Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kriz Anında Kendinize Ne Diyorsunuz?

whatWasfap

Uranüs Yolcusu
Merhaba dostlar.
Kriz anında kendinize ne diyip krizi bastırıyorsunuz?
Eminim sağlam telkinleri olanlar vardır.

Benimkisi: Eğer yaparsam bu güzel hisler gidecek, sadece acı ve mutsuzluk kalacak.

N

neurosoft

Misafir
Ben ne dersem diyeyim beynimin mantıklı düşünen kısmı kriz anlarında bloke olduğu için pek fayda vermiyor. Ben genelde komple krizin kendisinden uzaklaşmaya çalışıyorum. Krize girersem dışarı çıkıyorum vesaire...

The King

Deneyimli Üye
Bazı anlarda, içinde bir tarafın yapmaman gerektiğini söylerken aynı şekilde senin bunları mantıklı bulup yapmanın zararlarını kendine sıraladığın bir anda, içindeki öteki taraf birazdan yapacağını bilerek, sana ufaktan o yönde telkinler verir. O tür anlarda imkanı yok kaçamıyorsun. Yalnız söylemek gereken şu ki kriz kendi başına bir sebep değil. Krizden önce bazı şeyler oluyor. Herkesin ki farklıdır. Mesela aklına geçmiş travmatik bir anın gelebilir, evde yalnız kalman sana bir sinyal vermiş olabilir ya da stresini o an yükselten bir olayla karşılaşabilirsin... Bunlardan kurtuluşun en kolay yolu hızlı dopamin seliyle bu fikirleri bastırmak olduğu için krizle karşı karşıya kalırsın. Artık iki yolun vardır ya dopamini alıp rahatlayacaksın ya da görmezden gelip o olayların stresini yaşayacaksın. Rahatlığa alışmış bir bünye için ikincisini tercih etmek çok zordur.

N

neurosoft

Misafir
Bazı anlarda, içinde bir tarafın yapmaman gerektiğini söylerken aynı şekilde senin bunları mantıklı bulup yapmanın zararlarını kendine sıraladığın bir anda, içindeki öteki taraf birazdan yapacağını bilerek, sana ufaktan o yönde telkinler verir. O tür anlarda imkanı yok kaçamıyorsun. Yalnız söylemek gereken şu ki kriz kendi başına bir sebep değil. Krizden önce bazı şeyler oluyor. Herkesin ki farklıdır. Mesela aklına geçmiş travmatik bir anın gelebilir, evde yalnız kalman sana bir sinyal vermiş olabilir ya da stresini o an yükselten bir olayla karşılaşabilirsin... Bunlardan kurtuluşun en kolay yolu hızlı dopamin seliyle bu fikirleri bastırmak olduğu için krizle karşı karşıya kalırsın. Artık iki yolun vardır ya dopamini alıp rahatlayacaksın ya da görmezden gelip o olayların stresini yaşayacaksın. Rahatlığa alışmış bir bünye için ikincisini tercih etmek çok zordur.
Kesinlikle. Bu ben de her zaman olan bir şeydi. Eğer olay bu iki sese kalırsa fap yapmamı isteyen ses hep kazanırdı. Çünkü öyle bir anda çok cazip ve zevkli geliyor. Vicdanım bana pişman olacağımı söylese de imkanı yok durduramıyordum kendimi...

Merhaba dostlar.

Benimkisi: Eğer yaparsam bu güzel hisler gidecek, sadece acı ve mutsuzluk kalacak.
Merhaba,
Kriz dediğiniz durumu cinsel istek olarak anlayıp yorumluyorum.Bu sebeple bastırmaya çalışma diye bir çabam olmadı.Yetmisinci günden yazıyorum,hiç kriz yaşamadım diyebilirim.Cunku kafamda kriz diye bir kalıp kurmadım.Rahat olmak her zaman iyidir ?
Vesselam

JayWalker

Yeni Fapstronot
Merhaba dostlar.

Odağı kullanmayı öğrendim.Aslinda çok klasik bir şey ama bana çok etkisi oldu.Kural basit "İnsan odaga,algıladığına göre psikoliji üretir".Ornek olarak bazı insanlar köpekten korkar bazıları korkmaz,nedeni köpek mı tabi ki hayır,zihinlerimizde köpeği nasıl kodladigimizla alakalı.Yani önemli olan gerçekler değil gerçekleri nasıl algıladigimiz.Baska bı örnek,diyelim kaldırımda yürüyorsun ve telefona bakip komik bir video izliyorsun.Beyine görüntu ses vs gider ve sende 'mutluluk'(odaga ve algiya göre psikoliji)duygusu oluşur.Lakin bir bakmisiz bı araba üstüne doğru geliyor ve sen farkinda olmadan seni eziyor,şimdi gerçeklik nedir burda,tabi ki tehlike var olurdu.Ama neden tehlike olduğu halde sen mutluydun çünkü odak ve algı farklı idi ve psikolojin de buna göre şekil aldı.Hayatta gerçekler değişmez,bizlerin odakları algıları değişir,o yuzden ben değiştim dünya değişti denir.Bunu kriz anına uyarlayalim.Krizde genelde ister istemez zevke, videolara,rahatlayacagimiza odaklaniriz.Bu da beyne mesaj olarak gider ve Beyin"Hadi hadi aç izle zevk al bak ne güzel"der kısaca.Ama sen kriz anında beyne şu mesajı verseydin"Evet zevkli olabilir ama bunun sonu var ,bunu yaptığımi bitirdiğimde sonunda acı var(buraya istediğiniz telkinleri yazabilirsiniz maksat olumsuz, kötü olucam tarzı mesajlari beyne göndermek),siz sesli şekilde böyle dediğinizde içinizde bı korku bı nefret bı soğuma ister istemez oluyor.Bunu ben çok tecrübe ettim,"Neye odaklanirsam o tarafa suruklendim.Aslinda basit ve kolay ama bence çok etkili.Beyin, benlik, bilinçaltı (bunlar seni yöneten üç yöneticidir)sen benliksin ama vücudu sadece benlik yönetmez(kanıtı bağımlılıktan benlik istediği için hemen kurtulurduk ama bir başka yönetici daha var,beyin).O halde kriz anında yönetici arkadaşına(beyin) doğru odak ve telkinleri gönder gerisini beyin duygu değişimi oluşturarak zaten yanıt verir.(Hatta o yüzden kriz anında cinsel şeyler düşünmeyin derler,odak cinsellik olursa beyine böyle mesaj gider ve beyin de şehvet duygusunda artış meydana getirir)

Lazkopat

Emektar Üye
Merhaba dostlar.

Bazen oluyor arada şöyle dediğim: Dur ve biraz düşün şu an ne yaptığının farkındamısın? Sonrasında neyse devam diyip devam etmiştim:)

Samiloymak

Yeni Üye
Bro valla ben kendimi o kadar meşgul edicek işler buluyorum ki kriz bile yaşamadım 1 aydır sana tavsiyem vaktini hep doldur ve enerjini harca gün sonuna kadar kriz yasicak vaktin olmasin

B

Brock

Misafir
"Are yu kring mi ? " saka saka.Benm nefsim oyle kibarca konusmaktan disarda birine takndgm tavr taknmamdan anlamiyor. Allah tan yardim istiyom zira kendime karsi caresizim. Ve Allah a dua ediyorum bana ne kadar aciz oldugumu gosterdigimin farkina varmami sagladigi icin

umutcan

Yeni Fapstronot
Bir arkadaş bir yoruma şunu yazmıştı beni gerçekten etkiledi

Bilgisayarın başına oturup piksellere bakarak kendini cinsel anlamda tatmin ediyorsun ve beynin de iyi bir şey yaptığını sanıp ödül sistemini devreye sokuyor. Aslında olan senin ödül sistemini hacklemen ve bu sistemi kullanılamaz hale getirmektir. İradeni ve beynini bitirirsin. Yani bu senin yaptığın kendine yaptığın haksızlıktır. Bir eroin bağımlısı “Neden bırakayım ki?” diye kendine sora sora kendi sonunu getirir. Ve emin ol pmo, diğer bağımlılıklar kadar çok tehlikeli bir bağımlılık.

Haberleri aç bak. Her gün taciz, tecavüz olayları oluyor. Bu insanların büyük bir kısmı pmo’dan dolayı böyle. En büyük örnek Ted Bundy. Röportajını izlersen ne demek istediğimi anlarsın.

UmudumuKaybetmedim

Venüs Yolcusu
Odağı kullanmayı öğrendim.Aslinda çok klasik bir şey ama bana çok etkisi oldu.Kural basit "İnsan odaga,algıladığına göre psikoliji üretir".Ornek olarak bazı insanlar köpekten korkar bazıları korkmaz,nedeni köpek mı tabi ki hayır,zihinlerimizde köpeği nasıl kodladigimizla alakalı.Yani önemli olan gerçekler değil gerçekleri nasıl algıladigimiz.Baska bı örnek,diyelim kaldırımda yürüyorsun ve telefona bakip komik bir video izliyorsun.Beyine görüntu ses vs gider ve sende 'mutluluk'(odaga ve algiya göre psikoliji)duygusu oluşur.Lakin bir bakmisiz bı araba üstüne doğru geliyor ve sen farkinda olmadan seni eziyor,şimdi gerçeklik nedir burda,tabi ki tehlike var olurdu.Ama neden tehlike olduğu halde sen mutluydun çünkü odak ve algı farklı idi ve psikolojin de buna göre şekil aldı.Hayatta gerçekler değişmez,bizlerin odakları algıları değişir,o yuzden ben değiştim dünya değişti denir.Bunu kriz anına uyarlayalim.Krizde genelde ister istemez zevke, videolara,rahatlayacagimiza odaklaniriz.Bu da beyne mesaj olarak gider ve Beyin"Hadi hadi aç izle zevk al bak ne güzel"der kısaca.Ama sen kriz anında beyne şu mesajı verseydin"Evet zevkli olabilir ama bunun sonu var ,bunu yaptığımi bitirdiğimde sonunda acı var(buraya istediğiniz telkinleri yazabilirsiniz maksat olumsuz, kötü olucam tarzı mesajlari beyne göndermek),siz sesli şekilde böyle dediğinizde içinizde bı korku bı nefret bı soğuma ister istemez oluyor.Bunu ben çok tecrübe ettim,"Neye odaklanirsam o tarafa suruklendim.Aslinda basit ve kolay ama bence çok etkili.Beyin, benlik, bilinçaltı (bunlar seni yöneten üç yöneticidir)sen benliksin ama vücudu sadece benlik yönetmez(kanıtı bağımlılıktan benlik istediği için hemen kurtulurduk ama bir başka yönetici daha var,beyin).O halde kriz anında yönetici arkadaşına(beyin) doğru odak ve telkinleri gönder gerisini beyin duygu değişimi oluşturarak zaten yanıt verir.(Hatta o yüzden kriz anında cinsel şeyler düşünmeyin derler,odak cinsellik olursa beyine böyle mesaj gider ve beyin de şehvet duygusunda artış meydana getirir)
Tebrikler.Güzel bir yöntem. Daha fazla insanın ulaşması için bir başlık altında yazmanı öneririm.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6