Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Aralıksız Ders Çalışma (MERDİVEN TEKNİĞİ!)

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Selamlar
Bugün yeni edindiğim bir taktiği uyguladım. Normalde durmadan pek çalışamaz odağımı kaybederdim. Pomodoro yapmaya başladım fakat sonrasında onda da odağımı kaybetmeye başladım. Bu yeni tekniği sıcağı sıcağına uygulayıp sizlerle paylaşıyorum. Bu teknik sayesinde aralıksız 2 saat 45 dakika çalıştım. Tekniğimizin adı MERDİVEN. Teknik şöyle; zamanlayıcı kuruyoruz.
11 dakika zamanlayıcı kurup ilk 11 dakika ders çalışıyoruz.
Sonra 22 dakika zamanlayıcı kurup 22 dakika ders çalışıyoruz.
Sonra 33 gibi ilerliyor. Ben en son 55 dakikalık zamanlayıcıyı bitirdiğimde ara verdim.
Şu dakikalar boyunca devam ediyor.
11,22,33,44,55,66,77,88,99
Mantığı şu şekilde işliyor. Her görevde artan bir ağırlık var. Pomodoro da ise sabit bir ağırlık var. Bu teknik sayesinde dopamin akışı sıradanlaşmıyor. Hep yükseldiği için odağınız kaybolmuyor. Sizlerden isteğim bunu uygulayıp burada bize geri dönüş yapmanız. :)
edit : (Süreler arası mola vermiyoruz. Odağımız kaybolduğunda 5 10 dakikalık kısa bir ara veriyor devam ediyoruz.)

Son düzenleme:

Haggard

Merkür Yolcusu
Pomodora da bende odağımı kaybetmiştim bir süre sonra.
Merdiven taktiğini deniyeceğim:)

Loner

Yalnız Adam
Jakedunn mezundun diye hatırlıyorum, nasıl gidiyor dersler?

N

neurosoft

Misafir
Selamlar
Bugün yeni edindiğim bir taktiği uyguladım. Normalde durmadan pek çalışamaz,odağımı kaybederdim. Pomodoro yapmaya başladım fakat sonrasında onda da odağımı kaybetmeye başladım. Bu yeni tekniği sıcağı sıcağına uygulayıp sizlerle paylaşıyorum. Bu teknik sayesinde aralıksız 2 saat 45 dakika çalıştım.
Tekniğimizin adı MERDİVEN (kendimce bir isim koydum.)
Teknik şöyle;zamanlayıcı kuruyoruz.
11 dakika zamanlayıcı kurup ilk 11 dakika ders çalışıyoruz.
Sonra 22 dakika zamanlayıcı kurup 22 dakika ders çalışıyoruz.
Sonra 33 gibi ilerliyor. Ben en son 55 dakikalık zamanlayıcıyı bitirdiğimde ara verdim.
Şu dakikalar boyunca devam ediyor.
11,22,33,44,55,66,77,88,99
Mantığı şu şekilde işliyor. Her görevde artan bir ağırlık var. Pomodoro'da ise sabit bir ağırlık var. Bu teknik sayesinde dopamin akışı monotonlaşmıyor. Hep yükseldiği için odağınız kaybolmuyor. Sizlerden isteğim bunu uygulayıp burada bize geri dönüş yapmanız. :)
edit: ARKADAŞLAR SETLER ARASI MOLA VERMİYORUZ ODAĞI KAYBEDİNCE MOLA VERİYORUZ.
Youtubeda whywhouldnt bunu öneriyordu. Bende ondan öğrenip uyguluyordum bir süredir.

Noneverrrr+impasıbıl

Deneyimli Üye
Bu süreler tam tersi olursa daha iyi olur bence beyin uzun süre yorulmuş tekrar artıyor zorlanır tam tersinde enerjinin azaldığı zaman süre az kendine dersinki misal "hadi süre zaten 22dk zaten"

Torres

Deneyimli Üye
ben 11 22 33 denedim aralarda 1 dk mola verdim pomodorodan farklı olarak derse başladığımda daha azimli istekli ve mutlu başladım 44 ve 55lik yapmak için yeterli iradeye sahip değilim

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Bu süreler tam tersi olursa daha iyi olur bence beyin uzun süre yorulmuş tekrar artıyor zorlanır tam tersinde enerjinin azaldığı zaman süre az kendine dersinki misal "hadi süre zaten 22dk zaten"
Hayır amacımız dopamin sistemini tetiklemek. 11 i başardığında dopamin salgılanacak ve 22 için motivasyonun olacak.
ben 11 22 33 denedim aralarda 1 dk mola verdim pomodorodan farklı olarak derse başladığımda daha azimli istekli ve mutlu başladım 44 ve 55lik yapmak için yeterli iradeye sahip değilim
Yeterli irade değil odaklanma gücü. Ara ver tekrardan 11 den başla öyle git.

Kilit Nokta

Yeni Fapstronot
yöntem şöylemi ? yani 11 dk süre tutacaksın baktın 11 dk nın sonunda hala odaklısın ozaman mola vermeden +22 dk daha süre ekleyip çalışmaya devam edeceksin sonra diyelim +22 dk sonra yani toplamda 33 dk sonra hala odak yerinde ozaman yine mola vermeden bi 33 dk daha ekliceksin sonra diyelim ki bu +33 dk nın herhangi bir anında yoruldun, odağın kayboldu ozaman mola vericez daha sonra +33'ten kalan kısmı bitirip sonra +44 denicez öylemi?

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
yöntem şöylemi ? yani 11 dk süre tutacaksın baktın 11 dk nın sonunda hala odaklısın ozaman mola vermeden +22 dk daha süre ekleyip çalışmaya devam edeceksin sonra diyelim +22 dk sonra yani toplamda 33 dk sonra hala odak yerinde ozaman yine mola vermeden bi 33 dk daha ekliceksin sonra diyelim ki bu +33 dk nın herhangi bir anında yoruldun, odağın kayboldu ozaman mola vericez daha sonra +33'ten kalan kısmı bitirip sonra +44 denicez öylemi?
Kısa bir mola verirsen evet öyle devam edeceksin. Uzun bir ara verirsen baştan başlamalısın.

isxo

Jüpiter Yolcusu
Anlamadığım şey şu: Aralarda dakikalara bakmak veya dakika bitti uyarısı bile konsantrasyonu bozmaz mi ? İkinciside hiç ara vermiyoruz doğru mu? Eğer veriyorsak kısa ara veya uzun aranın tanımı nedir? 44 dk yapınca bile neredeyse 2 saat yapıyor. Kalkmadan bu kadar yapabiliyorsaniz bence müthiş birisiniz. Üçüncüsü odaklanmış çalışıyorsunuz diyorsunuz ya, ben derse oturunca daha 2.dk de başka bir konuda geliyor yanıma oturuyor. Kafamdan çıkmıyor.
3dk sonra kovuyorum bu seferde başka birsey geliyor. Zaten böyle odaklanabilsem daha ne isterim. Saçma düşünceler gelmesi bunu bozuyor mu şimdi ?

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Anlamadığım şey şu: Aralarda dakikalara bakmak veya dakika bitti uyarısı bile konsantrasyonu bozmaz mi ? İkinciside hiç ara vermiyoruz doğru mu? Eğer veriyorsak kısa ara veya uzun aranın tanımı nedir? 44 dk yapınca bile neredeyse 2 saat yapıyor. Kalkmadan bu kadar yapabiliyorsaniz bence müthiş birisiniz. Üçüncüsü odaklanmış çalışıyorsunuz diyorsunuz ya, ben derse oturunca daha 2.dk de başka bir konuda geliyor yanıma oturuyor. Kafamdan çıkmıyor.
3dk sonra kovuyorum bu seferde başka birsey geliyor. Zaten böyle odaklanabilsem daha ne isterim. Saçma düşünceler gelmesi bunu bozuyor mu şimdi ?
Zamanlayıcıda bakmana gerek yok sana çan sesi gibi seslerle 11 dakikanın dolduğunu haber veriyor. Kısa ara 10 dakika ile 1 saat arası uzun ara 1 saat sonrası. Kahve alıp odaklanmayı deneyebilirsin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6