlikle başla. Illa fitnese gitmene gerek yok, futbol, basketbol veya evde kendi başına vücut da çalışabilirsin. Sport sadece vücudunu değil, zihnini de geliştiriyor.
Kesinlile meditasyon yap ve zihnini olabildiğince sakin tutmaya çalış. Kendini çok fazla şey ile meşgul etme, çünkü kafanı çok fazla doldurunca hayat işkenceye dönüyor.
Satranç, sudoku gibi bir oyunu hobi edin, zaman zaman oyna. Gerçekten çok iyi hobiler bunlar, beynini hem rahatlatır hem geliştirir.

Faruk46

Yeni Fapstronot

1) Her gün şartlar ne olursa olsun düzenli kitap okumak (günde beş sayfa ile başlayıp kademeli olarak her hafta beşer beşer artırıp günde en az elli hatta yüz sayfa okur hale gelinebilir, denedim oldu).

2) Ne olduğu önemli değil düzenli spor yapıyor olmak ve en az bir spor dalında kendimi çok iyi yetiştirmiş olmak isterdim. Yetenekten önce çok çalışmak gelir, yetenek son aşamada fark yaratır. Yeteneksizlik insanı yıldırmamalı.

3) Dinimi ciddiye alıp, kimin ne dediğini önemsemeden araştırır okur ve hakikatin peşinde koşardım, dinin gereklerini eksiksiz yerine getirmeye çabalardım. Bu günlerde ateistlik ve dinsizlik moda biliyorsunuz. Ancak bu kişilerin söylemleri biraz dikkatli incelendiğinde çok tutarsız ve saçma oldukları görülüyor. Dinsizliğin de yobazının olabileceği görülüyor. Celal şengör, çağrı mert bakırcı vs gibi ünlü ateistlerin ciddiyetten uzak(din konusunda) olduklarını anlamak aşırı zor değil. Bu gibi insanlar "bilim adamı" kimliğinin arkasına saklanıp dini ve insanları aşağılayıp ego kasmaktan ve farkında bile olmadan dinsizlik dininin müridleri olmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Bilim adamı kimliklerine diyecek lafım yok.

4) Dizi/film/müzik işlerinden olabildiğince uzak kalıp vaktimi dil öğrenmekle, farklı farklı sosyal çevreleri tanıyıp gözlemlemekle ve ciddi ilişkiler, arkadaşlıklar kurmakla harcamak isterdim.

5) Kimin ne diyeceğini umursamadan bir işte çalışıp az veya çok para kazanır ve evlenip sorumluluk alırdım.

süper tavsiye vermişsin kardeşim.yazdiklarini bende hayatımda uygulamaya çalışacağım yazıyı okuyan herhangi biri olarak

Türk milleti zekidir

Yeni Fapstronot
Teşekkürler liste şöyle oluştu:

1-Haftada 1 kitap bitirilecek (Her gün yapmadım çünkü illaki bi aksaklık çıkar ama bu hatayı haftada 1 şekilde yaparsam telafi ederim.
52 hafta yani 1 yılda 52 kitap. Bu da demek oluyor ki 4 yılda 208 kitap gayet iyi bir rakam.)

2-Spor konusunda belki basketbol takımlarına katılabilirim. Üniversitiedeki zaman aralığıma bağlı ama vücüt gelişimi yapılacak. En azından kilo toparlarım.

3- Dinler tarihine ve felsefeye giriş yapılacak

4-İngilizce öğrenilicek (Eğer vakit kalırsa Almancaya da giriş yapılabilir. Ama sanmıyorum vakit su gibi akıyor)

5- İlişkilere yatırım yapılcak

6-Ekonomik özgürlük, enflasyon,faiz gibi konular araştırılacak. Pasif gelir nasıl elde edilir öğrenilicek. Para önemli.

7- Hakikati ara. Muhtemelen bulamayacağım ama arayacağım. Hayatımı anlamlı kılacak bir şey olmalı

8- Meditasyon(%90 yapamam. Çok uzağım böyle şeylere ama eğer doğu felsefesine başlarsam "osho vs." belki olabilir. Neden olmasın.)

9- Hobi edin. (Tavla ya da kağıt oyunlarından çok satranç, go gibi felsefik oyunlara yönel. Yıl içinde 3-4 tane farklı hobi dene. Önyargılı olduklarına bile. Belki içlerinden birini seversin.)

Şimdilik bunlar arkadaşlar. Daha tavsiye alabilirim her türlü görüşe açığım. Liste uzadıkça aralarından en önemlilerini seçip onlara odaklanacağım vakit kalırsa diğerlerine geçerim

The King

Deneyimli Üye
Ben olsam deli dehşet spor yapardım. Güzel bir üniversite çevresi oluştururdum. Tüm etkinliklere katılırdım. Sürekli sosyal ve aktif olmaya çalışırdım. Ek işlerde çalışarak biriktirdiğim paraları, kendi lehime kullanacağım bir alana yatırırdım. Hususi yatırımlar oluştururdum. Aylık kazancımın en az 1/10'unu biriktirirdim. Bol bol okurdum. Gezebildiğim yerlere giderdim. Bu yaşlar bereketli. Eylül'de 23 olacağım hayırlısı ile ama 19'umdayken bilmeyi istediğim çok şey var.

alikronikro

Ay Yolcusu
Teşekkürler liste şöyle oluştu:

1-Haftada 1 kitap bitirilecek (Her gün yapmadım çünkü illaki bi aksaklık çıkar ama bu hatayı haftada 1 şekilde yaparsam telafi ederim.
52 hafta yani 1 yılda 52 kitap. Bu da demek oluyor ki 4 yılda 208 kitap gayet iyi bir rakam.)

2-Spor konusunda belki basketbol takımlarına katılabilirim. Üniversitiedeki zaman aralığıma bağlı ama vücüt gelişimi yapılacak. En azından kilo toparlarım.

3- Dinler tarihine ve felsefeye giriş yapılacak

4-İngilizce öğrenilicek (Eğer vakit kalırsa Almancaya da giriş yapılabilir. Ama sanmıyorum vakit su gibi akıyor)

5- İlişkilere yatırım yapılcak

6-Ekonomik özgürlük, enflasyon,faiz gibi konular araştırılacak. Pasif gelir nasıl elde edilir öğrenilicek. Para önemli.

7- Hakikati ara. Muhtemelen bulamayacağım ama arayacağım. Hayatımı anlamlı kılacak bir şey olmalı

8- Meditasyon(%90 yapamam. Çok uzağım böyle şeylere ama eğer doğu felsefesine başlarsam "osho vs." belki olabilir. Neden olmasın.)

9- Hobi edin. (Tavla ya da kağıt oyunlarından çok satranç, go gibi felsefik oyunlara yönel. Yıl içinde 3-4 tane farklı hobi dene. Önyargılı olduklarına bile. Belki içlerinden birini seversin.)

Şimdilik bunlar arkadaşlar. Daha tavsiye alabilirim her türlü görüşe açığım. Liste uzadıkça aralarından en önemlilerini seçip onlara odaklanacağım vakit kalırsa diğerlerine geçerim
Muhtemelen bulamayacağım diyerek yola çıkarsan, bulamamayı garantilersin dostum. Mentaliteni değiştir önce. Ayrıca dinler tarihi, felsefe okumaya öyle lönk diye atlanmaz. Bir metodun ve seni yönlendiren bir hocan olmalı(youtuberlardan bahsetmiyorum, gerçek biri olmalı).

Ancak sanal ortamdan birkaç isim önerisi istersen Nouman Ali Khan ve Muhammed Emin Yıldırım hocayı tavsiye edebilirim. Özellikle Nouman Hocanın metodunu ve anlatış tarzını şahsen beğeniyorum.
Kolay gelsin dostum, Allah yardımcın olsun.

Türk milleti zekidir

Yeni Fapstronot
Muhtemelen bulamayacağım diyerek yola çıkarsan, bulamamayı garantilersin dostum. Mentaliteni değiştir önce. Ayrıca dinler tarihi, felsefe okumaya öyle lönk diye atlanmaz. Bir metodun ve seni yönlendiren bir hocan olmalı(youtuberlardan bahsetmiyorum, gerçek biri olmalı).

Ancak sanal ortamdan birkaç isim önerisi istersen Nouman Ali Khan ve Muhammed Emin Yıldırım hocayı tavsiye edebilirim. Özellikle Nouman Hocanın metodunu ve anlatış tarzını şahsen beğeniyorum.
Kolay gelsin dostum, Allah yardımcın olsun.
Yıllar boyu kaç filozof gelmiş geçmiş, kaç düşünür kaç aydın kafa yormuş hiçbiri tam bir sonuca ulaşamamış ben mi ulaşacağım kastında söyledim.
Hoca kısmında okuldan, katıldığım külüplerden yardım alacağım ve ilk önce zaten löp diye İslam tefsirinden başlamam. Din konusunda 3 kitabı okurum -Kuranı okudum- ondan sonra aklıma yatarsa tefsire girerim.

cgang

Yoda

Dostum Düşünce yapını değistirmeni şiddetle öneririm
Bu yüzden kitap oku spor yap ve başka şeyler yap

cgang

Yoda
Ben olsam deli dehşet spor yapardım. Güzel bir üniversite çevresi oluştururdum. Tüm etkinliklere katılırdım. Sürekli sosyal ve aktif olmaya çalışırdım. Ek işlerde çalışarak biriktirdiğim paraları, kendi lehime kullanacağım bir alana yatırırdım. Hususi yatırımlar oluştururdum. Aylık kazancımın en az 1/10'unu biriktirirdim. Bol bol okurdum. Gezebildiğim yerlere giderdim. Bu yaşlar bereketli. Eylül'de 23 olacağım hayırlısı ile ama 19'umdayken bilmeyi istediğim çok şey var.
Benim planımı çalmış ?
Hemen hemen aynı planım var ama
Benim Planlar çok büyük olduğu için paranın fazlasını biriktirmek gerekecek : )

selam_lar

Ay Yolcusu
Arkadaşlar yarın itibariyle 19 uma giriyorum.

4 yıl boyunca yani 19 yaşımdan 23 yaşıma kadar kendimi değiştirmek istiyorum.
Eğer 1 isem 3 olmak istiyorum.

Sizden ricam neverfap haricinde bu süreç içerisinde neler yapabilirim?
Çok uçuk olmadan gerçekçi bir kaç adet seçip bunları önümdeki yıllarda gerçekleştirmeye çalışacağım.

Sizin fayda gördüğünüz ne varsa hangi alan/branş/spor/gelişim olursa olsun lütfen yazın
Teşekkürler
kendimi çok zorlamayacak ve geleceği olan bi üniversite bölümüne giderdim
boş zamanlarımda ingilizce öğrenmeye çalışırdım
bende şuan 23 yaşıma girecem senin yaşında iken bende bunları hedefledim ama başaramadım
fazla gerçekçi olma kendine zaman ayır ama okul veya işini de aksatma

alikronikro

Ay Yolcusu
Eleştiri ve ya başka bir şey yazmak istemem üslub biraz kaba
Bu yüzden Forumdakiler raporlar :)
5 ve 3 de düşünce yapını değiştirirsen sana çok yararı olucak
Çok enteresan. Hadi 3. Maddede yazdıklarım ağır kaçmış olabilir diyelim -ki bence hiç öyle değil, ne hakaret ettim ne de başka türden kötü olabilecek bir şey-
Peki 5. Maddede yazdıklarım seni nasıl rahatsız etti merak ettim? Şunun nesinden rahatsız oldun?

"5) Kimin ne diyeceğini umursamadan bir işte çalışıp az veya çok para kazanır ve evlenip sorumluluk alırdım."

cgang

Yoda
Çok enteresan. Hadi 3. Maddede yazdıklarım ağır kaçmış olabilir diyelim -ki bence hiç öyle değil, ne hakaret ettim ne de başka türden kötü olabilecek bir şey-
Peki 5. Maddede yazdıklarım seni nasıl rahatsız etti merak ettim? Şunun nesinden rahatsız oldun?

"5) Kimin ne diyeceğini umursamadan bir işte çalışıp az veya çok para kazanır ve evlenip sorumluluk alırdım."
Beni rahatsız etdi demiyorum ki ?
Nereden çıkardın ?

Türk milleti zekidir

Yeni Fapstronot
An itibariyle 19 oldum. 18 yaşıma nazaran daha iyi olmasını ümit ederek çalışacağım. Herkese tavsiyeleri için teşekkürler. Umarım herkes aklındaki şeyi yapar

kendine nofabır

Ay Yolcusu
benim hiç bir şeye ilgim yok doğuştan mı tembel doğdum ben muhtemelen öyle kendimi çok zorlasam muhtemelen sizin yaptıklarınızı yaparım ama beni kanım hızlı akmıyo böyle insanlara imrenerek bakıyorum adamlar sürekli meşgul yoruluyolar gerekirse kendilerini geliştiriyolar ama pişman değiller çünkü şunuda keşke yapsaydım demiyolar. bundan 5 ay önce düzenli sınava hazırlandım günlük 9 saat çalıştım 5 ay boyuncada hiç aksatmadım hayatımda gösterdiğim tek irade davranışımdı zaten sınavdan da düşük aldım yine çalışmama rağmen umutsuz vakayım ya.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6