Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kekemeli̇k?

godsoexlance

Yeni Üye
Ben yaklaşık 6 yaşımdan 19 yaşına kadar kekemelik sıkıntısı çeken biriyim. Sebebini tam olarak bilmiyorum bazen çok iyi konuşurken bazı zamanlar çok takılıyorum. Aynaya karşı kendimle münazara yaparken kendi kendime hiç takılmadan saplıyorum mesela :D Ama markette en ufak "çamaşır filesi geldi mi?" derken söyleyemiyorum.

Eğer ki nörolojik olsa her kelimede her zaman takılırdım gibime geliyor ama arada çok iyi konuşmam bu sorunu kendi içimde devleştirdiğim düşüncesini aklıma getiriyor. Daha önce bu durumu yaşayan var mı? veya hâla kekemelik çeken varsa yorumda aydınlatabilir mi ne gibi şeyler deniyorsunuz terapi aldınız mı? Bazen diyorum bu olay tamamen kendi içinde üzerine gitmeden çözülmez bazen de çözümü yok bu bloklar hiç kalkmayacak gibi geliyor.

Kekemeliğin getirdiği sosyal fobiler yüzünden pmo bataklığına 5. sınıfta düştüm ve yıllarca her gün bu içeriklere maruz kaldım. Konuşmamı bozan şeylerin içinde bunun da olduğunu düşünüyorum.

Şuan 14. gündeyim. Düzenli spora başladım, sıkı bir diyet uyguluyorum, uyku saatlerimi düzelttim, her gün sabah 05.00 civarı koşu pistinde bisiklet sürüyor veya koşuyorum, ağırlık çalışmaya başladım, bir süredir diksyon çalışıyorum.

Aranızda kekemelik yaşayan veya geçmişinde yaşamış birileri varsa yoruma gelebilir birlikte bir çıkar yol aramaya çalışırız.

Kendinle konuşurken bir sorunun ortaya çıkmaması fakat markette veya kamusal alanda herhangi bir insana karşı konuşurken meydana gelmesi psikolojik sebeplerle açıklanabilir. Özgüvenin nasıl ve anksiyetenin var olup olmaması yanıtlanması gereken öncelikli sorular zira anksiyeteyle tetiklenen bir durum da söz konusu olabilir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6