Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulurum?

TheFederov07

Yeni Üye
Arkadaşlar merhabalar. Sizlerin bir konuda tavsiyesine ihtiyacım var.

Ben kilo problemleri yaşayan birisiyim, bir aralar kilo vermiştim ancak şimdi tembellikten dolayı bu kiloları geri aldım. boyum 185 cm, kilom ise 130 kg'dır. Normalde 45-50 dakikalık yürüşler yapıyorum dışarıda, bazı zamanlar ise evde spor yapıyorum belki daha çok etkisi olur diye. Yeme konusunda çok sıkıntılı değilim tek sıkıntım çok hızlı ve çok çiğnemeden yemem.

Bu durumda ne yapabilirim? Sadece yürüyüş yapsam yeter'mi yoksa hem yürüyüş hem de evde spor hareketleri'mi yapmalıyım?

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Öncelikle beslenmeni düzelt kilolarından kurtulmak istiyorsan günlük kalori ihtiyacının altında beslenmelisin
Bi spor salonuna yazılıp ağırlık antremanı ve kardiyoyla destekle salona gitmek istemiyorum dersen gene yürüyüşlerine devam et evdede spor haraketleri yap

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Sorunlarını görmen çok güzel ve kilo vermeyi istemen de öyle. Ben de 178 boyunda ve 96 kilodaydım. 72 kiloya kadar indim. Şu an bazı özel sebeplerden yeniden aldım. Ama verilebildiğini bildiğim için , ümidim hep tam.

İlk önerim bir doktora gözükmen olacak. Yeme olarak bir problemin yoksa 130 kiloya çıkman biraz garip. Seni dışarıdan disipline zorlayacak bir yapı güzel olabilir.
Sporu sadece yürüyüş olarak yapıp yemene dikkat edersen kilo vermen uzun sürer ama verirsin. Spor yapıp, yemeyi kısarsan , buda iradeni zorlar. İyi bir gelecek planı yapıp önüne engel olacak her şeyi hesaba katmalısın. Ben de bu sıralar bunun için bir düzene başlayacağım. Spor + şeker diyeti şeklinde bir sürece gireceğim. Şu an hala hesap kısmındayım , önümdeki engelleri bulmaya ve neden yapmak istediğime bakıyorum. Yanlış motivasyona bağlı kalmamak gerekiyor. Hedef kendimiz için olmalı. Net bir amacımız olmalı , neden kilo verelim? Kendini sorumlu tutma ! Değişebilirsin ve başka bir hayat mümkün.

TheFederov07

Yeni Üye
Sorunlarını görmen çok güzel ve kilo vermeyi istemen de öyle. Ben de 178 boyunda ve 96 kilodaydım. 72 kiloya kadar indim. Şu an bazı özel sebeplerden yeniden aldım. Ama verilebildiğini bildiğim için , ümidim hep tam.

İlk önerim bir doktora gözükmen olacak. Yeme olarak bir problemin yoksa 130 kiloya çıkman biraz garip. Seni dışarıdan disipline zorlayacak bir yapı güzel olabilir.
Sporu sadece yürüyüş olarak yapıp yemene dikkat edersen kilo vermen uzun sürer ama verirsin. Spor yapıp, yemeyi kısarsan , buda iradeni zorlar. İyi bir gelecek planı yapıp önüne engel olacak her şeyi hesaba katmalısın. Ben de bu sıralar bunun için bir düzene başlayacağım. Spor + şeker diyeti şeklinde bir sürece gireceğim. Şu an hala hesap kısmındayım , önümdeki engelleri bulmaya ve neden yapmak istediğime bakıyorum. Yanlış motivasyona bağlı kalmamak gerekiyor. Hedef kendimiz için olmalı. Net bir amacımız olmalı , neden kilo verelim? Kendini sorumlu tutma ! Değişebilirsin ve başka bir hayat mümkün.
Şahsen küçükken çok yermişim ondan dolayı kilo sorunlarım oluşmuş, biraz büyüdükçe kilonun daha fazla sıkıntıya yol açtığını anladım. Bir ara 125 e kadar düşmüşken şimdi ise 130 geri çıktım. Tavsiyelerin için teşekkür ederim.

The King

Deneyimli Üye
Şekerli gıdalar, abur cuburlar, hamur işi, ekmek, tatlı ve türevlerine son verilmeli. Gazlı ve şekerli meşrubatlardan uzak durulmalı... Haftada 1-2 kola zero, haftada 1-2 kere ayran ve günde 1 tane sade madensuyu içilebilir. Spor salonuna başlama imkanın varsa tavsiye ederim zira beslenmene dikkat edip kilo versen dahi deride sarkma vs. oluşacaktır. Bu da daha kötü bir görüntüye sebep olur. Yani haftada 3-4 gün ağırlık basit şiddette de olsa şart. Çünkü hormonlarının da düzene girmesi için kas oranının biraz artış göstermesi gerekiyor.

Porsiyonları küçült. Yavaş yavaş yiyeceğine dair telkinde bulun kendine. Yemek yemeyi bir ritüele dönüştür. Yemek esnasında sohbet etme, tv ya da telefonla ilgilenme. Sadece yemeğe odaklan. Her lokmasını hissederek ye. Bu durumda hem doygunluk hissin artacak ve zamanla da çiğneme durumun belli bir düzene girecek.

Sabret ve inançla yola çık. 2 haftada bir kez, 1 öğün şekerli/tatlı olmamak üzere dilediğin bir yemeği küçük bir porsiyon olarak yiyebilirsin...

Kalori takibini yapman gerekiyor. Günlük kalori ihtiyacını bul. İnternette hesaplayıcılar var. Oradan çıkan sonucun 400-500 eksiğini al. 3000 kalori çıktıysa, senin günlük alman gereken max. 2500 olacak. Bunu da fatsecret uygulamasına her gün yediklerini girerek takip edebilirsin.

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu

Ben kilo problemleri yaşayan birisiyim, bir aralar kilo vermiştim ancak şimdi tembellikten dolayı bu kiloları geri aldım. boyum 185 cm, kilom ise 130 kg'dır. Normalde 45-50 dakikalık yürüşler yapıyorum dışarıda, bazı zamanlar ise evde spor yapıyorum belki daha çok etkisi olur diye. Yeme konusunda çok sıkıntılı değilim tek sıkıntım çok hızlı ve çok çiğnemeden yemem.

Bu durumda ne yapabilirim? Sadece yürüyüş yapsam yeter'mi yoksa hem yürüyüş hem de evde spor hareketleri'mi yapmalıyım?
Yalancı açlık vardır (adını tam hatırlamıyorum)de
Vücudun su ihtiyacı olur ve gıdaların içinde de su vardır.
Ama oysaki su içsen o açlık hissi gidecek.
Acıktığında ya da hissi geldiğinde fazla kaçırmadan su iç 10dk içinde açlık hissi giderse bil ki yalancı açlık, eğer gitmezse gerçekten acıkmışsındır.
Günlük su tüketimine dikkat et yeter.

Şu alta koyacağım videoyu izle.

Savascı

Deneyimli Üye
Merhaba dostum öncelikle bunun kolay birşey olmadığının ve cok fazla acı çekeceğini bilmeni isterim.Maalesef insanın davranışlarını değiştirmesi hiç ama hiç kolay birşey değildir.Kendine bir yıllık plan yapmalısın ve dönüşüm yavaş ve uzun zaman gerektirmeli.İnsan mantıklı düşünen ama mantıklı davranan bir canlı değildir.Bu yüzden istediğin kadar düşün bir işe yaramayacak.
Değişim bir domino etkisidir.Örnek verecek olursam şuan ki durumuna yıllar içerisinde geldin.Bu yüzden istediğin noktayada yıllar içerisinde ulaşacaksın.Küçük küçük kalori azaltmalı ve makul hedefler koymalısın kendine ve sporada ilk önce düzenli devamlılığı sağlamalı ondan sonra zayıflamaya odaklanmısın dostum.Bu yolculuğunda sana başarılar dilerim hiç kolay birşey değil ama unutma değerli şeyler zorluklarla elde edilir.

izleyici1

Yoda
kardeş 50 kilo fazla taşıyorsun
inşaallah nofapta mezun olabilirsem sağlıklı beslenmeyle ilgili
kapsamlı bir yazı paylaşacam

şişmanlığın nedeni sanayi tipi yapay hormonlu maddelerin insanın dengesini bozmasıdır
çözüm doğal gıdaya dönmek
doğal gıdaya dönerek çok yesende zamanla zayıflarsın
iştahın yerine gelicek
ama şimdilik notlarıma bir gözat:

İŞİN MANTIĞI
kilo büyük bir problemdir
yakışıklılığınız güzelliğinizi tüketir
uyku problemleri ayakta zor durma yorgunluk hareketsizlik mutsuzluğa neden olur
konforunuz keyfiniz gider
toplumdaki yanlış bilgiler yüzünden bir çok insan obezliğin nedeninin
tembellik çok yemekten kaynaklandığı söylenir bu yanlış bir bilgidir bunlar sebep değil sonuçtur
asıl neden sağlıksız beslenme haram gıdalar hormonlu gıdalar veya psikolojik sorunlardır

Dilediğiniz kadar doya doya istediğiniz kadar sınırsız yiyebilirsiniz herhangi bir kısıtlama engelleme yok

İncir giller
incir üzüm hurma zeytin
Fındık giller
Fındık ceviz Kestane fıstık çekirdek
Meyve giller
Çilek muz karpuz kavun
Portakal mandalina nar
Elma kayısı
Şeker ihtiyacınızı bu gıdalardan giderebilirsiniz
Tahıllar Pirinç bulgur
Baklagiller
Nohut fasulye mercimek bezelye

SÜT
Peynir-kaşar-ayran-yoğurt-kaymak
her türlüsü faydalıdır
Sağlıklı besin kaynağıdır
Fakat hilede çoktur!

YAĞLAR
Tere yağı: Bir numaralı yağdır sütten elde edilir
Zeytin yağı: bu yağda beş yıldızlıdır
BAL
kaliteli besindir Şifa kaynağıdır
üretimi az zorlu ve pahalıdır çok emek ister
Hastalık veya kötü zamanlarınızda özellikle tüketimini yapın
Tahminimce piyasadaki balların yüzde 90 ı hilelidir
Çünkü arılara şeker verilmektedir
Güvendiğiniz bir satıcı veya kurumdan alın
Aksi taktirde zararlı veya boş gıda alırsınız

ET-balık-yumurta
Et ve süt hormonsuz üretim ve doğal islami kesim olmalı
Yumurta gezen tavuk veya köy yumurtası olmalı
Balığın her türlüsü serbest
Tavuk etide islami kesim ve özgür tavuk en az 1 senelik olmalı
Piyasada hayvanlara zulüm var
daracık beslenme alanlarında
güneş görmeyen
anasının yanında olmayan
hapishane ortamında ve
hormon veriliyor

Mineral ve vitanminler
Yeraltı soğuk suları için
Kendinizi zorlayarak çok suda içmeyin az suda içmeyin
Tuzu çok azda kullanmayın çokta kullanmayın
Vücudunuz ne istiyorsa ona onu verin
Mecbur kalmadıkça Dere nehir suyu içmeyin
Hastalık nedenidir
Vitamin haplarını!

YASAKLAR
Hazır meyve suları kola fanta veya enerji içecekleri
Pasta ve çikolatalar
büsküviler
Toz şeker
beyaz un!
Monosodyum glutamat içeren tüm gıdalar
Tatlandırıcı içeren tüm gıdalar
Renklendirici içeren tüm gıdalar
Şurup içeren tüm gıdalar
Şeker içeren tüm gıdalar
Koruyucu içeren tüm gıdalar
Topaklanmayı önleyici içeren tüm gıdalar
İçeriğinde E bilmemne yazan tüm gıdalar
Sakız veya şekerlemeler

ŞEKER
Baş düşmanlarımızdan biridir
Sanayi tipi olanı kesinlikle tüketmeyin
Meyvelerde bulunan Doğal şekeri kastedmiyorum
Glikoz şurubu-yüksek früktoz şurubu-mısır şurubu veya bilmemne şurubu
bunların en beteridir

Çay kahve kafein kakao
Bir çok insan çay veya kahvenin yararlıdır zihni açar rahatlatır diye iddaada bulunabilir
Fakat bu tür gıdalar doğal besin değildir
İlaçlık olarak kullanılması başka
İnsan veya hayvanların doğal gıdasında
Bir yaprağın suyunu kaynatıp içmek diye bir şey yoktur

NEREYE KADAR İZİN VAR?
Aile ortamında arkadaşlarla vakit geçirirken veya kutlamalarda 1 2 bardak çay içe bilirsiniz
2 günde bir 40 gram şekersiz çikolata

İPUCU ZARARLILAR
Şeker-glikoz şurubu-monosodyumglutamat-renklendirici-koruyucu içermemeli
Güvenilir markalar edinilmeli sadece belirli türler alınmalı
--
Tahıl Ekmek
kepekli ve lifli olmalı
beyaz ekmekten uzak durun
koruyucu asitlik düzenleyici şeker kesinlikle olmasın
buğday-arpa-mısır-pirinç
--

SU
su ihtiyacınıza göre belirleyin bir kısıtlama yok
Ama soğuk ve kayaların arasından çıkması sağlığınız için tercih edin

TUZ
Tuz İhtiyacınıza göre olabilir bir kısıtlama yok

NOTLAR
Pekmez serbest
Çilek muz erik her türlü meyve serbest

YENİLMEYECEK İÇİLMEYECEK GIDALAR
Kola-hazır meyve suları-Çay – kahve – kakao – beyaz ekmek -şeker ve türevleri
Monosodyumglutamat renlklendirici
Sanayi yumurtası

SERBEST
Patates kızartması yoğurtlu veya yumurtalı yanında ekşi yoğurt
Salça serbest ama koruyucu olmasın
Sucuk sosis kavurma serbest ama güvenilir markalar
Coşkun sucuk-cumhuriyet sucuk gibi

BAHARATLAR
Doğal olduğu için bir sorun yok
Kırmızı biber kara biber benim favorim

HARAM GIDALAR

Domuz eti ve türevleri
Jelatin jöle Jelibon pasta
Kan
Leş vurulmuş boğulmuş hayvanın etleri
Kumarla Faizle kazanılan gıdalar
Dinsizlerin ürettiği etler

NE olduğu belli olmayan gıdalar
İçinde bir çok madde bulunan gıdalardanda uzak durun
Pasta çikolata
Bilmediğiniz lokantalar
Sokak satıcıları poça simitçiler
Bunlar ne yağı ne yumurtası kullandığı belli değil
Pastaneler zararlı ürün satan diğer gıdalar

NOTLAR
Ürünleri kilo bazlı alın
Gramajdan uzak durun
10 çeşit değil 1 2 çeşitte olabilir
2 öğün sabah ve akşam yeterli
Çalışıyorsanız öğlende olmalı
Atıştırma olmamalı
Yemek yeme saatiniz sabit olsun

İçki sarhoş edici gıdalar
Beyni uyuşturmanın zararı yararından çok olan bu gıdalar

KAHVALTI
Zeytin yumurta bal ve tereyağı mutlaka olmalı
AKŞAM

DOĞAL GIDAYA DÖNMEK
Burada amaç 150 yıl önceki doğal gıdaya dönmek
Lifli kepekli kabuklu tüketim
hormonlar olmadan üretim
sanayi ürünleri renklendiriciler koruyucular yapay ürünler yok
bitmek bilmeyen açlık kırizleri yok
psikolojik sorunlar anksiyete depresyon yok
zayıf ve dinç olma mutluluk var huzur var
helal ve temiz kazanç var
yediklerinden tat ve zevk alma var
sonradan uydurulmuş sahte kandırmaca yok
huzur var ışık var

SONUÇLAR
Obezite -Baş ağrısı-psikolojik sorunlar-sinirlilik -unutkanlık
Konsantrasyon bozukluğu-kalp çarpıntısı-

NOTLAR
Diş sağlığı şeker sonucu genel çürüme
Bakteri asit çürük

Fiyat kalite sağlık ilişkisi!
Türkiye gibi 3. Dünya ülkelerinde
Yemek ve gıdalar ağır bir girdidir
Bütçeyi zorlar ve mecburen ucuza kaçarız

Dondurma şeker meyve sütten elde edilir
Genelde renklendirici koyulur

Reçel meyvelerin toz şekerle kaynatılmasıdır
Şeker pancar veya şeker kamışından sanayi yollarla üretilir
Doğal değildir insan veya hayvanların doğasında yoktur
Pudra şekeri toz şeker küp şeker olarak bilinir
Yiyeceklere tatlandırması için konulur
Ev hanımları keklerinde pastalarında sütlacında baklavasında kullanır

PEKMEZ meyvelerin kaynatılmasıyla suyun şekerlenmesidir sağlıklıdır tüketebilirsiniz
Liflidir sağlıklı şekerdir

KEK yumurta un şeker
MAKARNA buğday irmiğinden yapılır
NİŞASTA buğday pirinç patates mısırdan üretilir
JELATİN hayvanların domuz ve sığırların
kemik deri et olmayan dokularının eritilmesiyle kimyasal süreç sonucunda
Saydam jöle kıvamı üründür
Bir çok islam ülkesinde bu domuz ürünü tüketildi ve tüketiliyor
Çoğunluk psikolojisiyle bu pis durum görmezden geliniyor
MISIR ŞURUBU veya glükoz şurubu mısır nişastasından elde edilir
Obezite nedenidir

AİLE ORTAMINDA TAVİZLER
Taviz verilmemeli!
Kek sütlaç baklava

KİMYASAL BİLGİ
Su 2 çeşit atomdan oluşur hidrojen ve oksijen
Hidrojenin yanması sonucu su oluşur
Yani hidrojenin oksitlenmesi

NOTLAR 2
Diş hijyeni dişlerin çürümesi ve tüm ağız sağlığının kaybedilmesi

Kendinibulanadam

Venüs Yolcusu

Bu iş

Bana sorarsan insanlardaki fazla kilonun sebebi psikolojik, fazla yemek doyurulamamış duyguları doyurmak için gibi geliyor. Bence bir şeyler seni üzüyor, işler yolunda gitmiyor sende bu durumdan kaçmak için yemek yiyerek dopamin salgılatıyor belli süre uyuşuyorun. Bu çözüm değil deniz suyu içime gibi içtikçe susarsın. Hem bir psikolog hemde diyetisyen ile ilerlemen iyi olur. Diyetisyen bir liste hazırlasalar yeter ona sadece bir kaç seans. Bir spor yapma hakkında bilgi. Psikolog ile duygularını tanımak kendini tanımak, ne zaman fazla yediğini, ne olduktan sonra üzüldüğünü anlarsın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6