Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Aşırı Bağlanıyorum

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Kendime bir plan hazırlamıştım ancak çalıştığım için haftada 1 uyabilirim o plana. hafta içi işten gelince çoğunlukla mental olarak yorgun oluyorum ve plana uysam da faydası olmuyor. ama kafama koydum 1 seneyi geçmeden buradan kurtulup kendi işimi kuracağım.
Elinden geleni yap ama mağlup olduğunda bebek gibi ağlayıp köşene çekilme. Kaybedeceksin ama öğrenip yoluna devam edeceksin.

Hades

Satürn Yolcusu
Psikoloğa gitmek istediğimi aileme nasıl söylerim?
Bir de devletin psikoloğu mu var yoksa psikiyatristi mi?

Kemal K.

Mars Yolcusu
bende de tam tersi bir durum var bağlanamıyorum. çözüm bulursan söyle tersini yapacağım

SDG

Yoda
Yanıtın için teşekkür ederim. Doğru olabilir. Ben uzun zamandır psikoloğa gitmeyi düşünüyorum ama aileme söylersem birden ne oldu diye düşünebilirler. Çünkü onlar için benim hayatım; güllük gülistanlık hiçbir şeyi kafama takmayan bir insanım, şanslıyım..
Farklı kitaplar okuyorum ama farkındalığımı nasıl geliştirebilirim?
Bu arada instagram kullanmıyorum YouTube kanalı ya da İnternet sitesi var mı onların?
Farkındalığını nasıl geliştirebilirsin.. Güzel ve zor bir soru. Doğrusu biraz da boyumu aşan iddialı bir soru.
Önce detay bir cevap sonra genel bir cevap vereceğim.
Çevrendeki insanların senin hakkındaki gözlemlerine kulak vermek bir adım olabilir. Anlattıkları gerçekten seni yansıtmıyor olsa bile insanlara çizdiğin imajı görmüş, değerlendirmiş olursun.
İnsanlara çizdiğin imajla kendi olduğun kişi arasında gidip gelmek seni yoruyor, yıpratıyorsa neden o imajı kendine oldurmak için bu kadar üstelediğine kafa yorarsın.

Örneğin çevrende sorumluluk alan imajı oluşturmaya uğraştığını ve bir süre sonra bunaldığını varsayalım.

Bunun nedeni üzerine düşündün ve sorumluluk almakla takdir edilmek arasında bir bağlantı kurduğunu fark ettin.
Bir adım daha ileri gittin ve bunun evin en büyük çocuğu olmaktan ileri geldiğini, kardeşlerinin ve evin sorumluluğunun bir kısmının süreçte sana terk edildiğini, kardeşlerine yönelen ilgiyi sorumluluk alarak takdir edilme üzerinden geri almaya çalıştığını gördün.

SDG

Yoda
Psikoloğa gitmek istediğimi aileme nasıl söylerim?
Bir de devletin psikoloğu mu var yoksa psikiyatristi mi?
Bana üstünde ne kadar düşünürsen o kadar zorlaşır gibi geldi. Keyifli anlarını kolla, annen ya da baban, hangisiyle aran iyiyse ona konuyu aç.

Aranın daha iyi olduğu bi aile dostu ya da dayı, amca, büyük kuzen gibi kişiler varsa önce onlara açıp onlardan destek alarak ailene açılabilirsin.

Bir de ailene konuyu açarken her şeyi anlatmak zorunda değilsin.
"Gelecek kafama çok takılıyor, kaygılanıyorum. Arkadaşlarımdan biri terapiste gitmiş, iyi geldiğini söyledi. Ben de gidip bi konuşmak istiyorum. Beni rahatlatacağını düşünüyorum"

dersin. Bu şekilde giden çok öğrenci var. Terapistle konuşurken de kendi asıl meselelerini dile getirirsin

Hades

Satürn Yolcusu
Farkındalığını nasıl geliştirebilirsin.. Güzel ve zor bir soru. Doğrusu biraz da boyumu aşan iddialı bir soru.
Önce detay bir cevap sonra genel bir cevap vereceğim.
Çevrendeki insanların senin hakkındaki gözlemlerine kulak vermek bir adım olabilir. Anlattıkları gerçekten seni yansıtmıyor olsa bile insanlara çizdiğin imajı görmüş, değerlendirmiş olursun.
İnsanlara çizdiğin imajla kendi olduğun kişi arasında gidip gelmek seni yoruyor, yıpratıyorsa neden o imajı kendine oldurmak için bu kadar üstelediğine kafa yorarsın.

Örneğin çevrende sorumluluk alan imajı oluşturmaya uğraştığını ve bir süre sonra bunaldığını varsayalım.

Bunun nedeni üzerine düşündün ve sorumluluk almakla takdir edilmek arasında bir bağlantı kurduğunu fark ettin.
Bir adım daha ileri gittin ve bunun evin en büyük çocuğu olmaktan ileri geldiğini, kardeşlerinin ve evin sorumluluğunun bir kısmının süreçte sana terk edildiğini, kardeşlerine yönelen ilgiyi sorumluluk alarak takdir edilme üzerinden geri almaya çalıştığını gördün.
Yine de Bi aydınlanma geldi teşekkür ederim.

Hades

Satürn Yolcusu
Bana üstünde ne kadar düşünürsen o kadar zorlaşır gibi geldi. Keyifli anlarını kolla, annen ya da baban, hangisiyle aran iyiyse ona konuyu aç.

Aranın daha iyi olduğu bi aile dostu ya da dayı, amca, büyük kuzen gibi kişiler varsa önce onlara açıp onlardan destek alarak ailene açılabilirsin.

Bir de ailene konuyu açarken her şeyi anlatmak zorunda değilsin.
"Gelecek kafama çok takılıyor, kaygılanıyorum. Arkadaşlarımdan biri terapiste gitmiş, iyi geldiğini söyledi. Ben de gidip bi konuşmak istiyorum. Beni rahatlatacağını düşünüyorum"

dersin. Bu şekilde giden çok öğrenci var. Terapistle konuşurken de kendi asıl meselelerini dile getirirsin
Açıkçası ikisi ile de aram iyi değil.. Bir kaç aya ablamlar gelecek. Onlara söylemeyi düşünüyorum. Artık forumda dert yanan biri eksilsin öyle değil mi..

Hades

Satürn Yolcusu
Psikolog ile terapist farkı nedir İnternete baktım ama anlamadım ya. Bir de bir sürü farklı şey ver ben sorununun ne olduğunu nereden bileyim de seçeğim ilgili psikoloğu

B

Brock

Misafir
Psikolog ile terapist farkı nedir İnternete baktım ama anlamadım ya. Bir de bir sürü farklı şey ver ben sorununun ne olduğunu nereden bileyim de seçeğim ilgili psikoloğu
Psikologluk : psikoloji konusunda eğitim görmüş kişilerin aldığı unvan. Psikoterapist ise ; psikoloji konusunda farklı tedavi yöntemleri konusunda eğitim görmüş kişiler. Yani söyle dusun ; bir psikolog okulu bitirdikten sonra ornegin bilissel davranisci terapi (bir terapi turu) egitime katilip sertifika aliyor ve bu konuda terapist oluyor. Veya nlp terapisi veya hipnoz terapisi gibi gibi.

SDG

Yoda
Psikologla terapisti aynı anlamda kullanıyordum. Psikiyatrist mi demek istedin

Hades

Satürn Yolcusu
Psikologluk : psikoloji konusunda eğitim görmüş kişilerin aldığı unvan. Psikoterapist ise ; psikoloji konusunda farklı tedavi yöntemleri konusunda eğitim görmüş kişiler. Yani söyle dusun ; bir psikolog okulu bitirdikten sonra ornegin bilissel davranisci terapi (bir terapi turu) egitime katilip sertifika aliyor ve bu konuda terapist oluyor. Veya nlp terapisi veya hipnoz terapisi gibi gibi.
Anladım teşekkür ederim

Hades

Satürn Yolcusu
Bu öyle bir şey değil bence daha farklı şöyle ki işine odaklan sadece işine. öğrenciysen derslerine. yola girdiğin zaman herkes sana yardımcı olacaktır.
Ben psikolojik olarak yola girene kadar yol bana... Gerçekten artık mental olarak çok kötü hissediyorum. Ablamlar gelse de söylesem gitmek istediğimi.

Hades

Satürn Yolcusu
Ablamlar geldiğinde onlara söyleyip psikoloğa gideceğim.
Psikoloğa giden varsa şunları sormak istiyorum ;
Tam olarak hastalığı bulabiliyorlar mı?
Mesela başka bir hastalık üzerinden ilerlerken başka sorunun da olduğunu bilebiliyorlar mı?
Geçmişimi sorarsa tam olarak hatırlamadığım şeyler olursa ne yapacağım?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6