Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Deftere Düşünceleri Yazmanın Olumlu Etkileri

• Konuyu başlatan neurosoft
  • Başlangıç tarihi
N

neurosoft

Misafir
Bazen o kadar bunalmış ve çıkmaz bir zamanda hissediyorum ki kendimi. Hiç kimseye de ne yaşadığımı ne düşündüğümü ne hissettiğimi anlatamıyorum. Ama defterimi açıp tarih attıktan sonra yaşadıklarımı, düşüncelerimi, duygularımı tüm samimiyetimle ve gerçekliğiyle en ince ayrıntısına kadar yazınca bir rahatlama hissediyor ve sanki problemler aslında rahatlıkla çözülebilecekmiş gibi düşünüp onların üstüne gidecek motivasyonu kendimde buluyorum. Ve gidiyorum da... Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Not tutmanın benim belirtmediğim sizin üzerinizde yarattığı ve paylaşmak istediğiniz etkileri var mı?

Not tutmak, gün içindeki duygu düşüncelerimi günün sonunda yazmak gerçekten iyi hissettiriyordu. Eski süreçlerimde yazardım ancak relapse olduktan sonra yazmayı da bıraktım. Sanırım tekrar yazmaya başlayacağım.

N

neurosoft

Misafir
Not tutmak, gün içindeki duygu düşüncelerimi günün sonunda yazmak gerçekten iyi hissettiriyordu. Eski süreçlerimde yazardım ancak relapse olduktan sonra yazmayı da bıraktım. Sanırım tekrar yazmaya başlayacağım.
ben de relapse olduktan belirli bir süre sonra yaşadıklarımı yazardım. Yazdıktan sonra bir ayağa kalkma ve kendine çeki düzen verme haline girerdim genelde... Ve daha iyi hissedip öyle yoluma devam ederdim. Gerçekten iyi hissettirdiği anlaşılabiliyor....

The King

Deneyimli Üye
Yazarken o düşünceleri hızlı bir şekilde değil de bir an duraksayarak düşünürsün. O duraksama anında bir nevi kaçtıklarınla yüzleşirsin... O yüzleşme rahatlatır insanı. Yazmak iyidir. Ben de çok darlandığım zamanlar da yazarım hep. Bugüne kadar iyi de gelmiştir. Hele ki gece yatağa gitmeden önce yazılması zihni de yatıştırır uyku öncesi.

N

neurosoft

Misafir
Dikkat edememişim, insanlık hali işte... Sabah sayfaları ve bunun insan üzerindeki etkileri üzerine gayet faydalı bir yazı olmuş. Klavyene sağlık. Bu işi dürüstlük ve kendini görme konusunda gayet yararlı buldum. Nasıl katkı sağladığı üzerine farkındalık kazanmama da vesile oldu. Bu yüzden not tutma işini daha sık yapmak isterim açıkçası...

B

Blue_Ocean

Misafir
Dikkat edememişim, insanlık hali işte... Sabah sayfaları ve bunun insan üzerindeki etkileri üzerine gayet faydalı bir yazı olmuş. Klavyene sağlık. Bu işi dürüstlük ve kendini görme konusunda gayet yararlı buldum. Nasıl katkı sağladığı üzerine farkındalık kazanmama da vesile oldu. Bu yüzden not tutma işini daha sık yapmak isterim açıkçası...
Senin ve hayatın için çok güzel bir şey olur bu. Fayda göreceğine eminim.

SessizAdam

Jüpiter Yolcusu
Yazmak bence çok faydalı. Ama evde kağoda yazınca ailem bir şekilde görür diye tam dökemiyorum. Kısıtlı da olsa forumda günlüğe yazıyordum ama bilen bilir , çok siliyorum sonradan çünkü bazen depresyon vs. Sonucu uazmak istemeyeceğim şeyler yazıyordum. Ama yazarken birine anlator gibi oluyor ve az da olsa betimleme gibi şeyler yaparken daha aktif düşünüyoruz. Hayatımın en mükemmel nofap sürecimi geçtiğimiz dönemde yaptım ve bu forumda günlük yazarak gitmiştim.

Ama bilgisayardan falan yazarak düşünmek çok faydalı olur. Bunu yazmak bile beynimi çalıştırıyor.

N

neurosoft

Misafir
Ben günlük tutarken günlük tuttugumu unutuyorum. 1. gün yazıyorum 2. gun unutuyorum... ?
Ben ise biraz serbest takılıyorum bu konuda sevgili JakeDunn. Günü gününe yazmak her gün kayda değer bir şey yaşamayacağımı bildiğim için bana gereksizmiş gibi geliyor. O yüzden her gün değil de sıradanın dışında olaylar yaşadığım, özellikle düşüncelerimin bir konuda yoğunlaştığı zaman yazıyorum. Haliyle bazen iki sayfa arasında birkaç gün olurken bazen bir hafta bazen bir ay olabiliyor. Yazmak benim için sanki bir kusma ve rahatlama aracı...

N

neurosoft

Misafir
Yazmak bence çok faydalı. Ama evde kağoda yazınca ailem bir şekilde görür diye tam dökemiyorum. Kısıtlı da olsa forumda günlüğe yazıyordum ama bilen bilir , çok siliyorum sonradan çünkü bazen depresyon vs. Sonucu uazmak istemeyeceğim şeyler yazıyordum. Ama yazarken birine anlator gibi oluyor ve az da olsa betimleme gibi şeyler yaparken daha aktif düşünüyoruz. Hayatımın en mükemmel nofap sürecimi geçtiğimiz dönemde yaptım ve bu forumda günlük yazarak gitmiştim.

Ama bilgisayardan falan yazarak düşünmek çok faydalı olur. Bunu yazmak bile beynimi çalıştırıyor.
Bu kağıt olayı eğer masanın köşesinden aldığın bir a4 ise bana da çok itici gelirdi genelde. Çünkü hem dediğin gibi bunun diğerlerinin okuma riskine karşı bir güvencesi yok hem de ben yazdıklarım kaybolmasın bir yerde toplu dursunlar istediğim için ben kendi defterime yazarım ve bu defteri de hep masamın alt rafına koyarım. Kimse tarafından dikkat çekmediği için haliyle yazdıklarımın okunma riski çok düşük. Ve toplu halde durdukları için istediğim zaman açıp okuyabilirim. Bilgisayardan not tutmaya gelince: Bunu hiç yapmıyorum desem yeridir aslında. Çünkü ben de asla bir kağıdın samimiyetinin yerini dolduramaz. Ama bunu yapan insanlar var. Forumda da görüyorum... O yüzden bu da olabilecek bir şey aslında. Bazı yazdıklarımı sonradan siliyorum çünkü depresyonun etkisiyle yazmak istemediğim şeyler yazıyorum demişsin. Ben de depresyon ve stresin etkisiyle deftere yazarken bazen biraz fazla kendimi kaybedebiliyorum ama bunları sonradan sildiğim az oluyor. Genelde orada duruyorlar ve sonradan onlara bakınca gülüp geçiyorum.

cgang

Yoda
Bazen o kadar bunalmış ve çıkmaz bir zamanda hissediyorum ki kendimi. Hiç kimseye de ne yaşadığımı ne düşündüğümü ne hissettiğimi anlatamıyorum. Ama defterimi açıp tarih attıktan sonra yaşadıklarımı, düşüncelerimi, duygularımı tüm samimiyetimle ve gerçekliğiyle en ince ayrıntısına kadar yazınca bir rahatlama hissediyor ve sanki problemler aslında rahatlıkla çözülebilecekmiş gibi düşünüp onların üstüne gidecek motivasyonu kendimde buluyorum. Ve gidiyorum da... Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Not tutmanın benim belirtmediğim sizin üzerinizde yarattığı ve paylaşmak istediğiniz etkileri var mı?
İstersen Bana anlatabilirsin

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6