Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bağımlıktan kurtulma temalı film tavsiyesi ?

  • Konuyu başlatan senV2.0degisimi
  • Başlangıç tarihi

UmudumuKaybetmedim

Venüs Yolcusu
Katılım
16 Ocak 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
97
Puanları
24
awakenings: Bu film bağımlıktan kurtulma temalı değil fakat kurtulmak için bağımlı olan (bi nevi zorunlu ihtiyaç gibi diyelim) insanların filmi. Biraz garip gelebilir ama cidden çok dokunaklı, sıradan şeylerin farkına vardıran, hayatı sevdiren, sorgulattıran kısacası anlatılmaz izlenir :) Kim bilir belki de hayatınızın filmi de olabilir. Konusunu aşşağıya bırakıyorum. Şahsen ben konuyu okuyupta filmi izliyorum ki büyük resmi görebileyim.
Konusu ise: ❌(Spoiler )❌

Malcolm Sayer ( ), iş başvurusu için bir hastaneye gelir ve burada personel yetersizli]inden işe kabul edilir. Hastanede birçok hasta vardır. Ancak sıradan hastalar değil, bu insanlar yatağa bağlı olmasalar da bir nevi bitkisel hayat yaşayan "comatose" yani koma gibi bir hastalığa tutulmuş, surat ifadeleri hiç değişmeyen, çoğu gezip-konuşmayan hastalardır. Çocukluklarında yayılan bir virüsten bunu kaptıkları düşünülmektedir. İçine kapanık bir insan olan Malcolm Sayer, bazıları 30 yılı aşkın süredir bu hastalığa mahkûm olan ve hastanedekiler sayesinde yaşayan bu insanları hayat döndürmek ister. İlk başlarda onlarla ilgilenmeye başlar. Örneğin onlar televizyona dikkat etmekte ve top ve s. şeyler kendilerine atıldığında onu yakalayabilmektedir. Ancak bunu diğer doktorlar sadece olarak adlandırırlar. En sonunda Sayer, bir kimyasal ilaç ile hastaları hayatı döndürmenin yolunu bulur. L-Dopa adlı ilaç için şansını denemek ister ancak ilaç çok pahalı ve tehlikelidir. Bu yüzden sadece bir kişi için izin alır. Bu kişinin de ailesinden (yani sadece annesi var) izin alan Malcolm, aynı hastayı yani Leonard Lowe'yi ( ) iyileştirmeye çalışır. Leonard bir gece ayağa kalkınca, konuşmaya ve hasta gibi de olsa insan gibi davranmaya başlayınca Malcolm yardımlarla tüm hastaları hayata döndürmek için uğraşır. Ancak ilacın yan etkileri de mevcuttur. Film, daha çok Leonardın dramatik hayatını, yaşadıklarını, aşık olmasını, özgürlük için hastaneden çıkmayı istemesini, Malcolm ile aralarındaki dostluğu konu almaktadır.
 

SDG

Yoda
Katılım
23 Kas 2020
Mesajlar
414
Tepki puanı
914
Puanları
160
awakenings: Bu film bağımlıktan kurtulma temalı değil fakat kurtulmak için bağımlı olan (bi nevi zorunlu ihtiyaç gibi diyelim) insanların filmi. Biraz garip gelebilir ama cidden çok dokunaklı, sıradan şeylerin farkına vardıran, hayatı sevdiren, sorgulattıran kısacası anlatılmaz izlenir :) Kim bilir belki de hayatınızın filmi de olabilir. Konusunu aşşağıya bırakıyorum. Şahsen ben konuyu okuyupta filmi izliyorum ki büyük resmi görebileyim.
Konusu ise: ❌(Spoiler )❌

Malcolm Sayer ( ), iş başvurusu için bir hastaneye gelir ve burada personel yetersizli]inden işe kabul edilir. Hastanede birçok hasta vardır. Ancak sıradan hastalar değil, bu insanlar yatağa bağlı olmasalar da bir nevi bitkisel hayat yaşayan "comatose" yani koma gibi bir hastalığa tutulmuş, surat ifadeleri hiç değişmeyen, çoğu gezip-konuşmayan hastalardır. Çocukluklarında yayılan bir virüsten bunu kaptıkları düşünülmektedir. İçine kapanık bir insan olan Malcolm Sayer, bazıları 30 yılı aşkın süredir bu hastalığa mahkûm olan ve hastanedekiler sayesinde yaşayan bu insanları hayat döndürmek ister. İlk başlarda onlarla ilgilenmeye başlar. Örneğin onlar televizyona dikkat etmekte ve top ve s. şeyler kendilerine atıldığında onu yakalayabilmektedir. Ancak bunu diğer doktorlar sadece olarak adlandırırlar. En sonunda Sayer, bir kimyasal ilaç ile hastaları hayatı döndürmenin yolunu bulur. L-Dopa adlı ilaç için şansını denemek ister ancak ilaç çok pahalı ve tehlikelidir. Bu yüzden sadece bir kişi için izin alır. Bu kişinin de ailesinden (yani sadece annesi var) izin alan Malcolm, aynı hastayı yani Leonard Lowe'yi ( ) iyileştirmeye çalışır. Leonard bir gece ayağa kalkınca, konuşmaya ve hasta gibi de olsa insan gibi davranmaya başlayınca Malcolm yardımlarla tüm hastaları hayata döndürmek için uğraşır. Ancak ilacın yan etkileri de mevcuttur. Film, daha çok Leonardın dramatik hayatını, yaşadıklarını, aşık olmasını, özgürlük için hastaneden çıkmayı istemesini, Malcolm ile aralarındaki dostluğu konu almaktadır.Merak edip izledim bugün. Güzel, dokunaklı ama durağan bir filmdi, başrol doktorun naifliği güzel aktarılmış. Gerçi buna rağmen izlerken zaman zaman hızlandırdım, sürükleyici olmasa da yarıda bıraktıracak kadar da sıkmadı.

Lakin filmin bağımlılık konseptiyle bir ilgisi yoktu bence. Bu konsept için açılan başlığa pek uygun bir öneri değildi.

Sonuç olarak öneri için teşekkürler, bu filmi gene de kazanım sayacağım
 

Lazkopat

Emektar Üye
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
684
Tepki puanı
1,028
Puanları
160
Önerilerinizi bekliyorum dostlar.
Bağımlılıktan kurtulmak ile ilgili Trainspotting ki yazılmış. Trainspotting güzel filmdi bu arada. Trainspotting 2 diye devam filmi de var. Benim diğer önerim porno sektörü ile ilgili bir film umarım geçerli olur. Hot girls wanted belgeseli film tarzında çekilmiş. Bu belgesel filminin devamı olarak (hot girls wanted:turned on) dizisi çekilmiş. Dizisini izlemedim. Filmini izledim. Filmi gayet beğendim. İzlmeniz gerek. Belgesel filmini izleyin sitelere tıklarken bir duraksayacaksınızdır. Dizisini de merak ediyorum. Eğer izleyebilirsem düşüncelerimi buraya eklerim. Bir kaç önerim daha var: Black Mirror dizisinin "Shut up and Dance" ve "Striking Vipers" bölümleri. Striking vipers bölümünde çok fazla tatikleyici var haberiniz olsun. İki bölümde çok güzel ve etkileyici. İzlemenizi tavsiye ederim. Hot Girls Wanted:Turned On isimli 5 bölümlük diziyi izledim. İzleyeli bir süre de oluyor şimdi yazıyorum. Bence diziyi izlemeseniz de olur. Çünkü bu sektörden çok internetteki cinsel mevzular ele alınmış ya da izleyip de beğenip beğenmemek size kalmış. Dizide konular daha ağır bir şekilde işlenmiş desem doğru olur. Bağımlılıktan kurtulma teması içerisine alamayız desem çok daha doğru olur :) Bu yazıdaki tek bu temaya uyan film trainspotting :)
 
Son düzenleme:
B

Brock

Misafir
Arkadaşların söylediği popüler olan bağımlılık temalı filmlerden bazılarını (transpotting , requem , limitless ) izledim. Bağımlılıktan kurtulma değilde bende bağımlılığa özendirme gibi bir etkisi olduğunu hatırlıyorum tabi o zamanki beklentilerimden dolayıdır bu muhtemelen. Benim fikrim ; aslında film izleme eyleminin kendisi bir gerçeklikten kaçış , bence en iyi film kurgusu sana-bize ait olan bu yüzden. Sanal bir pencere değil , gerçekleşme ihtimali olan bir pencere açmalıyız kendimize :)
 

bekodsi

Ay Yolcusu
Katılım
26 May 2021
Mesajlar
49
Tepki puanı
76
Puanları
21
Bu sitede film önerisi olarak fight clubın yapıldığınıda gördük.Vay canına ?
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst