Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dürtüler ve Başa çıkmanın yolları

SessizAdam

Jüpiter Yolcusu
<Not: Bu çeviride bazı tekrarlanan yerleri almadım , bazı yerleri de daha iyi anlaşılsın diye eklemeler yaptım.>
<Kaynak :
>

Bilimsel olarak bir dürtü , beyninizde oluşan bağımlık ağının bir parçasıdır. Dürtüler , bağımlılıktan kurtulma sürecinde p.no izlemenize sebep olur. İnsanlar , kişinin beyninde nöro-dilbilimsel dayanak noktaları oluşturmak için yıllardır farklı teknikler uygulamaktadırlar.

Zihniniz , edindiğiniz alışkanlıklar ile şekillenmektedir. Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız , o kadar çok yapmak istersiniz , başarı başarıyı doğurur. Bu yüzden bu bağımlılıkla mücadele ederken motivasyonunuzu korumak için birtakım başarılar kazanmaya ihtiyacınız var.

Unutmayın ki , umursamazca p.noya dalarak harcadığınız tüm bu saatler , zihninizde fiziksel bir etki oluşturdu , beyninizi değiştirdi. Ancak nöroplastisite , bu durumdan kurtulmamıza büyük olanak sağlamaktadır.

Nöroplastisite ,beynimizin ihtiyaçlarına bağlı olarak nöronları yeniden düzenleme yeteneğine sahip olmasına denir. Bebeklerin beyinleri , yetişkinlerinkine nazaran çok daha hızlı değişebilir. Fakat bu durum , yetişkinlerin beyinlerinin değişemediği anlamına gelmez. Yetişkinlerin beynindeki mekanizmalar , birçok kişi için 90 ve üzeri gün süren bir süreçte değişebilir.

Daha önce bağımlılık ile oluşturduğunuz yolları değiştirip ,eski p.no alışkanlığınızı kırarak yeni ağlar inşa etmelisiniz. Sürekli krizlerin , dürtülerin gelme sebebi , işte bu p.no bağımlılığı sonucu kurmuş olduğunuz sinir ağlarından dolayıdır. Beyniniz , her gün mastürbasyondan dopamin salgılamaya , bu yolla başarı hissetmeye alıştığı için , doğal olarak tekrar mastürbasyon yapma isteği gelecektir. Böylece beyniniz, başarı kazandığını sanacaktır.

Dürtülerin üstesinden gelmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum , bazen relapse olmanıza da neden olabiliyorlar. Ne yazık ki , hayat böyle işler. Bu yüzden dürtülerinizi dizginleyebilmek için her an tetikte olmanız gerekmektedir.

Yalnızca bir süre sabrettikten sonra bu dürtüden kurtulabilirsiniz , bu dürtüden kurtulmak için gerekli zaman , herkeste farklı olabilir. Ne yazık ki ,ne kadar uzun süreli bağımlı iseniz , kurtulmanız da o kadar zorlaşmaktadır. Bazı erkeklerin bir sene dayandıktan sonra bile ansızın dürtü hissettikleri bazı durumlar vardır.

Peki bu dürtüler sonunda yok olacak mı ? Evet. Bazı depresif anlarda bu dürtüler ömür boyu sürecek gibi hissedilse de , gerçekten yok oluyorlar. Bunun için belli bir süre sabırlı olmanız yeterlidir. Ancak bu dürtülerin tamamıyla yok olması için , sürecin bir seneden uzun olabilme ihtimaline dikkat edin. (Bir sene boyunca dürtüler olacak değil de , bir sene geçse bile belki ayda yılda bir dürtü gelebilir.)

Dürtülerle başa çıkmanın en iyi yollarından biri , semen tutma ve faydalı alışkanlıklardan oluşan bir düzen kurmaktır. Ne kadar meşgul olursanız , mastürbasyon yapmak için o kadar az zamanınız olur ve beyniniz meşgul olacağından mastürbasyona sıra gelmez. Semen tutma , sağlıklı hobiler geliştirme güdünüz üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Çünkü cinsel yoksunluk , en iyi motivasyon artırıcılardan biridir. Şahsen benim için halter kaldırmak , en tatmin edici hobilerden biridir. Sizinki farklı birşey olabilir.

Ani dürtüler , olmasını asla istemediğimiz şeylerdir. Bu dürtüler bazen gece , bazen gündüz gelirler ancak ortak özellikleri ,aniden gelmeleri ve kontrol etmenin çok zor olmasıdır. Bu ani dürtülerle başa çıkmanın yolu , dikkatinizi başka birşeye odaklamak için fiziksel bir aktivite yapmaktır. ( kriz geldiğinde dışarı çıkıp evden 5km uzağa kadar yürüyüş yapmak mesela.) Biraz şınav , mekik ile kaslara gerilim vermek bu gibi durumlarda süreci kurtarabilir. (Bağımlılıktan kurtulmak sizin için ne derece önemliyse , krizlere karşı o kadar iradeli olursunuz. Şahsen uyurken aniden uyanıp 7-8 defa yarı uyur halde yakalanmama rağmen o krizlerde relapse olmadan bu sayede kurtulmuştum ,çünkü bu defa süreç benim için çok çok önemliydi.)

Flatline döneminde ise dürtü olmaz , bu dönem genellikle cinsel isteğin de düşük olduğu bir dönem olur. Bu isteksizlik , hem cinsel ilişki isteğinde , hem de mastürbasyon isteğinde geçerlidir. Flatlineda dürtülerin kaybolması dürtülerin tekrar gelmeyeceği anlamına gelmez.

Dürtüleri , diyet yapan insanların yüksek karbonhidratlı besinlere özlem duymasına benzetebiliriz. Mastürbasyonun fiziksel hissini tekrar isteyebilirsiniz veya p.no izlerken yaşadığınız dopamin patlamasını tekrar isteyebilirsiniz. Hatta bazen izlediğiniz bir p.nonun hayali bile kurabilirsiniz ,buna “p..no flashback (geri dönüşü)” denir.

Bu düşüncelere ne kadar az zaman harcarsanız , bu dürtülere karşı koymanız da o kadar çabuk ve kolay olur.

Eğer bir dürtü sonucu relapse olursanız , yapılacak tek birşey var : kontrolü ele almak için yeniden savaşın. Seriyi bozdum veya sayacı sıfırladım diye üzülmeyin. Mastürbasyon yaptım diye depresyona girip kendinizi kötülemeyin , dünyada milyonlarca insanın da bu hatayı yaptığını bilin ve kendinize kızmak yerine daha çok çabalayın.

Her erkek relapse olabilir ve relapse sizi en başa döndürmez. (Özellikle 30-40 günü geçtikten sonra bozan olursa dert etmesin ve sağlam şekilde sürece başlasın. Eskisinden daha kısa sürede toparlayacaktır.) Kendinizi affedin , süreci bozmanızdan ders alın ve daha güçlü biri olmak için çalışmaya devam edin.

Süreci her bozmanız , ondan sonraki günlerde daha fazla bozma isteğine yol açacaktır. (çoğu kişi bu isteklere karşı dayanamadığı için 2-3 günde bir bozuyor. Biraz sabretseler aslında 10. günden sonra gerçekten krizlerde azalma olacaktır.) Bir defa dürtüye teslim olmanın sonucu da, hemen ardından daha fazla istek gelmesine sebep olacaktır.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6