Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

'Bu Şey Hakkında' Birtakım Gerçekler

  • Konuyu başlatan Yaban
  • Başlangıç tarihi
Y

Yaban

Misafir
Selamlar.
Öncelikle burada yalnızca iki gün boyunca üye kalacağımı belirtmek istiyorum. Bu süre içide konuya ulaşacaklara, yazdıklarım ve anlattıklarım umarım ki faydalı olur.
Ben, yaklaşık üç seneden fazladır bu 'oluşumdan' daha doğrusu nofap diye tabir ettiğimiz slogandan haberdarım. Forumu da bu sloganı keşfettiğim ilk zamanlarda kullanıyordum, faydasını da gördüm.
Esas vurgu yapmak istediğim yerlere geçmeden önce, yazının hem biraz uzun hem de bazı noktalarda canınızı sıkacağını söylemek istiyorum. Hatta dilerim ki forum yöneticileri ya da bu topluluğu çok ileri mertebede sürdürenler konuyu silmezler.
Her neyse, anlatmaya başlıyorum.

Arkadaşlar yaşım ve kimliğim üzerine pek bir ipucu vermeden, -ki zaten nofap oluşumunun kimliklerle ya da ünvanlarla pek bir alakası yok- size durumumun, hayatımın nasıl bir aşamaya geldiğinden söz etmek istiyorum.
2018 yılında, nofapi keşfettiğimde, henüz hayata karşın pek de gözleri açılmamış birisiydim. Hepinizin ergen yaşlarda, ben de dahil olmak üzere yaşadığı bazı sıkıntılar vardır. Elbette nofapi keşfetmeme sıkıntılar o sebep oldu ve sonradan hayatıma farklı bir bakış açısı getirdiğini söyleyebilirim. Yani doğrudan nofap olmasa da kaderin buna vesile olduğu apaçık ortada. Şu an için konuyu fazla dağıtmadan devam etmek istiyorum.
Nofap'i keşfedince ilk denememde neredeyse 3 aylık bir süreyi tamamlamış, kendimce birçok gözlem yapmış, foruma konular açmış, sizler gibi sürekli bir arayış sürdürüyordum. Benim nofapi hayatıma dahil ettiğim arayışım takriben 1 sene sürdü ve bu 1 sene boyunca iki kere uzun sayılabilecek rakamlara ulaştım; birinde 80'li küsürlerde, diğerinde de 60'larda bir ilerleyiş göstermiştim. Klasik forumlarda yazan faydaları kendi üzerimde hissediyor
ve her ay sonu foruma konu açıp üyelerin motivasyonunu arttırıp övgü topluyordum. Zaten bilirsiniz bu oluşumu keşfettikten sonra, hayatınıza onsuz devam etmeniz neredeyse imkansızdır; sizi her başarısız oluşusunuzda daha çok yaralar, daha çok yıpratır ve yenidenliğe zorlar. Şu aşamada, eminim ki keşke nofapi keşfetmeseydim diyenler de olacaktır; zira ergenlikte edinilen alışkanların birçoğu zaten ileri yaşlarda kendiliğinden örtülüyor. Benim de tam olarak, başlıkta yazdığım gibi 'bu şey hakkında' birtakım gerçekler olarak nitelendirdiklerim, bu çevreyi kapsayacak. Çünkü nofap forumundan iki buçuk senedir kopmuş biri olarak, her şeyi daha yeni ve objektif yorumlayabiliyorum.
Devam edelim.
Bahsettiğim 1 sene öylesine 1 seneydi ki, hayatımı şu anki raddesine getirmesine sebep olmuştu. Çünkü nofap bende ilk denememden sonra, yani ilk 90 günlük denememden sonra bir hezimetle, ağır bir sancı hâline geldi.
Hayatımdaki hemen hemen her şeyi buna bağlıyor, nofap yaparsam her alanda daha başarılı olacağımı telkin ediyordum kendime. İnsanlarla olan iletişimimden, dünyayı algılayış biçimime kadar, nofap'in esir ettiğine adım gibi emindim. Üstelik o zamanlar üniversite hayatım devam ediyordu; hem okuyor, hem aktif bir sosyal hayat ile bu oluşumun öğretilerini bizzat hayatımda deneyimliyordum. Bu şekilde 2018 yılı büyük iniş çıkışlarla, hayata getirdiğim yeni anlamlarla son buldu ve ben artık bu forumdan, bu oluşumdan daha fazla yaralanamayacağımı; burada kaldıkça kısır bir döngüye kapıldığımı fark ettim. Daha sonra kendime söz vererek forumu ve nofap'i hayatımdan tamamen çıkardım. Tam burada noktada, yazımda bahsettiğim tam bu noktada kendi kabumuğu kırmış bulundum. İlk 1-2 ay kadar aklımda sürekli nofap geliyor, süreçte başarısız oldukça foruma tekrar kayıt olasım geliyordu ama ben yapmadım. Nofap'i ilk kez nasıl öğrendiysem, aklıma nasıl bir çivi gibi çakıldıysa; o yerden bir pense gibi söküp atmak istiyordum bunu. Farkındalığın ileri hali bana iyi gelmiyordu zira. Ve sonra nihayet bunu başardım.
Kendi hayatıma odaklandım; üniversite okurken bir yandan çalıştığım alanlarda ilerledim. Şu an, az da olsa belli bir ünü olan; çevremden saygı gören; kendi sektörümde iyi eserler vermiş bir sanatçıyım. Yine de yazımda kimlik belirtmeyeceğimi, objektif devam edeceğimi söylemiştim; o yol üzerinden gidelim.
Konu sanıyorum biraz dağınık ilerledi, kusuruma bakmayın. Anlatacak o kadar çok şey, o kadar çok anı ve tecrübe biriktirdim ki birkaç konu açsam anca yetişebilir sanırım. Fakat ben tek bir konu üzerinden genel hatlarıyla, anlatacaklarıma odaklanmak istedim.
Devam edelim.
Nofap'i hayatımdan çekip çıkarttıktan sonra kişisel gelişimim benim için hep en önemli olandı. Nitekim bunu yalnızca nofap yaptığım zamanlar süreç içinde değil, aynı zamanda süreç bozulmuşken de sürdürüyordum. Şahsen şu zamanlada bile günde 10 saat çalıştığım, ürettiğim, yazdığım, tasarladığım, düşündüğüm oluyor. Ergen zamanlarımda (Nofap'i keşfediş yıllarım ergen yaşlarımın sonuydu) ben öyle isimlendiriyorum, bu konuda kendimi ve sizi rencide etmiyorum, ona göre :) Kafama taktığım bir sürü şey oluyordu. Örneğin bu sürece başlayanlarda olan eksiklikler gibi: İletişim zayıflığı, dağınık zihin, yetersiz hissetmek, karşı cinsle kopuk ilişki v.s
Halbuki nofap'a başlamadan evvel bu tür sorunları öyle pek de yaşamayan biriydim ancak nofap'i ergenliğimin öyle bir noktasında öğrendim ki; bu zaman hem üniversite tercihi, hem de kendi hayatımla ilgili yeni kararlar aldığım bir dönemdi. Yani tam olarak kilit noktasıydı benim için. İşte nofap'i bu dönemde öğrenince her şey iki kat büyütür oldum ve bunun bilinçaltıma -zorla soktuğu- bazı kavramlar ve bilgilerle resmen mahvoldum. Çünkü nofap yapan her, yeni gencin hayali ideal bir birey olmaktı. Hatta daha yüksek beklentileri olanlar için, kendi çevrelerindeki en saygı değer, gelişmiş birer zat olmak... Benim de hem hayallerim hem de yüksek ideallerim vardı.; bu oluşumun her şeyi bana vereceğini sanıyordum çünkü buna benzer başarı hikayeleri okuyordum. (Nadir de olsa)
Oysa gerçekten söylemem gerek ki, yakındığınız bütün sıkıntılar, yirmi yaş sonrasında azar azar yok oluyor. Bu sıkıntıları yaratan kriterlerde alışkanlıkların yeri nedir derseniz, sahiden büyük derim fakat sadece o şekilde değil. Zamanında burada harcadığım vakit, yorum yaptığım gönderiler, konular öylesine tuhaf ve cidden şaşırtıcıydı ki, ergenlik olarak yargıladığım eksiklikler bunu doğruluyor.
Siz bir şeyi ne kadar sorun eder ve düşünürseniz, o şey hayatına o kadar yapışıyor. Kara ve biçimsiz bir leke gibi düşünün. Bu leke bir yaştan sonra bize yapışıyor ve ancak biz onu unutursak siliniyor. Konuyu tekrar aynı yerde toparlamak adına kendi hikayemden gidelim.
Devam ediyoruz.
Dediğim gibi bu oluşumu artık hayatımdan çıkardıktan sonra, karakterimde geri dönüşü olmayan değişimler başlamıştı. Çünkü birçoğumuz bu şeyi geliştiğimiz, zihnen ve bedenen uyarıldığımız zamanlarda öğreniyoruz, karakterimize de yansıyor. Belki bir oluşum aşamasındayken, farkındalıklara sahip olmak, burada değişim olarak adlandırdığımız şeydir. Demek istediğim, sosyal hayatımda daha başarılıyım v.s diye sürekli burada yorumladığımız etkiler, aslında gelişim çağında olmamızdan kaynaklı. Kanaatini size bırakıyorum.
Sonuçta Birtakım gerçekler dediğim noktaya gelecek olursak;
Nofap hem zorlu hemde gerçekten eğlenceli bir diyetti bana kalırsa. Bunu artık dram boyutuna, takıntı boyutuna taşıyanları tenzih ediyorum, gayet zevkli bir uğraş. Fakat lütfen bana kızmayın, ancak o kadar diyebilirim. Eninde sonunda bundan kurtulduğunuzda, yalnızca hayatınızda, gençlik zamanlarınızda uğraştığınız bir şey gibi kalacak aklınızda. Bunu bırakın demiyorum, çünkü bunun sayesinde edindiğiniz farkındalıklar size yeni bir duygudurum hazırlıyor.
Ben, nofapi hayatımdan çıkardıktan sonra çok fazla tecrübe edindim. O kadar çok insanla tanıştım, o kadar çok proje tasarladım, o kadar çok şehir gezdim ve o kadar çok okudum ki.. Kısacası yaşadım; bunların içinde de nofap'in bir yeri yoktu. Şimdi böyle yazınca yaşım epey büyükmüş gibi oldu fakat sizlerden uzak değilim, onu da belirteyim. Hala da yaşıyor, öğreniyorum.
Nofap, iki aşamalı bir zorundalık gibi. Bu hayatınızdayken, mutlaka bir farklılık oluyor, her şeyde bunu fark ediyor ve zihninizi mecbur bırakıyorsunuz. Her neyse, demek istediğim şeyler anlaşılır diye düşünüyorum.
Kendinizi, huylarınızla kabul edin arkadaşlar. Eğitildiğiniz aileyi, büyüdüğünüz çevreyi hesaba katarak yorumlayın kendinizi. Takıntılar emin olun, normal yaşamaya alışınca sizden uzaklaşacak ve nofap'i artık hayatanızda fazlalık olarak kılacaklardır.
Peki bu şeyi unutunca, normal yaşayınca ne oluyor? diye sorarsanız
Bu şeyi unutup normal yaşayınca, normal yaşamış oluyorsunuz. Kadınlarla olan probleminiz (varsa eğer) bitiyor. İnsan olduğunuzu, insan olduklarınzıı anımsayıp hislerinizi yüceltmiyorsunuz. Basit sorunları umursamamak için yaptığınız nofap gibi, artık hayatınızdaki anlamsız sorunlara yer kalmıyor. Açıkçası bilmem hangi marketteki adama hangi yanlış kelimeyi söylediğim umurumda değil :) Aynı zamanda diğer insanlar, beni gözleyen gözler de umurumda değil. Umrumda olan şey yaptığım iş, arkadaşlarım ve ailem.
Başka bir husus: Bunu unutunca, artık gün saymıyorsunuz. Şimdi burada cinsel, özel hayatımı anlatmayacağım fakat bunun normal, hayatın herhangi bir parçası olduğunu anlatabilirim. Nofap yapanlarda
bu konunun fazla sorunsallaştırılması hem toplum yapımızdan hem de yaştan kaynaklanıyor olabilir. İleride o da düzeliyor, bilin diye eklemek istedim.
Başka bir husus: Bunu unutunca, artık hayatınıza odaklanıyor ve esas kavganın orada olduğunu görüyorsunuz. O yüzden nofap'i bir anı olarak tutun ve daha fazlasına, daha fazla vaktinizi çalmasına müsaade etmeyin.
Konuyu toplayacak olursak ve son söyleceklerim için
Zamanında buna gerçekten kafa yoran biri olarak söyleyebilirim ki hepsi geçiyor. Biraz sabır, biraz da metanet göstermenizi dilerim.
Çünkü üst başlıkta da belirttiğim gibi, çatışmanın zorluğun büyüğü dışarıda. Örneğin benim yarın sabaha mızmızlık edip de süreçte başarısız olduğum için hayıflanarak uyanmak gibi bir lüksüm yok. Rakiplerim var çünkü,
kendimi geliştirme kaygım var, üretmem gereken eserler, çalışmam gereken projeler ve vakit ayırmam gereken bir çevrem var. İnanın her sektörde o kadar çok sahtekar o kadar çok dolandırıcı var ki.
Bunlarla karşılaşıp, leş kargası gibi paranızı sömürmeye çalıştıkları zaman esas sorunun ne olduğunu anlıyorsunuz. Küçük tuhaf sıkıntıları bırakıp hayalinizdeki alan için çalışmanızı, her zaman yapamasanız da gayret göstermenizi öneririm.
Bizler makine değiliz çünkü. Her şeyi mükemmel ve ayarında yapmaya çalışırsanız, ya da bu ayarı nofap'in tutturacağını düşünürseniz yanılırsınız.
Herkese hayatında başarılar diliyorum. Yıllar sonra, bir haftasonu elimde vakit varken foruma göz atıp, tecrübelerimi size aktarmak istedim.
Yine de aklınıza yatmayan, ya da ne diyor ulan bu? diyeceğiniz kısımlar olursa yorumlarda merak ettiklerini konuşabiliriz.
Hoşça kalın :)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

None

Emekli Moderatör
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
452
Tepki puanı
953
Puanları
160
Neverfap yaptıktan sonra yeniden hayata geldim diyenler olduğu gibi hiçbir fayda görmedim hatta senin gibi neverfapın zararını gördüm diyenler bile olabiliyor.Dediğinde haklısın her şeyi neverfape bağlamak yanlış olur ama pmoyu bırakıp zamanını faydalı şeylere harcadığında insan mutlaka fayda görebiliyor.Şu anki yaşam şekline göre pmoyu tamamen bıraksan kendini daha da ileri taşıyabilirsin ona harcıyacağın vakti ve enerjiyi kendini gelişimine harcarsın
 
Y

Yaban

Misafir
Neverfap yaptıktan sonra yeniden hayata geldim diyenler olduğu gibi hiçbir fayda görmedim hatta senin gibi neverfapın zararını gördüm diyenler bile olabiliyor.Dediğinde haklısın her şeyi neverfape bağlamak yanlış olur ama pmoyu bırakıp zamanını faydalı şeylere harcadığında insan mutlaka fayda görebiliyor.Şu anki yaşam şekline göre pmoyu tamamen bıraksan kendini daha da ileri taşıyabilirsin ona harcıyacağın vakti ve enerjiyi kendini gelişimine harcarsın
Yorumun için teşekkür ederim. Ben açıkçası yazdığın şekillerde bir durum belirtemem. Yani ne zarar gördüm ne de hayatım daha iyi oldu diye bir çıkarımda bulunmam yanlış olur. Nofap e bana güzel bir anı ve farkındalık kattığı için teşekkür edebilirim yalnızca. Bazı şeyler biraz da huy sanıyorum. Ben nofap yapmazken de çalışkan ve sürekli çabalayan biriydim. Zamanında bunu 3-4 yıl başarıyla yapıp hala tembel devam edenler de vardır elbet.
Tekrardan teşekkür ederim ?
 

None

Emekli Moderatör
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
452
Tepki puanı
953
Puanları
160
Yorumun için teşekkür ederim. Ben açıkçası yazdığın şekillerde bir durum belirtemem. Yani ne zarar gördüm ne de hayatım daha iyi oldu diye bir çıkarımda bulunmam yanlış olur. Nofap e bana güzel bir anı ve farkındalık kattığı için teşekkür edebilirim yalnızca. Bazı şeyler biraz da huy sanıyorum. Ben nofap yapmazken de çalışkan ve sürekli çabalayan biriydim. Zamanında bunu 3-4 yıl başarıyla yapıp hala tembel devam edenler de vardır elbet.
Tekrardan teşekkür ederim ?
Pmo yaparken bile hayatı pmo odaklı yaşamadığın ve hayatını dolu geçiren biri olduğun için dopamin sistemin fazla bir zarar görmemiştir ama sabah akşam pmoyla yatıp kalkanların dopamin sistemi ciddi hasarlar aldığı için onlar neverfaple hayatındaki değişimi net bir şekilde hissedebiliyorlar.Ben teşekkür ederim
 

Bravo

Merkür Yolcusu
Katılım
6 Kas 2020
Mesajlar
124
Tepki puanı
178
Puanları
58
Farklı bir bakış açısı daha.Anlattıkların güzel fakat katılmadığım bir çok yer var.Bunlara yorum yaparsan sevinirim.
Sen tüm bu oluşuma sadece bir anı olarak bakıyorsun.Yukarıda None kardeşimin söyledği gibi sen hayatını dolu geçiren biri olduğun için hayatında zaten iyiydin.Ama bu illete kökünden saplanan insanlar var ya onlar?Bunu haftada 1yapınca belki hayat normal sürüyor ama günde 5defa yapanın bu illeti bırakınca hayatı kökünden değişiyor.Haklısın zamanla zaten bunu hepimiz bırakıcaktık ama sadece hızlandırıcı.Buna hayatını değiştikmek için bir formül olarak bakanlar sanırım yeni başlanlar.Forumda geçen zamanın çöpe gittiğini sanmıyorum.En çok zamanını geçirdiğin yer en azından düşünceni etkiliyor.Bu forumdada çoğu arkadaş iyi biri.Yani dışarıda boş insanlarla konuşmaktansa burada olurum daha iyi.
Aslında asıl mücadele bence içeride ne derseniz diyin şeytan,dna kendimizle savaşıyoruz.Kendini yenen insan zaten dışarıda fazla zorlanmaz.
Bu forumda zaten bunu kafaya takın söylenmiyor bunu kafaya takan yeni başlayanlar.Özür dilerim ama sana katılmadığım yerler çok.Sen bu oluşumu duymamayı tercih edeyorsun galiba ama buna normal bakıpta kendini senin gibi geliştireni ilk defa görüyorum.Bunu yapanlar dopamini fazla tüketen şeyleride yapıyor çoğu zaman
 

hasan el benna

Yeni Üye
Katılım
21 Kas 2020
Mesajlar
2
Tepki puanı
2
Puanları
3
Farklı bir bakış açısı daha.Anlattıkların güzel fakat katılmadığım bir çok yer var.Bunlara yorum yaparsan sevinirim.
Sen tüm bu oluşuma sadece bir anı olarak bakıyorsun.Yukarıda None kardeşimin söyledği gibi sen hayatını dolu geçiren biri olduğun için hayatında zaten iyiydin.Ama bu illete kökünden saplanan insanlar var ya onlar?Bunu haftada 1yapınca belki hayat normal sürüyor ama günde 5defa yapanın bu illeti bırakınca hayatı kökünden değişiyor.Haklısın zamanla zaten bunu hepimiz bırakıcaktık ama sadece hızlandırıcı.Buna hayatını değiştikmek için bir formül olarak bakanlar sanırım yeni başlanlar.Forumda geçen zamanın çöpe gittiğini sanmıyorum.En çok zamanını geçirdiğin yer en azından düşünceni etkiliyor.Bu forumdada çoğu arkadaş iyi biri.Yani dışarıda boş insanlarla konuşmaktansa burada olurum daha iyi.
Aslında asıl mücadele bence içeride ne derseniz diyin şeytan,dna kendimizle savaşıyoruz.Kendini yenen insan zaten dışarıda fazla zorlanmaz.
Bu forumda zaten bunu kafaya takın söylenmiyor bunu kafaya takan yeni başlayanlar.Özür dilerim ama sana katılmadığım yerler çok.Sen bu oluşumu duymamayı tercih edeyorsun galiba ama buna normal bakıpta kendini senin gibi geliştireni ilk defa görüyorum.Bunu yapanlar dopamini fazla tüketen şeyleride yapıyor çoğu zaman

tespitleriniz gayet güzel olmuş. elinize sağlık.
 
Y

Yaban

Misafir
Farklı bir bakış açısı daha.Anlattıkların güzel fakat katılmadığım bir çok yer var.Bunlara yorum yaparsan sevinirim.
Sen tüm bu oluşuma sadece bir anı olarak bakıyorsun.Yukarıda None kardeşimin söyledği gibi sen hayatını dolu geçiren biri olduğun için hayatında zaten iyiydin.Ama bu illete kökünden saplanan insanlar var ya onlar?Bunu haftada 1yapınca belki hayat normal sürüyor ama günde 5defa yapanın bu illeti bırakınca hayatı kökünden değişiyor.Haklısın zamanla zaten bunu hepimiz bırakıcaktık ama sadece hızlandırıcı.Buna hayatını değiştikmek için bir formül olarak bakanlar sanırım yeni başlanlar.Forumda geçen zamanın çöpe gittiğini sanmıyorum.En çok zamanını geçirdiğin yer en azından düşünceni etkiliyor.Bu forumdada çoğu arkadaş iyi biri.Yani dışarıda boş insanlarla konuşmaktansa burada olurum daha iyi.
Aslında asıl mücadele bence içeride ne derseniz diyin şeytan,dna kendimizle savaşıyoruz.Kendini yenen insan zaten dışarıda fazla zorlanmaz.
Bu forumda zaten bunu kafaya takın söylenmiyor bunu kafaya takan yeni başlayanlar.Özür dilerim ama sana katılmadığım yerler çok.Sen bu oluşumu duymamayı tercih edeyorsun galiba ama buna normal bakıpta kendini senin gibi geliştireni ilk defa görüyorum.Bunu yapanlar dopamini fazla tüketen şeyleride yapıyor çoğu zaman
Rica ederim özüre ne gerek var :) Ben bu oluşumu ve çözmeye çalıştığım sorunları epey geride bırakmış biri olarak anı diyorum. Yani benim için şimdi, anı anlamına geliyor fakat en başından burada olsaydım farklı bir isimle bahsederdim buradan. Konu biraz dağınık gittiğinden belki tam olarak anlatmak istediğimi anlatamamışımdır. Nofap'i ilk öğrendiğim zaman ne kadar büyük bir heyecanla arkadaşlarıma anlattığımı tahmin bile edemezsiniz :D Şu an senin bana yaptığın yorumun aynısını farklı şekillerde onlarca yere yazdığımı hatırlıyorum. Nofap'i anlattığım arkadaşlarım 6 ayı, 1 yılları gördüler süreçte fakat sonra bıraktılar ve aynı şekilde yaşamaya devam ediyorlar. İnanır mısın, insanlar hiç değişmiyor neredeyse. Onlar süreç içinde nasıllarsa şimdi de öyleler. Biri çalışkan bir arkadaşımdı, şimdi de aynı. Başarılı bir mühendis, ondan beklentilerim her zaman yüksek. Diğeri ise ortalama, herhangi biri gibiydi ve yine öyle. Ama sanırım zamanında nofap'e en çok saran ve kafayı bunla bozan bendim. Her neyse.
Pmo diye bahsettiğiniz şeylerin zararlı olduğundan hemfikiriz, sonuna kadar hem de. Benim bahsettiklerim bu durumu tamamen kapsamıyor; istisnalar tabii ki var. Üstelik günde 5 kere yapan bir insanın hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı yerinde değildir, psikolojik bir destek alması şart. Ve şayet günde 5 kere yapabiliyorsa, sanıyorum ki ailesiyle rahat bir yaşantı sürüyor. Sorumlulukları olan insanın, bunun vereceği fiziki yorgunluktan mutlaka haberi olur ve yapmayı acı çekse de reddeder. (Sorumluluk derken ders çalışmak, kitap okumak v.s kastetmiyorum.)
Zamanında burada o kadar tuhaf başlıklar okuduğumu hatırlıyorum ki. Foruma bakış açımı o zamanlar, o başlık yönlendirmişti ve soğumuştum. Çünkü internet çok evrensel bir platform, normal şekilde hayatta karşıma çıkmayacak insanlarla burada beraber olabiliyorsun. Yani öyle ki, zamanında nasıl doğru yürürüm gibi başlıklar bile görrdü gözlerim. Onlardan sonra bu mecranın bana iyi gelmediğini düşündüm. Bir zaman sonra ben de şüphe duymaya başladım çünkü. Yoksa sizleri yine tenzih ediyorum, oyunlar oynamaktasa burada bilgi alışverişi yapmanız çok güzel. Son bir şey daha: Zamanında nofap'ten o kadar çok kişi gelip geçti ki, hepsi bir yerden sonra geri dönmemek üzere bu platformu terk ettiler. Ancak üşendiklerinden ya da hatırlamamak istediklerinden olsa gerek, kimse başlık açıp benim gibi gönüllü olarak yazmadı gerçeği.
 

Bravo

Merkür Yolcusu
Katılım
6 Kas 2020
Mesajlar
124
Tepki puanı
178
Puanları
58
Rica ederim özüre ne gerek var :) Ben bu oluşumu ve çözmeye çalıştığım sorunları epey geride bırakmış biri olarak anı diyorum. Yani benim için şimdi, anı anlamına geliyor fakat en başından burada olsaydım farklı bir isimle bahsederdim buradan. Konu biraz dağınık gittiğinden belki tam olarak anlatmak istediğimi anlatamamışımdır. Nofap'i ilk öğrendiğim zaman ne kadar büyük bir heyecanla arkadaşlarıma anlattığımı tahmin bile edemezsiniz :D Şu an senin bana yaptığın yorumun aynısını farklı şekillerde onlarca yere yazdığımı hatırlıyorum. Nofap'i anlattığım arkadaşlarım 6 ayı, 1 yılları gördüler süreçte fakat sonra bıraktılar ve aynı şekilde yaşamaya devam ediyorlar. İnanır mısın, insanlar hiç değişmiyor neredeyse. Onlar süreç içinde nasıllarsa şimdi de öyleler. Biri çalışkan bir arkadaşımdı, şimdi de aynı. Başarılı bir mühendis, ondan beklentilerim her zaman yüksek. Diğeri ise ortalama, herhangi biri gibiydi ve yine öyle. Ama sanırım zamanında nofap'e en çok saran ve kafayı bunla bozan bendim. Her neyse.
Pmo diye bahsettiğiniz şeylerin zararlı olduğundan hemfikiriz, sonuna kadar hem de. Benim bahsettiklerim bu durumu tamamen kapsamıyor; istisnalar tabii ki var. Üstelik günde 5 kere yapan bir insanın hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı yerinde değildir, psikolojik bir destek alması şart. Ve şayet günde 5 kere yapabiliyorsa, sanıyorum ki ailesiyle rahat bir yaşantı sürüyor. Sorumlulukları olan insanın, bunun vereceği fiziki yorgunluktan mutlaka haberi olur ve yapmayı acı çekse de reddeder. (Sorumluluk derken ders çalışmak, kitap okumak v.s kastetmiyorum.)
Zamanında burada o kadar tuhaf başlıklar okuduğumu hatırlıyorum ki. Foruma bakış açımı o zamanlar, o başlık yönlendirmişti ve soğumuştum. Çünkü internet çok evrensel bir platform, normal şekilde hayatta karşıma çıkmayacak insanlarla burada beraber olabiliyorsun. Yani öyle ki, zamanında nasıl doğru yürürüm gibi başlıklar bile görrdü gözlerim. Onlardan sonra bu mecranın bana iyi gelmediğini düşündüm. Bir zaman sonra ben de şüphe duymaya başladım çünkü. Yoksa sizleri yine tenzih ediyorum, oyunlar oynamaktasa burada bilgi alışverişi yapmanız çok güzel. Son bir şey daha: Zamanında nofap'ten o kadar çok kişi gelip geçti ki, hepsi bir yerden sonra geri dönmemek üzere bu platformu terk ettiler. Ancak üşendiklerinden ya da hatırlamamak istediklerinden olsa gerek, kimse başlık açıp benim gibi gönüllü olarak yazmadı gerçeği.
Kardeşim yine yazında 3konuya katılmıyorum bu kez özür dilemicem ama:D
1.Sen fap yapdığındada kendini geliştiren biri olduğun için herkesin öyle olduğunu düşünüyorsun galiba.Arkadaşların "hiç değişmedik" dedilermi?Sanırım hayır.Yani fikrimce sen nofapın istisnasısın:)Bence kendine bakıp herkese göre genelleme yapman yanlış.Bu forumda nofap yapıpta değişmediğini söyleyen bir kaç kişiden biri sensin.Yani genelleme yaparsak çoğu insan hayatının 180derece değiştiğini söylüyor.
2.Ama olmadıki şimdi.Günde 5 kere yapan biri nasıl ailesiyle rahat yaşamını sürdürür.İllaki bir sürü problemi vardır.Birisi sigara içiyorsa bundan hoşlanıyormu?Tabiikide şuurlu düşünürse bundan hoşlanmıyor.Kendini kandıranlardan bahsediyorsan o ayrı.Bilimsel olarak fap yapmanın bi sürü zararı var.Alköl,uyuşturucu kullananlar hep dilenci gibi yaşayanlarmı?Bu illetleri yapan o kadar normal insan varki.Bunlar hem yalnız istemekle bırakılmıyor.Birisi fap yaptıktan veya uyuşturucu kullandıktan sonra yorgun oluyorsa sence "aa bu bana zararlı galiba o zaman bırakayım"dermi hiç.Zaten herkes akılla düşünse ortada problem yok.Onlarda akıl değil hisler konuşuyor
3.Bu hiç olmadı.Herkesin bir problemi var.Buna göre birini yargılaman yanlış.Bir insanın diksiyonu bozuk,biri garip yürüyor biri ne bileyim fazla konuşuyor.Herkes aynı olamaz her halde.Allah herkese bir şekilde yaratıyor işte.Şöyle söyleyeyim sen konuşunca dilimi 3sm yukarı kaldırıp e sesi çıkarıcam söylüyormusun.Hayır.Ama birisinin diksiyonunda veya yürüyüşünde bozukluk var diye en başından başlayıp alışkanlık haline getirmsi lazım.O yüzden kolay bir şey yokdur demişler.Senin başarmana alkış düşüyor ama birisini başarmadığına göre yargılayamazsın.Çünki sen onun yaşadıklarını yaşamadın
4.Aslında 4 oldu şimdi özür dilerim:)Biz buraya ev değil hastane gözüyle bakıyoruz.Yani iyileşene "1sene sonra gel sohbet edelim "diye bişey söylemek yok.Herkesin işi-gücü var.İyileştinmi?Burası hastane,deniz kenarı değil yalla evine.Mezun olunca hesabını kapatanlarda oldu.Hastaneye kim dönmek isteki sonunda.
Son olarak benim referansım Kuran,ne nersen de ben bu illete normal bakamam.Fıtrata aykırı.İstimnanın ne kadar büyük bir günah olduğunu burda konuşacak değiliz.Sanada Kuranı okumanı tavsiye ederim
 
Y

Yaban

Misafir
Aslında yazanlar oluyordu arada bir de senin gibi aradan zaman geçtikten sonra gelip yazmadıklarından biraz tepkisel oluyorlar ve tepkisel cevaplar da alıyorlar.

Ben de bir dönem nofap takıntısı nedeniyle fazla yıprandığımı düşünüyorum. Kesinlikle en doğru olanın bırakmak olduğunu düşünüyorum. Bu kenarda dursun. Ancak bunun için gün saymak, bu konuda mükemmeliyetçi olmak, hayatındaki pek çok şeyle ilişkisi olduğunu düşünmek insanı fazlasıyla yıpratıyor. Nofaple fazla ilgilenmeyi, bir tür bugün kişisel gelişimin geldiği saçma nokta gibi görüyorum aslında. Nihayetinde sen yine sen oluyorsun. Abartılı beklentiler anlamsız.

Hayatını düzeltmeye çalışırken kafanın buna takılı kalması yıpratıcı ve diğer alanları düzeltmeyi zorlaştırabiliyor. Hatta nofap benim için nofap yapmayı zorlaştırmıştı. Hiç bilmiyorken kendimce daha uzun süreler uzak kalabiliyordum.

Hayatımın kötü bir döneminde fazla da fape sardım ve fap düzelmeden hiçbir şey olmaz diye düşünerek diğer şeyleri düzeltmekte geciktim. Oysa fapi sadece kendimce azaltsam ve kalan irademle hayatımı düzeltsem o dönem daha mantıklı olabilirdi. Ama işte demişsin ya taktığım pek çok şey düzeldi diye. Cidden. Dönem dönem taktığım pek çok şeyi takmamaya başlayınca sorun olmaktan çıktılar.

Bir de burada fazla takılmayı da mantıklı bulmuyorum. Sosyal medya hesabım da yok. Canım sıkıldıkça geliyorum. Sonra noluyor, pembe fili düşünme olayı. Burda bazı olumsuz şeylerin fazlaca betimlenmesi de sağlıklı bir olay değil. Şöyle fetişim var, kız arkadaşımla böyle oldu vs vs gibi..

Olumlu, olumsuz nofap etkilerinde de beklenti etkisi cidden var. Plasebo, nosebo etkisi yani.

Bir dönem bu mevzu beni çok yıprattı. O ara yazsam destan yazardım ama şu an unuttuğumdan iyi ifade edemiyorum. Gerçekten uzuun uzun bu konuyu yazmayı isterdim. Daha sonra hatırlarsam eski düşüncelerimi belki... Ama pek sanmıyorum. Eh bir de tepki falan almak istemiyorum. Gerçekten burası bir tür kişisel gelişim kültü bence. Bir şeye odaklanmak bütüncül bakışı engelleyebiliyor ya da kendini doğru analiz etmeyi.

Bir de bu dillendirildiğinde nofapin sorunu değil senin sorunun deniyor ancak, nofapin genel ruhu böyle; Hm 9. gündeyim %10 iyileşmiş hissediyorum demek ki işyerinde %10 performansım artacak, ah 90'da olsa neler yapardım, 30 gündür yapmıyordum şimdi yaptım nolacak bu çok büyük bir sorun napıcam vs. İngilizce forumlara da bakarsanız bundan şikayet edenlerin sayısının çok fazla olduğunu görebilirsiniz aslında. Biz uydurmuyoruz yani bunu.

Dışarıdan bakan bazılarının nofape tepkisel olma nedeni de onların "bağımlı" olmasından çok, bazı heyecanlı nofapper gençlerin abartılı coşkusu bence.

Ben bu olayı zaten hiçbir zararı olmasa da bırakırdım. Müslümanım çünkü. Ancak gerçekten nofapin genel ruhu.... Yani... Tarif edemiyorum. Sinir bozucu. Takıntı yaptırıcı. Yorucu. Tamam bırakalım. Bence de. Ama.. Ne bileyim.. Yöntemleriniz yanlış bence.

Neden hala burdayım. Yine de aşağı yukarı aynı yöne gidiyoruz diye.

Özetle.. Nofap obsesyona çok müsait. Sadece zihinsel olarak arınmak bile müthiş ve gerekli bir şey. Pmo'yu bırakmanın sonuna kadar arkasındayım. Ancak nofap obsesyonu fapten bile daha zararlı olabiliyor. Gerçekten. Gerçekten bundan çok muzdaribim. Muzdarip olan da varsa bir süre foruma vs hiç uğramadan, hiç youtubeda nofap videosu izlemeden nofap yapsın bence.

Kendimi nofapsiz nofapçi olarak tanımlıyorum. Benim için en doğrusu, kolayı bu.

Biraz uzun, dağınık ve tekrarlı oldu kusura bakmayın. Zamanında birikmiş hislerim var ancak biriken düşünceler unutulduğu için iyi ifade edemiyorum.
Söylemek istediğim, yazdığım her kelime kesinlikle bunun içindi işte. Aynı durumun ve sonucun farkındayız, farklı cümlelerle anlattık yalnızca. Ben bunu aşmış birisi olarak, tamamen bu platformdan uzaklaşıp artık hayatına odaklanmanı öneririm. Tabii bunun için farklı bir yol çizip, diğer insanlar gibi dünyada kaybolman gerekiyor. Ben buna böyle diyorum; farkındalıktan vazgeçip, 'dünyada kaybolmak'. Bizim yeryüzündeki varolus amacımız bu değil mi zaten? Normal olay örgülerini sorunsallaştırıp haddinden fazla düşünürsek, ruhen biteriz. Artık bu şeyi rafa kaldırmanın vakti geldi. He yine de arınamıyor ve kendini bu forumda buluyorsan, gerçekten yapmaktan hoslandigin bir işi hayatının merkezine koyman gerek bence. Ben kendi normalimi o şekilde keşfettim.
 
Y

Yaban

Misafir
Aslında yazanlar oluyordu arada bir de senin gibi aradan zaman geçtikten sonra gelip yazmadıklarından biraz tepkisel oluyorlar ve tepkisel cevaplar da alıyorlar.

Ben de bir dönem nofap takıntısı nedeniyle fazla yıprandığımı düşünüyorum. Kesinlikle en doğru olanın bırakmak olduğunu düşünüyorum. Bu kenarda dursun. Ancak bunun için gün saymak, bu konuda mükemmeliyetçi olmak, hayatındaki pek çok şeyle ilişkisi olduğunu düşünmek insanı fazlasıyla yıpratıyor. Nofaple fazla ilgilenmeyi, bir tür bugün kişisel gelişimin geldiği saçma nokta gibi görüyorum aslında. Nihayetinde sen yine sen oluyorsun. Abartılı beklentiler anlamsız.

Hayatını düzeltmeye çalışırken kafanın buna takılı kalması yıpratıcı ve diğer alanları düzeltmeyi zorlaştırabiliyor. Hatta nofap benim için nofap yapmayı zorlaştırmıştı. Hiç bilmiyorken kendimce daha uzun süreler uzak kalabiliyordum.

Hayatımın kötü bir döneminde fazla da fape sardım ve fap düzelmeden hiçbir şey olmaz diye düşünerek diğer şeyleri düzeltmekte geciktim. Oysa fapi sadece kendimce azaltsam ve kalan irademle hayatımı düzeltsem o dönem daha mantıklı olabilirdi. Ama işte demişsin ya taktığım pek çok şey düzeldi diye. Cidden. Dönem dönem taktığım pek çok şeyi takmamaya başlayınca sorun olmaktan çıktılar.

Bir de burada fazla takılmayı da mantıklı bulmuyorum. Sosyal medya hesabım da yok. Canım sıkıldıkça geliyorum. Sonra noluyor, pembe fili düşünme olayı. Burda bazı olumsuz şeylerin fazlaca betimlenmesi de sağlıklı bir olay değil. Şöyle fetişim var, kız arkadaşımla böyle oldu vs vs gibi..

Olumlu, olumsuz nofap etkilerinde de beklenti etkisi cidden var. Plasebo, nosebo etkisi yani.

Bir dönem bu mevzu beni çok yıprattı. O ara yazsam destan yazardım ama şu an unuttuğumdan iyi ifade edemiyorum. Gerçekten uzuun uzun bu konuyu yazmayı isterdim. Daha sonra hatırlarsam eski düşüncelerimi belki... Ama pek sanmıyorum. Eh bir de tepki falan almak istemiyorum. Gerçekten burası bir tür kişisel gelişim kültü bence. Bir şeye odaklanmak bütüncül bakışı engelleyebiliyor ya da kendini doğru analiz etmeyi.

Bir de bu dillendirildiğinde nofapin sorunu değil senin sorunun deniyor ancak, nofapin genel ruhu böyle; Hm 9. gündeyim %10 iyileşmiş hissediyorum demek ki işyerinde %10 performansım artacak, ah 90'da olsa neler yapardım, 30 gündür yapmıyordum şimdi yaptım nolacak bu çok büyük bir sorun napıcam vs. İngilizce forumlara da bakarsanız bundan şikayet edenlerin sayısının çok fazla olduğunu görebilirsiniz aslında. Biz uydurmuyoruz yani bunu.

Dışarıdan bakan bazılarının nofape tepkisel olma nedeni de onların "bağımlı" olmasından çok, bazı heyecanlı nofapper gençlerin abartılı coşkusu bence.

Ben bu olayı zaten hiçbir zararı olmasa da bırakırdım. Müslümanım çünkü. Ancak gerçekten nofapin genel ruhu.... Yani... Tarif edemiyorum. Sinir bozucu. Takıntı yaptırıcı. Yorucu. Tamam bırakalım. Bence de. Ama.. Ne bileyim.. Yöntemleriniz yanlış bence.

Neden hala burdayım. Yine de aşağı yukarı aynı yöne gidiyoruz diye.

Özetle.. Nofap obsesyona çok müsait. Sadece zihinsel olarak arınmak bile müthiş ve gerekli bir şey. Pmo'yu bırakmanın sonuna kadar arkasındayım. Ancak nofap obsesyonu fapten bile daha zararlı olabiliyor. Gerçekten. Gerçekten bundan çok muzdaribim. Muzdarip olan da varsa bir süre foruma vs hiç uğramadan, hiç youtubeda nofap videosu izlemeden nofap yapsın bence.

Kendimi nofapsiz nofapçi olarak tanımlıyorum. Benim için en doğrusu, kolayı bu.

Biraz uzun, dağınık ve tekrarlı oldu kusura bakmayın. Zamanında birikmiş hislerim var ancak biriken düşünceler unutulduğu için iyi ifade edemiyorum.
Bir ekleme daha yapayım; tepki kısmına da katılıyorum. O yüzden polemik başlatmaya sebep olacak bütün yorumları bir kenara bırakıp, objektif bakma taraftarıyım. Çünkü dediğim gibi seneler evvel burada o kadar çok vakit geçirdim ki, hangi tartışmanın nereye gidebileceğine kadar iyi biliyorum. Burası, üyeleri biraz fazla hassaslar, ya da en uygun kelimeyle nasıl tabir ederim bilemedim. Polemik konuların çoğunlugu ya dini yorumlamalarla, ya da aykırılıkla sonuçlanıyor. Mesela, olumsuz olayların ve toplumun tuhaf algilayacagi hal ve hareketlerin burada sürekli betimlenmesi sağlıklı değil diye belirtmişsin, bu gerçekçi bir yorum iste. Yani şimdi benim 3 sene evvel okuduğum tuhaf bir konu bile böylesine aklımdayken devamlı bunlara maruz kalmak nasıl olur düşünmek gerek. Zira öylesine abuk subuk şeyler yaziyorlardi ki, ciddi olarak hem de. Fazla açıklayıp küçümsemek istemiyorum fakat bir psikolog değilsek ve güya burada değişim için bulunuyorsak, bu yazıların bilincaltimiza ne etkisi olur düşünmek gerek. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak misali. Yoksa insanı yoran şey bu alışkanlığı bırakmak değil; öyle olsaydı hep görüştüğüm ve bunu zerre kadar önemsemeyen arkadaşım sırf meraktan 6 ay nofap yapmazdı. Bana söylediği tek şey sabahları daha erken kalkabildigi ve duştan erken ciktigiydi. Fakat nofap coskusu olarak isimlendirdigin şey, bunu paradoks ve aynı zamanda kısır döngüye getiriyor.
 

ozkankrm

Yeni Üye
Katılım
21 Kas 2020
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
1
Biz de o kısır dongudeyiz katılıyorum sana fakat nofap bir kivilcimdir. Sönmüş bir ateşi yakmaya çalışmaktır yaktigin anda ve biraz zaman geçtikçe ateş güçlenir sonmesi zorlaşır.Nofapte biz bu ateşi elde etmeye calisiyoruz hayatin kendisi o yanan odun elbette gerçek o ama o kıvılcımin etkisi inkar edilemez .Nofap elde edebilecegin potansiyelin göstergesi o hevesi ben nofapta buldum.Ve o ateşi güçlendirmeye çalışıyorum ama bu deneyimleri yaşayan adamlarin ateşi sönmez bu sebeple biz bu ise sıkı bağlıyız.Evet belki kendisi değil ama payi büyüktür
 

neverandnever

Yeni Fapstronot
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
23
Tepki puanı
32
Puanları
14
ister nofap desteklensin ister desteklenmesin, asıl sorunumuz fikirlerimizin yüzde yüz doğruluğuna inanmamız ve aşırı hassas davranmamız. oluşum büyüyor ama bu oluşumun getireceği riskler düşünülmüyor.

çok defa denk geldim, 15-16 yaşındaki gerçekten yıpranmış acı çeken insanlar başlık açıp dertlerini yazıyorlar ve yine başka genç arkadaşlar psikolojiden bihaber şekilde doğruluğuna kesin olarak inandığı düşüncelerini, o cevap olarak yazdığı şeyin sorumluluğunu düşünmeden tavsiyede bulunabiliyorlar. her psikolojik sorunun sebebi fap değildir, fap bir psikolojik sorunun sonucu da olabilir. olaylara bu şekilde yaklaşıp cevap vermeliyiz. aksi halde başlığı açanlar için durumu daha zor hallere sokabiliriz. hiçbirimiz psikolog değiliz ama cevapları görüyorum ve sanki herkes 20 yıllık psikolog gibi.. verdiğiniz yanlış tavsiyelerin insan hayatına etkilerini düşünebilmeliyiz.

bir arkadaş da sana benzer bir konu açmıştı eski forumda. hayatımıza yeni bir bağımlılık getirdik diye o da nofap bağımlılığı. bir ara ben de çok takıntılıydım, arkadaşlarımla takılırken olumlu veya olumsuz gördüğüm tüm davranışları nofap'a bağlıyordum, bir yerden sonra nofap'ın beni tükettiğini fark ettim. kafamda fap yapmamayı o kadar çok büyüttüm ki başka bir şeye odaklanmadım. hobilerime, duygularıma, isteklerime.. buradaki arkadaşlar başarı çizgisini lineer olarak düşünüyorlar ama böyle bir şey yok, başarı parabol gibidir bir inersin bir yükselirsin fakat her yükseliş ve inişi buna bağlayamazsın. PBKY kitabında işte tam olarak anlatılmak istenen buydu, tamam nofap yap ama bunu gözünde büyütme yani şu odağını nofap'ten çek, kendinle ilgilen, nofap yapıyorsun diye kendine acı çektirme, düşmanını görmezden gel. başlığı açan arkadaşın dediği gibi "dünyada kaybol." bak dışarıda hayat akıyor bu dünyada nofap dışında olaylar da oluyor, her şey basit dopamin ilişkisinden ibaret değil, her şeye matematik denklemi gibi yaklaşırsak en ufak hatada yıkılırız. sadece sakinleşip ağır ağır yolumuza devam edeceğiz hayat amacımız nofap yapmak olmayacak sadece. dünya kompleks bir yer her an her saniye tetikte kalarak bu dünyanın akışında sadece kendimize eziyet ederiz.
 
Y

Yaban

Misafir
ister nofap desteklensin ister desteklenmesin, asıl sorunumuz fikirlerimizin yüzde yüz doğruluğuna inanmamız ve aşırı hassas davranmamız. oluşum büyüyor ama bu oluşumun getireceği riskler düşünülmüyor.

çok defa denk geldim, 15-16 yaşındaki gerçekten yıpranmış acı çeken insanlar başlık açıp dertlerini yazıyorlar ve yine başka genç arkadaşlar psikolojiden bihaber şekilde doğruluğuna kesin olarak inandığı düşüncelerini, o cevap olarak yazdığı şeyin sorumluluğunu düşünmeden tavsiyede bulunabiliyorlar. her psikolojik sorunun sebebi fap değildir, fap bir psikolojik sorunun sonucu da olabilir. olaylara bu şekilde yaklaşıp cevap vermeliyiz. aksi halde başlığı açanlar için durumu daha zor hallere sokabiliriz. hiçbirimiz psikolog değiliz ama cevapları görüyorum ve sanki herkes 20 yıllık psikolog gibi.. verdiğiniz yanlış tavsiyelerin insan hayatına etkilerini düşünebilmeliyiz.

bir arkadaş da sana benzer bir konu açmıştı eski forumda. hayatımıza yeni bir bağımlılık getirdik diye o da nofap bağımlılığı. bir ara ben de çok takıntılıydım, arkadaşlarımla takılırken olumlu veya olumsuz gördüğüm tüm davranışları nofap'a bağlıyordum, bir yerden sonra nofap'ın beni tükettiğini fark ettim. kafamda fap yapmamayı o kadar çok büyüttüm ki başka bir şeye odaklanmadım. hobilerime, duygularıma, isteklerime.. buradaki arkadaşlar başarı çizgisini lineer olarak düşünüyorlar ama böyle bir şey yok, başarı parabol gibidir bir inersin bir yükselirsin fakat her yükseliş ve inişi buna bağlayamazsın. PBKY kitabında işte tam olarak anlatılmak istenen buydu, tamam nofap yap ama bunu gözünde büyütme yani şu odağını nofap'ten çek, kendinle ilgilen, nofap yapıyorsun diye kendine acı çektirme, düşmanını görmezden gel. başlığı açan arkadaşın dediği gibi "dünyada kaybol." bak dışarıda hayat akıyor bu dünyada nofap dışında olaylar da oluyor, her şey basit dopamin ilişkisinden ibaret değil, her şeye matematik denklemi gibi yaklaşırsak en ufak hatada yıkılırız. sadece sakinleşip ağır ağır yolumuza devam edeceğiz hayat amacımız nofap yapmak olmayacak sadece. dünya kompleks bir yer her an her saniye tetikte kalarak bu dünyanın akışında sadece kendimize eziyet ederiz.
Harika. Bu da anlatmak istediklerimi teyit eder nitelikte bir yazı, teşekkür ederim. ?
 
Y

Yaban

Misafir
Biz de o kısır dongudeyiz katılıyorum sana fakat nofap bir kivilcimdir. Sönmüş bir ateşi yakmaya çalışmaktır yaktigin anda ve biraz zaman geçtikçe ateş güçlenir sonmesi zorlaşır.Nofapte biz bu ateşi elde etmeye calisiyoruz hayatin kendisi o yanan odun elbette gerçek o ama o kıvılcımin etkisi inkar edilemez .Nofap elde edebilecegin potansiyelin göstergesi o hevesi ben nofapta buldum.Ve o ateşi güçlendirmeye çalışıyorum ama bu deneyimleri yaşayan adamlarin ateşi sönmez bu sebeple biz bu ise sıkı bağlıyız.Evet belki kendisi değil ama payi büyüktür
Yorumun için teşekkür ederim. Kıvılcım kısmına katılıyorum, bu şey farkındalık demek çünkü. Ölçülü farkındalık ölü bir bedeni uyandırır fakat fazlası...
 

Lazkopat

Emektar Üye
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
527
Tepki puanı
698
Puanları
160
Yaş
20
Sanırım bu arkadaşımız şu söze benzer şeyler anlatmış : "Meseleleri mesele etmezseniz, mesele kalmaz." Yani nofap'i eleştirmiş diyebiliriz. Nofap yaptığınız unutursanız, nofap'te başarılı olursunuz. Aslında bir dönem bende bunun farkına varmıştım ve demiştim ki: Odaklanmamız gereken şey nofap değil, hayatımız. Şimdi kafamda biraz daha netleşti. Geçen de bir arkadaşımız daha bu yazıda bahsedilenlerden bahseden kişilerden bahsetmişti. Adam nofap'i eleştiriyor. Ancak kendisi de zaten nofap'te başarılı olmuş bir kişi. Neyse işte. Güzel bir konuymuş. Yine hatırlatmak için. HORT!
 
Son düzenleme:

SniperTR

Merkür Yolcusu
Katılım
11 Eyl 2021
Mesajlar
76
Tepki puanı
170
Puanları
43
Vermeyi düşündüğüm bütün cevaplar zaten en güzel şekilde verilmiş.Sadece kendimden örnek vereyim,NoFap hayatımdaki köklü değişimi başlatan önemli bir kıvılcım oldu.Defalarca sürecimi bozmuş olsa bile.Yaşıtlarımdan 10 yıl geride kalmış asosyal biriyken bu farkı hızlı şekilde kapatmama vesile oldu.Onu da verdiği süpergüçlerle değil de kazandırdığı farkındalıkla oldu.

Arkadaşın da dediği burayı bir hastane, terapi ofisi,kişisel gelişim merkezi gibi düşünebilirsin.Evet mezun olan arkadaşların diğer arkadaşlara yol göstermesi güzel bir şey ama kimse burada kalmak zorunda değil.Zaten mümkünse artık kendi hayat düzenlerinde kaybolup gitsinler.Burası bir özel hastane değil ki geçimini hastalar üzerinden sağlayıp,daha çok hastaya ihtiyaç duysun.Toplumda ve dünyada pmo bağımlılığı konusunda kanayan bir yara vardı.Umut Bural ve ekibi ise Türkiyede bunun öncülüğünü üstlendi.Şimdi türkiyede pmo bağımlısı kalmayınca Umut Bural üzülcek mi hayır tam tersi amacına ulaştığı için mutlu olcak farklı alanlara yönelcek.

Ayrıca burada 31 çekmeyin bütün hayatınız değişcek kafası yok her türlü gelişim alanlarında insanlar bilgilerini ve fikirlerini paylaşıyor.Tabi tercih kişiye bağlı burada ister buradan faydalanır,ister başka yerde.

Ve yine ayrıca kendi bağımlılığın hakkında çok genel yargılara varmanı mantıklı bulmadım.Çünkü bağımlılık kavramı ve zararları kişiden kişiye değişir.Mesala sigaradan örnek vereyim.Her bağımlı aynı miktarda sigara içmediği gibi,sigara her bünyede aynı sonucu göstermez.90 yaşında ağzında sigarayla ölen tanıdıklarım olduğu gibi,genç yaşta sigaradan ölenleri de biliyorum.

Hayat konusunda genel farkındalık kazanman güzel ama bu empati yeteneğinin azalmasına sebep olmasın.
 

SDG

Yoda
Katılım
23 Kas 2020
Mesajlar
412
Tepki puanı
920
Puanları
160
Selamlar.
Öncelikle burada yalnızca iki gün boyunca üye kalacağımı belirtmek istiyorum. Bu süre içide konuya ulaşacaklara, yazdıklarım ve anlattıklarım umarım ki faydalı olur.
Ben, yaklaşık üç seneden fazladır bu 'oluşumdan' daha doğrusu nofap diye tabir ettiğimiz slogandan haberdarım. Forumu da bu sloganı keşfettiğim ilk zamanlarda kullanıyordum, faydasını da gördüm.
Esas vurgu yapmak istediğim yerlere geçmeden önce, yazının hem biraz uzun hem de bazı noktalarda canınızı sıkacağını söylemek istiyorum. Hatta dilerim ki forum yöneticileri ya da bu topluluğu çok ileri mertebede sürdürenler konuyu silmezler.
Her neyse, anlatmaya başlıyorum.

Arkadaşlar yaşım ve kimliğim üzerine pek bir ipucu vermeden, -ki zaten nofap oluşumunun kimliklerle ya da ünvanlarla pek bir alakası yok- size durumumun, hayatımın nasıl bir aşamaya geldiğinden söz etmek istiyorum.
2018 yılında, nofapi keşfettiğimde, henüz hayata karşın pek de gözleri açılmamış birisiydim. Hepinizin ergen yaşlarda, ben de dahil olmak üzere yaşadığı bazı sıkıntılar vardır. Elbette nofapi keşfetmeme sıkıntılar o sebep oldu ve sonradan hayatıma farklı bir bakış açısı getirdiğini söyleyebilirim. Yani doğrudan nofap olmasa da kaderin buna vesile olduğu apaçık ortada. Şu an için konuyu fazla dağıtmadan devam etmek istiyorum.
Nofap'i keşfedince ilk denememde neredeyse 3 aylık bir süreyi tamamlamış, kendimce birçok gözlem yapmış, foruma konular açmış, sizler gibi sürekli bir arayış sürdürüyordum. Benim nofapi hayatıma dahil ettiğim arayışım takriben 1 sene sürdü ve bu 1 sene boyunca iki kere uzun sayılabilecek rakamlara ulaştım; birinde 80'li küsürlerde, diğerinde de 60'larda bir ilerleyiş göstermiştim. Klasik forumlarda yazan faydaları kendi üzerimde hissediyor
ve her ay sonu foruma konu açıp üyelerin motivasyonunu arttırıp övgü topluyordum. Zaten bilirsiniz bu oluşumu keşfettikten sonra, hayatınıza onsuz devam etmeniz neredeyse imkansızdır; sizi her başarısız oluşusunuzda daha çok yaralar, daha çok yıpratır ve yenidenliğe zorlar. Şu aşamada, eminim ki keşke nofapi keşfetmeseydim diyenler de olacaktır; zira ergenlikte edinilen alışkanların birçoğu zaten ileri yaşlarda kendiliğinden örtülüyor. Benim de tam olarak, başlıkta yazdığım gibi 'bu şey hakkında' birtakım gerçekler olarak nitelendirdiklerim, bu çevreyi kapsayacak. Çünkü nofap forumundan iki buçuk senedir kopmuş biri olarak, her şeyi daha yeni ve objektif yorumlayabiliyorum.
Devam edelim.
Bahsettiğim 1 sene öylesine 1 seneydi ki, hayatımı şu anki raddesine getirmesine sebep olmuştu. Çünkü nofap bende ilk denememden sonra, yani ilk 90 günlük denememden sonra bir hezimetle, ağır bir sancı hâline geldi.
Hayatımdaki hemen hemen her şeyi buna bağlıyor, nofap yaparsam her alanda daha başarılı olacağımı telkin ediyordum kendime. İnsanlarla olan iletişimimden, dünyayı algılayış biçimime kadar, nofap'in esir ettiğine adım gibi emindim. Üstelik o zamanlar üniversite hayatım devam ediyordu; hem okuyor, hem aktif bir sosyal hayat ile bu oluşumun öğretilerini bizzat hayatımda deneyimliyordum. Bu şekilde 2018 yılı büyük iniş çıkışlarla, hayata getirdiğim yeni anlamlarla son buldu ve ben artık bu forumdan, bu oluşumdan daha fazla yaralanamayacağımı; burada kaldıkça kısır bir döngüye kapıldığımı fark ettim. Daha sonra kendime söz vererek forumu ve nofap'i hayatımdan tamamen çıkardım. Tam burada noktada, yazımda bahsettiğim tam bu noktada kendi kabumuğu kırmış bulundum. İlk 1-2 ay kadar aklımda sürekli nofap geliyor, süreçte başarısız oldukça foruma tekrar kayıt olasım geliyordu ama ben yapmadım. Nofap'i ilk kez nasıl öğrendiysem, aklıma nasıl bir çivi gibi çakıldıysa; o yerden bir pense gibi söküp atmak istiyordum bunu. Farkındalığın ileri hali bana iyi gelmiyordu zira. Ve sonra nihayet bunu başardım.
Kendi hayatıma odaklandım; üniversite okurken bir yandan çalıştığım alanlarda ilerledim. Şu an, az da olsa belli bir ünü olan; çevremden saygı gören; kendi sektörümde iyi eserler vermiş bir sanatçıyım. Yine de yazımda kimlik belirtmeyeceğimi, objektif devam edeceğimi söylemiştim; o yol üzerinden gidelim.
Konu sanıyorum biraz dağınık ilerledi, kusuruma bakmayın. Anlatacak o kadar çok şey, o kadar çok anı ve tecrübe biriktirdim ki birkaç konu açsam anca yetişebilir sanırım. Fakat ben tek bir konu üzerinden genel hatlarıyla, anlatacaklarıma odaklanmak istedim.
Devam edelim.
Nofap'i hayatımdan çekip çıkarttıktan sonra kişisel gelişimim benim için hep en önemli olandı. Nitekim bunu yalnızca nofap yaptığım zamanlar süreç içinde değil, aynı zamanda süreç bozulmuşken de sürdürüyordum. Şahsen şu zamanlada bile günde 10 saat çalıştığım, ürettiğim, yazdığım, tasarladığım, düşündüğüm oluyor. Ergen zamanlarımda (Nofap'i keşfediş yıllarım ergen yaşlarımın sonuydu) ben öyle isimlendiriyorum, bu konuda kendimi ve sizi rencide etmiyorum, ona göre :) Kafama taktığım bir sürü şey oluyordu. Örneğin bu sürece başlayanlarda olan eksiklikler gibi: İletişim zayıflığı, dağınık zihin, yetersiz hissetmek, karşı cinsle kopuk ilişki v.s
Halbuki nofap'a başlamadan evvel bu tür sorunları öyle pek de yaşamayan biriydim ancak nofap'i ergenliğimin öyle bir noktasında öğrendim ki; bu zaman hem üniversite tercihi, hem de kendi hayatımla ilgili yeni kararlar aldığım bir dönemdi. Yani tam olarak kilit noktasıydı benim için. İşte nofap'i bu dönemde öğrenince her şey iki kat büyütür oldum ve bunun bilinçaltıma -zorla soktuğu- bazı kavramlar ve bilgilerle resmen mahvoldum. Çünkü nofap yapan her, yeni gencin hayali ideal bir birey olmaktı. Hatta daha yüksek beklentileri olanlar için, kendi çevrelerindeki en saygı değer, gelişmiş birer zat olmak... Benim de hem hayallerim hem de yüksek ideallerim vardı.; bu oluşumun her şeyi bana vereceğini sanıyordum çünkü buna benzer başarı hikayeleri okuyordum. (Nadir de olsa)
Oysa gerçekten söylemem gerek ki, yakındığınız bütün sıkıntılar, yirmi yaş sonrasında azar azar yok oluyor. Bu sıkıntıları yaratan kriterlerde alışkanlıkların yeri nedir derseniz, sahiden büyük derim fakat sadece o şekilde değil. Zamanında burada harcadığım vakit, yorum yaptığım gönderiler, konular öylesine tuhaf ve cidden şaşırtıcıydı ki, ergenlik olarak yargıladığım eksiklikler bunu doğruluyor.
Siz bir şeyi ne kadar sorun eder ve düşünürseniz, o şey hayatına o kadar yapışıyor. Kara ve biçimsiz bir leke gibi düşünün. Bu leke bir yaştan sonra bize yapışıyor ve ancak biz onu unutursak siliniyor. Konuyu tekrar aynı yerde toparlamak adına kendi hikayemden gidelim.
Devam ediyoruz.
Dediğim gibi bu oluşumu artık hayatımdan çıkardıktan sonra, karakterimde geri dönüşü olmayan değişimler başlamıştı. Çünkü birçoğumuz bu şeyi geliştiğimiz, zihnen ve bedenen uyarıldığımız zamanlarda öğreniyoruz, karakterimize de yansıyor. Belki bir oluşum aşamasındayken, farkındalıklara sahip olmak, burada değişim olarak adlandırdığımız şeydir. Demek istediğim, sosyal hayatımda daha başarılıyım v.s diye sürekli burada yorumladığımız etkiler, aslında gelişim çağında olmamızdan kaynaklı. Kanaatini size bırakıyorum.
Sonuçta Birtakım gerçekler dediğim noktaya gelecek olursak;
Nofap hem zorlu hemde gerçekten eğlenceli bir diyetti bana kalırsa. Bunu artık dram boyutuna, takıntı boyutuna taşıyanları tenzih ediyorum, gayet zevkli bir uğraş. Fakat lütfen bana kızmayın, ancak o kadar diyebilirim. Eninde sonunda bundan kurtulduğunuzda, yalnızca hayatınızda, gençlik zamanlarınızda uğraştığınız bir şey gibi kalacak aklınızda. Bunu bırakın demiyorum, çünkü bunun sayesinde edindiğiniz farkındalıklar size yeni bir duygudurum hazırlıyor.
Ben, nofapi hayatımdan çıkardıktan sonra çok fazla tecrübe edindim. O kadar çok insanla tanıştım, o kadar çok proje tasarladım, o kadar çok şehir gezdim ve o kadar çok okudum ki.. Kısacası yaşadım; bunların içinde de nofap'in bir yeri yoktu. Şimdi böyle yazınca yaşım epey büyükmüş gibi oldu fakat sizlerden uzak değilim, onu da belirteyim. Hala da yaşıyor, öğreniyorum.
Nofap, iki aşamalı bir zorundalık gibi. Bu hayatınızdayken, mutlaka bir farklılık oluyor, her şeyde bunu fark ediyor ve zihninizi mecbur bırakıyorsunuz. Her neyse, demek istediğim şeyler anlaşılır diye düşünüyorum.
Kendinizi, huylarınızla kabul edin arkadaşlar. Eğitildiğiniz aileyi, büyüdüğünüz çevreyi hesaba katarak yorumlayın kendinizi. Takıntılar emin olun, normal yaşamaya alışınca sizden uzaklaşacak ve nofap'i artık hayatanızda fazlalık olarak kılacaklardır.
Peki bu şeyi unutunca, normal yaşayınca ne oluyor? diye sorarsanız
Bu şeyi unutup normal yaşayınca, normal yaşamış oluyorsunuz. Kadınlarla olan probleminiz (varsa eğer) bitiyor. İnsan olduğunuzu, insan olduklarınzıı anımsayıp hislerinizi yüceltmiyorsunuz. Basit sorunları umursamamak için yaptığınız nofap gibi, artık hayatınızdaki anlamsız sorunlara yer kalmıyor. Açıkçası bilmem hangi marketteki adama hangi yanlış kelimeyi söylediğim umurumda değil :) Aynı zamanda diğer insanlar, beni gözleyen gözler de umurumda değil. Umrumda olan şey yaptığım iş, arkadaşlarım ve ailem.
Başka bir husus: Bunu unutunca, artık gün saymıyorsunuz. Şimdi burada cinsel, özel hayatımı anlatmayacağım fakat bunun normal, hayatın herhangi bir parçası olduğunu anlatabilirim. Nofap yapanlarda
bu konunun fazla sorunsallaştırılması hem toplum yapımızdan hem de yaştan kaynaklanıyor olabilir. İleride o da düzeliyor, bilin diye eklemek istedim.
Başka bir husus: Bunu unutunca, artık hayatınıza odaklanıyor ve esas kavganın orada olduğunu görüyorsunuz. O yüzden nofap'i bir anı olarak tutun ve daha fazlasına, daha fazla vaktinizi çalmasına müsaade etmeyin.
Konuyu toplayacak olursak ve son söyleceklerim için
Zamanında buna gerçekten kafa yoran biri olarak söyleyebilirim ki hepsi geçiyor. Biraz sabır, biraz da metanet göstermenizi dilerim.
Çünkü üst başlıkta da belirttiğim gibi, çatışmanın zorluğun büyüğü dışarıda. Örneğin benim yarın sabaha mızmızlık edip de süreçte başarısız olduğum için hayıflanarak uyanmak gibi bir lüksüm yok. Rakiplerim var çünkü,
kendimi geliştirme kaygım var, üretmem gereken eserler, çalışmam gereken projeler ve vakit ayırmam gereken bir çevrem var. İnanın her sektörde o kadar çok sahtekar o kadar çok dolandırıcı var ki.
Bunlarla karşılaşıp, leş kargası gibi paranızı sömürmeye çalıştıkları zaman esas sorunun ne olduğunu anlıyorsunuz. Küçük tuhaf sıkıntıları bırakıp hayalinizdeki alan için çalışmanızı, her zaman yapamasanız da gayret göstermenizi öneririm.
Bizler makine değiliz çünkü. Her şeyi mükemmel ve ayarında yapmaya çalışırsanız, ya da bu ayarı nofap'in tutturacağını düşünürseniz yanılırsınız.
Herkese hayatında başarılar diliyorum. Yıllar sonra, bir haftasonu elimde vakit varken foruma göz atıp, tecrübelerimi size aktarmak istedim.
Yine de aklınıza yatmayan, ya da ne diyor ulan bu? diyeceğiniz kısımlar olursa yorumlarda merak ettiklerini konuşabiliriz.
Hoşça kalın :)

Güzel yazıydı, 20 li yaşlardan sonra her şeyin yavaş yavaş düzene oturması kısmına katılıyorum. Hele iş yaşamına atılıp gerçek müşteriler ve gerçek sorumlulukları hayatına dahil ettiğinde yani kafanı sürekli yoracağın ciddi bir uğraş sahibi olduğunda aslında fap yapmana neden olan durumların bir kısmı kendiliğinden kalkmış oluyor. Boş zaman yok, kafanı meşgul eden uğraşların ve dopamini kazanmanı sağlayan - seni heveslendiren müşteri kazanma projeyi/işi/davayı tamamlama, çalıştıkça kendi paranı kazanma gibi durumların var.
Belki de bir noktadan sonra forumun sana kattığı farklı bakış açısıyla yoluna devam etmen gerekiyordur. 18-19 yaşından beri forumdayım, o kısır döngüyü zaman zaman ben de hissediyorum, benim de bu 4-5 yıllık serüvene veda etme zamanım geldi galiba
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst