Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Müzik Dinlemek Zararlı Mıdır?

Blue Turtle

Yeni Üye
ABD'deki Georgia Üniversitesi'nde yapılan araştırma, çalışırken müzik dinlemenin sanıldığı kadar motive edici olmadığını ortaya çıkardı. Genç ve orta yaşlı gönüllüler üzerinde yapılan bir testte kişilerden kendilerine verilen işi müzik eşliğinde ve sessiz ortamda yapmaları istendi. Çıkan sonuçta her iki grubun da sessiz ortamda işlerini daha çabuk yaptığı belirlendi. Araştırmacılar iş sırasında dinlenen müziğin konsantrasyonu bozduğunu ve bunu alışkanlık haline getiren yetişkin kişilerin beyin fonksiyonlarında dikkat dağınıklığı ve hafıza kaybı gibi vakaların meydana gelebileceğini belirtti.

Kaynak:

Yapılan bu araştırmaya göre iş sırasında müzik dinlemenin zararlı olduğunu, yapılan işi olumsuz etkilediğini gösteriyor. Peki normalde müzik dinlemek sizce zararlı mıdır? Grupta bazı kişiler bunun zararlı olduğunu yazıyordu. Sizin bu konu hakkında fikirleriniz nelerdir?

chidori88

Jüpiter Yolcusu
Hocam bildiğim kadarıyla beyin multitasking olayını iyi karşılamıyor. Yetersiz kalıyor ve sadece beynini zorlamış oluyorsun. Bunun yanı sıra keşişlerin yaşam tarzlarını araştırırken bir seferde sadece bir şeye odaklanmak gibi bir kuralları olduğunu öğrendim, bütün odaklarını o işten en iyi sonucu almaya yöneltiyorlar. Sen de yap. Müzik mi dinlemek istiyorsun? Aç müziği düşüncelere bile dalma, müziğe odaklan. Ders mi çalışacaksın? Ders ile ilgisi olmayan her şeyi at bir kenara ve aklına başka bir şeyi kesinlikle sokma.
Ayrıca dinlemek ve duymak eylemleri aynı şeyler değiller. Birinde ses dalgaları engelleyemeyeceğin bir şekilde kulağına ulaşıyorlar, birinde ise dikkatini veriyorsun, anlamaya ve kavramaya çalışıyorsun. Ders çalışırken kitaptaki şeylere odaklanmaya çalıştığını varsayarsak, dinlediğin müziği sadece duyacağını, anlamayacağını ve arkada sadece bir gürültü olarak kalacağını iddia ediyorum. Neden ders çalışırken müzik dinleyesin ki öyleyse?

chidori88

Jüpiter Yolcusu
Ben de müzik dinlerim (bayağı bayağı hem de) fakat ders çalışırken dinlemeni asla tavsiye etmem hocam

Zarp

Yeni Üye
ABD'deki Georgia Üniversitesi'nde yapılan araştırma, çalışırken müzik dinlemenin sanıldığı kadar motive edici olmadığını ortaya çıkardı. Genç ve orta yaşlı gönüllüler üzerinde yapılan bir testte kişilerden kendilerine verilen işi müzik eşliğinde ve sessiz ortamda yapmaları istendi. Çıkan sonuçta her iki grubun da sessiz ortamda işlerini daha çabuk yaptığı belirlendi. Araştırmacılar iş sırasında dinlenen müziğin konsantrasyonu bozduğunu ve bunu alışkanlık haline getiren yetişkin kişilerin beyin fonksiyonlarında dikkat dağınıklığı ve hafıza kaybı gibi vakaların meydana gelebileceğini belirtti.

Kaynak:

Yapılan bu araştırmaya göre iş sırasında müzik dinlemenin zararlı olduğunu, yapılan işi olumsuz etkilediğini gösteriyor. Peki normalde müzik dinlemek sizce zararlı mıdır? Grupta bazı kişiler bunun zararlı olduğunu yazıyordu. Sizin bu konu hakkında fikirleriniz nelerdir?

Yaşayan biri olarak diyorum baya zor ve sürekli dinlemek hazza dönüştürüyor aynı mastrübasyon gibi farkı kalmıyor Ama dinlediğin şarkıya ve müzik zevkine göre değişiyor ben remix ve hareketli şarkıları sevdiğimden sakin kalamıyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6