Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kurtulmaya Dair Yöntemler

Lazkopat

Emektar Üye
Evet gençler bu yazı ile artık neverfap olayını bitirip kafamızı rahat ettiriyoruz. Bu yazıdan sonra olaya bakış açınız önemli ölçüde değişecek. Bu yazı o kadar iyi olacak ki adminler sabitleyecektir.

Kriz Analizi

Evet forumdaşlarım süreçteki en büyük sıkıntı nedir? Tabiki de krizler ya da diğer tabirle aşermeler. Peki ya kriz gelince napıyoruz? Genelde taviz veriyoruz ve süreci bozuyoruz. Başka türlü de o düşüncenin aklımızdan gitmesi için yaptığımız işe devam ediyoruz. Ancak krizleri atlatarak nereye kadar devam edebiliriz ki? Bunun yerine direk krizin gelmemesini sağlayamazmıyız? Şaşırdınız dimi? İşte kilit nokta da burada başlıyor.

Bakın şimdi beni iyi dinleyin. Zihnimiz çok zevkli bir iş yaptığında bir çok veriyi kaydeder. Mesela kullandığınız telefon, oturduğunuz oda ve duygu durmunuzu kaydeder ve bunları pmo ile bağdaştarır. Şimdi kafanızda bir şeyler canlanmaya başlamıştır. Eğer ki pmo ile bağdaşan şeyleri ortadan kaldırırsak nolur? Kriz gelmez. Yani eğer tuşlu telefona geçersek ya da bilgisayarı kaldırırsak krizlerin gelmemesini sağlayabiliriz. Hatta oturduğunuz evi değiştirmek en köklü değişim olacaktır. Bİr başka çözüm de koltuk takımını değiştirmek :) Çünkü gençler zihniniz bir kere orayı pmo yapılan yer olarak zihnine kodlamış. Eğer sen bunları ortadan kaldırırsan neden kriz gelsin ki? Başarı hikayelerinde tuşlu telefonlara geçenleri görmüşsünüzdür. Onların başarılı olmasının mantıklı bir şekilde açıklaması da bu. Tek müdahale edemeyeceğimiz nokta duygular. Ancak fiziksel değişiklikler gayet yeterli olacaktır. Umarım bu yazı bir çok kişinin bırakmasına vesile olur. Bir de dostum eğer buralarda yeniysen sana şunları söylemek isterim: Benim zamanımda neverfap üzerine neredeyse hiç bir şey yoktu. Sahip olduğun kaynakların kıymetini bil. Gerçi ben halendaha bırakmadım ama neyse. Esenlikler diliyorum.

Son düzenleme:
G

gordon

Misafir
Mesela kullandığınız telefon, oturduğunuz oda ve duygu durmunuzu kaydeder ve bunları pmo ile bağdaştarır. Şimdi kafanızda bir şeyler canlanmaya başlamıştır. Eğer ki pmo ile bağdaşan şeyleri ortadan kaldırırsak nolur?
Doğru bir noktaya değinmişsin. Zaten bunu farketmeden uyguluyordum. Gerçekten dinlenmek istediğim zaman ve uyku zamanı dışında yatağa yatmıyorum.

Eğer sen bunları ortadan kaldırırsan neden kriz gelsin ki?
Sadece buna bağlı olduğunu sanmam, herzaman gelebilir ama bunu yaparsak belli oranda azalabilir.

B

Brock

Misafir
Evet gençler bu yazı ile artık neverfap olayını bitirip kafamızı rahat ettiriyoruz. Bu yazıdan sonra olaya bakış açınız önemli ölçüde değişecek. Bu yazı o kadar iyi olacak ki adminler sabitleyecektir.

Evet forumdaşlarım süreçteki en büyük sıkıntı nedir? Tabiki de krizler ya da diğer tabirle aşermeler. Peki ya kriz gelince napıyoruz? Genelde taviz veriyoruz ve süreci bozuyoruz. Başka türlü de o düşüncenin aklımızdan gitmesi için yaptığımız işe devam ediyoruz. Ancak krizleri atlatarak nereye kadar devam edebiliriz ki? Bunun yerine direk krizin gelmemesini sağlayamazmıyız? Şaşırdınız dimi? İşte kilit nokta da burada başlıyor.

Bakın şimdi beni iyi dinleyin. Zihnimiz çok zevkli bir iş yaptığında bir çok veriyi kaydeder. Mesela kullandığınız telefon, oturduğunuz oda ve duygu durmunuzu kaydeder ve bunları pmo ile bağdaştarır. Şimdi kafanızda bir şeyler canlanmaya başlamıştır. Eğer ki pmo ile bağdaşan şeyleri ortadan kaldırırsak nolur? Kriz gelmez. Yani eğer tuşlu telefona geçersek ya da bilgisayarı kaldırırsak krizlerin gelmemesini sağlayabiliriz. Hatta oturduğunuz evi değiştirmek en köklü değişim olacaktır. Bİr başka çözüm de koltuk takımını değiştirmek :) Çünkü gençler zihniniz bir kere orayı pmo yapılan yer olarak zihnine kodlamış. Eğer sen bunları ortadan kaldırırsan neden kriz gelsin ki? Başarı hikayelerinde tuşlu telefonlara geçenleri görmüşsünüzdür. Onların başarılı olmasının mantıklı bir şekilde açıklaması da bu. Tek müdahale edemeyeceğimiz nokta duygular. Ancak fiziksel değişiklikler gayet yeterli olacaktır. Umarım bu yazı bir çok kişinin bırakmasına vesile olur. Bir de dostum eğer buralarda yeniysen sana şunları söylemek isterim: Benim zamanımda neverfap üzerine neredeyse hiç bir şey yoktu. Sahip olduğun kaynakların kıymetini bil. Gerçi ben halendaha bırakmadım ama neyse. Esenlikler diliyorum.
emeğine sağlık 500.güne yaklaşırken bu yazıyı 20 yıldır yattığım yaşlı çekyatımdan yazıyorum.benimde yazını okurken aklıma şu geldi ; krizin gelmesini istemek. yani gerçektende "gelsin abi en fazla ne olabilir ? kendimi daha iyi tanımış olurum" diyebilmek. belkide krizden kaçmaya çalışarak korkarak krizin gelmesini istiyor olabiliriz.belki krizi beklesek ; borsadaymış gibi öngörmeye calışsak grafiği okusak örn krizin hangi anlarda hangi durumlarda mekanlarda en çok tetiklendiğini belirleyip tahmin etmeye çalışsak tıpkı bir borsa analizcisi gibi (örn evde yanlız kaldığımda en çok şu kişiyle konuştuğumda veya günün şu vaktinde ortaya çıkıyor gibi); belki atlatmaya yakın olabiliriz.

B

Brock

Misafir
veya şu televizyonda maç tahmini yapan adamlar gibi." arda bugün sakat bu yüzden gs dezavantajli ama deplasnanda gs daha iyi oynuyor birde hava yagmurlu bu dezavantaj çünkü karşı takımda kafa topunda etkili uzun isimler var" gibi analizler yapanlar gibi aynı. örn geçen haftaya bakarak bugünün analizi "bu haftanın 3.günü evde yanlız ve boşta kalıcam dikkat ,genelde akşam vakitleri kendimi bunu yaparken buluyorum bunu düzeltmenin yolları neler akşamımı bu hareketi unutturcak neyle doldurabilirim ? sosyalleştiğimde bu bana iyi gelmişti kriz konusunda bunu nasıl arttırabilirim ? gibi

jakira20

Venüs Yolcusu

Eline sağlık çok doğru bir tespit
Senin dediklerine ilave ben askerde 4 ay nofap yaptım bunun en büyük sebebi senin dediğin gibi çağrışımlar olmuyor du askerde ve tuşlu telefon vede zaten kız yok ??

Sarkå

Ay Yolcusu
şu kriz dediğiniz şey ne oluyor? Aniden çok yüksek istek gelmesi mi? Ben 1 ay kadar Neverfap yaptım daha doğrusu ne olduğunu bilmiyordum o dönemlerde öyle 1 ay geçmiş. Ben internetten bakmadığım sürece (genelde) unutuyorum zaten. Herhangi bi kriz vs olmadı olmuyor da ama forumda krizlerden bahseden çok fazla kişi var aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Lazkopat

Emektar Üye
şu kriz dediğiniz şey ne oluyor? Aniden çok yüksek istek gelmesi mi? Ben 1 ay kadar Neverfap yaptım daha doğrusu ne olduğunu bilmiyordum o dönemlerde öyle 1 ay geçmiş. Ben internetten bakmadığım sürece (genelde) unutuyorum zaten. Herhangi bi kriz vs olmadı olmuyor da ama forumda krizlerden bahseden çok fazla kişi var aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Kriz dediğimiz şey dopamin geri bildirimidir. Beynimiz o dopamini tekrardan istiyor ve pmo üzerine bir istek duyuyoruz buna da kriz diyoruz. Mesela fotoğraflara bakıcam ya da siteye giricem ama izlemiycem düşünceleri kriz örneğidir.

Lazkopat

Emektar Üye
Konunun daha somut hale gelmesi için eskiden bir yazdığım bir günlüğe denk geldim tesadüfen. Şimdi sizlerle yazdıklarımı paylaşıcam. Siz de böyle bir günlük yazabilirsiniz.

Kriz Günlüğü

7 Haziran 2021 22.30
Koltuğum, cinsel dürtü ile tetikleyicilere bakmak, şiddeti 4, ders çalışmak istemem.
Bir daha tetikleyiciler bakmayarak bunu önleyebilirim, yalnız kaldığımda odadan çıkarak da önleyebilirim.

8 Haziran 2021 19.00
Koltuğum, nasıl olsa 1.gün demek, şiddeti 2, krize taviz vermem.
Bir daha krize taviz vermeyerek bunu önleyebilirim. Bİr daha o koltuğa oturmayarak da.

19 Haziran 2021 01.00
Yatağım, taviz vermek, şiddeti 5, gece telefonla oynamam ve boş olmam krizi tetiklemiş olabilir. Gece telefonla oynamasam iyi olur.

21 Haziran 2021 17.00
Koltuğum, bu krizi atlatırım diyip taviz vermek, şiddeti 5, krize taviz verip bakmaya devam etmem. Krize taviz vermesem iyi olur.

3 Ağustos 2021 16.45
Koltuğum, Yapacak bir işim yok bahanesi, şiddeti 4, boş kalmak. Yapacak bir iş bulmak çözüm olabilir.

7 Mayıs 2022 15.00
Koltuğum, Cheaser effect sebebiyle gelen kriz, şiddeti 7, boş ve yalnız kalmak.
Kriz gitmek bilmedi ve zihnimi meşgul etti. Atlatırım diye düşündüm. Ama olmadı. İlk defa böyle kriz yaşadım sanırım. Dışarıya çıkmak iyi bir çözüm olurdu.

8 Mayıs 2022 14.45
Koltuğum, 1.gündeyim ve krize taviz vermek, şiddeti 3, yalnız kalmak.
Taviz vermesem ve yalnız kalmasam iyi olur.

Bu örnekler kafanızda bir şeyleri canladırmıştır haaa demişsinizdir diye umut ediyorum. Kriz günlüğüne devam etme kararı aldım. Daha doğrusu relapse analizi yapmak. Eğer bu konuda yazı yoksa da yazarım. Takipte kalın. Bugün hayat size ve bana bunları getirdi. Bakalım bundan sonra ne getirecek?

Son düzenleme:

Wise

Ancient Wise
“Çok iyi gidiyordu be adamın. 19 gün çamaşır suyu içmedim! Önemli
olan, yenilgilerinden ders almak. Artık ne yapmaktan kaçınmam
gerektiğini biliyorum: süpermarketteki temizlik reyonu ürünlerinden
uzak durmak. Şimdi yeniden başlayacağım ve bir ay çamaşır suyu
içmeyeceğim.”

Lenalette

Ay Yolcusu
İnanılmaz güzel bir yazı.Arkadaşlar şimdi ne alaka falan demeyin dediği o kadar doğru ki.Ben az önce yazdım sürecimde şu anda 9.gündeyim.Sürekli fap yaptığım yatağımda artık yatmıyorum sürecimin en başından beri inanın.İçeride oturma odasında koltukta yatıyorum.Odamı sadece ders çalışmak için kullanıyorum.Dinlenmek için bile kullanmıyorum yatağımı çünkü o yatakta kaç kere relapse oldum kim bilir.Tuşlu telefon olayı da çok mantıklı ben de tuşlu telefon kullanıyorum ama yks sınavından dolayı geçmiştim faydası olur ama tek başına yeterli değil.Bilgisayar,tablet varsa yine taviz verebilirsiniz o konuda dikkatli olun.

Lazkopat

Emektar Üye
İnanılmaz güzel bir yazı.Arkadaşlar şimdi ne alaka falan demeyin dediği o kadar doğru ki.
İnsanların hayatına dokunmayı bu yüzden seviyorum. Ben de odamda kalmayarak 20 günlük süreç yapmıştım. Dediğim gibi bu bağımlılık mevzusunu çözüyorum beyler. Hep beraber kurtulucaz az kaldı.

Son düzenleme:

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Krizin gelmemesi diye birşey yoktur engellenemez zaten belli süreden sonra iyileşmeye başlayinca krizlerin şiddeti azalıcak nadiren krize girer hale geliceksiniz. Ayrıca kriz gelmesi iyi birşeydir iyileşmek istiyorsak krizleri atlatmak gerekiyor.
Beynin aşırı yüksek dopamin düzeylerine alışmasından sonra düşük dopamine adapte olup reseptörleri açması için kriz yaşamak gerekiyor irademizde güçleniyor. Süreçte artık yavaş yavaş hayattan keyif almaya başladıktan zihinsel ve fiziksel sorunlarımız azalmaya başladıktan sonra krizler artık siz isteyerek bilerek tetikleyicilere bakmadığınız sürece zaten kriz gelmez.

Lazkopat

Emektar Üye
Krizin gelmemesi diye birşey yoktur engellenemez zaten belli süreden sonra iyileşmeye başlayinca krizlerin şiddeti azalıcak nadiren krize girer hale geliceksiniz. Ayrıca kriz gelmesi iyi birşeydir iyileşmek istiyorsak krizleri atlatmak gerekiyor.
Beynin aşırı yüksek dopamin düzeylerine alışmasından sonra düşük dopamine adapte olup reseptörleri açması için kriz yaşamak gerekiyor irademizde güçleniyor. Süreçte artık yavaş yavaş hayattan keyif almaya başladıktan zihinsel ve fiziksel sorunlarımız azalmaya başladıktan sonra krizler artık siz isteyerek bilerek tetikleyicilere bakmadığınız sürece zaten kriz gelmez.
Üreme isteği elbette olacak. Benim kastettiğim pmo ile zihnimizde bağdaşan noktalar. Eğer bu yazıdakileri arkadaşlar uygularsa farkı görecektir. Sen mezunsun ve spora önem veriyorsun biliyorum. Bu konu hakkında uzun bir yazı bekliyorum senden. Yaşın kaç bilmiyorum. Belki de cinsel performans hakkında aydınlatırsın bizi olmaz mı?

Son düzenleme:

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Üreme isteği elbette olacak. Benim kastettiğim pmo ile zihnimizde bağdaşan noktalar. Eğer bu yazıdakileri arkadaşlar uygularsa farkı görecektir. Sen mezunsun ve spora önem veriyorsun biliyorum. Bu konu hakkında uzun bir yazı bekliyorum senden. Yaşın kaç bilmiyorum. Belki de cinsel performans hakkında aydınlatırsın bizi olmaz mı?
Tam olarak anlıyamadım cinsel performans hakkinda yazı derken ?

bilgieylemleiseyarar

Yeni Fapstronot
Dostlar ben bu işi ciddiye aldığım zaman odaları boyattım, odadaki konsepti değiştirdim ve komple eşyaların konumunu değiştirip küçük eklemeler yaptım, odaya küçük hatırlatılırlar(benim için bir ideayı hatırlatan sanat eserleri) koydum. Bu işi ciddiye aldığımı rahat bir tavırla kendime anlattım. Sıkarsanız patlıyor, rahatlık bu işin özü bence. Canavar gerilerek beslenmemeli. Ruhta gerilim olursa illa ki bozarsınız Epikur okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Lazkopat

Emektar Üye
Arkadaşlar bu yöntem pek de etkili değil. Bu yöntemi eleştiricem. Eleştirimi dinleyince ne dediğimi anlyacaksınız.

Arkadaşlar bir alışkanlık döngüsü şu şekildedir.
aliskanlik_dongusu.jpg

İşaret (Telefona Mesaj Gelmesi) Rutin (Mesajı Açmak) Ödül(Ha bu mesaj gelmiş.)

Bu döngüyü pmo bağımlılığına uygularsak şöyle bir sonuç ortaya çıkar.

Tetkileyici (Can Sıkıntısı) Rutin (PMO Davranışı) Ödül (Yükse dopaminin verdiği haz.)
Bu yöntemde yaptığımız şey tetikleyici durumları farkedip ortadan kaldırmak. Ancak bu yöntemin sıkıntısını bir örnekle açıklamak isterim.

Kişiyi diyelim ki tüm tetikleyicilerden uzaklaştırıdık ve ona bambaşka bir şehirde yaşama imkanı sağladık. Bu kişi hiç krize girmeden 1 yıl geçirdi ve hiç de pmo davranışı göstermedi. Ancak kişinin telefonuna gelen bir mesajda gördüğü tetikleyici onu relapse olmaya itti ve sürecini bozdu. Kişinin relapse olmasını sağlayan şey neydi? Ben size söyleyeyim. Rutini değiştirmemek. Rutini değiştirmediği için tetikleyicilere verdiği tepki değişmedi ve kişinin 1 yıl sonra dahi gördüğü tetikleyici onu relapse olmaya yöneltti.

Rutini Değiştirmek

Bu yüzden arkadaşlar bu bağımlılıktan kurtulmak için başka bir şeye bağımlı olmalısınız. Bunca zamandır karşılaştığınız kriz anında spor yapın, soğuk duş alın vs gibi yöntemler her ne kadar basit görünse de oldukça etkili. Bu konuda ayrı bir başlık açmak isterdim. Ancak bu yöntemi eleştirerek başka bir yöntemden bahsetmek istedim. Bu bağımlılıktan kurtulmak için asıl yapmanız gereken şey rutini değiştirmektir. Alışkanlık ile bağımlılık arasında pek bir fark yoktur. Tek fark bağımlılıkta yoksunluk sancısı olur. Dediğimi anlamadıysanız resimdeki şemayı tekrardan ancak bu sefer rutini değiştirmek üzerine anlatabilirim.

lubunyali

Yeni Üye

Gerçekten farkettim de sürekli o yerde yaptığıma farkına vardım teşekkür ederim yazın için. ?

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Evet güzel yaklaşım. Mesela tetikleyici koltuk diyelim. Hep aynı koltukta yapıyorsun, koltuk bunu çağrıştırıyor. Koltukta kitap okuyarak onun işlevini değiştir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6